Flash Kulture

Teatri Turbina duhet të mbyllet menjëherë!

Shijaktv
Dje, në mbrëmjen e përnatshme te sheshi i teatrit e cila vazhdon e vazhdon prej më shumë se 1 (një) vit dëgjova diçka vërtetë shqetësuese! Aktorët e Teatrit Turbina kanë filluar të kenë shqetësime të fytit, ngjirje të zërit! Ata detyrohen të çirren për të bërë të mundur të dëgjohen nga publiku ngase skenës i mungon fonia natyrale. Në këtë mënyrë përdorimi i tepërt dhe i sforcuar i zërit bën që kordat vokale të humbasin elasticitetin e tyre në saj të kontraksionit të tepruar dhe për një kohë të gjatë e cila çon në formimin e nodujve vokal. Nodujt vokal manifestohen me disfoni, pra ngjirje e zërit dhe në këtë koheë aktorët duhet të marrin një pushim të plotë nga 1 jave deri një muaj ose të drejtohen në mënyrë urgjente të logopedi për trajtim të specializuar! E nëse kjo nuk trajtohet dhe aktori vazhdon të punojë me të njëjtin intesitet mund të kalojë në polip i cili është tumor i laringut dhe kjo mund të sjellë rrezik të madhe për vetë jetën e pacientit! Problemin e fonisë në Teatrin Turbina ne që vazhdojmë të mbrojmë Teatrin Kombëtar e kemi thënë qysh në fillim, por sot i bëj thirrje serioze
Aktualitet Kulture

Mbrojtja e Teatrit/ Kapexhiu: Rama ik!

ShijakTV
“Nëse Rama do të largohej, do të largoheshin të gjithë rreziqet nga vendi”, kështu u shpreh Bujar Kapexhiu në fjalën e tij në tryezën për mbrojtjen e teatrit.    “Në mëndjen e çdo qytetari sot duhet të ekzistojë vetëm një slogan. Dhe unë do ta shpjegoj me krijimin tim të fundit që ka dalë në gazetë. Ndodhia është në Elbasan, dy qytetarë një burrë e një grua që mbajnë tepsitë me ballokume dhe mes të dyve është Edi Rama që i shikon i çuditur sepse mes ballokumeve ata të dy kanë nga një tabelë Rama ik. Nëse të gjithë qytetarët që shesin ballokume në rrugën e gjatë të Elbasanit do të kishin Rama ik do të ishte shumë filmike”, shprehet Kapexhiu  ‘Duhet të ekzistojë Nëse ikën, ikën dhe rreziku për gjithcka. Nëse të gjithë brenda vetes tonë të shohim Rama ik! Ikën rreziku ikin të gjitha dhe nuk prishet asgjë vetëm ndërtohet”
Aktualitet Kulture

Tryeza me artistët/ Edmond Tupe: Rama e urren teatrin, sheh veten lakuriq

ShijakTV
“Rama e urren teatrin”, kështu u shpreh profesor Edmond Tupja, në tryezën për mbrojtjen e teatrit, të  artistëve me liderin e opozitës, Lulzim Basha.   “Qeveria aktuale me kryeministrin ka frikë nga teatri, të gjithë diktatorët kanë frikë nga teatri kur ai nuk u shërben interesave të tyre sepse në teatër spektatori bën katarsisin,zhvishet. Dhe të zhvishesh do të thotë të shikosh veten lakuriq. Të zhvishesh lakuriq do të thotë të shikosh sa vlen dhe kur ti e kupton se nuk vlen urren vetveten dhe kërkon të shërohesh nga vetvetja. Kjo është për Zotin Rama” shprehet Tupja  
Flash Kulture

