Cilësia e jetesës/ Viena, qyteti më i mirë në botë, Melburn i dyti

Admin
Për të dytin vit radhazi, Vjena shpallet qyteti me cilësinë më të lartë të jetesës në botë. Në dhjetshen e më të mirëve, nga kontinenti europian, përfshihet edhe Kopengahen, ndërsa qytetet japoneneze, kanadeze e australiane, vijonë të pozicionohen lartë në këtë renditje. Edhe për 2019, Revista “The Economist” rendit kryeqytetin austriak më të mirin ndër 140 qytete sa i përket cilësisë së jetesës. Pasi zhvendosi Melburnin, nga vendi i parë më 2018, duke i dhënë fund një rekordi prej shtatë vitesh radhazi, Vjena ruajti pozicionin e saj në krye të sondazhit edhe në vitin 2019. Dy qytete të tjera australiane shfaqen në dhjetëshen e parë: Sidnej (në të tretin) dhe Adelaide (e dhjeta), ndërsa vetëm një qytet tjetër evropian, Kopenhaga në Danimarkë renditet i nënti. Qytetet e tjera më të mira për të jetuar janë Osaka dhe Tokio në Japoni, si dhe Vankuver dhe Toronto në Kanada. Ndërsa qyteti i fundit për cilësinë e jetesës renditet Damasku në Sirinë e shkatërruar nga lufta, i pasuar nga qyteti, Lagos në Nigeri dhe kryeqytetit i Bangladeshit, Daka. Në mesin e 56 qyteteve që kanë regjistruar përmirësime në renditjen e përgjithshme, gjatë pesë viteve të fundit, është edhe Beogradi, kryeqyteti i Serbisë. Në

Pelikani Kaçurrel

Admin
Nga Erl Kodra Të shkruash për opinionin publik, veçanarisht në demokraci, është përgjegjësi e jashtëzakonshme. Aq më tepër të ndërtosh këtë opinion ose ta përpunosh atë sipas disa interesave; që rezultojnë të jenë të ndryshme nga e mira e përgjithshme, ose më keq akoma, të deformosh perceptimet e të tjerëve për realitetin ku jetojmë. Ka diçka të madhe në guximin e gjithkujt që merr përsipër t’i drejtohet njerëzve me fjalë, mendime dhe shpjegime rreth politikës, ekonomisë dhe demokracisë. Impakti që ka politika dhe ekonomia në jetën tonë e tejkalon çdo interes vetjak, për të mos thënë se një politikë e mirë ose e keqe zakonisht bën diferencën mes pasjes ose mospasjes së bukës në sofër, dhe shpesh herë mes jetës dhe vdekjes. Unë do të përpiqem të argumentoj me fakte se çfarë dëmesh të pariparueshme u është shkaktuar qytetarëve nga përpunuesit e opinionit, dëme këto që tejkalojnë çdo faktor tjetër, të brendshëm ose të jashtëm. Shqipëria është një vend i vogël, me popullsi të vogël, ku të gjithë njohin njëri tjetrin, një shoqëri tipike ku dominojnë lidhjet fisnore, familjare, krahinore dhe miqësore. Ky është një mjedis i vështirë për të kryer punë publike i pandikuar nga njohjet private. Njeriu është

Nata e Kadrit, çfarë duhet të dimë për këtë ditë të shënuar?

Admin
Nata e Kadrit konsiderohet si nata më e shenjtë e vitit për myslimanët dhe tradicionalisht festohet në ditën e 27-të të Ramazanit. Njihet si “Nata e Fuqisë”, dhe përkujton natën kur Kurani u zbulua për herë të parë nga Profeti Muhamed, duke filluar me nxitjen: “Lexo! Në emër të Zotit tuaj, i cili ka krijuar (gjithçka ekziston)”. Profeti Muhamed nuk e përmendi saktësisht se kur do të ishte “Nata e Fuqisë”, megjithëse shumica e dijetarëve besojnë se ajo bie në një nga netët e ditës së fundit të Ramazanit, të tilla si 19, 21, 23, 25 ose ditën e 27 të Ramazanit. Besohet gjerësisht se bie në ditën e 27-të të Ramazanit. Rëndësia e kësaj natë përmendet edhe në “hadithin”, të cilat janë thëniet e Profetit Muhamed: “Kushdo që i krijon namazin natën e Kadrit, nga besimi i sinqertë dhe duke shpresuar që të arrijë shpërblimet e Allahut (të mos tregohet), atëherë të gjitha mëkatet e tij të kaluara do të fallen”. Myslimanët e respektojnë natë të shenjtë me devotshmëri, lexime dhe lutje, pasi shenjtëria e natës besohet të jetë një kohë shumë e mirë për t’ju përgjigjur lutjeve. Dhjetë ditët e fundit të Ramazanit konsiderohen një kohë veçanërisht e

