Politike

A do ta anulojë seancën parlamentare Gramoz Ruçi?

Admin
Revolta qytetare ka shpërthyer nëprotesta masivë anë e kënd Shqipërisë duke kulmuar në Tiranë përpara Kuvendit dhe Kryeministrisë. Opozita ka paralajmëruar protestën e radhës më 28 mars ora9:30 përpara parlamentit, ndërsa Gramoz Ruçi ka thirrur kuvendin në seancëplenare në orën 10:00. Pas dështimit të kongresit të Partisë Socialiste ku as......

Nga drejtor në… drejtor! Pika që s’u bie…

Admin
Nga Isa Myzyraj Belinda Ikonomi është larguar si Drejtoreshë e Doganave dhe në vend të saj është emëruar Arlind Gjokutaj. Ikonomi është emëruar zv.ministre e Ekonomisë. Gjokutaj më herët ka qenë drejtor i Pastrimit të Parave në Ministrinë e Ekonomisë dhe Financave. Vasilika Vjero është larguar nga Tatimet dhe vendin......

Kryemadhi: Po përgatitemi për zgjdhje të parakohshme

Admin
Opozita nis përgatitjet konkrete për zgjedhje të parakohshme parlamentare. Monika Kryemadhi kryetare e LSI-së, e cila këtë mbrëmje mblodhi grupin e ish-deputetëve në përgjigje të interesit të Shijak tv për diçka konkrete në lidhje me aksionin politik opozitar përveç  protestave,  tha se janë njoftuar strukturat dhe shumë shpejt Shqipëria do......

Ekskluzive/ Crawford në Shijak TV: Ç’po ndodh në Shqipëri, protesta, qeverisja dhe Soros…

Admin
Në studion e Shijak Televizion Mark Crawford, President i Dhomës Amerikane të Tregtisë zhvilloi një bisedë me gazetarin Basir Çollaku. Crawford analizoi situatën në Shqipëri, valën e protestave, qeverisjen dhe ndikimin e Soros në vendin tonë. Fillojmë me një lajm nga amerika… Pas dy vitesh hetime,  Prokurori i posaçëm Muller,......

Sfida/ Kujt do t’i përgjigjen qytetarët: KQZ-së apo PD-së?

Admin
Vendimi i opozitës për lënien e mandate ka zënë në befasi të gjitha institucionet e veçanërisht Komisionin Qendror të Zgjedhjeve për plotësimin e vakancave. Por një çështje tjetër e rëndësishme është ajo e paraqitjes së komisionerëve për zgjedhjet lokale të 30 qershorit. Opozita nuk ka paraqitur asnjë kandidaturë. Komisioni Qendror......

E vërteta e akuzave ndaj PD për lidhjet ruse

Admin
Ilir Aliaj, drejtor i Qendrës për Zhvillimin dhe Demokratizimin e Institucioneve i ftuar në studion e Shijak Televizion foli për akuzat që janë ngritur ndaj Partisë Demokratike lidhur me lobimin në SHBA për të cilën u thërrit në prokurorinë e Tiranës lideri i Partisë Demokratike Lulzim Basha. “Partia Demokratike dhe......