Flash Politike

Pjesa e 2/ Krimi i organizuar shqiptar dhe Edi Rama, Kryeministër i Shqipërisë”

Shijaktv
Nga Erl Kodra Viti 2013 Vijimi i tekstit “Analiza e fakteve: Krimi i organizuar shqiptar dhe Edi Rama, Kryeministër i Shqipërisë” 12. “Rilindja” e Edi Ramës fiton zgjedhjet parlamentare me “një milion shuplaka”. Në të vertetë, ajo ishte fitore, por me disa element tejet kompleks dhe të rëndësishëm që ndikuan rezultatin final. Së pari, Partia Demokratike ishte velur nga pushteti. Aleanca me LSI-në, një parti tipike klienteliste, ishte një kosto shtesë për Partinë Demokratike. Përveç kësaj, Shqipëria ka një karakteristikë të veçantë elektorale, që njihet mire nga mjeshtrat e zgjdhjeve në Shqipëri, për të cilën do të shkruhet më poshtë. Së dyti, qeverisja e Partisë Demokratike dukej e lodhur, me figura të sfilitura nga vetëkënaqësia. Disa nga Ministrat e Partisë Demokratike hiqnin këmbët zvarrë, ndërsa mezi prisnin rastin të largoheshin nga andrrallat dhe përgjegjësitë, për të shijuar në qetësi luksin e krijuar përgjatë pushtetit. Qëndrimet publike të mëvonëshme të disa prej figurave qëndrore të Partisë Demokratike e provojnë këtë. Në të vertetë, disa prej tyre u kthyen në shërbim të Edi Ramës; dhe kjo është një provë tjetër se çfarë do të thotë pushtet i ndërtuar në funksion të interesave personale. 13. Në rrethanat politike të Shqipërisë, fitorja e Edi
Flash Politike

Shkodra, Koli Idromeno dhe Valdrin Pjetri?!

Shijaktv
Nga Qamil Gjyrezi Nuk pata ndërmend të merresha me emrin e Valdrin Pjetrit edhe nëse do të ishte Kryetar Bashkie në Shkodër, për të vetmen arësye se është antikushtetues dhe ka dalë nga zgjedhjet antikushtetuse “Nul” të 30 Qershorit!! Së pari, sidoqë të shkonte “loja politike”, Valdrini do të largohej shpejt me votën e Shkodranëve në zgjedhje të lira dhe demokratike që do të zhvillohen patjetër në të ardhmen!! Së dyti Valdrini është një person i panjohur, që ka shumë pak lidhje shpirtërore dhe kulturore me Shkodrën 2400 vjecare! Kam besimin e plotë që Edi Rama e përzgjodhi Valdrinin, si “kokë turku”, për ta përdorur për opinionin publik ndërkombëtar dhe atë vendas dhe pastaj për ta “shitur dhe hedhur tutje”! Edi Rama ka informacion për cdo gjë, jo më për “narkotrafikantët” që janë pjesë e qeverisjes së tij dhe oborrit të tij personal?! Të njëjtën strategji pak a shumë përdori me ish-kandidaten Keti Bazhdari, por këtë herë ndryshoi “stil”, formë! Në 2014 prezantoi një ish-biznesmene, kurse në rastin e Valdrinit, një biznesmen-trafikant për ta kontrolluar më mirë! E titullova opinionin:” Koli Idromeno, Valdrin Pjetri dhe Shkodra”, për arësyen e thjeshtë, se të bën përshtypje se si ka mundësi që një
Flash Kosove Politike

Diplomacia dyfytyrëshe e liderëve ballkanikë dhe shkaqet e saj!