Një mjek 105-vjeçar japonez zbuloi 12 këshilla për të jetuar mirë

Admin
Serumi i rinisë së përjetshme ende nuk është zbuluar, por sigurisht që ka këshilla të cilat jepen nga profesionistë të fushave të ndryshme por edhe nga vetë personat që kanë mundur t’i lënë pas 100. Dr. Shigeaki Hinohara një mjek japonez i cili jetoi 105 vite ka 12 këshilla për ju. Në vitin 2017, ai shkroi një listë të sjelljeve të mira që ai beson se mund të na ndihmojë të jetojmë më gjatë dhe më të buzëqeshur. Konsideroni vetëm atë që meriton vëmendjen tuaj. Stresi lëndon trupin dhe shpirtin, prandaj mos e nënvlerësoni atë as në çështje të vogla. Lejo të frymëzohesh. Artet, poezia dhe muzika janë burime të mëdha frymëzimi: neglizhimi i tyre nënkupton mbylljen e dyerve të imagjinatës. Mos jini xheloz për dijen tuaj. Çdo gjë që mësoni, ndajeni me të tjerët si dhuratë. Planifikoni, gjithmonë. Mos u habitni nga ditët që kalojnë: planifikoni gjërat, dhe asnjë angazhim kurrë nuk do të jetë shumë i lodhshëm! Hiqe mendjen nga dhimbja. Mos mendoni për atë që ju lëndon dhe merr energjinë tuaj, mësoni t’i lini gjërat të rrjedhin dhe hidhini prapa shpatullave. Mos i lini pas dore gëzimet e përditshme. Mos harroni të përkëdhelni veten dhe ata rreth

Vendimi i miliarderit, paguan detyrimet studentore për 400 nxënës në SHBA

Admin
Robert F. Smith befasoi studentët teksa deklaroi gjatë ceremonisë së diplomimit në “Morehouse College” kur ai njoftoi gjatë fjalimit se do t’i paguante kredinë studentore për më shumë se 400 nxënës. Shifra marramendëse prej dhjetëra milionë dollarë është marrë përsipër të paguhet nga miliarderi amerikan Robert F. Smith për të mbuluar detyrimet studentore për 400 studentë. Smith është personi më i pasur me ngjyrë në Shtetet e Bashkuara të Amerikës me një vlerë neto prej 5 miliardë dollarësh, sipas Forbes. Robert F. Smithin, njeriun që paguan kreditë studentore? Ai dhuroi 1.5 milionë dollarë për “Morehouse College” për bursa dhe zhvillimin e një parku të ri. Në vitin 2016, ai premtoi 50 milionë dollarë për Universitetin Cornell, një nga mësuesve të tij, për të mbështetur shkollën e saj kimike dhe biomolekulare inxhinierike, si dhe studentët e inxhinierisë. Ai është themeluesi i ndërmarrjes investuese “Vista Equity”, e cila mburret me zotimet kapitale prej 46 miliardë dollarësh, sipas faqes së saj të internetit. Në 2019, Smith ishte në Listën miliardere të Forbes. Miliarderi 56-vjeçar është një njeri shumë bujar dhe një besimtar i madh. Ai është një nga donatorët themelues të Muzeut Kombëtar të Historisë dhe Kulturës së Afrikës, duke dhuruar 20 milionë

Paga minimale 2500 $, njihuni me vendin ku s’ekziston korrupsioni

Admin
A mund ta paramendoni një vend që krizën ekonomike botërore nuk e ka ndjerë fare, derisa vendet tjera i numëronin miliarda dollarë të humbura në ekonominë e tyre. Një vend që pagën mujore minimale e ka mbi 2,500 dollarë. Ku borxhi publik është në nivelin më të ulët të mundshëm dhe që me sukses implementon politikat e saja të emigracionit. Një vend që përqindjen e papunësisë e ka shumë të ulët, sistemin shëndetësor shumë efikas dhe që një sëmundje ngjitëse ka arritur plotësisht ta eleminojë Megjithatë, zyrtarët e këtij vendi nuk kënaqen me kaq, ata janë duke punuar në zbulimin e ilaçit të sëmundjes së kancerit dhe shumë sëmundjeve tjera të rënda. E ajo çfarë e bën këtë vend si në përralla, është fakti që shumicën e ditëve të vitit dielli është prezent madje edhe në muajt e dimrit ku temperaturat bien nën 10 gradë celsius. Qytetet e këtij vendi janë të përkryera kurse fshatrat nuk i braktisin banorët, përkundrazi sa më shumë prej tyre kërkojnë me ngulm të investojnë dhe të bëjnë një jetë edhe më luksoze. Bëhet fjalë për Australinë, që sot konsiderohet si ekonomia e 12 më e fuqishme në botë. Për plotë shtatë vite nuk ka

