Flash Maqedoni

Pranga kryeprokurores/ Shkup, arrestohet Katica Janeva dhe dy politikanë

Shijaktv
Është arrestuar në Shkup Kryeprokurorja e dorëhequr Katica Janeva, e bashkë me të, edhe tre shtetas të tjerë, nga të cilët dy politikanë, të dyshuar si të pëfshirë në rastin “Zhvatja”. Kryeprokurorja e dorëhequr e Maqedonisë së Veruit, Katica Janeva, u arrestua nga policia të mërkurën në Shkup. Sic informojnë mediet vendase,  bashkë me të janë ndaluar edhe tre persona të tjerë, mes tyre edhe dy politikanë të lidhur me rastin “zhvatja”, emrat e të cilëve ende nuk janë bërë të njohur. Policia javë më parë kish bastisur banesën e kryeprokurores Janeva, të cilës i janë sekuestruar mjetet e komunikimit për shkak të dyshimeve për lidhje me drejtuesin e televizionit 1 TV, Bojan Jovanovski dhe një bisnesmeni tjetër, Zoran Milevski, të cilët janë paraburgosur pas denoncimeve se kanë marrë 1.5 milion euro nga një shtetas i botës së biznesit, duke i premtuar masa lehtësuese, apo edhe lirim nga akuzat në procesin gjyqësor që po zhvillohej kundër tij. Katica Janeva, ka mohuar se është e përfshirë në rastin “Zhvatja” dhe ka kërkuar që organet të hetojnë rastin deri në zvardhjen e plotë. Ajo ishte emëruar në postin e prokurores speciale më 15 shtator të vitit 2015, me mbështetje edhe të opozitës,
Flash Maqedoni

Vendimi i Gjykatës: Tomor Morina nuk do të ekstradohet në Serbi

Shijaktv
Gjykata Supreme e Maqedonisë se Veriut ka vërtetuar vendimin e Këshillit Penal për krim të organizuar dhe korrupsion pranë Gjykatën Penale Shkup se nuk janë përmbushur kushtet për ekstradimin e ish-pjesëtarit të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Tomor Morina, në Serbi. “Në përputhje me përcaktimet e Ligjit për bashkëpunim ndërkombëtare në materien penale dhe Konventës Evropiane për ekstradim…Këshilli Penal ka gjetur se nuk janë plotësuar kushtet ligjore për ekstradimin e personit T.M”, thuhet në komunikatën e Gjykatës Supreme. Vendimi i Gjykatës Supreme duhet t’i dërgohet Ministrisë së Drejtësisë e cila edhe përgatit vendimin final për refuzimin e kërkesës së palës serbe për ekstradimin e ish pjesëtarit të UÇK-së. Tomor Morina ishte arrestuar nga policia maqedonase më 24 korrik, në bazë të një fletarresti të Interpolit, të lëshuar me kërkesë të Serbisë. Morina dyshohet nga ana e autoriteteve të Serbisë se para 20 vjetëve, si pjesëtar i UÇK-së, ka bërë krime kundër popullatës civile në Kosovë. Arrestimi i tij ka shkaktuar reagime të shumta nga autoritetet në Kosovë dhe partitë politike shqiptare në Maqedoninë e Veriut, të cilat kanë kërkuar lirimin e menjëhershëm të Morinës.
Flash Maqedoni Politike

I bindet opozitës/ Zaev tërhiqet nga posti i ministrit të financave

Shijaktv
Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, është tërhequr nga vendimi për të ushtruar edhe detyrën e ministrit të Financave, pas vërejtjeve të opozitës. Lajmin e bëri të ditur vet Zaev, i cili deklaroi se do ta mbante këtë post, vetëm deri në zgjedhjen e ministrit të ri. “Kushtetuta e lejon që kryeministri të jetë edhe ministër por, unë do ta tërheq propozimin, për ta dëgjuar zërin e opozitës apo anti-korrupsionit dhe paralajmëroi se do ta udhëheqë ministrinë e Financave, deri në zgjedhjen e ministrit të ri” tha Zaev në Kuvend, para se të votoheshin ndryshimet në kabinetin qeveritar të riformatuar prej tij. Ligji për qeverinë në Maqedoninë e Veriut e lejon që kryeministri të mbajë edhe postimin e ministrit, por ai bie ndesh me Ligjin Antikorrupsion që parashikon qartë të kundërtën.
Flash Maqedoni

