Mal i Zi

Abazoviq pret në takim Kurtin: Mali i Zi ofron mbështetjen e plotë për një zgjidhje të përhershme për rajonin

albina hoxhaj
Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka takuar kryeministrin e Malit të Zi, Dritan Abazoviq. Abazoviq pas këtij takimi tha se me Kurtin kanë diskutuar për lidhjen infrastrukturore, ide të reja dhe përmirësimin e cilësisë së jetesës. “Mali i Zi ofron mbështetjen e tij të plotë për një zgjidhje të përhershme......

“GJENOCIDI JO NDAJ BOSHNJAKËVE” / DEKLARATA E ABAZOVIÇ/ BISERKO: NUK ËSHTË PAPJEKURI POLITIKE, POR INSTRUKSION I MARRË NGA BEOGRADI

Admin
Aktivistja serbe, Sonja Biserko, e shquar në fushën e mbrojtjes së të drejtave të njeriut, tha në një intervistë se, kryeministri i Malit të Zi, Dritan Abazoviç, po vepron nën dirigjimin e Beogradit. Akuzat e saj vijnë pas deklaratës së Abazovç për gjenocidin serb në Srebrenicë dhe miratimit që i......

“GJENOCIDI JO NDAJ BOSHNJAKËVE”/  DEKLARATA E ABAZOVIÇ/ BISERKO: NUK ËSHTË PAPJEKURI POLITIKE, POR INSTRUKSION I MARRË NGA BEOGRADI

Admin
Aktivistja serbe, Sonja Biserko, e shquar në fushën e mbrojtjes së të drejtave të njeriut, tha në një intervistë se, kryeministri i Malit të Zi, Dritan Abazoviç, po vepron nën dirigjimin e Beogradit. Akuzat e saj vijnë pas deklaratës së Abazoviç për gjenocidin serb në Srebrenicë dhe miratimit që i......

Qeveria e Malit të Zi miraton Marrëveshjen Themelore me kishën serbe, Abazoviç humb mbështetjen e shumicës

Admin
Qeveria e Malit të Zi ka miratuar të premten Marrëveshjes Themelore, e cila duhet të rregullojë marrëdhëniet ndërmjet Malit të Zi dhe Kishës Ortodokse Serbe. Kryeministri Dritan Abazoviç deklaroi se kjo marrëveshje është miratuar pas më shumë se katër orë diskutimi. Për miratimin e Marrëveshjes Themelore votuan 13 ministra, pesë......

Mal i Zi, Gjukanoviç: Është ringjallur projekti serbomadh

Admin
Presidenti malazez Milo Gjukanovic ngre alarmin se është ringjallur projekti serbomadh. Në një intervistë për televizionin publik austriak ORF, Gjukanovic tha se ky projekt synon që t’i sigurojë Serbisë njëfarë kompensimi për humbjen e Kosovës. “Këtë mbase e kuptojmë të gjithë. Shumë herë e kemi përmendur këtë rrezik gjatë viteve......