Kuriozitete

Rrjeti social më i ri që po konkuron Instagramin

Admin
Aplikacioni Kinez i videove të shkurtra Tik Tok është shkarkuar rreth 80 milion herë në Shtetet e Bashkuara, dhe afërsisht 800 milion herë në të gjithë botën. Këto shifra përjashtojnë përdoruesit e Android në Kinë. Përdoruesit shpërndajnë video të shkurtra të tyre duke gatuar, kërcyer, lëvizur buzët, ose duke larë......

Greqi, fshati ku askush nuk pi duhan

Admin
Greqia është një prej vendeve ku duhani konsumohet më shumë në Evropë, por është një fshat ku askush nuk është duhanpirës. Fshati ndodhet në Kretë dhe mburret me faktin se aty nuk pihet duhan nga asnjë person i vetëm. Fshati quhet Skotino dhe ndodhet në Bashkinë e Hersonissos, Heraklion. Ishin......

“Stamp-seal” mbi tetëmijëvjeçare e Vashtëmisë

Admin
Nga Erget Cenolli Kështu quheshin disa vula-stampë të gjetur prej arkeologëve në shumë pjesë të Mesdheut, por edhe të Lindjes së Mesme. Me këto stampa, paraardhësit tanë vulosnin enët prej qeramike, bukët, por edhe prodhimet bujqësore, për të përcaktuar “të drejtën e autorit” të këtyre prodhimeve. Vulat-stampë përgjthësisht janë të......

Gruaja shqiptare ishte ku e ku në status para gruas turke

Admin
Nga Indrit Vokshi Për gratë, shkruan diçka të bukur Eqerem bej Vlora. Thotë se gruaja shqiptare ishte ku e ku në status para gruas turke. Zakonisht ndër turq gruaja trajtohej më shumë si konkubinë, kurse ndër shqiptarë nderohej më shumë. Nëna ime – shkruan ai – ishte drejtuese e çifligjeve të......

FOTO/ BBC artikull për bunkerët në Shqipëri

Admin
Bunkerët e ndërtuar në Shqipëri para viteve ’90 tërheqin vëmendjen e medias ndërkombëtare, jo vetëm të turistëve por edhe të artistëve dhe fotografëve. BBC i ka kushtuar një artikull nismës së fotografit Robert Hackman i cili ka krijuar një katalog që dokumenton bunkerët që u ndërtuan në Shqipëri mes viteve......

Psikoterapistja: Mos i vrisni fëmijët!

Admin
Një tragjedi e heshtur që po ndodh tani, në shtëpitë tona dhe ka të bëjë me gjënë më të shtrenjtë që kemi: Fëmijët tanë. Nëpërmjet punës sime me qindra fëmijë dhe prindër si një ergoterapiste, kam parë këtë tragjedi duke u shpalosur përpara syve të mi. Fëmijët tanë janë në......