Maqedoni e Veriut, humb jetën në burg shqiptari

Shijaktv
Një shqiptar nga Shkupi humbi jetën në burgun e Idriozovës në Maqedoninë e Veriut. Mediet lokale raportojnë se bëhet fjalë për Xhengis Xhemaili 54 vjeç, i cili ishte dënuar nga gjykata me 13 vite burg për vrasje. Shkak për vdekjen e tij dyshohet të jetë bërë një arrest kardiak. Ngjarja e rëndë ka ndodhur në kohën, ku shqiptari nga Shkupi ishte në ajrim. Shqiptari ishte ankuar për shqetësime në zemër, por nuk kishte marrë mjekim. Ai u dënua për vrasjen e Amel Zverotiç. Ky i fundit u qëllua në afërsi të liqenit Treska në vitin 2006, për një borxh prej 100 mijë eurove, shumë që i detyrohej 54-vjeçarit.
Flash Maqedoni

Betohet Pendarovski/ “Hapi i parë, t’i shtrijë dorën opozitës në emër të kombit”

Shijaktv
Në fjalimin e parë pas betimit në Kuvend, Presidenti i ri i Maqedonisë së Veriut, Stevo Pendarovski, u zotua se në eëmr të unitetit kombëtar, do t’i shtrijë dorën opozitës. Ai gjithashtu foli për një rol të ri të kreut të shtetit kundër ndasive shoqërore dhe atyre me bazë etnike. Në një seancë solemne në Kuvendin e Maqedonisë së Veriut u zyrtarizua presidenti i 5-të i Republikës, Stevo Pendarovski. Ceremonia e inaugurimit të Pendarovskit bëri bashkë Presidentin deri sot në detyrë Georgi Ivanov, presidentin e Shqipërisë Ilir Meta, të Bullgarisë Rumen Radev, Serbisë, Aleksandar Vucicdhe atë të Kosovës, Hashim Thaçi. Të pranishëm ishin edhe zyrtarë e personalitete të tjera nga vendi e rajoni, përfaqësues të trupit diplomatik në Shkup, ambasadori i BE-së atje, Samuel Zhbogar dhe përfaqësues të komuniteteve fetare. Në fjalën e rastit që pasoi betimin në Kuvend, Kreu i ri i shtetit Pendaroski, përcolli mesazhin e pajtimit kombëtar. “Do të jem president i të gjithë qytetarëve. Është koha që t’i shërojmë plagët e hapura prej të kaluarës tonë të afërt dhe realisht ta fillojmë pajtimin qytetar pasi nuk kemi një atdhe tjetër rezervë të cilin mund ta quajmë shtëpia jonë. Në këtë rrugë duhet të angazhohem shumë, duke
Flash Maqedoni