Shijaktv
Nga Enver Bytyçi Autoritetet e Beogradit njoftuan të martën e shkuar se agjencitë e huaja të zbulimit po përgjojnë presidentin e Serbisë, Aleksandër Vuçiç si dhe familjarët e tij. Ky lajm i përhapur me aq zell në Serbi dhe proklamuar si skup nga disa media shqiptare kishte si objektiv të rritë autoritetin dhe prestigjin e kreut të shtetit serb në elektoratin përkatës, por njëkohësisht duhet trajtuar edhe si një fenomen që lidhet me sjelljen dhe performancën e liderëve politikë të Serbisë e të Ballkanit Perendimor. Nëse studiojmë këto sjellje, në tërësinë e tyre ato mund të përmblidhen me një fjali – Janë sjellje me shumë fytyra, janë sjellje prej servilësh, hipokritësh dhe shtetarësh që bashkëpunojnë me shumë partnerë, ortakë e padronë, me llogari specifike për secilin prej tyre. Dhe ky lloj diskursi po zhvillohet edhe në Prishtinë, debat i cili ka evidentuar sjelljet servile të shumicës së kastës politike dhe jo servile të ndonjë politikani. Në kategorinë e jo servilëve veçohet kryeministri në largim, Ramush Haradinaj. Ndërsa në kategorinë e servilëve trajtohen presidenti Thaçi, Kadri Veseli e tw tjerw politikanë. Po në Tiranë?! Etalon i shumë fytyrësisë në marrëdhëniet me aleatët perëndimorë është dhe mbetet kryeministri Rama. Jo thjesht për
Flash Politike

Dy standardet e qeverisë, e fortë në Borsh, por memece në Tiranë

Shijaktv
Nga Klodian Tomorri Qeveria shqiptare reagoi fuqishem ndaj ngjarjes se rende ne Porto Palermo, ku nje biznesmen i fandaksur lokal sulmoi nje grup turistesh spanjolle. Sapo mediat transmetuan pamjet e denja per filmat aksion, Blendi Klosi u nis me urgjence ne Sarande per te qene prane turisteve te sulmuar, ndersa Edi Rama e quajti agresorin barabar qe njollosi Shqiperine. Por teksa Mihali i Borshit rivalizonte Vin Dieselin ne triologjine hollivudiane XXX, ne Tirane, vetem 200 meter larg zyres se kryeministrit, pese punetore ndertimi u shemben perdhe nga skela e nje pallati ne rikonstruksion. Per dy prej tyre, Orjan Kodra dhe Ergys Ibrahimaj, shembja e skeles rezultoi fatale, ndersa tre te tjeret mbeten te plagosur rende. Por ndryshe nga turistet spanjollet qe cuan shtetin ne kembe, jeta e punetoreve te thjeshte shqiptare nuk pati te njejten vlere ne syte e qeverise. Asnje zyrtar i larte i qeverise dhe aq me pak kryeministri nuk e pa te arsyeshme te ngushellonte familjet e viktimave. Asnje prej tyre nuk denjoi te vizitonte te plagosurit dhe sigurisht askush nuk guxoi te shqiptonte fjalen drejtesi, ashtu si kryeministri kerkoi per sulmin ndaj turisteve. Ky standard i dyfishte i qeverise eshte mirefilltazi hipokrizi. Ngjarja e Tiranes eshte
Flash Politike

PD: Pjerin Ndreu do të ikë me pranga në duar nga Bashkia e Lezhës

Shijaktv
Në një reagim zyrtar në emër të Partisë Demokratike Ivi Kaso deklaroi se reagimi i Pjerin Ndreu është ai i një trafikanti, që ndjehet i sigurtë nga mburoja e bosit të trafikantëve dhe kriminëleve, i ulur në karrigen e kryeministrit të vendit. Më tej, Kaso theksoi se Lulzim Basha patjetër që do të vijë në Lezhë, ku ka mbështetjen e shumicës së qytetarëve të saj për të drejtuar vendin dhe për t’u hapur rrugë planeve të zhvillimit në Lezhë dhe në të gjithë Shqipërinë. DEKLARATË E SEKRETARIT PËR ÇËSHJTJET ZGJEDHORE, IVI KASO. Reagimi i Pjerin Ndreu është ai i një trafikanti, që ndjehet i sigurtë nga mburoja e bosit të trafikantëve dhe kriminëleve, i ulur në karrigen e kryeministrit të vendit. Lulzim Basha patjetër që do të vijë në Lezhë, ku ka mbështetjen e shumicës së qytetarëve të saj për të drejtuar vendin dhe për t’u hapur rrugë planeve të zhvillimit në Lezhë dhe në të gjithë Shqipërinë. Por si fillim, Bashkia e Lezhës do të çlirohet nga trafikanti që e ka uzurpuar atë dhunshëm! Pjerin Ndreu dhe çdo anëtar tjetër i bandës së Edi Ramës, me të cilët ai mban pushtetin e tij kriminal, do të dalin nga politika
Flash Politike

