Sulmet kibernetike/ Hakerat sulmojnë aplikacionin WhatsApp, programi izraelit

Shijaktv
WhatsApp sulmohet nga hakerat të cilët kishin instaluar nga distanca një softëer përgjimi për të gjitha veprimet që kryehen në këtë aplikacion. E meta e madhe e sigurisë, së rrjetit të përdorur nga miliona njerëz në mbarë botën u identifikua nga vetë kompania që ndodhet në pronësi të facebook. Kanë mjaftuar vetëm pak minuta të premten e shkuar që sulmuesit kibernetikë të instalojnë softëerin përgjues si në iPhone dhe në Androide i cili aktivizohej pas një thirrje të vetme në ëhats up edhe sikur askush mos të përgjigjej. Një zëdhënës i kompanisë bëri të ditur për mediat ndërkombëtare se sulmi ishte shumë selektiv pasi për t’u mbikqyrur ishin përzgjedhur vetëm disa përdorues. Po ashtu nga hetimet paraprake është mësuar se softëeri përgjues i përket kompanisë izraelite NSO Group, e cila është e njohur për shitjen e të tilla programeve mbikqyrëse në vende si Arabia Saudite. Pas akuzave i mënjëhershëm ka qenë edhe reaimi i kompanisë izraelite sipas të cilës ky program mund të marrë në kontroll të gjithë aparatin telefonik por është krijuar për t’u përdorur vetëm nga agjencitë qeveritare me qëllimin e vetëm luftimin e krimit dhe terrorizmit por që mund të aktivizohet vetëm pas aprovimit të shërbimive të

Telekomanda e Playstation që kushton 12 mijë euro

Shijaktv
Dëshironi një telekomandë për PS4 tuaj që të dallohet nga masa? Bëni gati kartën e kreditit, sepse telekomanda e krijuar nga Brikk bën vërtet dallimin. Kompania, e famshme tashmë për asetet e çmuara të iPhone, Apple Watch dhe fotokamerat Nikon, ka realizuar një telekomandë për playstastion 4 vërtet të veçantë. Krijuar e gjitha në mënyrë artizanale, ‘Lux Dual Shock 4’ do jetë i disponueshëm në dy versione: Classin dhe Deluxe, me çmimin fillestar prej 7 mijë e 377 euro dhe 12mijë e 155 euro respektivisht. Për lojtarë që karakterizohen nga ‘gusto të veçanta’, thekson prodhuesi. Telekomanda Deluxe është e gjitha e realizuar në flori 24k dhe e mbështjellë me një shtresë mbrojtëse. Versioni Classic ka butonin PlayStation tërësisht të realizuar në flori 18k dhe i kompletuar nga 7 diamantë perfektë, për një total prej 0.25 karatësh.

Samsung prezanton smartfonin me 4 lente

Shijaktv
Samsung zbuloi të premten versionin Galaxy A9 për vitin 2018, i pari smartfon në botë që ka kamera me katër lente. Telefoni supozohet të jetë i nivelit mesatar, por megjithatë, ai vjen me ekran 6.3 inch, amoled, dhe me rezolucion tepër të lartë, 2220×1080. Përveç kësaj, procesorin e ka Snapdragon 660 dhe kartën grafike GPU Adreno 512. Memorja e brendshme është 128 GB, që mund të zgjerohet në 512, me kartë memorieje, ndërsa variantet e RAM-it janë 6GB dhe 8GB. Bateria është 3800 mAh dhe porta e karikimit është USB Type-C. Pjesa e veçantë është kamera 24 MP, e cila ka katër lente, për herë të parë në një telefon Samsung. Kjo mundëson zoom optik x2 dhe sensor thellësie 5MP. Kamera e selfie-t vjen me 8MP, me fushë shikimi ultra-të gjerë. Ky smartfon do të shitet për 600 euro.