PËRFITIMI EKONOMIK NGA MINISHENGENI? – SHBA : ”SIGURIA KOMBËTARE NUK ËSHTË NË SHITJE”

ShijakTV
Kur vërshimi i aryetuar i kritikave të opinionit publik shqiptar lidhur me ”çadrën” egzotike që Rama ngriti në Novi Sad ”përmbyti” mediat dhe rrjetet sociale, pati dhe një kundër rrymë e cila e dirigjuar nga nga instinkti i lindur i pansllavizmit dhe komanda dixhitale e Endri Fugës e vila justifikoi me të gjithë arsenalin e saj spekulativ vendimin personal të Ramës për të aderuar në një marrdhënie treshe me Serbinë dhe Maqedoninë e Veriut. Shqetësimit real dhe të mbështetur në të dhëna konkrete, në statistika dhe eksperienca se fillimi i një shtegu të tillë drejt Serbisë mund të jetë fundi i autostradës për në Evropë, gueriljet e qeverisë ju përgjigjën me tezën e shkurjes në Evropë nëpërmjet një strategjie graduale, rajonale. Shqetësimi se Serbia është një satelit de facto dhe sidomos de jure i Rusisë, pra i një vendi jomiqësor të SHBA dhe BE, ësthë një shqetësim më se real. Faktet janë të panumërta dhe aspak të fshehur. Rusia dhe Serbia jo vetëm që nuk i mohojnë, por përkundrazi i kanë shpallur gjithë mburrje dhe përmallim lidhjet e tyre shqiprtërore të materializuara në bashkëpunimin intensiv ekonimik dhe ushtarak. Kjo gjë, praktikisht e largon gjithnjë e më tepër Serbinë nga linja

Terror në Unazën e Re/ Rama arreston të gjithë banorët, nis aksioni i IKMT-së

ShijakTV
Terror në Unazën e Re. Ka nisur hakmarrja e qeverisë ndaj banorëve të kësaj zine të cilët prej një viti protestuan per mbrojtje të shtëpive nga plani korruptiv. Që në orët e para të mëngjesit, policia ka arrestuar banorët dhe ka nisur prishjen e ndërtesava. Kjo taktikë e arrestimit të banorëve që të mos kundërshtojnë aksionin e IKMT ësbtë përdorur edhe me banorët e bregut të Lumit. Shijak Tv ju sjell dhe pamje të terrorit në këtë zonë.    

Retë e zymta të Mini Jugosllavisë mbi kombin shqiptar

ShijakTV
Nga Red Varaku Vendimi për të marrë pjesë në një aleancë anti-shqiptare të udhëhequr nga Beogradi, menjëherë pas bllokimit të integrimit, si presion i hapur ndaj Perëndimit, është një sinjal i zymtë për të ardhmen e Ballkanit Perëndimor dhe mbështetjen perëndimore të saj. Ky është një projekt, që nga pikëpamja ekonomike nuk sjell asnjë gjë të re për Shqipërinë, përkundrazi sjell vetëm humbje të rolit të saj në rajon. Ai thjesht fuqizon dhe faktorizon Beogradin , duke i dhënë atij rolin e paracaktuar në projektin kinez të “Rrugës së Mendafshit”, si porta kryesore e mallrave kineze në Europë. Për këtë projekt është dakort vetëm Moska dhe Pekini dhe asnjë faktor serioz perëndimor, sepse nëpërmjet këtij projekti fuqizohet dhe faktorizohet aleati i saj historik, vëllai i saj i vogël në Ballkan, Serbia. Ndërsa, nga pikëpamja politike sjell qartësisht defaktorizimin e shqiptarëve, rikthimin e tyre në vasalë të Beogradit dhe rifaktorizimin e Serbisë në Ballkan, sepse e kurorëzon Beogradin kryeqytet të Ballkanit Perëndimor. Ky proces, është njëkohësisht edhe një thikë pas shpine për Kosovën, sepse është themeluar vetëm në kurriz të interesave të Kosovës, kryesisht për të shantazhuar Kosovën për një marrëveshje humbëse me Serbinë. Jo rastësisht kjo nismë përkon edhe me

Kryemadhi vijon takimet me komunitetin shqiptar në SHBA, mesazhi i fortë që përcjell

ShijakTV
Kryetarja e LSI-së, Monika Kryemadhi në kuadër të takimeve me komunitetin shqiptar në Miçigan, vizitoi dy kishat katolike që i shërbejnë komunitetit shqiptar. Takimin e parë e zhvilloi në kishën ‘Zoja Pajtore’ ku u takua fillimisht me Dom Ndue Gjergjin i cili i foli për historinë e themelimit të kësaj kishe. Kjo kishë u krijua në qershor të vitit 1977, nga i ndjeri Dom Prek Ndervashaj, i pari prift katolik shqiptar që ngriti shërbimin meshtar në gjuhën shqipe në Detroit. Kisha Katolike ‘Zoja Pajtore’ është një qendër e re, e cila zhvillon aktivitete me karakter fetar, kombëtar e shoqëror në bashkësinë shqiptare gjithashtu promovon libra dhe talente të reja, seminare dhe simpoziume të ndryshme, tha Dom Ndue Gjergji. Pas këtij takimi Kryemadhi mori pjesë edhe në meshën e zhvilluar në këtë kishë, ku mori fjalën para të pranishmëve. ‘Unë do të mundohem pafundësisht sepse, ashtu siç i thashë edhe Padre Ndues dje, kam gjetur paqen, qetësinë dhe lumturinë, ditën që jam gjendur pranë Zotit. Besimi në Zot më ka dhënë forcën për të përballuar sfida të mëdha. Më ka ndihmuar në ndarjen midis të mirës dhe të keqes, për të bërë ndarjen në konflikt midis fëmijëve dhe mua, midis bashkëshortit

