Ekonomi Uncategorized

Indeksi 2018, A shqiptarët ndër më ‘kurnacët’ në Europë?

Shijaktv
Vetëm 26% e shqiptarëve janë bujarë dhe të sjellshëm dhe zyrtarisht, sipas një raporti të fundit, jemi ndër më ‘kurnacët’ në Europë. Ndërsa, shqiptarët e Kosovës rezultojnë këtë vit si më bujarët e Ballkanit. Nga 140 shtete të marra në shqyrtim, Shqipëria renditet e 108 për sa i përket bujarisë. Sipas raportit, Shqipëria ka humbur plot 13 shkallë nga raporti i 2017. Indeksi Global i të Dhënit 2018, i publikuar së fundmi nga Instituti CAF (Charity Aid Foundation) është etiketuar si studimi kryesues për sa i përket bujarisë. Indeksi rendit 140 shtete në tre kategori: të ndihmuarit e të huajve, dhurimi i parave dhe koha e punës vullnetare. Sipas specifikimeve, 42 % e shqiptarëve nuk hezitojnë që të ndihmojnë një të huaj kur i kërkon ndihmë, duke u renditur të 108-tët në botë. Nga ana tjetër, 28% e shqiptarëve kanë dhuruar para vitin e shkuar, duke u renditur kështu të 64-tët në botë. Ndërsa sa i përket dhurimit të kohës për vullnetarizëm, 7% e shqiptarëve kanë dhuruar kohën e tyre për bamirësi ose ndonjë kauzë të ngjashme, duke u konsideruar kështu në 10-tëshen e fundit në botë për këtë indikatorë, përkatësisht të 134-ët. Edhe sipas një tjetër studimi të vitit
Flash Sociale Uncategorized

VIDEO/ Përse u largua ministrja Shahini nga takimi me studentët në Shkodër?

Shijaktv
Ministrja e arsimit Besa Shahini braktis takimin me studentët në Shkodër. Ministrja pasi zhvilloi një takim me senatin e universitetit erdhi për t’u takuar edhe me studentët në sallën e bibliotekës së universitetit, por ky takim nuk u zhvillua pasi ministrja e braktisi. Shkak u bë kërkesa e studentëve që në takimin me ministren të ishte e pranishme media. Ministrja dhe stafi i saj nuk pranuan që takimi të ketë kamera dhe gazetarë, kështu zonja Shahini e braktisi takimin. Studentët e quajten një turp atë që ndodhi.
Flash Politike Uncategorized

FOTO/ A është normale?

Shijaktv
Seanca e sotme u zhvillua mes tensioneve që në nisje të saj. Mungesa e kryeministrit në sallë bëri që opozita të insistojë dhe ta detyrojë Ramën të vijë në Kuvend. Gjatë replikave me ish kryeministrin e vendit Sali Berisha, Rama përdori një fjalor banal përpara qindra e mijëra shqiptarëve dhe gjestët e mimikat e tij tregonin se nuk ishte aspak i qetë. Por ajo çka ishte më e perceptueshme  dhe aspak normale për një kryteministër, ishte çasti kur ai nxjerr gjuhën përjashta në kuvend. Ju mund ta gjykoni vetë nëse ky gjest është i pranueshëm për numrin 1 të qeverisë dhe kryeministrin e Republikës së Shqipërisë.
Politike Uncategorized

Berisha-Deputetës së PDIU-së: I thuaj pak të lumtë dora Ymer, ia ka bërë shpinën më të butë se barkun Muharrem Ramës

Shijaktv
Ish kryeministri Sali Berisha i ka dhënë një mesazh deputetes së PDIU në Dibër, Reme Lala, pas fjalës së kësaj të fundit në Kuvend. Berisha la të nënkuptohet  se babai i deputetes ka dhunuar kryetarin e bashkisë Dibër, Muharrem Rama. “Gjithnjë flitet për narko shtet. Çdo veprim është tip i narko shtetit. Prokuroi i Kukësit liroi trafikantin rus dhe trafikantin nga Kosova. Klemend Balilin e sjellin me kushte se ai ka regjistrin e orgjive. Shqiptarë integrimi është në dorën tuaj. Dy fjalë i them asaj deputetes. Ti i di konsideratat për babën tënd. I thuaj pak të lumtë dora Ymer, ia ka bërë shpinën më të butë se barkun Muharrem Ramës, për këtë ka përgëzime”– tha Berisha.  
Editorial Flash Uncategorized

