Aktualitet Flash Politike

Zgjidhja e krizës, Panariti: Tryezë dialogu me platformën e opozitës

ShijakTV
Ish-ministri i Jashtëm Edmond Panariti, i ftuar në Shijak Televizion komentoi vendimin për negociatat me Shqipërinë, krizën politike dhe qëndrimin e opozitës për të çuar në zgjidhjen e këtij ngërçi. Duke iu referuar çështjes së negociatave ai tha se nuk do të ketë më diell siç thekson Rama, por errësirë, aq më tepër kur jemi në një ngërç të madh politik, ekonomik dhe social. Diferenca me Maqedoninë e Veriut sipas Panaritit, është se vendi nuk ndodhet më në demokraci. “Një devijim i rëndë kushtetues, ku parlamenti ka dhunar kushtetutën, dhe zëvendësimi i deputetëve ishte një shkelje e procedurave. Në mungësn e Gjykatës Kushtetuese qeveria kaloi 7 ligje antikushtetuese, si ai i teatrit. Presidenti krijoi një mundësi, i ktheu ata në Kuvend për të ruajtur kushtetueshmërinë në mungesë të Gjykatës Kushtetuese.”, tha ai. Panariti thotë se nuk është vetëm opozita ajo që kërkon zgjedhje të parakohshme, por shton se dhe ndërkombëtarët kanë dhënë vazhdimisht mesazhe të tilla. Ambasadori gjerman ka kërkuar sa më parë opozitën në parlament, tha ai dhe kjo lexohet si zgjedhje të parakohshme. Duke qenë se pasi mazhoranca e ka humbur legjitimitetin për të drejtuar procesin zgjedhor me dosjet e përgjimit të votave, dhe gjysma e elektoratit nuk
Aktualitet Flash Politike

Para një shekulli luftohej për Europë, pushtetarët e sotëm duan të antarësohen në Jugosllavi!

ShijakTV
Nga Akil Kraja #Europa e Shqipëria? Një shekull më parë, kishim një elite pro-perëndimore në një vend “oriental”, sot, kemi një vend pro-perëndimor me një elitë “orientale”. Në foto parlamenti i parë shqiptar 1921. Pothuajse një shekull më parë. Janë përfaqësues i të njëjtit vizion që zgjodhi alfabetin latin për gjuhën shqipe, Janë të njëjtit njerëz që luftonin për një kishë e një xhami të pavarur e kombëtare, jo të nënshtruar ndaj vëndeve fqinj; Janë të njëjtit njerëz që luftuan me diplomacinë europiane kundra copëtimit të Konferencës së Parisit… Dhe ja dolën. Shqipëria u pavarësua, u shtet-formua, dhe përtej sfidave që i ndoqën, zgjedhja e elitave të asaj kohe të deri para luftës, ishte Amerika, Europa, ishte Perëndimi. Ndërkohë sot, Në një kohë kur janë qindra mijëra, miliona, shqiptarët që kanë hedhur rrënjë në Europë, Në një kohë kur tregtia mes Shqipërisë dhe Europës i kalon disa miliarda euro në vit, Në një kohë që pothuajse cdo shqiptar endërron për një jetë më të mirë në perëndim, në Sh.B.A, ose në Europë, Pushtetarët e Tiranës duan të na cojnë drejt Jugosllavisë, ata vrapojnë të inagurojnë kisha e xhami me para të huaja, ata kërcënojnë Brukselin e Washingtonin se lindja mund të
Aktualitet Flash Politike

“Kemi një lidership politik autoritar e një ekonomi të dobët”, ish-zv.ministrja e Ramës: Mbase duhet ta falenderojmë Macron-in

