Flash Kronike

Pikëpyetjet e një vendimi me burgim të përjetshëm/ I pandehuri nuk di të shkruajë dhe lexojë por firmos dëshminë???!!!

ShijakTV
Sadedin Sula ankimon vendimin e Apelit në Gjykatën e lartë. Familjarët e tij hedhin dyshime ndaj vendimit të gjykatës. Ka shumë pikpyetje dhe përgjigje të cilat sipas tyre nuk dalin nga veprimet hetimore. Ndoshta mosveprimet kanë lënë shtigje për manipulim dhe kjo është shpresa e tyre, se Gjykata e lartë do të zbardhe shumë detaje që mungojnë. Safete Sula, motra e të dënuarit, thekson se shumë materiale dhe dokumeta të dosjes që ne duhet ti kishim nëpërmjet avokatit, nuk na janë vënë në dispozicion, ndonëse janë pjesë e dosjes, në bazë të së cilës është dënuar me burgim të përjetshëm Sadedin Sula. Letra që u gjet në cantën e viktimës, dhe pas verifikimit u konstatua se ishte një poezi , e një autori të huaj, ky fakt nuk është shënuar fillimisht, duke pretenduar se është një tekst i të ndjerës shkruar nga gjendja e saj psikologjike dhe shpirtërore e rënduar. Në ora 21 të natës së ngjarjes, është bërë kqyrja e telefonit , dhe i njëti oficer i policisë gjyqsore bën përshkrimin edhe për letrën. Prokuroria dhe gjykata pretendojnë se në aktin e parë të ekspertimit më 5 dhjetor 2016, akti me nr 12974, nuk e pasqyron pasi programi nuk
Flash Kronike Politike

Situata emergjente/ Ja qytetet më të prekura nga përmbytjet

ShijakTV
Pas stuhive dhe shirave me intesitet përgjatë mesanatës, shumë prej qyteteve janë  zgjuar nën ujë. Më problematike situata  shfaqet në rrethin e Krujës si dhe qytetet si  Laçi, Durrësi, Tirana, Vlora dhe Dibra.  Deri më tani raportohen 50 banesa të përmbytura dhe dhjetëra familje të izoluara.  Në Laç si pasojë e daljes nga shtrati i  përroit janë përmbytur përmbytur banesat dhe automjetet. E ndërsa më e rëndë gjendja raportohet në Fushë Krujë, pasi dhjetra shtëpi e biznese janë përmbytur duke alarmuar banoërët. Megjithëse në kushte të vështira, ku fëmijët janë detyruar të strehohen në soletë,  autoritetet përgjegjëse nuk kanë ndërhyrë. Banorët thonë se kanë kërkuar ndihmë nga policia në orët e para të mëngjesit, por ende nuk kanë asnjë përgjigje. Si pasojë e motit  i keq ka pasur rrëshqitje gurësh edhe në rrugën Milot-Burrel. Në këtë aks rrugor qarkullimi i mjeteve bëhet vetëm në një krah të rrugës. Në Kurbin, shirat  kanë shkaktuar dëmtimin e tokave pjellore, ndërsa fshatrat përreth janë mbuluar nga uji.  Banorët shprehen se përmbytjet kanë sjelle ngordhjen e bagëtive  ndërsa pushteti vendor nuk ka asnjë reagim në lidhje me situatën. Nën pushtetin e ujit po ashtu janë edhe fshati Murqinë në Krujë. Lumi Ishëm dhe kanali
Flash Kronike

Foto/ Përmbytjet pas tërmetit, ja situata në 3 shkolla në Tiranë

ShijakTV
Pas tërmetit, sfida e rradhës natyrore në Shqipëri janë përmbytjet. Reshjet me intesitet të lartë gjatë gjithë mbrëmjes kanë sjellë përmbytjen e disa zonave në kryeqytet, kryesisht edhe  katet e para të 3 shkollave. Bëhet fjalë për  shkollën 9-vjeçare “Sabaudin Gabrani”, shkollënn9-vjeçare “Yzberisht” dhe shkollën  9-vjeçare “Lalm”, të gjitha në Tiranë. Lajmin e ka konfirmuar dhe vetë ministrja e Arsimit, Besa Shahini, e cila thotë se si pasojë e kësaj situate, sot në këto shkolla është pezulluar mësimi dhe do të bëhet zëvendësimi në një ditë tjetër.   Në shkollën “Sabaudin Gabrani” uji po nxirret me kova dhe mjete të tjera.  Një pjesë e oborrit është totalisht e përmbytur.
Flash Kronike

