Maqedoni

Përsëri alarm për bombë, në Shkup

albina hoxhaj
Mëngjesin e sotëm përsëri në disa shkolla të Shkupit kanë mbërritur njoftime për vendosje të bombave, çka ka bërë që të fillohet edhe nga evakuimi i nxënësve dhe mësuesve. Policia ndodhet në terren së  bashku me ekipet e antiterrorit për të inspektuar objektet.Dje kanë qënë 86 denoncime për bomba në......

Kuvendi maqedonas vazhdon debatin për propozimin francez

Admin
Kuvendi i Maqedonisë së Veriut të shtunën vazhdon debatin për miratimin e propozimin francez për zgjidhjen e kontestit me Bullgarinë, që do t’i hapë rrugën procesit të integrimit evropian. Për të diskutuar kanë mbetur edhe tre deputet nga më shumë se 50 sa morën pjesë në dy ditët e kaluara, në......

Propozimi francez del në Kuvend, opozita proteston

Admin
Në Kuvendin e Maqedonisë së Veriut nis të enjten debati për miratimin e dokumentit të njohur si “propozimi francez”, për zgjidhjen e kontestit me Bullgarinë. Dy vendet, prej kohësh, kanë mospajtime për çështjen e gjuhës, të identitetit dhe të së kaluarës historike, që kanë bllokuar integrimin e mëtejshëm të Maqedonisë së Veriut......

Zaev firmos marrëveshjen me Afrim Gashin për hyrjen e Alternativës në qeveri

Admin
Kryeministri Zoran Zaev dhe kryetari i Alternativës, Afrim Gashi nënshkruan marrëveshjen zyrtare për bashkëpunim qeverisës. Pas marrëveshjes zyrtare mes kryeministrit Zoran Zaev dhe kryetarit të Partisë Alternativa, Afrim Gashi, për hyrjen në Qeveri të kësaj të fundit, Zaevi tregoi se Alternativës i janë besuar 3 ministri, tre zëvendësministra dhe shumë Institucione......

Bum infektimesh me Covid, Maqedonia e Veriut ashpërson masat/ Certifikata e vaksinimit e detyrueshme në ambientet e mbyllura

Admin
Maqedonia e Veriut ka shtrënguar masat për mbrojtje nga pandemia e koronavirusit, pas rritjes së rasteve me të infektuar dhe viktima në dy muajt e fundit. Sipas vendimit të Qeverisë së Maqedonisë së Veriut, të miratuar më 16 nëntor me kërkesë të Ministrisë së Shëndetësisë, nëpër të gjitha hapësirat e......