Kosove

Intervistë/ Albin Kurti: Pazaret e Thaçit me Kosovën dhe frika e tij nga Gjykata Speciale

Admin
Kreu i Vetëvendosjes Albin Kurti ka udhëtuar nga Kosova për të mbështetur studentët e pedagogët që kanë nisur grevën në Tiranë. Në një intervistë ekskluzive për Shijak Televizionin, Kurti analizon situatën aktuale në Kosovë dhe Shqipëri. Për të është e patolerueshme të shkëmbesh territorin për një ulëse në OKB. Ndër......

“Ismail Qemali la amanet tërësinë territoriale”. Politika e Kosovës homazhe te shtatorja e tij në Prishtinë

Admin
Zyrtarët më të lartë në Kosovë, dhe drejtues të partive politike, përkujtuan këtë të enjte Ismail Qemalin, në 100-vjetorin e ndarjes nga jeta. Presidenti i Republikës Hashim Thaci, vlerësoi Kryeministrin e parë shqiptar, ndër burrështetasit më të mëdhenj të kombit.  “Para një shekulli pushoi së rrahuri zemra e diplomatit të......

Raporti: Kosovë-Serbi, nuk ka ndryshim kufijsh pa luftë

Admin
Çdo ndryshim kufijsh të Kosovës nuk ka gjasa të kalojë pa dhunë. Kështu shkruan ‘Koha Ditore’, duke cituar vlerësimin e disa ambasadorëve europianë në Prishtinë, në një raport konfidencial të hartuar për nevojat e Këshillit Europian për Marrëdhëniet e Jashtme (ECFR), një organizatë paneuropiane me ndikim të madh. Raporti vlerëson......