Një protestë që rrezaton kulturë

Shijaktv
Nga Erget Cenolli Protesta e opozitës nuk besoj se ngjalli trishtim, përkundrazi ajo solli një gëzim të madh, pasi shqiptarët protestuan masivisht dhe paqësisht. Njerëzit ishin të qetë dhe të vendosur në kërkesat e tyre. Ndonëse e përbërë nga një forcë e jashtëzakonshme njerëzore, kjo protestë rrezatoi kulturë të lartë qytetare. (Ata 5-6 njerëz që thyen 2-3 xhame dhe grisën një rrjetë prej lecke,besoj se bëjnë pjesë në popullin që gjatë këtyre viteve ka qenë i dhunuar më tepër se të tjerët ekonomikisht dhe psikologjikisht). Gjithë njerëzit shpërdaheshin qetësisht, porsa hidhej LHL-ja prej tarracës së kryeministrit dhe po qetëshit, ktheheshin përsëri në vendet e tyre, porsa ajri pastrohej. Në anën tjetër edhe policët që ndodheshin para kryeministrisë m’u dukën shumë të kulturuar, të qetë e të qeshur, si bij të vërtetë të këtij populli të shumëvuajtur dhe pesë vitet e fundit të stërmunduar. Në sytë e tyre pashë shumë trishtim, pasi ishin të detyruar të mbronin kryeministrinë, ndërkohë që i zoti i shtëpisë bridhte andej këndej. Policia nuk është për të ruajtur ndërtesat e boshatisura, por për të zgjidhur zënkat në rrugë, për të kapur hajdutët dhe kriminelët. Ndaj edhe ishin të trishtuar për këtë detyrë pa nder. Thënë me
Flash Kulture

“The Donald” në Tiranë, arti politik i Avni Delvinës në montazh grafik

Shijaktv
Piktori Avni Delvina vjen në Shqipërie me një kolazh të ri punësh për publikun e kryeqytetit. Kësaj here artisti ka sjellë në muzeun kombëtar një ekspozitë fotomontazhi të titulluar THE DONALD, të përqëndruar tek presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald Trump. Fotot e tij janë kombinim i situatave të ndryshme të reagimeve politike ndaj kreut të Shtëpisë së Bardhë, në Amerikë, në botë por edhe në vendin tonë. Delvina thotë se synon të ndikojë përmes artit të tij në lirinë e mendimit politik të qytetarëve shqiptarë dhe vizitorëve të ekspozitës. Sipas piktorit, formimi i ushtrisë dhe mbështetja që administrata amerikane i ka dhënë këtij akti, janë vendimi i dytë më i rëndësishëm pas shpalljes së pavarësisë së Kosovës. Ekspozita do të qëndrojë e hapur për qytetarët shqiptarë në mjediset e muzeut historik kombëtar një javë duke nisur nga dita e dielë, ndërsa më pas do të zhvendoset në Kosovë.
Flash Kulture

Humbja e akademikut/ Idriz Ajeti, një shekull në shërbim të “Shqipes”

Shijaktv
Albanologjia, bota akademike shqiptare, por edhe politika, humbi këtë të mërkurë personalitetin e shquar, akademikun, Idriz Ajeti. Veprimtaria e tij shkencore, kryesisht mbi historinë e gjuhës shqipe dhe standardizimin e saj, do t’u shërbejë brezave me radhë. Idriz Ajeti diti të jetë edhe politikan i mirë në kohë të vështira për Kosovën. Është ndarë nga jeta në moshën 102-vjeçare, albanologu, gjuhëtari, intelektuali dhe veprimtari i shquar,  akademiku Idriz Ajeti. Ai lindi në Jabllanicën e Epërme, me 27 janar 1917. Ajeti ishte anëtar i Akademisë së Shkencave dhe Arteve të Kosovës, kryetar i saj në dy mandate dhe anëtar nderi. Gjatë vitit 1969-1971 ishte drejtor i Institutit Albanologjik,  1971-73 dekan i Fakultetit Filozofik, dhe në vitet 1973-75 rektor i Universitetit të Prishtinës. Gjithashtu  Akademik Idriz Ajeti ka qenë Kryetar i Parlamentit në njërën nga periudhat më të vështira për Kosovën, si përfaqësues I LDK si dhe pjesëmarrës në Konferencën e Rambujesë. Idriz Ajeti ka kontribute të pakrahasueshme në fushën e studimeve albanalogjike në Kosovë e më gjerë.Fushat kryesore të interesimit të tij shkencor kanë qenë studimet e dialekteve nga pikëpamja diakronike, raportet e shqipes me gjuhë t fqinje, në rrafshin e studimeve ballkanologjike, trajtimi i dokumenteve të hershme gjuhësore, shkruar me
Kulture Libra

Biblioteka “Marin Barleti” mbledh fëmijët e spikatur “Miku i librit”