Tragjedia në Tiranë, Malaj kundër Veliajt: Siguroni jetën, më pas fasadat

Shijaktv
Tragjedia e ndodhur ditën e djeshme në rrugën “Faik Konica” në Tiranë, ku humbën jetën 2 punëtorë dhe u plagosën tre të tjerë, ka sjellë reagimin e ish-ministrit Arben Malaj. Malaj shkruan në profilin zyrtar se me një pjesë të punëtorëve përshëndetej ditë pas dite, pasi banon pranë vendit ku ndodhi tragjedia. Për ish-ministrin përgjegjëse për ngjarjen është Bashkinë e Tiranës, që sipas tij, përpara se të ndërmarrë investime në fasadat e pallateve duhet të kontrollojë elementët e sigurisë së punonjësve. Postimi i plotë i Malajt: Kjo tragjedi ndodhi shume afer shtepise time. Me disa prej punonjesve pershendeteshim disa here gjate dites. Vdekja e dy prej tyre dhe plagosja e tre shokeve te tyre te dhemb ne shpirt. Bashkia bene mire qe stimulon investimet e perbashket me komunitetit, por kontrolli i pare per cdo punim eshte certifikimi i punonjesve sidomos ne ndertim kaq specifike deri ne 15 apo 20 kate. Asnje leje per fillim punime nuk jepet nga investitori pa verifikuar certifikimet teknike te cdo punonjesi jo thjeshte te administratoreve.Bashkua e Tiranes ka nje rregullore per keto punime dhe ngritjen e nje komisioni Mbikeqyres per keto punime. Pas kesaj mbikeqyrja ne teren nga Bashkia eshte e qartesuar ne rregulloren perkates.
Flash Politike

Prefekti mbledh anëtarët e këshillit bashkiak, reagon ashpër PD: Edi Rama larg duart nga Shkodra

Shijaktv
Partia Demokratike dega Shkodër ka reaguar pas zhvillimeve të fundit në këtë qytetet. Ditën e sotme prefekti i Shkodrës thirri në mbledhje këshilltarët e këshillit bashkiak, ata që pretendohet se u zgjodhën në votimet monopartiake të 30 qershorit. Partia demokratike deklaron se çdo përpjekje për të injoruar me arrogance mesazhin e shumicës së  qytetarëve të Bashkisë Shkodër, përmes thirrjeve te paligjshme për mbledhjen e institucioneve moniste të demaskuara tanimë botërisht i konsiderojmë një provokim ndaj rendit normal të punëve në komunitetin tonë dhe përsëritje e veprimeve dhunuese, që kasta puniste e ushtarakëve të përdorur të Tiranës kërkon t’i rinovojë 30 vite pas përmbysjes së regjimit të etërve. REAGIM I PARTISE DEMOKRATIKE DEGA SHKODER Përpjekja e 30 qershorit për të instaluar një pushtet monist është refuzuar në mënyrë plebishitare nga elektorati i Shkodrës. Çdo përpjekje për të injoruar me arrogance mesazhin e shumicës së qytetarëve të Bashkisë Shkodër, përmes thirrjeve te paligjshme për mbledhjen e institucioneve moniste të demaskuara tanimë botërisht i konsiderojmë një provokim ndaj rendit normal të punëve në komunitetin tonë dhe përsëritje e veprimeve dhunuese, që kasta puniste e ushtarakëve të përdorur të Tiranës kërkon t’i rinovojë 30 vite pas përmbysjes së regjimit të etërve. . I bëjmë
Flash Politike

Tragjedia pas shembjes së skelës, Vasili: Shtet i poshtër, ja të vërtetat e mëdha

