Politike

Bashkitë pa kryetarë/ Nga Shkodra, Durrësi tek Lushnja: Ja bashkitë që pritet të hyjnë në zgjedhje të pjesshme vendore

ShijakTV
Shkodra, Durrësi, Vora, Rrogozhina, Dibra dhe Lushnja  janë 5 nga 61 bashkitë, që aktualisht drejtohen nga kryetarë të emëruar dhe jo të zgjedhur nga qytetarët. Në votimet monopartiake të 30 qershorit, I zgjedhuri i Ramës në krye të bashkisë Shkodër ishte, Valdrin Pjetrit por ai dha dorëheqjen, për shkak se prekej......

Bardhi pas dëshmisë në Prokurori: Nuk ishte dhunë, por vetëmbrojtje, nuk blinduam partinë, ishin dyer metalike/ Policia të ndërhynte më parë!

ShijakTV
Krahu i djathtë i Lulzim Bashës, Gazmend Bardhi, dëshmoi për 2 ore 30 minuata në Prokurori, lidhur me protestën dhe dhunën e përdorur me 8 janar në selinë e PD.  Ai mohoi sërish para gazetarëve, se nuk ka pasur dhunë ndaj demokratëve, edhe pse kamerat kanë fiksuar  deputetë me shkopinj,......

Meta: Gati procedurat për zgjedhje të parakoshme/ Gjykata Kushtetuese kreu shkelje të rënda për ’30 qershorin’

ShijakTV
Presidenti i Republikës, Ilir Meta, lajmëroi këtë të premte se  ka nisur procedurat per zgjedhje të parakoshme lokale, për ti dhënë kështu fund, situatës me bashkitë në vend, që sipas tij, drejtohen nga kryetarë jo formalë.  Gjatë një konference per medit, Meta tha se  kushtetuesja nuk mori asnjë përgjegjësi për......

Nuk ka PD pa Berishën!

ShijakTV
Nga Ylli Manjani Me thënë të drejtën më çudit shumë tendenca për të fshirë sy për sy realitetin. Sali Berisha është themelues, drejtues, leader i Partisë Demokratike. Ai është vetë PD-ja. Çdo qelizë e PD ka në ADN e saj Berishën. Dhe Berisha është gjallë. Ndaj nuk ka asnjë diskutim......

Hodhën në kanal 30 ha luleshtrydhe/ Fermerët e Frakullit protestë para Bashkisë Fier: Subashi nuk e mbajti premtimin, duam zgjidhje!

ShijakTV
Pasi kaluan dy javë nga takimi i fermerëve të Luleshtrydhes në Frakull të fierit, me kryebashkiakun Armando Subashi, ata dolën sërish në protestë, pasi ky i fundit nuk e mbajti premtimin.  Sipss fermerebe, ai u kishte premtuar ngritjen e komisionit të vlerësimit të dëmeve dhe kompensimin e fermerëve për dëmet......