Presidencialet në balotazh/ Maqedonia e Veriut, kandidatët me sytë nga shqiptarët

Admin
Shqiptarët në Maqedoninë e Veriut, mbeten përcaktues për vlefshmërinë ose jo të procesit zgjedhor për presidencialet e  kësaj të diele. Mospjesëmarrja e tyre në votime rrezikon 40%-ëshin e nevojshëm për një proces të ligjshëm, në të kundërt zgjedhjet përsëriten. Kur kanë mbetur edhe dy ditë deri në raundin e dytë të zgjedhjeve presidenciale në Maqedoninë e Veriut, të dy kandidatët kanë intensifikuar thirrjet ndaj qytetarëve për pjesëmarrje në zgjedhjet e së dielës së 5 majit. Kandidati për president i mbështetur nga LSDM-ja Pendarovski zhvilloi takime më banorë të komunave, Makedonska, Kamenicë dhe Koçan, nga ku foli për alternativën që ofron presidenca e tij, lidhur me perspektivën europiane të vendit, vazhdimin e reformave në rrugën drejtë progresit, zhvillimit dhe integrimit në NATO, por edhe në dhënien fund të asaj që e cilëoi si “Gruevizimi” i Maqedonisë së Veriut. Ndërsa kandidatja presidenciale e mbështetur nga opozitarja VMRO-DPMNE, Gordana Siljanovska, edhe pse e njohur për qëndrimet e saj ekstremisht antishqiptare, nuk ka nguruar të kërkojë edhe votat e tyre gjatë një takimi që zhvilloi në Manastir. Ajo foli për nevojën imediate sipas saj, që ka shteti për t’u reformuar në çdo pikëpamje, pasi nuk është më një vend i denjë për jetesë. Sipas

Presidenti i ri i Maqedonisë me sytë nga shqiptarët!

ShijakTV
Presidenti i ri i Republikës së Maqedonisë Veriore do të zgjidhet në raundin e dytë, pasi asnjë prej tre kandidatëve nuk fitoi shumicën e votave nga numri i përgjithshëm i votuesve në votimin e djeshëm, pra 904.066 vota. Paraprakisht, nga votat e përpunuara, kryeson  kandidati presidencial i LSDM-së dhe Koalicionit Stevo Pendarovski me 42,85 për qind, e dyta është kandidatja e VMRO-DPMNE-së dhe koalicionit Gordana Siljanovska Davkova me 42,24, ndërsa i treti është kandidati i mbështetur nga Aleanca për Shqiptarët dhe Besa, Blerim Reka me 10,57 për qind. Ndërsa Raundi i dytë i votimit do të mbahet më 5 maj, ku do të përballen dy kandidatët që janë klasifikuar të parët në zgjedhje, Stevo Pendarovski dhe Gordana Siljanovska Davkova. Për një nga dy kandidatët për të marrë postin e presidentit të shtetit, të paktën 40 për qind nga gjithsej 1,808,131 votues të regjistruar në listën e zgjedhësve do të kërkohet që të votojnë 723,253 votues. Nëse plotësohet cenzusi do të fitojë ai që ka më tepër vota. Përndryshe, duhet të shpallen zgjedhje të reja presidenciale. Kandidati për president i LSDM-së dhe koalicionit Stevo Pebdarovski pas përfundimit të raundi të parë të zgjedhjeve presidenciale tha se secili duhet të marrë pjesë

Presidencialet në Maqedoni/ Pendarovski apel për pjesëmarrje masive në votime

Admin
Në Republikën e Maqedonisë së Veriut po mbahet sot raundi i parë i zgjedhjeve presidenciale. Në garën për president janë kandidati i mbështetur nga Aleanca për Shqiptarët dhe Lëvizja BESA, Blerim Reka, kandidati i LSDM-së dhe Koalicionit, Stevo Pendarovski dhe kandidatja e VMRO-DPMNE-së Gordana Siljanovska-Davkova. Deri tani raportohet pjesëmarrja e ulët në zgjedhje, ndërsa në të gjithë vendin janë hapur 3,480 qendra votimi të cilat zyrtarisht mbyllen në orën 19:00. Të shtunën u votua jashtë vendit në 32 vendvotime. Kandidati favorit në këtë garë është Stevo Pendarovski i cili pasi votoi tha se shpresonte në zgjedhje të qeta, ashtu siç i ka hije një shteti demokratik. Pendarovski u shpreh gjithashtu për një pjesëmarrje masive, me argumentin se qytetarët e dinë që bëhet fjalë për një koncept përmes të cilit duhet të vazhdojë të zhvillohet Republika e Maqedonisë së Veriut.

