Politike

“Ismail Qemali la amanet tërësinë territoriale”. Politika e Kosovës homazhe te shtatorja e tij në Prishtinë

Admin
Zyrtarët më të lartë në Kosovë, dhe drejtues të partive politike, përkujtuan këtë të enjte Ismail Qemalin, në 100-vjetorin e ndarjes nga jeta. Presidenti i Republikës Hashim Thaci, vlerësoi Kryeministrin e parë shqiptar, ndër burrështetasit më të mëdhenj të kombit.  “Para një shekulli pushoi së rrahuri zemra e diplomatit të......

Libri gjerman trondit Shqipërinë/ Ja si Edi Rama pastronte paratë e ISIS dhe Al Kaedës

Admin
Partnerë kriminelë në aleancë strategjike” është një libër që fokusohet tek lidhjet e Mafies Shqiptare me Shtetin Islamik (DAESH) nga Botimet për Shkencat Policore në Frankfurt (organ i policisë federale gjermane) dalë në qarkullim para dy javësh dhë që fajëson kryesisht qeverinë Rama për mundësimin e larjes së parave në......

Vendimi i Urdhërit të Stomatologut, Spahia: I paprecedentë, dentistët të mos e zbatojnë!

Admin
Partia Demokratike ka reaguar ashpër ndaj vendimit të Urdhrit të Stomatologut për përcaktimin e çmimit të 13 shërbimeve, duke e cilësuar atë  të paligjshëm dhe korruptiv. Nënkryetar i komisionit parlamentar të shëndetësisë Bardh Spahia, iu bëri thirrje  të gjithë stomatologëve të mos zbatojnë vendimin e paprecedentë dhe akuzon qeverinë për......

“Deklarata e Prelës për bashkëshortin, absurde!” Sekretari i PD shpjegon pse kryeprokurorja duhet të largohet

Admin
Strukturat e vetingut po veprojne me dy stadarde. Prokurorët dhe gjyqtarët që i shërbejnë politikës kalojnë vetingun pa asnjë problem ndërsa të pambrojturit përjashtohen nga sistemi.  Konstatimi vjen nga Çlirim Gjata sekretari për Çështjet Ligjore ne Partine Demokratike. Duke iu referuar rastit më të fundit, seancës së Donika Prelës në......

Meta përkulet përpara atit të shtetit shqiptar: “Ëndrra e Ismail Bej Vlorës, Shqipëria Evropiane!”

Admin
Presidenti i Republikës, Ilir Meta nderoi të enjten veprën dhe kujtimin e themeluesit dhe kryeministrit të shtetit shqiptar Ismail Bej Vlorës, me rastin e 100-vjetorit të ndarjes nga jeta të tij. Pasi u përul me respekt para shtatores së burrit të madh të kombit që shpalli pavarësinë e Shqipërisë në......

Sot, 100 vjet nga vdekja e Ismail Bej Vlorës. Cili ishte amaneti i tij për bashkimin kombëtar dhe Ballkanin

Admin
Këtë të enjte të 24 janarit bëhen 100 vjet nga vdekja e themeluesit të shtetit shqiptar, njeriut që shpalli pavarësinë dhe kryeministrit të parë të vendi, Ismail Qemal Bej Vlorës. Ai ndërroi jetë në Perugia të Italisë, ku dyshohet se u helmua nga shërbimet sekrete greke, serbe apo italiane. Megjithatë......

Të dielën nis greva e urisë. Studentët e drejtësisë të vendosur: “Pakti për universitetin”, propagandë!

Admin
Studentët e Drejtësisë janë shprehur të vendosur për vijimin e ngujimit në mjediset e fakultetit të tyre në shenjë proteste ndaj mosplotësimit të 8 kërkesave nga qeveria. Në përmbushje të qëllimit të protestës për anulimin e Ligjit për Arsimin e Lartë, prej nga buron gjithë degradimi i sistemit universitar, studentët......