Politike

Kulmon kriza ekonomike, Qeveria 15 mln € armatime e municione në vetëm një vit/ Projekti i tretë më i financuar nga buxheti për 2021

ShijakTV
Nën përjetimin e një prej krizave më të rënda ekonomike të 30 viteve të fundit, qeveria shqiptare kishte luksin, që në vetëm një vit buxhetor, të shpenzojë për armë e municione, 15 milionë euro,  projekti i tretë më i financuar për vitin 2021. Natyrshëm projekti që hëngri më shumë nga......

U pasqyrua edhe në raportin e OSBE/ Ambasadori Soreca: Presim hetimet për patronazhistët e shit-blerjen e votave

ShijakTV
Në mbledhjen e Këshillit Kombëtar të Integrimit, Ambasadori i Bashkimit Evropian në Shqipëri, Luigi Soreca teksa foli mbi shqetësimet që ngriti progres-raporti i KE, ai u ndal tek zgjedhjet e 25 prillit, për të cilat opozita ka denoncuar vazhdimisht fakte që sipas saj vërtetojnë shit-blerjen e votave, shqetësim është ngritur......

Shqipëria e papërgatitur/ Tabaku akuza qeverisë: Kapja e shtetit dhe cenimi i medias, faktorë për mosçeljen e negociatave

ShijakTV
Teksa falenderoi Be për mbështetjen e vazhdueshme që i ka dhënë vendit tonë, Kryetarja e Këshillit Kombëtar të Integrimit në PD, Jorida Tabaku akuzoi qeverisë si përgjegjëse për mosçeljen e negociatave. Sipas Tabaku, qeveria Rama nuk ka përmbushur detyrat për antarësim. Në fjalën e saj Tabaku theksoi se raporti progresit......

Vjedhja të dhënave personale, shqetësuese për KE/ Habit Rama: Jam krenar për patronazhistët

ShijakTV
Pas zv.Kryeministrit Arben Ahmetaj edhe kreu i qeverisë Edi Rama ka lavdëruar punën e patronazhistëve, ku u vodhëndhe e u përdorën mijëra të dhëna personale të qytetarëve. Gjatë një konference me gazetarët Rama deklaroi se është krenar për patronazhistët, një ditë pasi progres-raportit i BE-së e cilësoi shqetësuese çështjen e......

Zgjedhjet e 30 qershorit/ Gjykata Kushtetuese shqyrton padinë e opozitës me 2 nëntor

ShijakTV
Pas mbërritjes së opinioni të Komisionit të Venecias, Gjykata Kushtetuese rinis gjykimin për vlefshmërinë e zgjedhjeve vendore të 30 qershorit 2019.  Gjykata e kishte pezulluar shqyrtimin e çështjes pasi kishte kërkuar mendimin e ekspertëve të Venecias, duke mos i dhënë përgjigje palëve që i cilësojnë si antikushtetuese zgjedhjet lokale, ku......

KE paraqet progres-raportin/ Shqipëria ende probleme me sundimin e ligjit dhe lirinë e medias

ShijakTV
Komisioni Europian paraqiti këtë të martë në Parlamentin Europian Raportin vjetor për Shqipërinë, mbi ecurinë dhe arritjet e saj në procesin e anëtarësimit në BE. Në dokumentin e prezantiar nga komisoneri për zgjerimin Oliver Varheley, vlerësohet se Shqipëria duhet të punojë ende në reformën në administratën publike dhe atë të......

BE vlerëson zgjedhjet: Kosova është një demokraci e vërtetë me një debat të vërtetë/ Përjashtim bëjnë komunat me shumicë serbe

ShijakTV
Zgjedhjet komunale të 17 tetorit në Kosovë, në përgjithësi janë vlerësuar pozitivisht, me përjashtim të komunave të banuara më shumicë serbe, ku konkurrenca politike ka qenë e kufizuar, vlerëson Misioni Vëzhgues i Bashkimit Evropian. Shefi i Misionit Lukas Mandl, në konferencën për media, të martëntha se procesi zgjedhor është organizuar......