Shijaktv
Lëvizja Socialiste për Integrim në një reagim zyrtar ka shprehur ngushëllimet e thella për dy punëtorët që humbën tragjikisht jetën ditën e djeshme dhe tre të tjerët që u plagosën, pas shembjes së skelës në punimet e një pallati 13 katësh në rrugën “Faik Konica”. “Këta njerëz të cilët i kanë kthyer spitalet tona në vend peligrinazhi dhe parade kur u është dashur për të bërë propagandë, asnjë prej tyre nuk vetë që të vizitojë ata të plagosur atje që kanë humbur jetën, sepse shteti nuk kishte mundësi dhe nuk donte dhe refuzonte që të krijonte sigurinë minimale në punë që do ju garantonte jetën atyre. Pra këta që e njihnin derën e spitalit për të tjerë që u hynin në punë për propagandë, sot nuk e njohin dhe këta njerëz zëre së nuk ekzistojnë për ta. Këto fasada të cilat lyhen dhe zhgërryhen me projekte formale edhe informale janë shumë më të rëndësishme për ato që janë, që do ti përfitojnë e ata që jetojnë brenda këtyre banesave sesa këta qytetarë që humbasin jetën në punë e sipër, në punën e ndershme të tyre”, deklaroi ndëre të tjera Petrit Vasili. Deklarata e plotë: Të nderuar qytetarë dhe qytetare, dje në
Flash Politike

Lista e zezë/ Të lidhur me krimin, Basha publikon emrat dhe akuzuat e 27 politikanëve të PS

Shijaktv
Në video është një kartelë e shkurtër kriminale për kryebashkiakët e rinj e të vjetër, të promovuar nga Edi Rama dhe të mbrojtur prej tij. Është kartela krininale e disa deputetëve të tij, që, gjithashtu, janë vegla të përdorura prej Edi Ramës për pushtetin e tij kriminal. Në tërësi, në video përmenden 27 politikanë të PS, bashkëpunëotrë të Edi Ramës, qe janë përfaqësues të krimit ose kanë lidhje me krimin. MESAZHI NË VIDEO Edi Rama është kërcënim dhe rrezik për jetën dhe sigurinë e çdo familje shqiptare! Ai ka uzurpuar të gjitha pushtetet me një bandë kriminelësh e hajdutësh, që i duhen për të vjedhur Shqipërinë. Valdrin Pjetri i Shkodrës, i dënuar për trafik droge, pastrues parash me hotele, dyqane dhe aktivitete të tjera. Edi Rama e mbron atë nga zbatimi i ligjit antimafia! Njësoj si Elvis Roshin, Vangjush Dakon Qazim Sejdinin! Pjerin Ndreu në listën e zezë të partnerëve prej vitit 2003. I larguar nga policia për përfshirje në trafiqe, i kapur në përgjimet e manipulimit zgjedhor në dosjen 184, nuk dënohet, por kandidohet dhe mbrohet nga Edi Rama. Artur Bushi i Krujës, trafikant droge në Itali, Edi Rama e rikandidoi për herë të dytë si kryebashkiak. Dionis Imeraj
Flash Politike

70-vjetori i Masakrës së Qafë-Valmirit, Meta: Keqardhje për ekzekutimin barbar të 14 mirditorëve

Shijaktv
Presidenti i Republikës Ilir Meta ka përkujtuar 70-vjetorin e Masakrës së Qafë-Valmirit, në të cilën u pushkatuan 14 mirditorë, si pjesë e strategjisë së territorit ndaj një zone që nuk i ishte nënshtruar asnjëherë diktaturës. Nëpërmjet një mesazhi të publikuar në profilin zyrtar kreu i Shtetit shpreh keqardhje të thellë për ekzekutimin barbar të 14 mirditorëve, përfaqësues të familjeve të shquara të Mirditës, nga regjimi komunist, si një hakmarrje mizore ndaj kësaj krahine. Mesazhi i plotë i Presidentit Ilir Meta: Me rastin e 70-vjetorit të masakrës së Valmirit, dua të shpreh keqardhjen më të thellë për ekzekutimin barbar të 14 mirditorëve, përfaqësues të familjeve të shquara të Mirditës nga regjimi komunist, si një hakmarrje mizore ndaj kësaj krahine, duke përdorur si pretekst vrasjen kriminale dhe të pabesë ndaj njërit prej bijve më të shquar dhe më të dashur të Mirditës, Bardhok Bibës. Gjyqi farsë dhe ekzekutimet publike, së bashku me vuajtjet pambarim të mbi 300 familjeve mirditore që u internuan, jo vetëm që nuk mund t’i a lehtësonin dhimbjen mirditorëve për vrasjen e pabesë të njeriut që hapi dhjetra shkolla për t’u dhënë dritë fëmijëve të Mirditës, por as mund të ndihmonte shpirtin e Bardhok Bibës të prehej më i