ShijakTV
Irena Beqiraj, ish-zëvendës ministrja e Financave ka reaguar ndaj deklaratës që presidenti francez, Emanuel Macron bëri ditën e djeshme, teksa shprehu qëndrimin e tij për mosçeljen e negociatave. Jemi një ekonomi e dobët, thotë Beqiraj, me një lidership autoritar gjithmonë në kriza të njëpasnjëshme dhe me një kulturë mjerane dialogu që lë shumë për të dëshiruar. Ndaj, shton Beqiraj, duhet që “të gërmojmë për të vërtetat tona në raportet edhe qëndrimet e BE-së, të debatojmë nëse ne i kemi përbushur detyrat apo jo, të akuzojmë Francën si jodashamirëse apo ta konsiderojmë jo-në një thikë pas shpine.” Reagimi i plotë: Mbase duhet ta falenderojmë Macron-in ! Ka kohë që ka pasur një kontraditë të hapur dhe të qartë, midis qëndrimit politik të disa vendeve të BE-së dhe qëndrimit teknik të KE -së mbi hapjen e negociatave me Shqipërinë. Politikanët europianë nuk bëjnë përjashtim nga rregulli. Janë të detyruar të mbajnë ato qëndrime të cilat perceptohen si të drejta nga elektorati i tyre pavarësisht nëse janë këto qëndrime të duhura apo të drejta. Sikurse nuk duhet të harrojmë që edhe në gjuhen e rrumullakosur dhe pozitive të teknicienevë të BE ( Mogerini e Han) ka një dozë optimizmi që duhet marrë me rezervë,
Aktualitet Flash Politike

Loja e madhe!

ShijakTV
Nga Elmaz Sherifi “Loja e Madhe” ! Mos hapjen e negociatave me BE Rama e trajton si “Loja e Madhe” e Europes, e cila sipas tij ka probleme te brendeshme e nuk do te zgjerohet ! Makron i pergjigjet: “Si mund tu them francezeve se miratoj hapjen e negociatave me Shqiperine, kur ne miratuam levizjen e lire te shqiptareve, e tani azilantet e rinj shqiptare ne France, zene vendin e pare” ? Po gjermania Merkel qe negocioi me Makron, a nuk vendosi nja 9 kushte ? Po Holanda a nuk kerkoi ndarjen e Maqedonise se Veriut nga Shqiperia ? Sa pyetje, qe Rama u jep pergjigjen me videoself. Po shkoj ne Bruksel me Zajev ,duke pritur hapjen e negociatave. Zajev deklaroi se nese nuk hapen negociatat, do jap doreheqje. Rama kerkon doreheqjen e drejtueseve te BE, sepse ai pretendon se Shqiperia i ka tejkaluar “detyrat e shtepise” ! Pavaresisht se Shqiperia eshte pa Institucionet e shtetit te se drejtes dhe krimi e korrupsioni bejne larte e ekonomia poshte!
Aktualitet Flash Politike

“Tërmet me shokë”… është alibia e dështimit drejt Evropës!

ShijakTV
Lidhur me vendimin e BE-së për hapjen e negociatave për Shqipërinë ka reaguar dhe ish-ministri i Bujqësisë, Edmond Panariti. Përmes një reagimi në facebook, Panariti shkruan se mazhoranca po orvatet ta paraqesë mos hapjen e negociatave, si një qëndrim ndaj rajonit dhe jo ndaj Shqipërisë. “Kjo në thelb është alibia e një dështimi, i cili është realisht i drejtpërdrejt dhe personal vetëm i qeverisë.“, shkruan ndër të tjera Panariti. Postimi i plotë: “Tërmet me shokë”… është alibia e dështimit drejt Evropës! Qëndrimin parimor të Francës dhe të Presidentit Marron, për bllokimin e hapjes se bisedimeve për anëtarësim me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut, mazhroanca po orvatet ta paraqitë si një qëndrim ndaj rajonit dhe jo ndaj Shqipërisë! Pra e shprehur me gjuhën popullore : “Ra termët dhe po e vuajmë me shokë”, që do të thotë është jo vetëm goditje për mua por edhe për fqinjët! Kjo në thelb është alibia e një dështimi, i cili është realisht i drejtpërdrejt dhe personal vetëm i qeverisë . Po përse e vërteta e hidhur është e tillë! Sepse edhe sikur për një çast të mos e përfshinim Francën në vendimmarrje, do të shihnim se “de facto” edhe qëndrimin gjerman ndaj Shqipërisë është
Aktualitet Flash Politike