Ekstradohet nga Gjermania Arbër Çekaj

ShijakTV
Ekstradohet nga Gjermania, Arbër Çekaj, pronari i kompanisë “Arbri Garden”, ku u gjeten 613 kg kokainë në Maminas.Pesë furgona policie dhe dhjetëra agjentë ishin në Rinas mesditën e së enjtes, ku mbërriti në kryeqytet njeriu që kanabizoi vendin.  Çekaj do të qëndrojë në qelitë e paraburgimit në Policinë e Tiranës dhe brenda tre ditëve do të dalë para Gjykatës së Krimeve të rënda, ku do njihet me masën e sigurisë “Arrest me burg”, që është dhënë ndaj tij në mungesë. Më herët Cekaj apeloi ekstradimin dhe kërkoi azil polittik në Gjermani. Arbër Çekaj akuzohet në Shqipëri për trafik  ndërkombëtar të lëndëve narkotike. Në shkurt 2018, 613 kilogramë kokainë kolumbiane u trafikuan në Shqipëri përmes kontejnerët të bananeve të porositura nga firma shqiptare “Arbi Garden”, në pronësi të Arbër Çekajt. Në flagrancë u arrestuan menaxheri i kompanisë Donald Lushaj dhe shoferi i kamionit Armando Pezaku. Ndërsa pronari i kompanisë Arbër Çekaj u shpall në kërkim. Ai u arrestua më 4 maj 2018 në Gjermani për llogari të drejtësisë shqiptare. Megjithatë pas arrestit, edhe prokuroria gjermane nisi hetimet për Çekajn pasi kishte dyshime se ai ishte përfshirë në aktivitet kriminal dhe në Gjermani. Aktualisht në Shqipëri, prokuroria ka mbyllur hetimet për këtë çështje
Flash Kronike

Bie akuza për “pastrim parash” për Emiljano Shullazin dhe biznesmenin Ylvi Beqja.

Shijaktv
Gjykata e Tiranës ka lënë në fuqi vendimin e Propurorisë sipas të cilit hetimet treguan se akuza “për pastrim parash” e ngritur ndaj Emiljano Shullazin dhe biznesmenit Ylvi Beqja bie. Hetimet ndaj Shullazit dhe biznesmenit Beqja për pastrim parash nisën rreth transaksioneve për ish-hotel “Vollgën”, të cilin Beqja e regjistroi me ndihmën e Shullazit në Hipotekë. Gjithçka nisi nga dëshmitë e dhëna nga biznesmeni në gjyqin ndaj Shullazit dhe bandës së tij, tashmë të dënuar nga Krimet e Rënda në shpallën e parë të gjykimit. Mediat raportonin, se ka qenë vetë biznesmeni Ylvi Beqja, i cili mbronte interesat e “Saudi Brothers” që ka kërkuar ndihmë te Emiljano Shullazi për regjistrimin e ish-hotel “Vollgës” në Durrës. Sipas Prokurorisë, Ylvi Beqja kishte disa procese gjyqësore për regjistrimin e ish-hotel “Vollgës”, pasi godina pretendohej edhe nga një palë tjetër, shtetasi Zamir Hasa. Në vitin 2014, Beqja i ka kërkuar Emiljano Shullazit që ta ndihmojë që të regjistrojë ish-hotel “Vollgën” në Hipotekën e Durrësit. Në këmbim të kësaj ndihme që i pandehuri do t’i jepte, do të përftonte 20 për qind të pjesës së pasurisë. Ky vullnet i shprehur në bisedë është bërë dhe me akt noterial, ku nënshkrues janë shtetasi Ylvi Beqja dhe
Flash Kronike

