Politike

Në Këlcyrë po përsëritet një “Astir” i dytë!

Admin
Nga Tritan Shehu Në Këlcyrë po përsëritet një “Astir” i dytë! Sot në atë bashki po protestohet kundër arbitraritetit dhe arrogancës qeverisëse, lokale dhe qëndrore. Kërkohet të shemben 25 objekte në qendër të Këlcyrës, midis të cilave shumë shtëpi banimi të ndërtuar aty vite e vite më parë. Banorët po......

Kush e ka fajin që jemi pa parlament?

Admin
Nga Indrit Vokshi Parlamentin e parë në Europë e ka Islanda në vitin 930 Në Angli psh parlamentarizmi u zhvillua si konsensus i interesave të palëve. Konsensus i interesave të palëve, sduhet harruar kjo sepse ka shumë rëndësi. Mreti ishte pushteti ekzekutiv e legjislativ, ndërsa parlamenti u pa si mënyrë......

VIDEO/ Shqipet e Tuzit festojnë fitoren

Admin
Zgjedhjet për kryetarin e komunës shpallën fitues kandidati i cili përfaqëson shqiptarët Nikë Gjeloshajn. Ai ka bashkuar në koalicionin “Forumi Shqiptar” tri partitë politike “Alternativa Shqiptare”, Lidhja Demokratike Shqiptare dhe “Unioni Demokratik Shqiptar” të cilat kanë garuar nën moton “Malësia na Bashkon”. Nikë Gjeloshaj është drejtuesi i komunës së dytë......

Sekti kriminal/ Kryemadhi: Rama po kthehet në rrezik për Ballkanin

Admin
Sot opozita është përballë një grushti njerëzish, të cilët nuk përfaqësojnë ideologji politike, por ideologjinë kriminale- keshtu ka deklaruar kryetarja e Lëvizjes Socialiste për Integrim Monika Kryemadhi. Në një takim me anëtarët e Komitetit Drejtues Kombëtar të LRI-së, ajo u ndal në zhvillimet e fundit politike. “Përplasja jonë ka të......