Pendarovski president/ Maqedonia afrohet me perëndimin, sukses edhe i Zaevit

Shijaktv
Kandidati proeuropian Stevo Pendarovksi fitoi bindshëm ndaj Gordana Siljanovkës së opozitës, duke hedhur një hap të rëndësishëm në rrugëtimin e Maqedonisë së Veriut drejt përafrimit me Perëndimin. Fitorja e tij, gjithashtu përbën edhe suksesin e radhës të Zoran Zaev, pas zgjedhjeve që e bënë atë kryeministër dhe marrëveshjes historike të Prespës. Stevo Pendarovski do të jetë president i ri i Maqedonisë së Veriut për 5 vitet e ardhshme. Në fazën e dytë të zgjedhjeve të së dielës ai fitoi përballë kandidates së opozitës, Gordana Siljanovska, me një diferencë prej 6 për qind të votave. 51.66 për qind e zgjedhësve votuan për Pendarovskin ndërsa për Siljanovskën 44,73 për qind. Në daljen e parë si President i vendit edhe pse jo ende zyrtarisht, Pendarovski falenderoi të gjithë ata që e votuan. Duke folur në gjuhën shqipe ai falenderoi në mënyrë të veçantë të gjithë shqiptarët që e votuan. “Kjo fitore është arritje e madhe për Maqedoninë e Veriut, që i jep fund izolimit dhe çon vendin drejt integrimit në NATO dhe Bashkimin Evropian. Kjo sot ishte një fitore e shumicës së qytetarëve të cilët pa dallim bashkësisë etnike dhe politike u bashkua dhe thamë bashkë përpara dhe asnjëherë më regjim. Sot fituan
Flash Maqedoni

Stevo Pendarovski, president i Maqedonisë së Veriut

Shijaktv
Stevo Pendarovski është president i ri i Maqedonisë së Veriut. Ai në zgjedhjet e së dielës ka fituar kandidaten e opozitës, Gordana Siljanovska-Davkova me një epërsi prej rreth 6 për qind të votave. Sipas rezultateve të Komisionit Shtetëror të zgjedhjeve të publikuara rreth mesnatës, Stevo Pendarovski, kandidat i Social-Demokratëve të kryeministrit, Zoran Zaev ka fituar 432.141 vota 51.71 për qind kurse kandidatja e VMRO DPMNE-së, 373.382 vota apo 44.68 për qind. Të pavlefshme janë shpallur 30.154 apo 3,61 për qind. Nga rreth 1.8 milion qytetar me të drejtë vote, në votime kanë dalë 46,63 për qind e tyre. “Uroj fituesin e këtyre zgjedhjeve, Stevo Pendarovskin dhe shpresoj se funksionin e tij do ta ushtrojë me sukses në pesë vitet e ardhshme. Zgjedhjet e së dielës janë zhvilluar në atmosferë të qetë dhe demokratike, por gjithë ata që kanë vërejtje apo ankesa për parregullsi mund t’i dorëzojnë dhe KSHZ-ja do t’i shqyrtojë në përputhje me dispozitat ligjore”, ka deklaruar kryetari i KSHZ-së, Oliver Derkoski. Duke uruar zgjedhësit edhe në gjuhën shqipe, Stevo Pendarovski tha se fitorja është e arritur e madhe për Maqedoninë e Veriut që sipas tij përfundimisht do të lë pas izolimin për të çuar vendin drejt integrimit në
Flash Maqedoni

Maqedoni e Veriut/ DW: A do të arrihet censusi 40% në votime?

Shijaktv
Në raundin e dytë të zgjedhjeve presidenciale në Maqedoninë e Veriut, të dy kandidatët për presidentë Stevo Pendarovski, i mbështetur nga partitë e koalicionit qeveritar dhe Gordana Siljanovska Davkova, e mbështetur nga opozita maqedonase u kanë bërë thirrje qytetarëve për dalje më të madhe në votime. Pendarovski dhe Siljanovska u përpoqën në prag të ditës së sotme të votimit, që të bëjnë për vete votuesit e Blerim Rekës, i cili kishte rreth 80 mijë vota në raundin e parë. Në raundin e dytë të zgjedhjeve presidenciale, vëmendja është drejtuar te dy partitë shqiptare në opozitë Aleanca për Shqiptarët e Ziadin Selës dhe Lëvizja Besa e Bilall Kasamit. Lëvizja BESA dhe Aleanca për Shqiptarët mbeten në qëndrimin e dhënë se nuk do të bëjnë tregti me votat e qytetarëve, të cilët në raundin e parë të zgjedhjeve presidenciale mbështetën konceptin e partive opozitare për kandidatë shqiptarë. “Lëvizja Besa nuk do të bëjë tregti me votat e dhëna në raundin e parë për mbështetje të konceptit të partive opozitare për kandidatin shqiptar prof. Blerim Reka. Nuk do të thërrasim në mbështetje të cilitdo kandidat që kaloi në raundin e dytë, por do të respektojmë vendimin individual të çdo votuesi për të shfrytëzuar
Flash Maqedoni

