Aktualitet Flash Uncategorized

Dita e flamurit, presidenti Meta uron shqiptarët

Shijaktv
Presidenti i vendit, Ilir Meta ka uruar 28 nëntorin, ditën e flamurit. Përmes një postimi në rrjetin social “Facebook”, kreu i shtetit ka zgjedhur të urojë shqiptarët në 106-vjetorin e shpalljes së Pavarësisë me një poezi të recituar nga dy nxënës të shkollës 9-vjeçare të Rrozhajës. “Gëzuar Ditën e Flamurit Kombëtar!Një urim të veçantë për çdo shqiptar kudo ndodhet, me këtë poezi, të recituar me shpirt, shumë dashuri dhe emocion nga dy nxënëse shqiptare të shkollës 9-vjeçare në Dacaj të Rozhajës”, shkruan Meta.
Aktualitet Flash Politike Uncategorized

Banorët e “Unazës së Re ” përplasen me policinë

Shijaktv
Banorët e “Unazës së Re “, po përplasen me policinë, Situata sa vjen dhe tensionohet. Në mbështetje të banorëve është edhe opozita e bashkuar. ARRSH ndodhet me katër grupe vlerësimi në “Unazën së Re”, gjithashtu punonjësit e ARRSH shoqërohen nga policët e bashkisë. Banorët u bëjnë thirrje të tjerë banorëve që të mblidhen të protestojnë dhe të kundërshtojnë vijimin e punimeve të ARRSH Banorët kundërshtojnë heqjen e ndriçimit dhe nuk lejojnë punonjësit të veprojnë, pasi sipas tyre ndriçimi është vendosur me taksat e tyre. “Këto drita janë vënë me taksat tona. Dritat nuk do hiqen se ata duan errësirë totale. Erion Veliaj dhe Edi Rama ta harrojnë se do heqin dritat tek Unaza e Re”- thotë një banore. Aktualisht punonjësit po qëndrojnë në pritje për të marrë një urdhër nëse duhet të vazhdojnë punën apo do tërhiqen. Kujtojmë se në orën 17:00 të pasdites së sotme është paralajmëruar një tjetër protestë nga banorët e zonës së Astirit. Nga projekti i Unazës së Madhe preken rreth 317 objekte, shumica prej të cilave do shemben pasi pretendohet se janë pa leje, ndërsa për ata që disponojnë dokumente është premtuar dëmshpërblim.
Flash Politike Uncategorized

Gjosha: Sikur shteti të ketë zell në luftën ndaj krimit, siç ka për të arrestuar qytetarët

Shijaktv
Deputetja e LSI-së dhe ish-ministrja e integrimit Klajda Gjosha, ka reaguar ndaj situatës së krijuar mes shtetit dhe banorëve të Unazës së Re, ku 600 familje mbeten pa strehë mbi kokë. Gjosha shkruan se “sa mirë do të ishte që shteti të ushtronte të njëjtin zell dhe pasion për luftën kundër krimit, siç e ushtron për të arrestuar protestuesit, qytetarët e thjeshtë të këtij vendi.” Ja reagimi i plotë Sa mirë do të ishte që shteti të ushtronte të njëjtin zell dhe pasion për luftën kundër krimit, siç e ushtron për të arrestuar protestuesit, qytetarët e thjeshtë të këtij vendi. Ashtu me të njëjtin pasion që kërkonin të kapnin djalin 17 vjeçar të protestës, ku inati lexohej në sytë e policisë së shtetit! Ndoshta ky pasion vazhdon ende të ushtrohet brenda komisiarateve, ku këta qytetar mbahen të mbyllur. Sa mirë do të ishte që shteti të bënte luftën e pa kompromis me krimin, ashtu me të njëjtën arrogancë që përdor me 600 familjet që do të mbeten pa strehë, në një nga zonat më të rëndësishme të Tiranës. Ndjej keqardhje për qeverinë e vendit tim, për njerëzit që na drejtojnë dhe për lotët e qytetarëve të dëshpëruar, që sot janë
Aktualitet Flash Kronike Uncategorized

Tension në protestën e Unazës së Re

Shijaktv
Ndërsa kryeministri Edi Rama mban sërish një qëndrim të prerë psa i takon dëmshpërblimit të banorëve të ‘Astirit’, jashtë godinës është tensionuar situata para Parlamentit. Banorët janë përplasur fizikisht me forcat e policisë. Madje, mes tyre bie në sy që ka prani edhe të fëmijëve. Protestuesit kanë tentuar të hyjnë me forcë në Parlament, ndërsa janë konfrontuar me policinë. Gjatë përplasjes mes tyre janë hedhur shashka dhe tymuese. Nga ana tjetër, kryeministri shprehet i prerë se ‘taksat s’mund të shkojnë për ndërtimet pa leje
Aktualitet Flash Uncategorized

