“Sukseset e policisë”/ Martin Henze i përgjigjet Sorecës: Si mund të funksionojë policia pa Kushtetutë funksionale?

ShijakTV
Martin Henze, këshilltari ekonomik i kancelares Merkel, ka akuzuar sërish kreun e qeverisë Edi Rama, se po cënon demokracinë në vend. Teksa i përgjigjet  ambasadorit të BE-së Luigji Soreca, ku ky i fundit postoi pamje nga 107 vjetori i policisë së shtetit duke renditur arritjet dhe sukseset e kësaj të fundit, Henze  shkruan se policia nuk mund të funksionojë kur  Kushtetuta e vendit është jofunskionale Reagimi i plotë: Ambasador, siç e dini, problemi në Shqipëri, ndodhet në qeverinë Rama. A do të na tregoni, ose më saktë,  si duhet te përgjigjeni ju personalisht për një komitet të ardhshëm hetimi në parlamentin e BE-së: Si duhet të funksionojë një forcë policore në një gjendje kushtetuese jofunksionale?  

‘Vendim politik’, Salianji: Ja si i falsifikoi faktet gjyqtari i partisë, Artan Gjermeni

ShijakTV
Pas zbardhjes se dënimit për ish-deputetin demokrat, Ervin Salianji në një dalje për mediet këtë të dielë, ka paraqitur provat shkresore, duke akuzuar gjyqtarin Artan Gjermeni, se jo vetëm ka dhënë një dënim jashtë kornizave ligjore, por gjithashtu ka falsifikuar edhe faktet. “Dje, në ditë pushimi, gjyqtari i partisë nëpërmjet zëdhënësve të rilindjes ka shpërndsalianjiarë vendimin e gjykatës në të cilën siç e kemi thënë dhe siç e shihni nuk ka asnjë provë dhe asnjë fakt! Vendimi i Gjermenit i shkruar nga partia, është vendim politik, fjalë për fjalë si pretenca që dha Rama pas publikimit të skandalit Xhafaj.”, deklaroi Salianji, duke shtuar se me anë të këtij vendimi gjykata ka deklaruar se është tentuar që t’i dëmtohet reputacioni një krimineli ndërsa u dënuan denoncuesit. Sipas tij, gjyqtari e pranon që mes tij dhe gazetarit Olldashi, nuk ka komunikime dhe asnjë njohje me dëshmitarin e sajuar Alizoti. Arsyetimi dhe dalja e vendimit pa u njoftuar palët, e bën akoma më të dyshimtë se si dhe kur është bërë zbardhja e vendimit, deklaroi ish deputeti. Salianji tha se konkluzionet e vendimit janë pikërisht ato të Prokurorisë dhe ato që kryeministri Edi Rama ka thënë kur doli përgjimi në janar të 2018.

LDK MBLEDH KRYESINË DHE DEPUTETËT, PARA TAKIMIT KURTI-THAÇI

ShijakTV
LDK pritet të marrë vendime të rëndësishme të hënën e 6 janarit. E ndërsa është bërë me dije se partneri i mundshëm qeverisës, Albin Kurti do të takohet me presidentin Thaci në orën 15, Isa Mustafa ka njoftuar mbledhjen e kryesisë së LDK në orën 9 të mëngjesit, e më tej në orën 13, edhe mbledhjen e grupit parlamentar. Zgjedhja e Glauk Konjufcës nga VV në krye të Kuvendit e ka vështirësuar së tepërmi marrëveshjen e mundshme qeverisëse me Lidhjen Demokratike. Isa Mustafa dhe LDK nuk e shpërdoruan mundësinë që të vërtetonin se u qëndrojnë deklaratave të tyre se mund të votonin edhe një qeveri vetëm të VV. Kjo zgjedhje i ka rrëzuar tashmë marrëveshjet paraprake pothuaj të finalizuara për qeverinë dhe postet kryesore të shtetit, pa përmendur këtu mosdakordësinë për zgjedhjen e presidentit pas dy vjetësh. Megjithatë, edhe nga lëvizja VV edhe nga LD flasin për vijim të përpjekjeve për të finalizuar formulën e bashkëqeverisjes. Pasi Albin Kurti të marrë mandatin më 6 janar nga Presidenti Thaci, do të ketë 15 ditë në dispozicion për të gjetur gjuhën e përbashkët për bashkëqeverisje me partinë e drejtuar nga Isa Mustafa, e cila kandidoi për kryeministre Vjosa Osmanin, por pasi doli

Festat në çadra

ShijakTV
Tirana e priti me një spektakël fishekzjarresh dhe koncert natën e ndërrimit të viteve. Mijëra qytetarë ishin grumbulluar në shesh për të festuar, ndërsa atmosfera ka qenë e ngjashme edhe në qytetet e tjera. Megjithatë 2020ta nuk I gjeti të gjithë shqiptarët me kushtin minimal të jetesës, me një çati mbi kokë. Shumë familje  e pritën këtë vit  në çadra e  disa të tjerë në palestra. Tërmeti shkatrrimtar i 26 nëntorit, I cili la pas 51 viktima dhe shumë të lënduar, mori me vete edhe shpresën për një vit të mbarë.

