Flash Kronike Uncategorized

VENDIMI/ Gjenerali, Italianët e dënuan për dy vrasje, trafik droge, banda të armatosura

Shijaktv
Nga Basir Çollaku Gjykata e Korçës e liron me kusht, të mos bëjë më vrasje… Me 10 mars 2014, Gjykata e rrethit gjyqsor Tiranë, ka njohur vendimin italian të burgimit të përjetshëm për Gert Gjeneralin, vendim i paankimuar nga mbrojtja dhe që ka marrë një formë të prerë më 20 mars 2014.  Ndërkohë, Gerti Gjenerali, thuhet në të gjitha vendimet e paralirimit, në Itali dhe Shqipëri, për të njëjtin person të datëlindjes 14.05.1974, ndërsa në vendimin Gjykatës së rrethit gjyqsor Korçë të datës 14 shkurt Gjykata shkruan Gerdi Gjinarari. Ndoshta diçka procedeuriale ka sjellë modifikime. Vrasje, trafik droge, armëmbajtje, banda të armatosur, organizata kriminale, këto janë akuzat që kanë rënduar ndaj Gjeneralit, kur është gjykuar në Milano. Apeli për Krime të Rënda në Milano e ka dënuar me formë të prerë për shumë akuza. Vrasja e Naim Zyberit në spitalin e Milanos është një nga akuzat për të cilat është dënuar Gjenerali. Por jo vetëm kjo. Ai është shpallur fajtor për kryerjen e veprës penale  të vrasjes me paramendim në rrethana rënduese në dy raste, mbajtjes së armëve luftarake, prodhim dhe shitje të lëndëve narkotike në formën e organizimit dhe drejtimit të kësaj veprimtarie dhe kryerja e krimit nga banda
Flash Politike Uncategorized

DENONCIMI/ Rama terror në administratën e Vlorës…

Shijaktv
Deputeti i LSI Endrit Braimllari ka publikuar mesazhe që sipas tij kanë mëbrritur në telefonat e punonjësve të administratës në Jug të vendit. Bëhet fjalë për mesazhe ku iu kërkohet të jenë të pranishëm nesër në takimin e kryeministrit Edi Rama në Vlorë, ndërkohë që kërkohet përgjegjësi nga çdonjeri. Kjo thirrje vjen në kohën kur opozita nesër do të zhvillojë një protestë të madhe në kryeqytet. Statusi i plotë: Shikoni Terrorin qe i ben Edi Rama administrates se Jugut per te marre pjese ne antimitingun ne Vlore. Qytetaret ta refuzojne kete Kryeminister antikombetar qe mjetin e vetem per te mbajtur pushtetin ka presionin dhe terrorin me buken e gojes se qytetareve. Te gjithe me 16 Shkurt, ora 11, ne “Bulevardin Deshmoret e Kombit” 
Aktualitet Flash Intervista Uncategorized

INTERVISTË/ Vendimi për Dajtin, Breçani: E paprecedentë, ai nuk është thjesht kriminel por koka e krimit

Shijaktv
Një ditë përpara protestës së opozitës së bashkuar, ish drejtuesi i Policisë së Shtetit Erzen Breçani në studion e Shijak Televizion foli për rolin e policisë në mbarëvajtjen e protestës si dhe gjendjen e policëve të cilët denoncojnë skandalet dhe nuk mbrohen por lihen të vetëm përballë krimit. Për Breçanin vendimi i dhënë për Dritan Dajtin është një vrasje e dytë që ju bëhet 4 efektivëve të policisë. Protesta e 16 shkurtit pritet të jetë masive, sa e rëndësishme është kjo protestë në këtë moment? Unë e shoh protestën gjithëpërfshirëse për kushtet që po kalon vendi ynë, me varfëri të plotë. Njerëzit po protestojnë për të drejtën e tyre, për sigurinë e tyre. Protesta është ana më demokratike dhe ligjore për të kërkuar të drejtat tona. Policia e Shtetit tonë nuk e quan të tillë, është refuzuar katër herë kërkesa e protestueve, si e komentoni? Gjatë kohës kur kam drejtuar disa komisariate dhe nuk di e as mbaj mend që mos t’i japim të drejtë protestave shqiptare. Nuk është policia ajo që jep leje për të protestuar, se ligji thotë se qytetarët kanë të drejtë të organizojnë protesta. Policia njoftohet për tubime. Shefi komisiaratit merr këtë njoftim tre ditë para
Flash Politike Uncategorized

Qytetarja – Bashës: Rrëzojeni atë kriminel – barbon!