Të dielën vendosin shqiptarët/ Analistët shohin president të ri Stevo Pendarovksin

Shijaktv
Në Maqedoninë e Veriut këtë të shtunë është heshtje zgjedhore. Balotazhi presidencial që zhvillohet të dielën është një betejë mes Stevo Pendarovskit, kandidatit të LSDM-se në qeveri dhe Gordana Siljanovska, e partisë më të madhe opozitare VMRO-DPMNE. Ata u ndanë me një diferencë të ngushtë votash në raundin e parë dhe tani emri i presidentit të ri të vendit përcaktohet nga votat e shqiptarëve. Lideri i LSDM-së, Zoran Zaev në minutat e fundit të fushatës nga Ohri deklaroi se edhe kandidati i tretë për president, Blerim Reka bëri thirrje për të votuar për Evropë dhe NATO, dhe Stevo Pendarovski është njeriu që ka këtë projekt . “Edhe kandidati i tretë tha votoni për Evropë, për NATO, shumë qartë për Stevo Pendarovskin. Nga ana tjetër, nuk kemi asgjë, nuk ofruan asgjë, nuk i ftuan shqiptarët, boshnjakët”, deklaroi Zaev, duke theksuar se më 5 maj kandidati i tij do të jetë fitues. Ndërkohë në krahun tjetër përfaqësuesja e VMRO DPMNE duket se ka fituar mbështetjen e Zijadin Selës. Moto e tij “Shqiptari për shqiptarin” ishte shpresa e parë për rikthimin e VMRO-DPMNE-së dhe orientimit pro rus të Maqedonisë në kohën kur të gjitha segmentet e shoqërisë janë të përgatitura për anëtarësim në
Flash Maqedoni

Presidencialet në balotazh/ Maqedonia e Veriut, kandidatët me sytë nga shqiptarët

Shijaktv
Shqiptarët në Maqedoninë e Veriut, mbeten përcaktues për vlefshmërinë ose jo të procesit zgjedhor për presidencialet e  kësaj të diele. Mospjesëmarrja e tyre në votime rrezikon 40%-ëshin e nevojshëm për një proces të ligjshëm, në të kundërt zgjedhjet përsëriten. Kur kanë mbetur edhe dy ditë deri në raundin e dytë të zgjedhjeve presidenciale në Maqedoninë e Veriut, të dy kandidatët kanë intensifikuar thirrjet ndaj qytetarëve për pjesëmarrje në zgjedhjet e së dielës së 5 majit. Kandidati për president i mbështetur nga LSDM-ja Pendarovski zhvilloi takime më banorë të komunave, Makedonska, Kamenicë dhe Koçan, nga ku foli për alternativën që ofron presidenca e tij, lidhur me perspektivën europiane të vendit, vazhdimin e reformave në rrugën drejtë progresit, zhvillimit dhe integrimit në NATO, por edhe në dhënien fund të asaj që e cilëoi si “Gruevizimi” i Maqedonisë së Veriut. Ndërsa kandidatja presidenciale e mbështetur nga opozitarja VMRO-DPMNE, Gordana Siljanovska, edhe pse e njohur për qëndrimet e saj ekstremisht antishqiptare, nuk ka nguruar të kërkojë edhe votat e tyre gjatë një takimi që zhvilloi në Manastir. Ajo foli për nevojën imediate sipas saj, që ka shteti për t’u reformuar në çdo pikëpamje, pasi nuk është më një vend i denjë për jetesë. Sipas