“Gjyqet” e bandave të ‘97/ Vdes vëllai i Gerd Gjeneralit, vrasësit të Naim Zyberit

Shijaktv
Uliks Gjenerali, vëllai i vrasësit te Naim Zyberit, i njohur ndryshe si “I forti I Tiranës’ në vitin 97 ëshët gjendur i pajëte në rrethana misterioze në banesën e tij në Lukovë. Gjenarali është gjetur pa shenja jete nga djali I tij, ndërsa trupi është dërguar drejt morgut. Ndërkohë policia ka shkuar në vendngjarje për të zbardhur rrethanat e plota, teksa pritet edhe autopsia. Uliks Gjenerali është vëllai i Gert Gjeneralit, i cili u lirua në shkurt të këtij viti me kusht pas 19 vitesh burgim. Me 10 mars 2014, Gjykata e rrethit gjyqsor Tiranë, ka njohur vendimin italian të burgimit të përjetshëm për Gert Gjeneralin, vendim i paankimuar nga mbrojtja dhe që ka marrë një formë të prerë më 20 mars 2014. Ndërkohë, Gerti Gjenerali, thuhet në të gjitha vendimet e paralirimit, në Itali dhe Shqipëri, për të njëjtin person të datëlindjes 14.05.1974, ndërsa në vendimin Gjykatës së rrethit gjyqsor Korçë të datës 14 shkurt Gjykata shkruan Gerdi Gjinarari. Ndoshta diçka procedeuriale ka sjellë modifikime. Vrasje, trafik droge, armëmbajtje, banda të armatosur, organizata kriminale, këto janë akuzat që kanë rënduar ndaj Gjeneralit, kur është gjykuar në Milano. Apeli për Krime të Rënda në Milano e ka dënuar me formë
Flash Kronike

Ekzekutimi i avokatit/ “Daily Mail”, rrezikshmëria e bandave shqiptare

Shijaktv
Një avokat që përfaqësonte gangsterët shqiptarë është qëlluar për vdekje, pasi humbi disa çështje penale të profilit të lartë. Ravik Gurra, 50 vjeç, u vra me tre plumba në kokë nga një person i armatosur me një pistoletë të pajisur me silenciator, ndërsa ishte ulur në një kafe me miqte e tij në qytetin e Elbasanit. Gurra, i cili ka punuar më parë si përkthyes i ‘Office Home’, kishte përfaqësuar disa të fortë shqiptarë, përfshirë anëtarët e familjes së kriminale Çapja, por kishte humbur një numër çështjesh. Në nëntor ai përfaqësoi Emiljano Shullazi, i cili u shpall fajtor për zhvatje dhe drejtimin e një organizate kriminale dhe u dënua me 14 vjet. Deri tani nuk ka asnjë provë që Shullazi të jetë i përfshirë në sulmin ndaj Z. Gurra. Një avokat shqiptar, i cili kërkoi të mos identifikohet i tha “Daily Mail” të dielën: “Vrasja e Ravik Gurres ka qenë një sinjal për avokatët që mbrojnë kriminelë. Ne nuk jemi të sigurt për të përfaqësuar mafian. Bandat kriminale veprojnë përtej të gjitha kufijve. Nëse ata vrasin avokatë në Shqipëri sepse ata humbasin një çështje, ata mund t’i vrasin ata edhe në vende si Gjermania dhe Anglia gjithashtu.” Vrasja ndodhi në
Flash Kronike Uncategorized