Shijaktv
Lideri demokrat bisedoi me qytetarët, ndër të cilët edhe një punonjës I bordit të kullimit në Burrel. Ai i tha Bashës se Rama e shkatërroi fshatin. “Ai nuk ka bërë asnjë gjë, e shkatërroi fshatin, shkatërroi vaditjet. Jam punonjës i bordit të kullimit, i shkatërroi bordet e kulllimit. Të gjitha veprat ujore janë copë-copë. Poshtë kjo qeveri e kriminelëve. E çove këtë popull në këmbë. Që tani ke votën popullore”, tha qytetari. Një tjetër zonjë tha se nuk i interesojnë ekspozitat e kryeministrit në Gjermani, por kërkon një jetë më të mirë, ku të mosi mungojë ushqimi në tavolinë. “Ai shkon në Gjermani për të bërë piktura, ç’më duhen mua pikturat e atij. Unë dua bukë të ha. Çmimi naftës, dritat, uji, tatimet, ne po na mbysin. Me 16 ose shkoni ta rrëzoni atë barbon. Ai është kriminel dhe barbon. Taksat tona ai i merr dhe ruan gruan e vetë në Surrel me badigardë. Na ka ardhur në majë të hundës!”, tha ajo. Basha tha se më 16 shkurt do të bëjmë atë që bën çdo popull dhe çdo popull në Europë i përzen hajdutët.
Flash Politike Uncategorized

Albana Vokshi me gratë dhe vajzat e Kavajës: 16 Shkurti është misioni i çdo nëne!

Shijaktv
Kryetarja e Lidhjes Demokratike të Gruas, Albana Vokshi, e organizoi takimin me gratë dhe vajzat e Kavajës në një moment, kur qyteti është tronditur nga përpjekja e institucioneve qeveritare për të fshehur krimin e përdhunimit të një miture dhe shantazhimit të saj në mjediset e shkollës. Albana Vokshi argumentoi se të tilla drama ndodhin, sepse gjithçka, përfshirë arsimin, është i politizuar dhe i sherbejnë partisë më pushtet. “Drejtoria Arsimore është e politizuar dhe nuk ështe në shërbim të fëmijëve. Drejtoresha e shkollës udhëhiqet nga urdhri partiak e jo nga ndërgjegja për kujdesin ndaj fëmijëve. Psikologia është bashkëshortja e një eksponenti të PS dhe pothuajse nuk shkon farë në punë për t’u kujdesur për fëmijët. Policia nuk ekziston për të mbrojtur fëmijët. Qeveria e shikon bashkinë si armik, sepse Kryetari është i PD. Prandaj, kam një mesazh për çdo nënë Mbroni Fëmijët nga mungesa e shtetit! Zonja Vokshi e kishte të lehtë të gjente gjuhën me nënat e Kavajës dhe t’i ftonte ato në protestën e opozitës më 16 shkurt. “Është misioni i çdo nëne të reagojë në mbrojtje të familjes, në mbrojtje të fëmijëve.”- tha zonja Vokshi, e cila ftoi gratë dhe vajzat të refuzojnë modelin e Edi Ramës, që
Editorial Flash Uncategorized