Opozita inovative dhe analiza reminishente

ShijakTV
Nga Petrit Vasili Pa asnjë dyshim përballë një Shqipërie të pushtuar nga një keqformim dramatik antishtet i pandodhur kurrë më parë, kërkohej një model opozitar krejt tjetër, inovativ dhe asimetrik. Në kushtet rënies së Republikës Parlamentare dhe devalorizmit të plotë të Parlamentit e të të gjithë mekanizmave të kontrollit,që ai mbart, i gjithë veprimi opozitar duhej rikonceptuar,duhej transformuar dhe duhej përshtatur në kushtet e një boshllëku shumë të rrezikshëm, që instalonte de facto Republikën e individit kryeministër dhe anturazhit të dendur kriminal,korruptiv dhe oligarkik përqark tij. Pesha e veprimeve institucionale u bënë natyrshëm tërësisht influente, butaforike, jo bindëse dhe të paafta që të sillnin ndryshimin e kërkuar. Kriminalizimi ekstrem i Parlamentit dhe pushtimi një partiak i tij ishin dhe mbeten të paprecedentë në historinë republikane të pluralizmit politik shqiptar. Gjithashtu vulgariteti dhe bullizmi politik arritën nivele të tilla,që zhbënë totalisht çdo vlerë morale përpos zhbërjes politike dhe kushtetuese të tij. Asgjësimi i çdo llogaridhënieje dhe shndërrimi i parlamentit në një drejtori të kryeministrit ishte dhe mbetet një fakt ku kërkush nuk ka asnjë argument të vetëm që të arrijë të provojë të kundërtën. Në rrethana të tilla kur kriminalizimi i çdo instrumenti demokratik arriti dimensione të tilla, që u shndërruan
Aktualitet Flash Kosove Politike

Flamuri Kuq e Zi në sfond/ Vuçiç pyet ambasadorin britanik për takimin me Kurtin, Abbott i përgjigjet

ShijakTV
Presidenti serb Aleksandër Vuçiç ka debatuar nëpërmjet deklaratave në twitter me ambasadorin britanik në Prishtinë Nicholas Abbott, pasi në takimin e tij me Albin Kurtin, në sfond shfaqej flamuri kombëtar Kuq e Zi. Vuçiç i drejton pyetjen diplomatit londinez se “Në zgjedhjet e cilit shtet ka fituar Kurti dhe partia e tij dhe flamuri i cilit shtet është ai para të cilit, ekselenca juaj, jeni fotografuar me krenari me Kurtin? Do t’ju pyes për këtë derisa të marrë një përgjigje”, ka shkruar Vuçiç, duke kujtuar se flamuri kuq e zi, është i Shqipërisë dhe se Kosova ka tjetër simbol. Po nëpërmjet twitterit, Ambasada e Britanisë së Madhe në Kosovë, i përgjigjet pyetjes së Vuçiç, ku thuhet: “Një foto e ambasadorit në takim me një nga udhëheqësit politik në Kosovë, ka marrë vëmendje në rajon. Është punë e ambasadës që të punojë me aktorë e udhëheqës politikë në Kosovë. Ne nuk kemi zgjedhur se si bashkëbiseduesi ynë, në kapacitetin e tij partiak, ka rregulluar ambientin e takimit”. Ky debat është pasuar edhe nga një deklaratë e Lëvizjes Vetëvendosje. Kjo e fundit i ka kujtuar presidentit të Serbisë, se “Kosova është demokraci, në të cilën askush askujt nuk ia imponon identitetin ose
Aktualitet Flash Politike

Vendimi i formës së prerë, Balla rrëzohet në gjykatë përballë Bashës, Çollakut dhe Nuhut

