Kuriozitete

Pse bëhen terroristë të pasurit?

Admin
Sulmuesit e arsimuar dhe të pasur të Sri Lankës që u morën jetën 359 personave të dielën e Pashkëve  kanë nxitur një diskutim të gjerë se pse njerëz të tillë bëhen terroristë dhe jetojnë për të vrarë veten dhe kaq shumë njerëz të pafajshëm?!  Natyrisht, që nuk ka përgjigje të......

Kujdes! Në internet nuk ka më hapësira të mbrojtura

Admin
Urrejtja që shfaqet në mediet sociale mund të kalojë shpejt në dhunë në realitet. Viktima më e re -një 14 vjeçare në Indonezi. Në luftën kundër ngacmimeve në internet, ekspertët këshillojnë masa të hershme parandalimi. Edhe fëmijët mund të jenë mizorë. Këtë e di kush është ngacmuar e tallur në......

Studimi, në ADN-në e njeriut duken shenjat e varfërisë

Admin
Varfëria lë gjurmë në ADN, duke modifikuar më shumë se 1500 gjene, barabartë me 10% të tyre, thotë zbulimi i udhëhequr nga Northëestern University dhe i publikuar në American Journal of Physical Anthropology. Studimet treguan se si niveli social-ekonomik ndikon ndjeshëm në shëndetin dhe fillimin e shumë sëmundjeve. Gjenet e......

Hasan Riza beu

Admin
Nga Indrit Vokshi Isha në Shkodër dje dhe fotografova atë si lapidar i ngritun për nder të Hasan Rizës. Çfarë di unë për Hasanin? Ishte ushtarak me origjinë irakiene (thonë) dhe u pru në Shkodër kur po frynin erna lufte me Malin e Zi. Ishte shkolluar për këmbësori në shkollën......

Shkodër, Masakra e 2 prillit në foto

Admin
Më 2 prillit 1991 në qytetin e Shkodrës u vranë 4 dëshmorë të Demokracisë. Kjo ngjarje konsiderohet dhe si masakra e fundit e komunizmit në Shqipëri, ku mes turmës që protestonte u vranë me snajperë nga forcat e sigurimit, Bujar Bishanaku, Arben Broci, Nazmi Kryeziu dhe Besnik Ceka....

80 vjeçarja që punon si DJ: Vazhdoj të mësoj

Admin
Virginia Szmyt është 80 vjeçarja e cila ka një profesion ndryshe nga bashkëmoshatëret e saj. Polakja është DJ çdo të hënë në klubin Hula Kula të Varshavës një lokal që strehon deri në 1000 njerëz. Midis fansave të saj, ka edhe shumë pensionistë të tërhequr nga ritmi i vallëzimit disk......

Ndryshon ora, nga nesër një orë më pak gjumë

Admin
Të dielën e fundit të muajit mars ndryshon ora, akrepat shkojnë 60 minuta përpara. Kjo bën që aktiviteti të nisë një orë më parë duke e kthyer në këtë formë orën verore e cila vijon të qëndrojë deri të dielën e fundit të muajit tetor. Kjo do të thotë se......