Politike

Qeveria me gaz, populli me këngë

Admin
Qytetarët janë mbledhur sërish pas tensionit dhe gazit të shpërndarë. Ata i janë përgjigjur me këngë thirrjes së policisë në megafon. Policia hedh vazhdimisht gaz lotsjellës për të shpërndarë protestuesit. Ndërsa në ambientet e kuvendit kanë mbërritur edhe botet me ujë. Qytetarët kanë deklaruar se nuk do të largohen nga......

VIDEO/ Lleshi përdor gaz serb mbi protestuesit

Admin
Situatë e tensionuar tek parlamenti, ku pas shtyrjeve dhe tentativave nga protestuesit për të çarë radhët e policisë është hedhur gazi lotsjellës. Policët e rendit janë larguar dhe në radhë të parë është gati për ndërhyrje FNSH. Gazi lotsjellës ka arritur të shpërndajë turmën e protestuesve, një pjesë e të......

VIDEO/ Tensionohet situata, garda përdor gaz lotsjellës

Admin
Është tensionuar situata gjatë protestës që po zhillohet përpara parlamentit. Qytetarët janë të revoltuar për shka të gjitha padrejtësive që u janë shkaktuar. Gazi lotsjellës ka arritur të shpërndajë turmën e protestuesve, një pjesë e të cilëve janë tërhequr drejt rrugës së Elbasanit. Policia hedh vazhdimisht gaz lotsjellës për të......

Protesta para parlamentit, shpërthim i zemërimit qytetar

Admin
Në shenjë revolte qytetarët kanë djegur goma përpara kuvendit duke treguar kështu në mënyrë simbolike rezistencën e tyre. Në një hark kohor shumë të shkurtër qindra qytetarë janë mbledhur në shesh përpara parlamentit për të kërkuar doreheqjen e kryeministrit Rama dhe të gjithë klikës drejtuese të lidhur e bandat dhe......

Opozita e bashkuar, sistemi politik dhe qytetarët në mes

Admin
Nga Kastriot Çipi Pas 28 vjetësh tranzicion, postdiktatura shqiptare ka mbërritur në fundin e ciklit të saj. Sistemi politik që kemi është përballë alternativës: ose të shembet përfundimisht dhe të zëvendësohet me një demokraci, ose të përsoset më tej si regjim diktatorial, me fasadë demokratike, sipas modeleve që zbatohen sot në......