ShijakTV
Gjykata e Shkallës së Parë Tiranë ka rrëzuar Taulant Ballën, duke vendosur, sipas kërkesës së Prokurorisë, për pushimin e procedimit penal nr 7682 të vitit 2018, për veprën penale të Shpërdorimit të detyrës, dhe kallzim i rremë, dhe ky vendim ka marrë formë të prerë më datë 7 tetor 2019. Mbi bazën e kallzimit të deputetit Taulant Balla, në ngarkim të kreut të PD Lulzim Basha, gazetarit Basir Çollaku dhe oficerit të policisë Emiliano Nuhu, është regjistruar procedimi penal nr 7683 me datë 2 tetor 2018, për veprat penale Kallzim i rreme dhe shpërdorim detyre. Ka pasur një tjetër kallzim nga Shërbimi për Çështjet e Brendshme në Ministrinë e Brendshme në ngarkim të oficerit Emiljano Nuhu, për shpërdorim detyre, nxjerrje të akteve secrete dhe kalim të paligjshëm kufiri. Prokuroria ka vendosur bashkimin e procedimeve penale në një të vetëm në atë me nr 7682. Në kallzim kanë qenë dhe deputetët Enkelejd Elibeaj dhe Edi Paloka. Prokuroria pasi ka kryer hetimet e saj të plota, i është drejtuar gjykatës me kërkesë për pushim, pasi nga veprimet hetimore të kryera, ka rezultuar se shtetasi Taulant Balla, ka paraqitur kallzim, ku i referohet deklaratave në media dhe institucioneve të tjera shtetërore, duke implikuar
Aktualitet Flash Politike

Hahn, shërbimi i fundit/ Komisioneri në ikje mbron qeverinë pas dështimit

ShijakTV
Komisioneri në ikje Johannes Hahn e kreu dhe detyrimin e fundit ndaj kryeministrit Edi Rama. Në krah të tij, në një deklaratë për shtyp nga Brukseli të transmetuar live në ERTV, Hahn tha se vendimi i Këshillit Europian nuk është dështim për qeverinë shqiptare, por është çështje që lidhet me dinamikat e brendshme të Europës. Kryeministri Rama përsëriti qëndrimin konstant se Shqipëria i ka përmbushur kushtet, por faji është i Francës. Ashtu si Komisioneri Hahn dhe Rama, mbrojti këtë variant, ndryshe nga sa deklaroi vetë presidenti francez Macron sipas të cilit për të vërtetën e moshapjes së negociatave, është numri i lartë i azilkërkuesve nga Shqipëria. Në këtë moment, kryeministri zhvlerësoi kushtet e vendosura nga Gjermania, ndërsa dhe më ironik për shqiptarët tingëlloi mesazhi i kryeministrit nga Burkseli se ai ishte duke vazhduar reformat. Kryeministri foli për shtet të së drejtës, ndërkohë që Shqipëria e qeverisur nga ai prej 6 vitesh, ka mbetur pa Gjykatë Kushtetuese dhe Gjykatë të Lartë. Rama foli për institucione demokratike, ndërsa që prej ardhjes në pushtet ka zhbalancuar çdo pushtet institucionesh, i vetmi i mbetur jashtë kontrollit kryeministrot është Presidenca. Në lidhje me ekonomina dhe standartet e BE-së, për të cilat foli kryeministri, të dhënat
Aktualitet Flash Politike

“Qeverinë e ka zënë sindroma e mandatit të dytë”, LSI: Mosha e tretë, në mëshirë të fatit

ShijakTV
Ish-deputetja e LSI-së, Nora Malaj e ka cilësuar një turp të madh mungesën e shpërblimit në fundvit të pensionistëve. Në një deklaratë për mediat, Malaj u shpreh se “për koncesionet lekët nuk mungojnë, megjithëse janë miliarda, ndërsa për shpërblimin e pensionisteve s’e ve njeri ujin ne zjarr.” “Qeverinë e ka zënë “sidroma e mandatit të dytë’ dhe po vrapo të përdorë Kuvendin , si noter të paligjshmërisë së vet , të vendimeve klienteliste , që përcaktojnë se cili oligark do të përfitojë me risk zero paratë e taksave dhe për 15 apo 20 vitet që vijnë.”, tha ndër të tjera Malaj. Deklarata e plotë: SKANDALI. S’ka lekë për pensionistët për shpërblimin e fundvitit!? (VIDEO). Për fat të keq , shtresat vunerabël të shoqërisë shqiptare, ku bëjnë pjesë edhe pensionistët janë, sot janë edhe më të braktisur se kurrë. Qeverinë e ka zënë “sidroma e mandatit të dytë’ dhe po vrapo të përdorë Kuvendin , si noter të paligjshmërisë së vet , të vendimeve klienteliste , që përcaktojnë se cili oligark do të përfitojë me risk zero paratë e taksave dhe për 15 apo 20 vitet që vijnë. Qeveria nuk guxon të vendos minimumin jetik ,se u mbetet hatri oligarkëve ,