Tirana si pronë e blerë me kursimet e mamit

Shijaktv
EDITORIAL/ NGA ALFONS ZENELI Në gjeografinë e protestës së studentëve, zona më ekzotike përveç zonës se perlutjeve te Rames per dialog, ishte dhe menyra se si ai i konceptonte dialogjet. Koncepti i gabuar i Rames për dialogun nuk vinte si pasojë mungesës teorike të njohurive të Ramës mbi atë kuptimin në letër të dialogut, pra për këmbimin e fjalëve dhe ideve misdis dy personave apo dy palëve. Sepse Rama ka lexuar shumë libra… e mbase dhe më shumë se sa Gent Caka. Pra ai e di se çdo më thënë dialog teorikisht. Keqkuptimi apo konflikti që Rama ka me dialogun krijohet gjatë rrugës. Ai, normalisht për dialog niset. Por ato që ndodhin kur dialogu fillon, ia prishin ekuilibin dhe kështu që dialogu mbytet brenda shpërthimeve të veta. Dialogu në këto raste për Ramën, do të thotë që Rama flet çfarë të dojë, si të dojë dhe mirë është që mos ta ndërpresë askush. Por edhe nëse e ndërpret dikush, mirë është që të jetë në të njëjtën linjë me atë çka Rama është duke thënë. Deri në këtë fazë, kemi të bëjmë me dialog. Pastaj kur dikush mban qëndrim të kundërt me Ramën, ai humb kontrollin e bashkë me të
Kuriozitete Uncategorized

Këshilla për gratë që njoh!

Shijaktv
Nga Bukra Hysenukaj Kastrati Ne gratë shqiptare shquhemi për kontributin e lartë që japim në mbarëvajtjen e jetës në familje. Ajo çka përpiqemi përditë t’i japim familjes, shpeshherë i kalon mundësitë tona reale, duke bërë që ky kontribut të kthehet në sakrificë. Deri diku kjo është e përligjur sepse familja duhet të përbëjë prioritetin kryesor në jetën tonë, por sa dimë ne gratë shqiptare t’i përcaktojmë drejtë prioritetet në atë cka i japim familjes tonë. Gratë shqiptare ndoshta 80% të angazhimit fizik në familje, ia dedikojnë pastërtisë së shtëpisë, duke e kthyer veten deri në robinë të saj. Gabimi i pandreqshëm i tyre është mosdiferencimi i asaj që quhet higjienë, nga ai që quhet rregull. Mbajtja e higjienës në ambientet e shtëpisë është jetike, por akoma më jetik është shëndeti i çdonjërës që kërcënohet çdo ditë me vetëdijë të plotë, nga stërmundimi fizik për të mbajtur të pastër shtëpinë. Të vish në shtëpi pas 8 orësh punë, krahu ose zyre dhe menjëherë sapo ke ngrënë drekën, të fillosh betejat e përditshme për të pastruar e sistemuar çdo cep të shtëpisë, pa i dhënë vetes kënaqësinë e një pushimi të merituar, është masakër që po i bën vetes. Je e lodhur.
Flash Kronike Uncategorized

Mësyjnë maskat, grabitje në Lushnje dhe Tepelenë, policia vë gjoba

Shijaktv
Maskat rishfaqen këtë fundjavë. Në Tepelene grupe personash kanë kryer një seri grabitjesh nëpër biznese, ndërsa në Lushje është bastisur një argjendari. Përballë këtyre ngjarjeve, po këtë të dielë, policia e shtetit shpërndan për median njoftimet e përhershme për “Policinë që duam”,ilustruar dhe me video me qindra gjobvënie në lidhje me parkimet e gabuara. Nga Lushja raportohet se pesë persona të maskuar kanë hyrë në argjendari dhe kanë rrëmbyer mallin me vlerē rreth 10 milionë lekë. Ata më pas janë larguar me shpejtësi nga vendi i ngjarjes. Argjendaria ndodhet në qendër të qytetit të Lushnjes përballë bashkisë. Pronari i biznesit ka llogaritur humbjet dhe ka bërë deklarimin në polici. Mēsohet se grabitja është kryer rreth orës 4:00 të mëngjesit, ndërsa pronari banonte në katin e dytë të pallatit, mbi dyqanin e tij. Sapo ka rënë alarmi, ai ka zbritur me shpejtësi dhe ka arritur të shohë maskat të largohen me makinë, në të cilën i priste personi i pestë. Ndërkohë në Tepelenë, persona të maskuar kanë kryer grabitje seriale në disa dyqane. Në orët e para të mëngjesit të së dielës ata kanë boshatisur tre biznese: një supermarket, një pastiçesi dhe një dyqan bulmeti. “POLICIA QË DUAM” Me hapësirat dhe
Aktualitet Flash Politike Uncategorized

