Maqedoni

Maqedoni e Veriut, humb jetën në burg shqiptari

Admin
Një shqiptar nga Shkupi humbi jetën në burgun e Idriozovës në Maqedoninë e Veriut. Mediet lokale raportojnë se bëhet fjalë për Xhengis Xhemaili 54 vjeç, i cili ishte dënuar nga gjykata me 13 vite burg për vrasje. Shkak për vdekjen e tij dyshohet të jetë bërë një arrest kardiak. Ngjarja......

Stevo Pendarovski, president i Maqedonisë së Veriut

Admin
Stevo Pendarovski është president i ri i Maqedonisë së Veriut. Ai në zgjedhjet e së dielës ka fituar kandidaten e opozitës, Gordana Siljanovska-Davkova me një epërsi prej rreth 6 për qind të votave. Sipas rezultateve të Komisionit Shtetëror të zgjedhjeve të publikuara rreth mesnatës, Stevo Pendarovski, kandidat i Social-Demokratëve të......

Maqedoni e Veriut/ DW: A do të arrihet censusi 40% në votime?

Admin
Në raundin e dytë të zgjedhjeve presidenciale në Maqedoninë e Veriut, të dy kandidatët për presidentë Stevo Pendarovski, i mbështetur nga partitë e koalicionit qeveritar dhe Gordana Siljanovska Davkova, e mbështetur nga opozita maqedonase u kanë bërë thirrje qytetarëve për dalje më të madhe në votime. Pendarovski dhe Siljanovska u......