Politike

Ruçi anulon seancën?

Admin
Tentativat e qeverisë dhe maxhorancës për t’iu shmangur ballafaqimit me popullin janë vërtetuar tashmë. Javën e kaluar Gramoz Ruçi anuloi seancë dhe e lajmëroi kërtë në një dalje publike për media. Ndërsa mëngjesin e sotëm lajmëroi se seanca do të zhvillohet pasdite në orën 17:00 në një kohë kur opozita......

Rama braktis Ruçin

Admin
Teksa një vendim i fundit i kreut të kuvendit Gramoz Ruçi zhvendosi seancën nga dita e enjte në pasditen e së martës dhe opozita ju përgjigj me zhvendosjen e protestës, Edi Rama zgjodhi të arratisej në Lushnje. Kryeministri duket se ka menduar vetëm për veten dhe ka vendosur të largohet......

Edi Rama lëshon Vangjush Dakon

Admin
Edi Rama më në fund heq dorë nga mbrojtja ndaj kryebashkiakut të Durrësit Vangjush Dako. Ai e lejon Sandër Lleshin të bëjë arrestimin e Dakos pas urdhër-arrestit të lëshuar nga prokuroria. Duket se hallet e kryeminsirit po shtohen ndaj ai po përpiqet të mbrohet duke lëshuar një nga një bashkëpunëtorët......

Feyerabend: Opozita dhe qeveria mbajnë përgjegjësi për të ardhmen e vendit

Admin
Në intervistë ekskluzive për DW, eksperti i Fondacionit Konrad Adenauer për Ballkanin Perëndimor, Florian Feyerabend, thotë ndër të tjera se Shqipëria duhet të tregohet e rezervuar në zgjidhjen e statusit të Kosovës. Deutsche Welle: Zoti Feyerabend, fondacioni juaj e konsulton rregullisht Partinë Demokratike në Shqipëri. Deputetët e kësaj partie tashmë......

PD protestë para parlamentit në orën 17:00

Admin
Partia Demokratike proteston sot në orën 17:00 përpara Kuvendit. Ky vendim i menjëhershëm vjen për shkak se në Bregun e Lumit pritet që INUK të shembë banesat e disa qytetarëve të cilët preken nga segmanti i tretë i zgjatimit të bulevardit. Partia Demokratike ka mbështetur protestën e këtyre banorëve të......