Arratisja e Gruevskit, Rama strehon të kërkuarin, Lleshi fsheh TIMS-in

Shijaktv
Ish kryeministri i Maqedonisë, Nikolla Gruevski është arratisur përmes Shqipëërisë drejt Budapestit. Pasi mediat rajonale dhe ato europiane bënë të ditur këtë lajm, policia e shtetit u detyrua të jepte një njoftim vetëm në mbrëmje. Por në këtë gjysmë-njoftim policia nuk jep asnjë të dhënë se kur Gruevski ka hyrë në Shqipëri. Ky fakt nuk është sqaruar nga autoritetet e rendit, ndërsa Departamenti i Kufirit dhe Migracionit duke iu përgjigjur interesimit të medies në lidhje me qarkullimin e Gruevskit në Shqipëri flet vetëm për daljen e tij në kufi. Deklarata zyrtare, bën me dije se më 11 nëntor 2018, rreth orës 19:11, Gruevski ka dalë nga territori i Republikës së Shqipërisë nëpërmjet pikës së kalimit kufitar të Hanit të Hotit në drejtim të Malit të Zi, si pasagjer në automjetin me targë CD1013A, në pronësi të Ambasadës Hungareze në Tiranë. Sipas deklaratës zyrtare të Ministrisë së Brendëshme në këtë datë për ish kryeministrin e Maqedonisë nuk ka patur asnjë njoftim në kufi apo shpallje si person në kërkim. Po sipas deklaratës, njoftimi për shpallje në kërkim ndërkombëtar, nga Interpol Shkupi i është dërguar Interpol Tiranës me datë 13 nëntor dy ditë pas largimit të tij për në Budapest. Lajmi për
Uncategorized

Shqipëria mbështet Kubën, voton kundër SHBA-së në OKB

Shijaktv
Qeveria shqiptare e drejtuar nga kryeministri Edi Rama ndermerr nje tjeter levizje kunder Uashingtonit dhe politikave te presidentit amerikan Donald Trump. Shqipëria përsëri votoi kundër SHBA-së në Organizatën e Kombeve të Bashkuara. Përfaqësuesi ynë ka votuar pro rezolutës së paraqitur nga Kuba për heqjen e sanksioneve amerikane ndaj saj, ndërsa ka abstenuar për amendamentet e paraqitura nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës për këtë rezolutë. Tritan Shehu, deputet i Partisë Demokratike deklaroi se: “Në një diplomaci të menccur e jo të “detyruar” ka edhe mënyra të tjera votimi ose mos votimi, për të shmangur ballafaqimin me aleatin tonë kryesor strategjik si shqiptarë. Në fakt kjo tendencë kundërvënie ndaj ShBA në OKB (jo vetëm aty), për ccështje sigurie shumë larg interesave e influencave tona, për të cilat ne duhet të ndjekim atë vend, në mënyrën më paradoksale e të gabuar është bërë një rutinë në qëndrimet tona në ato organizma”. Shehu thotë se në këtë mënyrë po dëmtohen interest tona kombëtare dhe gradualisht krijojmë “të ccara” në marrëdhëniet me atë vend thelbësor për ne e paqen në botë, gjë që minimalisht rrezikon të zbehë përkrahjen e ccmuar amerikane ndaj ccështjeve tona madhore. Vitet e fundit Shqipëria ka votuar disa herë kundër
Flash Politike Uncategorized

Bllofi i Tahirit, kërcënon me Katanian krimet në Shqipëri

Shijaktv
Ish-ministri i Brendshëm Saimir Tahiri ka dalë nga Prokuroria e Krimeve të Rënda, ku sot në mesditë u paraqit për të dorëzuar një provë nga Italia. Takimi i tij, nën shoqërinë edhe të avokatit të tij, Maks Haxhia, nuk ka zgjatur shumë dhe më pas është përballur me gazetarët në derën e Prokurorisë. Ndonëse u shpreh mjaft i rezervuar, Tahiri tha se ka paraqitur një dokument të rëndësishëm për proçesin e hapur ndaj tij. “Paraqita diçka që ka rëndësi për proçesin. Do kërkoj mirëkuptimin tuaj, pasi do të dal të jap sqarime pas dy-tre ditësh për çfarë është. Dorëzova një provë që e quajta deçizive”, u shpreh Tahiri. I pyetur nëse ka frikë se do merret si i pandehur, Tahiri tha:”Jo, nuk kam frikë se do merrem i pandehur. Kam një vit që kam heshtur, prisni edhe ju dy ditë”. Ish-ministri i Brendshëm Saimir Tahiri do të paraqitet në orën 12:30 të ditës së sotme në Prokurorinë e Krimeve të Rënda. Këtë herë, Tahiri ka zgjedhur vetë për të shkuar tek organi i akuzës pasi nuk ka një thirrje nga ana e hetuesve. Vetë ish-ministri konfirmoi për gazetaren e News24 dhe BalkanWeb, Klodiana Lala, se do të paraqesë prova të
Aktualitet Flash Politike Uncategorized