Ndeshja për tërmetin, Berisha bën denoncimin: Rama përjashtoi lojtarët e Kosovës

ShijakTV
Një ndeshje miqësore, ku të ardhurat nga biletat e shitura do të shkojnë për të prekurit nga tërmeti i 26 Nëntorit do të mbahet në Stadiumin Air Albania. Lojtarët e kombëtares së Shqipërisë, Italisë, Greqisë dhe Turqisë do të zbresin në fushë më 10 janar, por sipas ish-kryeministrit Sali Berisha, futbollistët e Kosovës janë përjashtuar nga kjo ndeshje.  Ai ka publikuar mesazhin e një qytetari, i cili shprehet se Edi Rama ka dhënë urdhër që të mos marrin pjesë lojtarët e Kosovës. “Pershendetje z.Berisha, FSHF ka organizuar nje miqesore me 10 janar qe do te luhet mes veteraneve te Shqiperisë,Greqisë,Turqisë,Italisë por ne kete ndeshje me urdher te Edi Rames nuk jane ftuar lojtaret e KOSOVES qe aq shume kemi dhene per Shqiperine, mos duhet te organizohet ndonje ndeshje armiqesore qe te ftohet KOSOVA???”, thuhet në mesazhin e publikuar nga Berisha.

Pallati shpallet i pabanueshëm, qytetari: Na thonë banoni, s’ka asnjë problem

ShijakTV
Ish kryeministri Sali Berisha bërë publik mesazhin e një qytetari, lidhur me dëmet që ka pësuar një pallat në Krujë, nga tërmeti i 26 Nëntorit. Denoncuesi bën me dije se pallati është shpallur i pabanueshëm, ndërkohë që ndërtuesi nuk mban përgjegjësi. Siç thekson denoncuesi, ai “tallet me djersën tonë duke na thënë që futuni, banoni pas asnjë problem se nuk ka gjë.” Pronari i objektit, Muharrem Hocja ka kapur çdo institucion duke mos lejuar dhënien e aktkonstatimit, thekson denoncuesi. Mesazhi i plotë i publikuar nga Berisha: Prsh jetoj ne nje pallat ne Kruje jemi 29 familje ne qiell te hapur pas termetit te 26 nentorit pallati ku ne banojme esht komplet i pa banueshem Bashkia e ka shpallur te pa banueshem me vendosjen e tabeles ku shkruan Godine e pa banueshme te gjithe kush jetonte kishte biznes ne kete pallat jan shperngulur ,tani ndertuesi nuk mban asnje pergjegjesi dhe tallet me djersen tone duke na thene qe futuni banoni pa asnje problem se nuk ka gje pallati Bashkia e ka nxjerre te pa banueshem pronari pallatit muharrem hocja ngaqe ka kapur cdo instuticion duke e joshur me para nuk na e japin Aktkonstatimin tani doja ta dija fatin e 29

Kryemadhi uron Krishtlindjet: Pas tërmetit kemi nevojë për solidaritet

ShijakTV
“Shqiptarët kanë më shumë nevojë në këto ditë pas tërmetit të 26 nëntorit për ngjyrat e bukura të Krishtlindjes, për shenjat e një jete të mirë që do të lindi”. Kështu është shprehur këtë të mërkurë, kryetarja e LSI-së, Monika Kryemadhi nga Katedralja Ortodokse në Tiranë, teksa ka uruar të gjithë shqiptarët në këtë ditë të veçantë. Në një prononcim për mediet, Kryemadhi tha se Krishti na mëson se varfëria nuk është shenjë por dashuria në zot ajo që na pasuron. “Zoti tregoi në këtë ditë, duke sjellë Birin e Tij në tokë, për t’ju treguar që varfëria nuk është një shenjë. Për të treguar që pasuria më e madhe që kemi është besimi në Zot. Errësira dhe stalla ku ka lindur Jezus Krishti, nuk është stallë e varfër dhe e drobitur, por është një vend që secili nga ne e bën të shenjtë, pra shtëpia që ne kemi është e shenjtë. Në këtë ditë Krishtlindjesh, unë me shpirt dhe me zemër uroj të gjithë shqiptarët, Krishtlindje të mbara dhe të bardha, të begata. Duke përfituar nga rasti, iu uroj ju dhe familjeve tuaja, Krishtlindje të mbara dhe një vit 2020, siç është 20 dhe 20, të jetë 0.2 siç

Manjani: Ndjesë për cinizmin, por Rama ta miratojë “anti-shpifjen”. T’ja nxjerrë bojën Palmerit, Hahnit e Mogherinit

