Kosove

Skandal/ Serbia ndalon boksierët e Kosovës të futen në territorin e tyre, Shqipëria braktis botërorin

ShijakTV
Një skandal i vërtetë ka ndodhur ditën e sotme në kufirin Kosovë-Serbi ku këta të fundit kanë ndaluar delegacionin e boksierëve dardanë të hyjnë në territorin e tyre. Delegacioni ishte nisur për në Beograd ku duhej të merrte pjesë në Kampionatin Botëror të boksit amator që fillon nesër, por është......

BE vlerëson zgjedhjet: Kosova është një demokraci e vërtetë me një debat të vërtetë/ Përjashtim bëjnë komunat me shumicë serbe

ShijakTV
Zgjedhjet komunale të 17 tetorit në Kosovë, në përgjithësi janë vlerësuar pozitivisht, me përjashtim të komunave të banuara më shumicë serbe, ku konkurrenca politike ka qenë e kufizuar, vlerëson Misioni Vëzhgues i Bashkimit Evropian. Shefi i Misionit Lukas Mandl, në konferencën për media, të martëntha se procesi zgjedhor është organizuar......

Kurti për zgjedhjet lokale: Poces për t’u marrë shembull në rajon/ Rezultati? Kujtoni ku ishte VV 10 vite më parë

ShijakTV
Për Albin Kurtin si kryeministër, më me rëndësi se çdo rezultat zgjedhor, është mbajtja e procesit konform stadardeve europiane, çka u pa dhe pranua nga misionet e huaja të shumta që vëzhguan ecurinë e zgjedhjeve të djelën që lam pas në Kosovë. Pavarëisht pozocionimit aspak të mirë të partisë që......