Flash Politike Uncategorized

Zv Presidenti i KiE/ Demokraci pa opozitë nuk mund të ketë, ja pse vijmë në Shqipëri

ShijakTV
Senatori Manuel Vescovi, i cili ka detyrën e zëvendëspresidentit të delegacionit italian të Këshillit të Evropës këshillon që të ketë reflektim mes partive politike në situatën e paqëndrueshme në të cilën po kalon Shqipëria. ‘Këshilli i Evropës vendosi që të mos dërgojë vëzhgues elektorale për zgjedhjet e ardhshme administrative për shkak të mungesës së stabilitetit institucional që Shqipëria për përjeton. Presidenti i Republikës së Shqipërisë, Ilir Meta ka deklaruar, sa i përket përgjegjësisë institucionale se dëshiron që të evitojë zhvillimin e zgjedhjeve elektorale në një klimë tensioni të madhe dhe në mungesë të Gjykatës Kushtetuese që aktualisht nuk mund të ushtrojë funksionet e saj, duke qenë se tetë nga nënë anëtarët e sj kanë dhënë dorëheqjen ose janë hequr gjatë kohës së procesit të rivlerësimit të gjykatësve të parashikuar nga reforma gjyqësore. Uroj një moment reflektimi të madh mes partive politike, duke kujtuar se nuk ekziston demokraci pa një organ konstitucional operativ e me një parlament ku mungon opozita’, ishte qëndrimi i senatorit italian.
Flash Politike Uncategorized

Dokumenti/ Arta Marku hyn në zgjedhje: Po shef Edi

Shijaktv
Prokurorja e Përgjithshme Arta Marku ka firmosur një udhëzim i cili është shpërndarë me urgjencë tek të gjithë prokurorët në rrethe. Sipas të cilit prokurorët ngarkohen të jenë në terren në datën 30 qershor, të monitorojnë dhe dokumentojnë gjithçka që ndodh në raporte 24 orëshe. Ky udhëzim i përgjithshëm ka për qëllim unifikimin e masave në prokuroritë me juridiksion të përgjithshëm, si për verifikimin e integritetit të personave/kandidatë për t’u zgjedhur, ashtu dhe për rritjen e efektivitetit të hetimeve dhe ushtrimit të ndjekjes penale ndaj autorëve të veprave penale që prekin zgjedhjet e lira dhe sistemin demokratik të zgjedhjeve ose të veprave penale të tjera që dëmtojnë procesin zgjedhor, në periudhën para dhe pas zgjedhore, si dhe për parandalimin e përgjithshëm të veprimtarisë kriminale në këtë fushë. Në udhëzimin numër 3 që mban datën 21 qershor 2019, thuhet se prokurorët pranë gjykatave të shkallës së parë do të kalojnë në gjendje gatishmërie nga ora 07 e mëngjesit deri në orën 22:00. Këta prokurorë do të jenë në gatishmëri do të informojnë drejtuesit mbi veprat penale që mund të ndodhin në 30 qershor, si edhe do të dokumentojnë atë që do të ndodhë në periudhën para dhe pas zgjedhore. Në udhëzim thuhet
Flash Politike Uncategorized

Basha publikon foto nga protesta, oqeani i shpresës në Tiranë

Shijaktv
Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha ka publikuar foto nga protesta e mbrëmshme në Tiranë. “Oqeani i shpresës mbrëmë në Tiranë, ky bashkim madhështor i vullneteve të qytetarëve është besimi i çdo shqiptari tek ndryshimi që po vjen. Kjo krizë do të zgjidhet jo mbi pazare, por mbi parime. Rruga për të dalë prej saj kalon përmes standarteve europiane: Para drejtësisë hajdutët e votave, largimi i Edi Ramës, reformë e thellë politike, dhe zgjedhje të lira e të ndershme. 30 qershori është varreza politike e Edi Ramës dhe Organizatës Kriminale të Rilindjes. Largimi i tij është vetëm fillimi. Ne duhet të ndryshojmë thellësisht politikën dhe ekonominë bazuar mbi vlerat dhe parimet e demokracive të Perëndimit, që kurrë më, askush të mos marrë peng të ardhmen e shqiptarëve dhe fëmijëve të tyre duke shkrirë në një shtetin me krimin dhe oligarkinë. Vetëm në këtë mënyrë do të garantojmë njëherë e përgjithmonë që Shqipëria të mos jetë më ajo që duan këta, Edi Rama, kriminelët, politikanët dhe oligarkët grabitqarë, por të jetë Shqipëria e të gjithë shqiptarëve, #ShqipëriaSiEuropa”, shkruan lideri i demokratëve.
Flash Politike Uncategorized

Shkatërrimi i metastazave të korrupsionit, Martin Henze: 6 shtyllat e qeverisë së re

