Flash Personazh

Sikur të isha presidente e Shqipërisë

Shijaktv
Nga Silvi Bakiri Nuk do diskutoja me askënd poshtë nivelit që e kërkon pozicioni (për gjëra që i takojnë pozicionit). Nuk do bëja konkurrencë meskine, madje nuk do merresha aspak me konkurrencën. Do vlerësoja bashkëpunëtorët dhe miqtë e vjetër, edhe në profesion. Por veçanërisht si Presidente. Do merresha me probleme dhe problematika unike për t’i zgjidhur ato institucionalisht. Do kuptoja vlerën e fjalës. Mbajtjes së fjalës. Respektit dhe shtrëngimit të duarve. Do mbroja çdo bukuri nga gomarllëku. Do i lejoja të ishin vetvetja: djem dhe vajza. Do studioja me vëmendjen më të madhe anët e forta dhe do t’i jepja prioritet jo Dorian Grei- ve por të mençurve, edhe atyre që vijnë prej lokaliteteve, fshatrave dhe provincave. Do kuptoja me pjekuri familjen. Do sfidoja çdo egoizëm fëmijëror për t’u rritur personalisht: si qenie. Profesionalisht (si Presidente potenciale) Do bëja durim. Do kuptoja se emocionet dhe pasionet e njerëzve të dashur shpesh i referohen vetëm emocioneve dhe jo të vërtetës sime! Do studioja dhe lexoja pa fund për të bërë diferencën e vetes përpara dhe asaj pas nëpërmjet kuptueshmërisë që e sjell veçse dituria. Do lejoja krenarinë time të tejkalonte modën, ngushtësinë, meskinitetin. Do kuptoja se ‘thika’ (keqdashësia) ekziston por nuk
Flash Personazh

Letër mikeshës sime

Shijaktv
Nga Kim Mehmeti Duhet bërë çmos të mos plakesh qysh në rini dhe, të rinosh edhe në pleqëri! E dashur, doja të të shkruaj për atë që mësova nga leximi i mijëra librave si dhe të ta shpalos shkurtimisht atë që doja ta them nëpërmjet mijëra faqeve që kam shkruar e botuar. Mendoja se do më duhen ditë të tëra, e me qindra letra shumëfaqëshe që t’i them të gjitha, por u habita kur pash se tërë atë që di dhe që kam dashur ta them mund ta përfshij në këto pak faqe dhe në këto disa thënie të mia të mëposhtme. – Duhet bërë çmos të mos plakesh qysh në rini dhe, të rinosh edhe në pleqëri! – Njeriu duhet të mësojë të jetë i kënaqur me atë që ka dhe atë që është, sepse vetëm kështu mund të arrijë edhe atë që ëndërron! – Të mençur janë vetëm ata që e kanë kuptuar se sa i përket diturisë, njeriu ndahet nga kjo botë duke marr me vete aq urtësi, sa merr ujë notuesi në oqeanin e paskajshëm: vetëm ato pak pika që i janë ngjitur në trup gjatë notimit! – Kurrë mos bë veprime i prirë vetëm nga
Personazh

Epoka e Web-it, dje dhe sot

Shijaktv
Nga Natasha Poroçani Jemi më me fat ne, që ishim të fundmit e gjeneratës së edukimit spartan, por që pamë edhe këtë botën tjetër, të internetit, sepse pikërisht kjo e dyta na bëri të vlerësojmë atë të parën Fëmijët tanë kanë lindur në epokën e web-it. Për më tepër jo vetëm që janë digjitalë nativë, porjanë edhe “internet-nativë”. (Sa tingëllon argëtuese kjo) Çdo brez është i ndryshëm  nga ai mëparshmi, por ka edhe raste kur historia bën ca kapërcime gjigande, raste në të cilat krijohet një humnerë e thellë midis prindërve e fëmijëve, si p.sh. para apo pas revolucioneve industriale. Kjo më bën të mendoj se mbase tani jemi në mes apo në nisje (koha do ta vërtetojë) të një revolucioni digjital. A e keni menduar ndonjëherë? Jemi prindër të një brezi hipernet. Mund të tingëllojë e thjeshtë nëse nuk mendojmë për të ardhmen, por këtu dua të ndalem.     Nëse jeni duke lexuar këtë postim dhe keni lindur para 1985-ës, atëherë i keni mbi 30 vite mbi supe. Le të provojmë të mendojmë kohën kur të jeni të moshuar. Në të vërtetë askush nga ju nuk e vret mendjen. Hipernet jeni edhe ju vetë, gjithmonë të gatshëm të postoni
Personazh Show-Biz

Dua Lipa suksesi i radhës në Britani

Shijaktv
Sukseset e këngëtares së njohur shqiptare, Dua lipa nuk kanë të ndalur. Shumë vajza dhe gra të industrisë së muzikës, gjatë këtij viti u bënë bashkë për të vënë më shumë në dukje pabarazinë gjinore. Këtë vit është vënë re një diferencë shumë e vogël mes artisteve femra dhe atyre meshkuj, në listat e muzikës në Mbretërinë e Bashkuar. Falë përkushtimit dhe suksesit të padiskutueshëm të një sërë këngëtaresh si Dua Lipa, Cardi B apo Jess Glyne që kanë qëndruar për një kohë të gjatë në krye të listave. Vitin e kaluar artistet femra zinin 39% të listës muzikore në Britani, ndërsa këtë vit 49%. Cardi B zë vendin e parë në listë, ndërsa në vendin e dytë është këngëtarja shqiptare Dua Lipa, e cila ka qëndruar për 67 javë në krye të listës me 40 këngët e preferuara.