Fasada me bastet, “fundi i marrëzisë” prodhoi marrëzinë pa fund

Shijaktv
Aksioni fasadë “fundi i marrëzisë” prodhoi marrëzinë e basteve pa fund. Ky është konstatimi i Partisë Demokratike për nismën e fundit të kryeministrit në lidhje me lojërat e fatit. Deputetja Jorida Tabaku, i kujton qeverise se ligji i lojrave të fatit ka nisur në vitin 2015, dhe u përdor politikisht. Për disa muaj shqiptarët u bombarduan me publicitete dhe promocione të lojrave të fatit edhe televizioni shqiptar publik që paguhej nga taksat e shqiptarëve, shprehet Tabaku. Sipas saj sistemi i Monitorimit Online i Lojrave të fatit iu dha më koncesion vëllait të kryeministrit, ndërsa gjatë gjithë kësaj kohë pikat e basteve janë dhjetëfishuar duke rënë ndesh me çdo normë ligjore. DEKLARATË E N/KRYETARES SË KOMISIONIT TË EKONOMISË, JORIDA TABAKU Ata që sot flasin kundër basteve sportive dhe kazinove janë kumarxhinjtë e politikës që fatin e tyre e kanë vendosur në rulotën politike: – Ata sollën në vitin 2015 një ligj klientelist që e ndryshuan në seancën parlamentare për të përmbushur qokat e tyre elektorale. – Janë ata që përmes një aksioni fasadë “Fundi Marrëzisë” prodhuan marrëzinë e basteve pafund. – Janë të njëjtë me mazhorancës që nuk solli asnjë akt nënligjor për ligjin që miratoi. – Janë të njëjtë me
Aktualitet Flash Politike Uncategorized

Video-përgjimi, akt i paligjshëm me ekspertizën

Shijaktv
Prokuroria ka nxjerrë një akt të paligjshme në lidhje me ekspertizën e audio-përgjimit për çështjen “Xhafa” ku implikohet në afera droge Agron Xhafaj. Lëvizja Socialiste për Integrim nëpërmjet kreut të grupit parlamentar Petrit Vasili tha se organi i akuzës ka pranuar që ekspertiza ka paqartësi. “Shqiptarët duhet ta marrin vesh se kryeprokurorja e konsideron kryeministrin si palë private, lidhur me ekspertizën për audio-përgjimin. Rama me provat nga privati, por që nuk i dorëzon. Nga një privat që ka bërë një analizë private! Prokuroria thotë se kryeministri ka çuar provën, por që është e paqartë për provën. Prokuroria ka nxjerre nje akt të paligjshem”, tha Vasili. Sipas Vasilit Prokuroria është vënë në shërbim të plotë të Edi Ramës. Ai kujtoi skandalin e vitit të kaluar kur Rama u bëri thirrje policëve që të lënë kapelet dhe të mbledhin vota për PS. Edhe në këtë rast tha Vasili, prokuroria i mbylli hetimet me justifikimin se Rama ka kërkuar falje në facebook.
Politike Uncategorized

Paralajmërimi i PD, Salianji: Nesër prova që fundosin Ballën

Shijaktv
Deputeti Ervin Salianji ka paralajmëruar nxjerrjen e detajeve të reja nga dosja e hetimit mbi çështjen Babale. Nga studio e Shijak televizion ai ka deklaruar se Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit Ardi Veliu dhe Drejtori i Policisë së Fierit kanë pasur marrëdhënie të afërta dhe kontakte të vazhdueshme me Fredi Alizotin, personin që pretendohet të ketë imituar zërin e Agron Xhafajt në audiopërgjim. Sipas deputetit demokrat, Taulant Balla, Ardi Veliu dhe efektivët e lartë të Policisë së Shtetit kanë tentuar të blejnë Alizotin për të ngritur alibinë e lidhjeve të këtij të fundit me Partinë Demokratike dhe me Albert Veliun, Babalen. Ervin Salianji ritheksoi se nga dosja e Prokurorisë mungojë faqe, të cilat sipas tij, janë hequr me urdhër të kryeministrit Edi Rama dhe ministrit të Brendshëm Fatmir Xhafa, pasi thellojnë skandalin e drejtorëve të policisë dhe Taulant Ballës. Sipas deputetit, ata kanë kryer vepër të rëndë penale: jo vetëm shpërdorim detyre por pengim të mirëfilltë të drejtësisë.