Politike

Plas skandali/ Deputeti socialist uron Ditën e Pavarësisë me portretin e diktatorit Enver Hoxha mbi flamur

ShijakTV
E pabesueshme por faktike është mënyra se si ka zgjedhur të uroj shqiptarët për festën e shpalljes së Pavarësisë, këtë 109 vjetor, deputeti i Partisë Socialiste, Bujar Çela i cili ka shprehur urimet e tij përmes një fotoje ku shfqet diktatori Enver Hoxha me Flamurin Kombëtar. Deputetët e PD, më......

109-vjetori i Pavarësisë së Shqipërisë/ Presidenti i Italisë: Tiranën dhe Romën i bashkon një marrëdhënie tejet e konsoliduar

ShijakTV
Me rastin e Festës së Pavarësisë së Shqipërisë, Presidenti i Republikës, Ilir Meta ka marrë mesazh urimi nga homologu i Italisë, Sergio Mattarella, ndërsa thekson se Tiranën dhe Romën i bashkon një marrëdhënie tejet e konsoliduar në rritje të vazhdueshme, falë edhe rolit dinamik të komunitetit shqiptar në vendin tonë,......

28 Nëntor, Festa e Flamurit/ Basha homazhe në Varrezat e Dëshmorëve: Dita më e bukur e Kombit tonë! Përulemi për heronjtë që sakrifikuan jetën

ShijakTV
Me rastin e 109-vjetorit të shpalljes së Pavarësisë, kryedemokrati Lulzim Basha i shoqëruar nga deputetë dhe përfaqësues të tjerë të kësaj force politike zhvilluan këtë të diel homazhe tek varrezat Dëshmorët e Atdheut, në nder të gjithë patriotëve që dhanë jetën për liri.  Ai shprehet në mesazhin e tij se sot......

Flamuri është i gjithë shqiptarëve/ Meta nga Vlora: Sot ditë frymëzimi për t’u bashkuar e reflektuar që Shqipëria të jetë pjesë e BE

ShijakTV
Në përfundim të ceremonisë me rastin e 109-vjetorit, të shpalljes së Pavarësisë, kreu i shtetit Ilir Meta nga Vlora theksoi se sot ka vetëm mesazhe bashkimi dhe se flamuri është i të gjithë shqiptarëve. Meta theksoi më tej se dita e sotme është një frymëzim për t’u bashkuar dhe për......

Shqipëria feston 109-vjetorin e Pavarësisë/ Sekretari Antony Blinken uron shqiptarët: Krenar që e quajmë mike dhe aleate

ShijakTV
Sekretari amerikan i shtetit Antony Blinken ka uruar shqiptarët për ditën e Pavarësisë. Blinken shkruan në mesazhin e tij se shqiptarët kanë demonstruar forcë dhe qëndrueshmëri të madhe duke hedhur poshtë shtypjen e një diktature komuniste dhe duke ndërtuar një demokraci të përkushtuar ndaj tolerancës, të drejtave të njeriut dhe......