Zgjedhjet Presidenciale/ Maqedoni e Veriut, opozita protestë ndaj Pendarovskit

Admin
Maqedonia e Veriut po mban zgjedhjet për kreun e ri të shetit, në një garë me rezultat thuajse të parashikueshëm, siç thonë sondazhet paraprake. Sipas tyre shanset më të mëdha i ka kandidati Stevo Pendarovski, i partisë së kryeministrit i mbështetur edhe nga BDI. Në Maqedoninë e Veriut po zhvillohen zgjedhjet presidenciale, ku garojnë mes tyre tre kandidatët Blerim Reka, Gordana Siljanovska dhe Stevo Pendarovski. Ky i fundit është kandidat i përbashkëti i partisë  LSDM të kryeministrit Zaev, por që mbështetet edhe nga BDI-së e Ali Ahmetit dhe partia “Alternativa”. Ndërsa opozita e ish-kryeministrit Gruevski, përfaqësohet në këto zgjedhje me Profesoreshën universitare Gordana Siljanovska, e cila njihet për qëndrimet e saj radikale antishqiptare. Kandidati i tretë në garë është shqiptari Blerim Reka. Ai mbështetet nga partitë opozitare, Aleanca për Shqiptarët dhe Lëvizja Besa. Komisioni Shtetëror i Zgjedhjeve informoi se në ditën e parë të procesit kishin votuar të burgosurit, personat me aftësi të kufizuar pet diplomatike që punojnë jashtë, etj. Procesi po shoqërohet me incidente të shkëputura, të inicuara nga opozita. Në Strugë që në mëngjes u shfaqëm parulla me mbishkrimet BOJKOTO-VERIUN. Autoritet njoftuan edhe për raste të tjëra të ngjashme ku partitë opozitare kanë protestuar në forma të ndryshme

Rreziku për Shqipërinë/ Maqedonia e Veriut mbërthehet nga epidemia e fruthit

Admin
Autoritetet në Maqedoninë e Veriut kanë shpallur gjendjen e epidemisë pas rasteve të shtuara me ritme të shpejta të të prekurve me fruth. Pas reduktimit të numrit të të prekurve në vendin tonë,  afërsia gjeografike dhe komunikimi i ndërsjellë në qarkullim me vendin fqinj, rrezikojnë edhe një herë përhapjen e sëmundjes virale në Shqipëri. Epidemia e fruthit ka mbërthyer gjithë territorin e Maqedonisë së Veriut. Vetëm gjatë javës që lam pas, në shtetin fqinj janë regjistruar të paktën 70 raste të reja të të sëmurëve me fruth, ndërkohë që autoritetet mendojnë se ekzistojnë dhjetëra raste të tjera ende të paindentifikuara. Sipas qendrës kombëtare të shëndetit publik, Struga është qyteti me numrin më të lartë të të prekurve ku u shpall fillimisht gjendja epidemike, por shumë shpejt sëmundja virale është përhapur edhe në qendrat e tjera të mëdha urbane. Sipas epidemiologëve gjendja është pasojë edhe e shumë rasteve të mosvaksinimeve dhe u bëjnë thirrje, sidomos prindërve  të vaksinojnë fëmijët e tyre Raporti javor i Institutit të Shëndetit Publik tregon se 7 prej rasteve të të prekurve me fruth janë në gjendje kritike për jetën. OBSH raporton se numri i rasteve të fruthit në mbarë botën në tre muajt e parë të

Maqedoni, ministritë nuk respektojnë shqipen në faqet e internetit

Admin
Nga 22 ministri, pesë prej tyre në faqet zyrtare të internetit nuk respektojnë ligjin për përdorimin e gjuhëve. Faqet e tyre funksionojnë vetëm në gjuhën maqedonase dhe disa edhe në atë angleze. Qeveria dhe 17 ministritë e mbetura edhe pse ofrojnë mundësinë që faqet të mund t’i kalojmë edhe në gjuhën shqipe dhe atë angleze, të njëjtat në këto dy gjuhë nuk janë të përditësuara. Nga Ministria për Shoqëri Informatike dhe Administratë, e cila gjithashtu bën pjesë në grupin e mësipërm, thonë se çdo ministri është vet përgjegjëse për përditësimin e faqes.