“Daily Mail”: Hasi periferi e Londrës, çdo familje një anëtar në Britani

Admin
Rrethuar nga malet me borë, Kruma është periferia më e vështirë e Londrës. Por pavarësisht se janë 1.600 milje larg kryeqytetit britanik, vendasit në fshatin shqiptar mendojnë se janë pjesë e Londrës. Zyrtarët thonë se pothuajse çdo familje ka të paktën një anëtar në Britani dhe zakonisht së paku një tjetër shpreson të arrijë atje. Fëmijët kanë shkuar në Britani në mënyrë të paligjshme me kontrabandistët e njerëzve, zakonisht me ndihmën e prindërve të tyre. Me pak punë në komunitetin e shqiptarëve të veriut, të rinjtë kalojnë ditë në “Bar Kafe London” të fshatit duke diskutuar se si mund të marrin emrat e saj. “Nuk mund ta përballojmë, nuk ka asgjë për ne këtu. Asgjë. ” I riu jeton me prindërit kujdestarë në jug-perëndim të Londrës dhe merr shkollimin e financuar nga shteti ndërsa ai stërvitet për t’u bërë hidraulik. Vitin e ardhshëm, një seancë emigrimi do të vendosë nëse do të japë leje të pacaktuar për të qëndruar. Nëse rasti i tij refuzohet, siç janë shumica, ai është zotuar të qëndrojë në mënyrë të paligjshme në Britani. Familja e tij e di se ai rrezikon të tërhiqet në bandat shqiptare në Britani të Madhe që përdorin fëmijët që kanë

“Vetëm një grua”/ Historia e një “vrasjeje për nder”

Admin
Filmi i kushtohet gjermano-turkes Hatun Aynur Sürücü, e cila më 2005 në Berlin ra viktimë e një të ashtuqujture “vrasje për nder”. Dorasi ishte vëllai i saj. Në filmin “Vetëm një grua” e vrara tregon historinë e saj. “Unë isha një vrasje për nder” dhe “ky deng nën këtë qefin jam unë” – me shprehje të tilla filmi “Vetëm një grua” rrëfen në mënyrë precize dhe direkt historinë e Hatun Aynur Sürücü, e cila më 2005 në Berlin u ekzekutua në rrugë nga i vëllai. Kush është Hatun Aynur Sürücü? Aynur u lind më 17 janar 1982 në Berlin, bijë e prindërve kurdë të besimit suni. Ata vijnë nga provinca turke Erzurum në Lindje të Anadollit. Vajza është një ndër nëntë fëmijët në familje. Ajo rritet në Berlin-Kreuzberg dhe ndjek gjimnazin. Në moshën 16 vjeç familja e heq atë nga shkolla dhe e marton me një kushëri në Turqi. Burri është i dhunshëm. Aynur kkthehet shtatzënë në Berlin. Në fillim ajo jeton në familjen e saj, por dëshira për të vendosur vet për jetën e saj bëhet gjithnjë e më e fortë. Pavarësisht rezistencës së familjes së saj, ajo largohet me të birin dhe jeton fillimisht në një strehimore grash

Dita e Evropës/ 9 maj 2019, kontinenti përballë valës populiste

Admin
Data 9 maj simbolizon ditën e Europës si dhe paqen dhe unitetin e vendeve anëtare. Kjo ka zënë fill  më 9 maj 1950 u bë lëvizja e parë drejt krijimit të asaj, që sot njihet me emrin Bashkimi Europian. Atë ditë në Paris, Ministri i Jashtëm i Francës, Robert Schuman, lexoi para gazetarëve nga e gjithë bota një deklaratë, që i bënte thirrje disa Francës, Gjermanisë, Belgjikës, Holandës dhe vendeve të tjera europiane, të bashkonin prodhimin e qymyrit dhe çelikut si “themeli i parë konkret i një federate të ardhshme evropiane”. Ai propozoi krijimin e një institucioni europian ndërkombëtar. Për këtë arsye, gjatë Samitit të Milanos, në vitin 1985, udhëheqësit e BE-së vendosën ta festojnë 9 majin si “Dita e Europës”. Pas vendosjes së marrëdhënieve diplomatike të Shqipërisë me Bashkimin Europian në vitin 1990, të dy palët nënshkruan Marrëveshjen për Tregtinë dhe Bashkëpunimin në vitin 1992, e cila konkretizoi për herë të parë përpjekjet shqiptare për afrim dhe ndihmë nga Bashkimi Europian.