Politike

Fiket Bindja Demokratike në Kamëz, tërhiqet kandidati

Admin
Një tjetër kandidat i Partisë Bindja Demokratike është tërhequr nga gara për kryetar bashkie. Bëhet fjalë për kandidatin e shpallur në Kamëz Ylber Gjeta. Ky nuk është kandidati i parë i Bindjes Demokratike që tërhiqet nga gara. Më herët u tërhoqën nga gara Devi Habibasi, kandidat në Çorovodë, Andi Përmeti tha......

Rama merr Akademinë e Shkencave, Gjinushi në krye

Admin
Skënder Gjinushi është zgjedhur në krye të Akademisë së Shkencave në një proces ku mungoi gara mes kandidatësh. Me Gjinushin në krye, një figurë, karriera e të cilit është karakterizuar përgjatë 4 katër  dekadash nga funksione të larta politike, Akademia e Shkencave bie pashmangshmërisht pre e politikës, një projekt ky......

Tri letrat e provokimit

Admin
Nga Enver Bytyçi Tri letra në tri ditë. Tri provokime të kryeministrit të Shqipërisë në stilin pervers të komunikimit të tij! Asnjë shenjë se ai ka nxjerrë ndonjë mësim nga zemërimi i shqiptarëve që ka shpërthyer kudo në Shqipëri kundër tij! Asnjë lloj pendese dhe as reflektimi! Tri letra me......

Krimet e Komunizmit/ Kush ka frikë nga e vërteta?

Admin
Ish deputetja e Partisë Demokratike Jorida Tabaku ka reaguar në një shkrim të hollësishëm lidhur me debatin e fundit për krimet e komunizmit. “Muajt e javët e fundit është rihapur debati mbi memorien historike mbi komunizmin shoqëruar me lustracionin. Në fakt, në një vend që s’i ka mbyllur mirë llogaritë......

“Pa opozitën nuk ka demokraci”/ Gjermania: Të shtyhet 30 qershori

Admin
Zëvendëskryetar i grupit parlamentar CDU/CSU në parlamentin gjerman, Johann Wadephul, njëherazi drejtues i grupit të punës së Ballkanit Perëndimor, si dhe Christian Schmidt, raportuesi për Shqipërinë në Komisionin e Jashtëm në Bundestag, shprehin shqetësimin e tyre për krizën e brendshme politike në Shqipëri dhe për zgjedhjet lokale që priten të......

Apeli i gjermanëve, Meta: I gatshëm të shtyj datën e zgjedhjeve lokale

Admin
Presidenti i Republikës Ilir Meta deklaroi sot se është i gatshëm të rishikojë dekretin dhe të vendosë një tjetër datë për zgjedhjet lokale. Vendimi erdhi menjëherë pas reagimit të Unionit Kristiandemokrat dhe Kristiansocial (CDU/CSU) në Gjermani ku shprehej shqetësimin për gjendjen në Shqipëri dhe sugjeronte shtyrjen e datës së zgjedhjeve......