Shijaktv
Nga Martin Henze Demokracia: Qeveria e popullit nga populli për popullin. Në Shqipëri Kushtetuta dhe ligjet cënohen nga konflikti i interesit. Më e rëndë situata është në institucionet qeveritare por nuk përjashtohet ndikimi i konflikti i interesit edhe në sipërmarrjes provate, pasi askush nga këto dy struktura nuk kanë një tërësi rregullash që shmang këtë ndërhyrje. Kjo sigurisht përfshin vetëdijen e qeverisë dhe të nëpunësve civilë për të drejtën e ndalimit të korrupsionit. Në të njëjtën kohë, zhvillimi i rregullave të ligjit rrallë jep informacion praktik mbi menaxhimin e fenomenit. Menaxhimi i konflikteve të interesit në proceset e biznesit përfshin një kompromis midis dëshirës për të ruajtur funksionimin e duhur të biznesit dhe për të zvogëluar rrezikun e reputacionit dhe humbjen e vlerës që një transaksion ose partner mund t’i sjellë biznesit dhe palëve të interesuara. Qeverisja dhe korrupsioni tani janë në qendër të çdo debati mbi zhvillimin ekonomik dhe për këtë arsye ndikon në të ardhmen e Shqipërisë dhe popullit të saj. Shtypi ndërkombëtar dhe institucionet ndërkombëtare raportojnë për një rritje masive të trafikut të drogës dhe korrupsionit pas marrjes së përgjegjësisë qeveritare nga qeveria aktuale e Rama. Mediat ndërkombëtare raportojnë për manipulimin masiv të zgjedhjeve parlamentare të 2017
Flash Politike Uncategorized

Protesta e opozitës, blindohet kryeqyteti, 1700 efektivë në terren

Shijaktv
1700 forca policie janë angazhuar për të mbrojtur protestën e opozitës sonte në orën 20:00, para kryeministrisë. Shpërndarja e uniformave blu pritet të jetë e ngjashme me protestat e mëparshme. Përballë protestuesve me një kordon që do të jetë përgjatë perimetrit të kryeministrisë do të jenë punonjësit e rendit dhe ata “Shqiponja” ndërsa forcat e FNSH do të jenë në gadishmëri në pjesën e pasme. Forca policie do të ketë edhe pranë parlamentit. Në gadishmëri pranë kryeministrisë është Garda e Republikës. Policia do të jetë në gadishmëri dhe do të përdorë gaz lotsjellës. Kufizime në qarkullimin rrugor do të ketë në bulevardin “Dëshmorët e Kombit”, në Rrugën “Xhorxh Bush” dhe pjesërisht Zhan Dark. Autobusët nuk do të lejohen në qytet.
Flash Politike Uncategorized

Di të fluturosh apo të rruash!?

Shijaktv
Nga Flamur Vezaj Këto janë dy nga pyetjet e reja që janë shtuar në çdo aplikimi për punë në administratën e Rilindjes! Kjo u mësua pas publikimit të përgjimeve të fundit nga gazeta BILD (prisni se do ketë akoma)! Sipas këtyre bisedave, çdo i punësuar në administratën e Rilindjes, nëse nuk siguron votat që i duhen partisë fluturon nga puna! A nëse arrin të sigurojë ato vota që ka premtuar apo edhe më shumë, nuk e rruan “mjekrrën” se nuk e lëviz njeri nga puna! Aq shumë e “lëshon mjekrrën” saqë nuk e rruan edhe kur i vëllai arrestohet me kokainë, siç ndodhi me vëllanë e shefit të Komisariatit të Peshkopisë Pajtim Agen! Pra, i vëllai Robert Ages (shefit të Komisaritit të Peshkopisë) siguron 350 gram kokainë nga Maqedonia, kaloi në Peshkopi e më pas niset për në Tiranë me drogën e paketuar në makinën e tij, i pashqetësuar nga vartësit e vëllait në Peshkopi! Por Prokuroria për Krime të Rënda në kohën që po ndiqte një grup kriminal të trafikut të droges, pikas transportuesin Pajtim Aga dhe njofton policinë e Lezhës për ta arrestuar në një postbllok të “rastësishëm” se ajo e Dibrës nuk zbatonte urdhërin! E kështu e
Flash Politike Uncategorized

Përgjimi që fundos Ramën/ Qytetarët mblidhen në mënyrë spontane në oborrin e PD

Shijaktv
Dhjetëra qytetarë e simpatizantë të Partisë Demokratike u grumbulluan në oborrin e selisë së Partisë Demokratike në mbrëmje, menjëherë pasi kanë dëgjuar 16 përgjimet e reja të publikuara nga gazeta gjermane “Bild”. Skema e blerjes së votave në Dibër, telefonata në dosjen 184, e kryeministrit Rama që fakton ndërhyrjen e tij personale në zgjedhje, ka bërë që qytetarët të mblidhen në mënyre spontane. Mësohet gjithashtu se të rinjtë e Partisë Demokratike kanë nisur aktivizimin për organizimin e protestës së 21 qershorit. Përgjimet e fundit e kanë tronditur edhe më tepër pozicionin e kryeministrit Rama, i cili u largua nga Shqipëria këtë të hënë, pasi publikimi i dosjes nga Bild ishte lajmëruar një ditë më parë. Këto përgjime gjithashtu kanë rritur revoltën qytetare dhe opozita tashmë shkon në protestën e së premtes me një frymë edhe më optimiste për fundin e sistemit autokratik të instaluar në vend nga kryeministri.
Flash Politike Uncategorized