Masakra në Fier, histori e përsëritur, ja çfarë ndodhi 5 vite më parë

Shijaktv
Nga Dritan Zagani Ngjarja e fundit në Levan-Fier më sjell në mendje kujtime nga vitet e mbrapshta 97-98 në Vlorën e rrëmujshme të asaj kohe. Viti 97’ mua më gjeti në detyrë si inspektor i drogës në sektorin e Policisë Kriminale të Komisariatit të Vlorës, detyrë që e mora në nëntor ’96 pas transferimit nga Tropoja në Vlorë. Kështu më qëlloi fati, i mirë dhe i keq bashkë, të përjetoj gjithë trazirat e asaj kohe në këtë detyrë, si dhe të shkatërrimit dhe transformimit të shtetit dhe strukturave policore në atë kohë nën komandimin e bandave te Vlorës në fillim, që për hir të së vërtetës drejtoheshin nga politika e Tiranës. Kam përjetuar shpërbërjen e shtetit, komisariatit me kolegët që gjeta për disa muaj në Vlorë, si dhe “riorganizimin” në fillim nga Komiteti per Shpëtimin që u krijua në atë moment, ashtu edhe më vonë, pas ndërrimit të pushteteve me reformën e riorganizimit të policisë nga shteti pas shpërbërjes totale. Kam përjetuar kohën kur drejtor të emëronte Komiteti i Shpëtimit, edhe më vonë kur drejtorët vinin nga Tirana të zgjedhur si miqtë dhe njerëzit besnikë të politikës që rimori pushtetin pas rrëmujave që dihen nga të gjithë si ishin, nga
Flash Kronike

Masakra e Fierit/ Si e fshehu policia emrin e ish kreut të UKT, Eqerem Braçe

Shijaktv
Sulmi me armë në spitalin e Fierit ka ngritur dyshime serioze se ngjarja po manipulohet përmes fshirjes së provave. Akuzat kanë rënë mbi policinë pas një seri denoncimesh të bëra në rrjetet sociale për autorët e këtij sulmit të cilët dyshohen të jenë afër kryetarit të Kuvendit Gramoz Ruçi. Ish Kryeministri Berisha ishte i pari që publikoi në profilin e tij zyrtar të dhënat nga qytetarë të Fierit të cilët flasin me emra për protagonistët e ngjarjes dhe fajësojnë policinë se po mundohet të fshehë gjurmët e autorëve. Njëri prej tyre të cilin policia e shtetit në njoftimin e parë zyrtar e paraqiti me inicialet E.B dhe tha se është shoqëruar në ambientet e policisë vendore. Ai mësohet nga korespodentët në Fier se është Eqerem Braçe. Ndërkohë në njoftimin e dytë, atë të ditës së dielë, policia tha se “shtetasi me incialet D.B, dyshohet se është autori i plagosjes me armë zjarri, i cili është kapur dhe arrestuar në orët e para të mëngjesit të sotëm”. Në këtë njoftim të dytë zyrtar të policisë mungon në listën e 5 personave të ndaluar për ngjarjen, shtetasi me incialet E.B që rezultoi i ndaluar mbrëmjen e së shtunës. Mbrëmjen e së shtunës
Flash Kronike

Ngjarja në Fier, 5 persona në pranga

Shijaktv
Policia e Fierit ka arrestuar 5 persona në lidhje me konfliktin në Levan të Fierit. Arrestohet personi që plagosi me armën e punonjësit të Policisë një shtetas në urgjencën e Spitalit Fier. Në vijim të veprimeve të kryera nga grupi i posaçëm hetimor për sqarimin e rrethanave të ngjarjes, dokumentimin dhe vënien para përgjegjësisë ligjore të personave përgjegjës për ngjarjen e ndodhur mbrëmjen e djeshme në Levan dhe më pas në urgjencën e Spitalit Fier, u bë arrestimi në flagrancë i shtetasve: – D.B, 21 vjeç; – G.B., 22 vjeç, të dy banues ne Levan, Fier, për veprat penale “Vrasje me dashje mbetur në tentativë”, “Goditje për shkak detyrës të punonjësit të rendit publik”. Nga veprimet e para hetimore rezultoi se shtetasi D.B, dyshohet se është autori i plagosjes me armë zjarri, i cili është kapur dhe arrestuar në orët e para të mëngjesit të sotëm. Gjithashtu u bë arrestimi për veprat penale “Vrasje me dashje mbetur në tentativë” , “Mbajtje pa leje e armëve të ftoha” i shtetasve: – A.Zh., 51 vjeç, banues në Ferras; – E. K., 32 vjeç, banues në Vlorë; – A. Zh., 22 vjeç, banues në Ferras, Fier. Nga veprimet e para hetimore rezulton se