Kryekarvanari Rama dhe karvanarja Elisa Skënderpali

Shijaktv
EDITORIAL/NGA ALFONS ZENELI Në historinë e shtetit shqiptar, kolumbian dhe venezuelian nuk mund të ketë patur kryeministër që t`i ketë mbrojtur haptazi e me kaq tërbim kriminelët, trafikantët dhe përdhunuesit se sa kryekarvanari i rilindjes Edi Rama. Të gjithë e dinë historinë e zezë të Elvis Rroshit dhe makinacionin e ndyrë të trustit të 99 fiqve të Erjon Veliajt në mbrojtje të tij. Ndërsa sot, Rama, zilka e Ramës Endri Fuga dhe gjyryku qeveritar ERTV janë hedhur në sulm për të mbrojtur turpet, kësaj radhe jodoganore të fanses së Skënderbeut, Elisa Spiropalit. Babëzia karvanore e rilindjes për fasadë, butafori dhe propagandë tipike sockumuniste, e çuan Elisën drejt një akti që është edhe shkelje e rëndë ligjore edhe turp i ulet. Pavarësisht se ngjarja i tejkaloi përmasat kombëtare dhe zuri ballinat e mediave si kryalajm, në asnjë rast gazetarët nuk e cënuan të drejtën e anonimatit dhe identitetin e viktimës apo familjarëve të saj pavarësisht se çdo e dhënë personale apo foto do t`ia rriste ndjeshëm lexuesit apo shikuesit mediave. Pavarësisht se ishte një ngjarje nga më skandalozet që kanë ngjarë në Shqipëri, mediat në përgjithësi treguan si rrallë herë profesionalizëm, skrupulozitet dhe dinjitet e humanizëm. Mirëpo, tundimit për të fituar
Flash Sociale Uncategorized

Ngjarja në Kavajë, askush nuk veproi menjëherë… analizoni faktet

Shijaktv
Nga Neritan Sejamini Një vajzë e mitur është dhunuar seksualisht, nën shantazh dhe dhunë psikologjike nga shokët e saj të shkollës. Në mënyrë sistematike. Në grup. Për muaj të tërë. Nga të paktën 5 persona. Kur e morën vesh, mësuesit e shkollës nuk e kanë denoncuar menjëherë në polici. Nëna nuk e ka denoncuar menjëherë në polici. Policia nuk ka vepruar menjëherë. Këto janë faktet e ngjarjes. Mbi këto fakte duhet të analizohet, të gjenden arsyet dhe të reflektohet. Përveç atyre që kanë kryer krimin, që të ndodhte ajo që ka ndodhur, ka patur shumë përgjegjës të drejtpërdrejtë apo të tërthortë, nga mësuesit e punonjësit socialë të shkollës, nxënësit e tjerë, familjarët e fëmijëve të përfshirë, drejtuesit e institucioneve publike deri tek policia. Qëndrimet e qeverisë pas ngjarjes janë të papërgjegjshme dhe me ndikime negative, por ato nuk mund të kthehen në qendrën e gjithë vëmendjes dhe reagimit ndaj ngjarjes. Nëse çdo gjë reduktohet në përplasjen mes qendrimit të qeverisë se krimi është i rastësishëm dhe të vetmit përgjegjës janë përdhunuesit, dhe qendrimit të opozitës se gjithë fajin e ka qeveria, e vetmja gjë që do arrihet është shpërfillja e shkaqeve të thella institucionale, ligjore, administrative, shoqërore, familjare, madje edhe
Bota Flash Uncategorized

Zjarr në “Flamengo”, tregjedia në klubin e Brazilit, 10 të vdekur

Shijaktv
10 të rinj kanë  humbur jetën dhe disa të tjerë kanë mbetur të plagosur pas rënies së një zjarri në ambjentet e një prej klubeve më të mëdha të futbollit në Brazil “Flamengo”.  Ndërkohë edhe pse viktimat nuk janë identifikuar ende, autoritetet kanë bërë të ditur se ato u përkasin moshave 14 deri në 17 vjeç. Ambientet e një prej klubeve më të mëdha të futbollit për të rinjtë në Brazil “Flamengo” janë përfshirë nga flakët, ku si pasojë humbën jetën mbi 10 persona dhe disa të tjerë mbetën të plagosur. Sipas mediave  viktimat janë të rinj atletë që trajnoheshin në klubin “Flamengo” në Rio de Janeiro. Flakët nisën rreth orës pesë të mëngjesit në ambjentet e konviktit ku flinin lojtarët e rinj të grupmoshës 14 deri në 17 vjeç. Zjarrëfikësit pas dy orësh në luftë me flakët kanë arritur vënien në kontroll të tyre, ndërsa shkaqet nuk janë bërë të ditura ende. Qendra e trajnimit që u përfshi nga zjarri  ofron strehim për të rinjtë, pishina, palestër, qendër mjekësore dhe një mini stadium. “Flamengo” është një nga klubet më të mëdha dhe më të njohura të Brazilit në nivel ndërkombëtar nga i cili kanë dalë edhe ish lojtarë dhe
Editorial Flash Uncategorized