Shijaktv
Në bibliotekën “Marin Barleti” në Shkodër u zhvillua sot ceremonia e ndarjes së certifikatave për fëmijët më të spikatur “Miku i librit”. Biblioteka “Marin Barleti”, në ditën e sotme, mbylli siparin e aktiviteteve kulturore, me aktivitetin më domethënës të vitit, dorëzimin e certifikatave lexuesve më të mirë fëmijë. Lexuesve iu dhurua edhe nga një libër. Me këtë rast bashkia Shkodër dhe Biblioteka falënderoi jo vetëm prindërit, por edhe gjyshërit, mësuesit dhe edukatorët që i nxisin fëmijët të lexojnë.
Kulture

“Një Sagë e vogël” e Besnik Mustafajt, një vepër për dhunimin e mendjes

Shijaktv
Pas pritjes entuziaste që ka pasur botimi në Francë dhe në Gjermani, romani “Një Sagë e vogël” i Besnik Mustafaj ka tërhequr edhe vëmendjen e kritikës letrare italiane.Kritiku i njohur Alessandro Gnoçhi është ndalur në këtë roman dhe i ka kushtuar një shkrim në gazetën “Il Giornale”. “Me një temë identike me këtë është marrë edhe Martin Amis, në romanin ‘House of Meetings’ (Shtëpia e takimeve), me rezultate të diskutueshme. Këtu është mirë të sjellim ndërmend autorë klasikë si Aleksandër Sollzenicin dhe nuk rrezikojmë ekzagjerimin.‘Arqipelagu Gulag’ është shumë i gjerë përkundrejt ‘Sagës së vogël’ familjare, por edhe Rusia është e shtrirë në një territor më të gjerë se Shqipëria”, shprehet Alessandro Gnoçhi. NGA ALESSANDRO GNOCCHI “Një sagë e vogël” (shqip Toena 2017; italisht Castelvecchi 2018) e Besnik Mustafaj, shkrimtar dhe ish-ministër shqiptar, është një roman që të mbetet gjatë në mendje. Burgjet janë ato të regjimit komunist të Enver Hoxhës në Shqipëri.Fati i të burgosurve duket si i lidhur me fundin e tyre pas hekurave apo në kryqëzimin e jetëve të tyre me të dënuarit e tjerë.Ka edhe diçka arkaike, rituale e popullore në të. Diçka që zbardh historinë, edhe pse e rikrijon atë. Ndryshe nuk do të ishte një
Kulture

Presidenti Meta përshëndet 80-vjetorin e krijimit të Radio-Tiranës

Shijaktv
Presidenti i Republikës, Sh. T. Z. Ilir Meta mori pjesë sot në ceremoninë festive të 80-vjetorit të krijimit të Radio-Tiranës, që u zhvillua në Muzeun Historik Kombëtar. Presidenti Meta duke përshëndetur veprimtarinë e vyer dhe punë e pakursyer të punonjësve dhe drejtuesve ndër vite, vlerësoi Drejtorin e parë të Radio-Tiranës, Gjergj Bubanin (pas vdekjes) me Titullin “Kalorës i Urdhrit të Skënderbeut”; folësit e parë: Kaliopi Nushi dhe Haki Bejleri (pas vdekjes) si dhe operatorin Todi Bojdani (pas vdekjes) me Titullin “Naim Frashëri”. Ndërsa me Titullin “Mjeshtër i Madh” komentatorin sportiv Anton Mazreku dhe mjekun e shquar Hamdi Sulçebeu (pas vdekjes) si dhe të mirënjohurën pedagoge, folësen dhe artisten zonjën Vera Zheji me Titullin “Mjeshtër i Madh”. Në fjalën e tij përshëndetëse Presidenti Meta u shpreh: “28 Nëntori është data më e rëndësishme në historinë e Shqipërisë dhe të kombit shqiptar; është Dita e Pavarësisë dhe Festa e Flamurit Kombëtar, dita e të gjithë shqiptarëve, kudo ku ata ndodhen, është dita që flet shqip më shumë se çdo ditë tjetër. Por kjo ditë shqipe përkon edhe me datën e shënuar, të lindjes së Radio-Tiranës, më 28 nëntor 1938, këtij institucioni mjaft të rëndësishëm të shtetit dhe të kombit shqiptar. Në ambientet