ShijakTV
Nga Ylli Manjani Ndjesë për cinizmin, por dëshiroj që Edi Rama ta miratojë atë ligjin anti-shpifje. Ta çojë deri në fund përplasjen jo vetëm me popullin e tij, por edhe me ata që i quan “aleatë” apo “partnerë”. Tua nxjerrë bojën edhe atyre, me të cilët na hapi barkun me turlilloj shpikjesh që shkatërruan çdo formulë shtetndërtimi në këtë vend. Tja nxjerrë bojën deri në fund edhe Palmer-it, Hahn-it, Mogherinit, e shokëve e shoqeve të tyre nëpër ambasada këtu, të cilët justifikohen se detyra e tyre është të jenë me qeverinë..🤮🤮 E mbani mend se si mbrohej me shprehjen “na mbështesin aleatët”?! Po tani që “aleatët” janë kundër ligjit të tij dhe Erdoganizmit të vendit, pse nuk i dëgjon?! Duhet të mos i pyesë fare, se në fakt asnjëherë nuk i ka pyetur, por i ka përdorur mjeshtërisht për interesin e tij për pushtet. Kështu duke mos i pyetur hapur, i bie që ose nuk kemi aleatë, ose kemi aleatë pa peshë, në emër të të cilëve këtu është ndërtuar një mashtrim i madh. Për ta kuptuar të gjithë këtë gjë duhet që Ai ta çojë deri në fund atë që ka nisur. Që askush të mos ketë më asnjë

Tre javë nga tërmeti, ende s’ka një bilanc dëmesh, qeveria vijon show-n

ShijakTV
Tërmeti i 26 nëntorit nxorri në pah Shqipërinë e vërtetë, të varfër dhe të vjedhur, nxorri në pah paaftësinë dhe abuzimet e qeverisë që gjithë vëmendjen ua kishte kushtuar fasadave dhe projekteve me përfitues 10 oligarkë. Kështu shprehet kreu i PD-së, Lulzim Basha pasi ka qenë i pranishëm në Durrës ku vizitoi banorët e dëmtuar në zonën e Plazhit. Ndërsa ka parë më nga afër gjendjen në të cilën ndodhen, Basha shprehet se kjo tregon dështimin e qeverisë për të menaxhuar situatën pas tërmetit si dhe neglizhencën kriminale pas tërmetit të 21 shtatorit ndaj objekteve të dëmtuara që sollën humbje jetësh njerëzore. Ndonëse kanë kaluar më shumë se dy javë nga kjo tragjedi, kryedemokrati thotë se shumë familje nuk kanë marrë ende asnjë ndihmë, pasi shpërndarja e tyre është kryer në mënyrë selektive. Është e papranueshme që qeveria merret vetëm me show-n e saj, dhe nuk ka ndërmarrë asnjë veprim. “Në më shumë se dy javë që nga dita e tërmetit, familje të tëra nuk kanë marrë ende asnjë ndihmë, edhe në rastet kur kanë qënë me fat, u është dashur të presin me orë të tëra apo të sorollaten nëpër zyra për të marrë “ kuponin”. Në shumë raste,

Vdekja e kryekomisar Hajdarmetaj, PD kërkon informacion për 4 çështje

ShijakTV
Partia Demokratike kërkon informacion lidhur me verifikimet e kryera në Godinën Nr. 4 të Shtëpisë së Pushimit të Ministrisë së Brendshme Durrës, e cila u shkatërrua në tërmetin e datës 26 Nëntor, ku humbi jetën kryekomisari Bajram Hajdarmetaj. Në shkresën që mban firmën e Sekretarit të Përgjithshëm Gazment Bardhi, drejtuar kryeminisrit Rama dhe ministrit të Brendshëm Sandër Lleshaj, PD kërkon të dijë nëse janë kryer verifikime lidhur me gjendjen e godinës pas tërmetit të shtatorit dhe vlerësimin e dëmeve. Në mënyrë zyrtare, PD kërkon informacion lidhur me këto 4 çështje: 1. Pas tërmetit të datës 21 Shtator 2019, a ka kërkuar zyrtarisht dhe a ka kryer Ministria e Brendshme verifikimin e sigurisë dhe gjendjes së Godinës Nr. 4 të Shtëpisë së Pushimit të Ministrisë së Brendshme Durrës? Nëse po, ju lutem na vini në dispozicion dokumentin zyrtar që e provon këtë. A është informuar ose raportuar pranë Komitetit Ndërministror të Emergjencave Civile (KNEC) për gjendjen e kësaj godine? 2. A u verifikua Godina nr. 4 e Shtëpisë së Pushimit të Ministrisë së Brendshme Durrës pas tërmetit të 21 Shtatorit? Nëse po, kush janë ekspertët që u angazhuan dhe çfarë vlerësimi bënë ata? Lutemi një kopje të aktit të konstatimit/verifikimit të