Shkresat ekskluzive/ Përplasja Balluku-Qato, anulimi i Kardhiq-Delvinë

ShijakTV
Tenderi i rrugës Kardhiq-Delvinë dhe anulimi i tij për shkak se Komisioni i Prokurimeve Publike ndryshoi fituesine e paracaktuar nga ARRSH eshte rasti i paprecedent, ne gjithe historine e konsecioneve pa garë të zhvilluara nga qeveria Rama.  Anulimi i investimit më të madh rrugor për vitin 2019, u cilësua një ditë më parë nga Ministrja e Infrastruktures Belinda Balluku si shtyrje e procesit me argumentin se ka një projekt tjetër i cili është më emergjent, pa e thënë se cili është ai. “Kemi ura, rrugë të cilat mund të kenë emergjenca dhe duhen mbuluar”, tha Balluku për këtë projekt  te cilësuar nga kryeministri Rama në shtator 2018,  si i lënë rrugëve nga qeveria para pese viteve.  Tani është Rama ai që e la këtë investim rrugëve. Përtej qëndrimeve absurde te Kryeministrit dhe minsitres Balluku, shkresat  e ARRSH, Ministrisë së Financave dhe Ministrisë së Infrastruktures të siguruara nga Shijak televizion, për këtë tender, dëshmojne për përplasje ligjore dhe institucionale.  Procedurat e tenderit u hapen me 17 qershor të këtij viti.  Pasi ARRSH skualifikoi 5 ofertat më të ulëta dhe shpalli fituese ofertën me çmimin më të lartë, atë të konsorciumit te tre kompanive dy shqiptare dhe nje italiane, me vone Komisionin

How to Start An Investigation Report

ShijakTV
Take by way of illustration, this article will definitely be effectively composed because there’s strength to continue to keep my pc on. One unique typical error that numerous people do while writing it, is making an entire statement about what they are actually going to write within the essay. Below are some fantastic composition subjects that kids may possibly discover easy to compose. For something to become a exceptional convincing essay topic, it should be an controversial problem. Creating essay isn’t square writing, it wants a heap of energy and specific skill. Emphasizing on rationally, I’d help legalization of abortion through the article. This doesn’t must be in an official essay form or ideal sentences. The decision of the essay might encapsulate most of the life expertise in to an person paragraph so it’s vital that you surrender tons of consideration whilst writing the judgment of reflective composition. An essay’s body contains indented lines organized in a purchase. Believe on this issue with all of your focus, then produce a statement that’ll be tremendously appreciated by your reviewer. As an example, This Kind Of thesis statement presents a viewpoint that could be questioned by another person that has distinct standpoint

TAKING ON FIGURATIVELY SPEAKING THE SAVVY WAY

ShijakTV
TAKING ON FIGURATIVELY SPEAKING THE SAVVY WAY The May 1st university or college deadline will be quickly getting close and parents as well as students decide to decisions about financial aid opportunities. Most likely, these packages will include some form of student education loans either Stafford or Perkins. Colleges in addition provide parents together with students with private loan options to supplement the us government aid when necessary. No one likes to graduate from college or university loaded with bill, yet 58 percent of school students and the families borrow money each year in order to ever-rising expenses and fees, based on American University student Assistance. That may be because the regular private institution charges near $40, 000 a year regarding tuition, costs, room and also board, whereas state educational institutions average approximately $17, 000 a year. Out-of-state students from public 4 year schools slip halfway among those will cost you, averaging just below $30, 000 for the 2011-2012 school calendar year, cited YOU AND ME News & World Report. Financial aid — merit-based and need-based http://www.homeworkstuff.com scholarships or school funding, grants, work-study programs in addition to loans — has become a inescapable fact for the majority of school students.

Different Titles

ShijakTV
Composing an appropriate cover for an article which you have composed is not an incredibly demanding task whatsoever, but it’s the most discounted. A suitable format is crucial for the progress of persuasive composition on any specific topic. The ideal / brilliantly part about creating an informative article may be the substantial variety of topics it is possible to select from.

U Penn reverses training on ‘Score Choice’

ShijakTV
U Penn reverses training on ‘Score Choice’ For some time, the School of Pd imposed one of the many strictest Report Choice guidelines in the state. Penn stood alone, together with Stanford and even Georgetown, in its requirement the fact that all of standard test scores— SAT, ACT and LAY Subject— become submitted for admission. Coming from Penn’s perception, Score Solution, or the capacity to choose from between scores which will to submit, protected wealthier professionals able to have the funds for repeated assessment improved by simply hours of high-priced test prepare and allowed students in order to ‘hide’ lousy scores. But proving which even the the majority of rigid accès offices might have second thoughts, Penn offers reversed training on Review Choice for kids applying for the main Quaker group of 2021. With what appears to be a casual web site edit, Penn will now ‘permit Score Pick. ‘ To get seniors considering an application to be able to Penn, the news is usually both real truth. It’s best for those who have used tests too many times and may experience hesitated in order to out of a priority for the best way admissions would likely view their particular