Vizitë historike/ Greqi-Maqedoni, urrejtja që po kthehet në dashuri

Admin
Për të parën herë që nga pavarësia e saj në 1991, Maqedonia e Veriut është vizituar këtë të martë nga një kryeministër grek. Kreu i qeverisë greke Aleksis Tsipras u prit nga homologu i tij Zoran Zaev, si miku i tij më i mirë dhe si mik i madh i Maqedonisë së Veriut. Kryeministri grek Aleksis Tsipras, mbërriti të martën në Shkup në vizitën historike, e para, pasi Republika e Maqedonisë mori pavarësinë në vitin 1991, moment që përkon edhe me fillimin e konfliktit 27 vjeçar mes dy vendeve, që mori fund me Marrëveshjen e Prespës. Pas Prespës marrëdhëniet mes dy fqinjëve duken të normalizuara deri në miqësore. Për këtë u shpreh me mjaft entuziazëm edhe kryeministri Zaev gjatë konferencës së përbashkët për shtyp me bashkëautorin e aktit të paqes mes dy vendeve. “Nga nënshkrimi i Marrëveshjes së Prespës, po nënshkruajmë histori. Greqia ishte e para që nënshkroi protokolli. Gjatë këtyre ditëve Cipras ka bërë apel për anëtarësimin e vendit tonë në NATO. Sot republika jonë është mikpritëse e kryeministrit të Greqisë, Aleksis Cipras. Kur të ktheheni pas do të shihni kohë të humbura, kur të shihni para do të shihni dy vende mike, të cilat me vendime të guximshme

Maqedonia e Veriut për herë të parë në Tiranë

ShijakTV
Kryeministri i Maqedonisë Zoran Zaev, i shoqëruar nga Ministri i Punëve të Jashtme Nikolla Dimitrov, dhe zv.kryeministri për Çështje Evropiane sot do të qëndrojë për vizitë zyrtare në Republikën e Shqipërisë. Në kuadër të vizitës zyrtare në Tiranë, janë paraparë takime në nivel delegacionesh dhe shtetërore. “Paradite, kryeministri Zoran Zaev dhe delegacioni qeveritar do të takohen me kryeministrin shqiptar Edi Rama, më pas do të ketë konferencë të përbashkët. Pas dite, është paraparë takim edhe me kryetarin e Kuvendit të Shqipërisë, Gramoz Ruçi”, thuhet në njoftimin e Qeverisë. Axhenda 10:00 – Ceremoniali zyrtar te Pallati i Brigadave 10:30 – Takim i dy delegacioneve 11:15 – Konferencë e përbashkët e dy kryeministrave Kjo do të jetë vizita e parë e delegacionit të Qeverisë së Maqedonisë së Veriut në Shqipëri, pas zyrtarizimit të emrit të ri të shtetit.

Aksidenti/ Shkon në 14 numri i viktimave, Maqedonia shpall dy ditë zie

Admin
Për shkak të tragjedisë së madhe që ndodhi pasditen e së mërkurës në rrugën Shkup-Tetovë, Qeveria e Republikës së Maqedonisë së Veriut, pas përfundimit të seancës së jashtëzakonshme ka njoftuar se data 14 dhe 15 shkurt do të jenë ditë zie. Këtë vendim e ka njoftuar vetë kryeministri Zoran Zaev, i cili mes tjerash ka shtuar se numri i viktimave ka arritur në 14. Në Klinikat e Shkupit, ekipe të shumta mjekësore janë të angazhuar në mjekimin dhe operimin e mbi 30 të lënduarve nga aksidenti tragjik. Aksidenti ka ndodhur në autostradën Shkup-Tetovë, në kilometrin e shtatë të saj.

Aksident tragjik në Tetovë, shkon në 13 numri i viktimave

Admin
Një aksident tragjik ka ndodhur në afërsi të Tetovës në Maqedoni. Sipas mediave vendase një autobus që lëvizte nga Shkupi për në Tetovë, në afërsi të fshatit Llaskarcë ka dalë nga rruga pasi i ka plasur një prej gomave dhe ka përfunduar në kanal. Ministri i shëndetësisë Venko Filipçe ka konfirmuar se numri i viktimave ka shkuar në 13, shtatë prej të cilëve kanë ndërruar jetë në vendin e ngjarjes, ndërsa të tjerët në spital. Thuajse të gjithë të aksidentuarit janë të moshës madhore, jo zyrtarisht raportohet se në mesin e të lënduarve nuk ka asnjë fëmijë. ndërkohë që në spitalin “8 shtatori” janë pranuar gjithsej 33 persona. Para spitalit “8 shtatori”, vërehet një numër i madh i familjarëve të të aksidentuarve. Shoferit i automjetit i ka shpëtuar aksidentit. Ndërkaq sipas të dhënave të para nga burime nga Ministria e Brendshme pas marrjes në pyetje të shoferit të autobusit, mësohet se shkak për aksidentin nuk ka qenë plasja e gomës por pikërisht humbja e kontrollit të automjetit nga ana e shoferit. Banorët e fshati Llaskarcë dhe fshatrave tjera përreth kanë dalë në vendngjarje dhe kanë ofruar ndihmë të jashtëzakonshme. Të aksidentuarit janë transportuar për në spital edhe me helikopterë. Prokurori