16 përgjimet e “Bild” që tronditën themelet e qeverisë Rama

Shijaktv
Pergjimi 1: Arben Keshi: Them që poEdi Rama: Po ata maskarenjtëEdi Rama: Po ata maskarenjtë kishin bo presion m’thanë ëëArben Keshi: Po deshin të më kapin mua ato po ndodhi punë dy minutash unë sa u futa te Shtabi se më prisnin te hoteli ku fleja.Edi Rama: Ça të bënin ty atoArben Keshi: po ishin nja 50 veta, thjesht me kët pjesën e presionit më goditën e kshu ai është legen ai, ai Flamur Noka është.Edi Rama: Ku ta del dot ty Flamur Noka mo burrëArben Keshi: Jo mo Ai thjesht është… edhe ky djali sa doliArben Keshi: Ato menduan se unë isha në makinë, rrethh 50 vetë. Jo se bënë ndonjë gjë, sa e goditën, po problemi është se ikën edhe se kapëm dot.Edi Rama: Më mirë se edhe sherret, c’i do sherret. Dëgjo, po ti mendon se e ke realizu objektivin ëëArben Keshi: Unë të them që po nëse mund të lëvizë mund të lëvizë pak ose më shumë po tani nga ata që kanë thënë komisionerët jemi në pritshmëri të mëdhaja.Edi Rama: Komisionerët i ke pas top ëëArben Keshi: Po po, i kam pas shumë të mirë.Edi Rama: Ok, mirë vllaiArben Keshi: Ishalla, mire faleminderitEdi Rama: Ok, ciao ciao..     Pergjimi 2: Bisedë mes deputetit Artan Gaçi dhe
Flash Politike Uncategorized

Përgjimi 8/ Shefi i Komisariatit të Kamzës: Xhelali ka sjellë 450 njerëz

ShijakTV
Në përgjimin e 8 është dialogu në mes Arben Keshit drejtor në Ministrinë e Brendshme dhe shefit të komisariatit të Kamzës Sali Skura. Ky i fundit i thotë se Xhelal Mziu ka mbledhur 450 njerëz dhe i ka nisë me furgonë në Lurë e Reç. Kjo gjë e shqetëson drejtorin e Ramës, Arben Keshi i cili dëgjohet vetëm duke i thënë ‘ehe, ehe’. Arben Keshi: Urdhëro Shefi i Policisë Sali Skura: Shef Beni, dëgjo, Saliu jam Arben Keshi: Kush Shefi i Policisë Sali Skura: Saliu i Kamzës, Sali Skura. Arben Keshi: Hë mo çkemi, ju  të Kamzës na këputët Shefi i Policisë Sali Skura: E di Arben Keshi: Bllokoji autobuzët e Kamzës Shefi i Policisë Sali Skura: PO po i kam bllokuar në orën 3 e gjys kam me i nis, i kemi marrë masat Arben Keshi: Sa janë Shefi i Policisë Sali Skura: Mund të jenë 400, 450 veta. Arben Keshi: I ka irganizuar Xhelali?: Shefi i Policisë Sali Skura: Po ai, i ka çuar sot tek turizmi në Lurë, e kupton? Arben Keshi: PO e kuptova                      
Flash Politike Uncategorized

Përgjimi 4/ Zbardhet skema e vjedhjeve, 200 mijë lekë për katër vota

ShijakTV
Gazetari Peter Tiede ashtu siç kishte paralajmëruar ka publikuar video përgjimet ku ishte thënë që në to ishte i përfshirë edhe Kryeministri Edi Rama dhe ashtu rezulton. Personi që është më i spikaturi në këto përgjime është Arben Keshi. Në videon katër ai dëgjohet teksa flet me një person i cili i thotë që një person dëshiron 200 mijë lek për katër vota dhe se kishte takuar shumë persona. Më pas ai i thotë se nga ana ime i ke të gjitha punët e mbaruara. Biseda telefonike: Arben Keshi: Hë mo Qytetari: I mora këta këtu te shtabi, i njeh? Arben Keshi: Nuk e njoh, i kujt është Altini Qytetari: I Isuf Qokut, ish-nxënësi im Arben Keshi: Po ça ka ai? Qytetari: Ai ka një problem, do 200 mijë lek, thotë që kam 4 vota këtu te Tërnova. Nuk e di tha, kam fol me Shemsiun tha , kam një problem me Shemsiun tha. Komunikova pardje. Arben Keshi: Po Qytetari: Atij ja komunikova pardje, atij zotërisë Kollashikut, ia kam komunikuar atje në rrugë, u nda me atë, i thashë Anës. Ja thashë o vlla në emër tënd. Arben Keshi: Jo në emrin tim Qytetari: Ne emrin tënd, në emrin tim,