Zyrtarizimi i gjuhës shqipe në Maqedoni, Meta mesazh urimi Telat Xhaferit

Shijaktv
Pas zyrtarizimit të gjuhës shqipe në Maqedoni, Presidenti i vendit Ilir Meta i ka dërguar një mesazh urimi kryetarit të Parlamentit të Maqedonisë, Talat Xhaferit. “Ju përgëzoj përzemërsisht për përmbylljen me sukses të procesit të miratimit të Ligjit për përdorimin e gjuhëve . Gjuha shqipe zë zyrtarisht vendin e saj të merituar në Maqedoni. Kjo është një ngjarje historike dhe kuptimplote për shqiptarët. Arritje e madhe dhe e rëndësishme që i kontribuon garantimit të të drejtave të barabarta për qytetarët e të gjitha kombësive në Maqedoni. Një hap shumë i rëndësishëm në kuadër të zbatimit të Marrëveshjes së Ohrit. Shqiptarët në Maqedoni, gjithmonë të orientuar drejt vlerave euroatlantike” Teksti i plotë i mesazhit të urimit të Presidentit Meta drejtuar kryetarit të parlamentit të Maqedonisë, Z.Talata Xhaferi Ju përgëzoj përzemërsisht për përmbylljen me sukses të procesit të miratimit të Ligjit për përdorimin e gjuhëve, ku dhe gjuha shqipe zë zyrtarisht vendin e saj të merituar në Maqedoni. Kjo është një ngjarje historike dhe kuptimplote për shqiptarët, një arritje e madhe dhe e rëndësishme që i kontribuon demokracisë dhe garantimit të të drejtave të barabarta për qytetarët e të gjitha kombësive që jetojnë në Maqedoni. Kjo arritje përbën gjithashtu një hap shumë
Flash Politike Uncategorized

Presidenti Meta kthen në Kuvend ligjin “Për kadastrën”

Shijaktv
Presidenti Meta ka dekretuar kthimin në Kuvend të ligjit nr. 111/2018 “Për kadastrën”, me qëllim rishqyrtimin e tij Në respekt të Kushtetutës së Republikës së Shqipërisë dhe në ushtrim të së drejtës të parashikuar në pikën 1 të nenit 85 të saj, Institucioni i Presidentit të Republikës bën me dije se me Dekretin nr. 11055, datë 15.01.2019, Presidenti i Republikës ka vendosur kthimin në Kuvend të ligjit nr. 111/2018 “Për kadastrën”, me qëllim rishqyrtimin e tij, sipas arsyetimit bashkëlidhur këtij dekreti. Arsyet e kthimit të ligjit nr. 111/2018 “Për kadastrën” Kuvendi i Shqipërisë në seancën plenare të datës 20 dhjetor 2018, ka miratuar ligjin nr. 111/2018 “Për Kadastrën”. Ky ligj me shkresën nr. 4056 prot, datë 27.12.2018 të Kuvendit, i është përcjellë Presidentit të Republikës për dekretim dhe shpallje. Sipas dokumentacionit parlamentar të krijuar nga shqyrtimi i kësaj nisme ligjore, rezulton se projektligji është propozim i Këshillit të Ministrave. Nga shqyrtimi i praktikës parlamentare (relacionit shoqërues i Këshillit të Ministrave dhe raportit të Komisionit të Çështjeve Ligjore, Administratën Publike dhe të Drejtat e Njeriut në Kuvend), rezulton se projektligji “Për kadastrën” si pjesë e projektligjeve të paketës së reformës në të drejtën e pronësisë përbën një instrument të rëndësishëm për
Flash Politike Uncategorized

Zëri Amerikës: Balili në pranga, i dorëzohet policisë

Shijaktv
Në Shqipëri, një nga emrat më të lakuar të botës së krimit, Klement Balili u dorëzua sot pranë autoriteve policore shqiptare, duke përfunduar kështu në pranga pas më shumë se dy vitesh përgjatë së cilave ai i ishte fshehur drejtësisë. Balili konsiderohet si një prej trafikantëve më të mëdhenj të drogës në Ballkan, ndërsa rrjeti i drejtuar prej tij mësohet se vepronte dhe në disa shtete europiane, kryesisht në Greqi. Zëri i Amerikës ka mësuar se prej gati një viti, policia shqiptare përveç veprimeve operative, kontrolleve në banesa apo mbajtjes nën mbikqyrje të familjarëve kishte nisur bisedimet dhe me familjarët duke nxitur dorëzimin e Balilit pranë autoriteteve. Këto bisedime mësohet se janë drejtuar nga kreu i Policisë shqiptare Ardi Veliu. Eshtë pikërisht zoti Veliu, personi të cilit Balili ju dorëzua sot rreth orës 9.45 minuta në një zonë mes Sarandës dhe Finiqit. Ai ka qenë i shoqëruar nga dy familjarët të tij, personat që kanë bërë dhe ndërmjetësimin për dorëzimin. Ka qenë po Drejtori i Policisë Veliu, ai i cili e ka sjellë Balilin në Tiranë. Duke njoftuar ngjarjen ministri i Brendshëm Sandër Lleshaj tha se “policia shqiptare ka finalizuar sot një operacion të gjatë, të ndërlikuar dhe shumë të