Brate Vuçiç, Rama dhe “Prekurori”

Shijaktv
Editorial/ Nga Alfons Zeneli Sekretari i parë i komitetit qendror të parlamentit shqiptar, “prekuror” Gramoz Ruçi, po fuqizon të drejtën e tij për të kontrolluar fjalën e deputetëve. Dhe rasti më i mirë për ta zbatuar egërsisht rregulloren e tij është kur flet Berisha. Padyshim rregull duhet të këtë. Por rregullorja e rasteve të tilla dihet që nuk është një recetë farmaceutike apo formule kimike. Më e rëndësishme se sa hermetizimi i rregullores për minutazhin e fjalimeve, është fakti se deputetët janë egzaktësisht për të folur dhe argumentuar. Kjo varet edhe nga lloji apo rëndësia e çështjes, e temës që diskutohet. Nga ky këndvështrim, “prekurori” i parlamentit sh. Gramoz, do të duhej që ta lejonte Berishën të fliste më gjatë, ose të paktën sa të mbaronte argumentin pasi çështjet që po ngrinte dhe faktet që po parashtronte ishin të një rëndësie të jashtëzakonshme për vendin. Ruçi si kryeparlamentar, do të duhej që vetë të shprehte interes kur dëgjonte fakte mbi vjedhje aspak ordinere por mbi vjedhje që i kushtojnë rëndë sigurisë dhe ndërmarrjeve gjeostrategjike të vendit të tij. Por, në vend të kryeparlamentarit z. Ruçi, në fatkeqësisht ndeshemi përditë me sekretarin e parë të KP të Tepelenës. Ai nuk mund
Kuriozitete Uncategorized

Psikoterapistja: Mos i vrisni fëmijët!

Shijaktv
Një tragjedi e heshtur që po ndodh tani, në shtëpitë tona dhe ka të bëjë me gjënë më të shtrenjtë që kemi: Fëmijët tanë. Nëpërmjet punës sime me qindra fëmijë dhe prindër si një ergoterapiste, kam parë këtë tragjedi duke u shpalosur përpara syve të mi. Fëmijët tanë janë në një gjendje emocionale shkatërruese!”. Kështu fillon një artikull nga Victoria Prooday, një psikoterapiste kanadez (me prejardhje ukrainase) e specializuar në terapi profesionale, e cila punon me fëmijë, prindër dhe mësues. Siç thuhet në artikull (lexuar nga 10 milion njerëz), gjatë 15 viteve të fundit, lidhur me rritjen e vazhdueshme të çrregullimeve psikologjike tek fëmijët “ne kemi botuar statistikat alarmante, të cilat janë arritur pothuajse nivele epidemike: 1 fëmijë nga 5 ka probleme të shëndetit mendor; çregullimet e spektrit ADHD (defiçiti i vëmendjes / hiperaktiviteti) janë rritur me 43%; mes adoleshentëve, depresioni është rritur me 37%; në djemtë midis 10 dhe 14 vjeç, v.etëvrasjet janë rritur me 200%. Edhe sa shumë studime duhet që të zgjoheni?”. Sot, fëmijët janë të privuar nga baza për një fëmijëri të shëndetshme, përkatësisht: Kufijtë emocionalisht të pranishëm prindërit, përgjegjësi, dietë të ekuilibruar dhe numrin adekuat të orëve të gjumit, stërvitje dhe jetë në natyrë, lojë