Kosove Politike

Anëtarësimet dhe njohjet/ Kosova rrezikon dështimin radhës në interpol

ShijakTV
Edhe këtë vit Kosova rrezikon të dështojë në përpjekjet për tu bërë pjesë e INTERPOL. Përqendrimi në zgjedhjet e parakohshme ne vend, në prag të asamblesë së radhës të kësaj organizate që do të mbahet në tetor, si dhe lobimi i pandërprerë i Serbisë, mund t’i sjellin Kosovës dështimin e radhës në këtë objektiv tepër të rëndësishëm për të.   Ndërsa Kosova është fokusuar plotësisht në zgjedhjet e parakoshme parlamentare, një zhvillim ky i paparashikuar në agendën vjetore të politikës, kanë rënë ndjeshëm edhe ritmet e angazhimeve në proceset integruese të vendit.  Pas dështimit rreth një vit më parë për tu anëtarësuar në INTERPOL, si pasojë e një lobimi të fortë nga ana e Beogradit, kundrejt një punë jo të mirë të autoriteteve të Kosovës, kjo e fundit rrezikon dështimin e radhës për tu bërë pjesë e kësaj organziate. Ndërsa Serbia e ka vijuar pa ndërprerje aktivitetin e saj lobues kundër Kosovës në organizmat ndërkombëtare, e konfirmuar kjo edhe nga vet zyrtarët më të lartë të Beogradit, Kosova, sidomos poltika e jashtme e saj, nuk ka qenë në nivelin e nevojshëm të angazhimit politik. Edhe këtë herë Kosova ka pak gjasa të marrë përgjigje pozitive nga Asambleja e Përgjithshme e INTERPOL-it, që
Flash Kosove

Shëndetësia në krizë/ Kosovë, mjekë e infermierë drejt tregut europian

ShijakTV
Kosova, ashtu si Shqipëria po përballet me mungesë të theksuar të personelit mjekësor. Shkaqet janë numri i ulët të rinjëve që paraqesin interes të edukohen në këtë profil dhe ikja e personelit aktiv jashtë vendit. Ky shqetësim ëhstë ngrotur për mediet edhe nga ish-anëtarët e Komisionit Parlamentar për Shëndetësi. Kryetari i Federatës së Sindikatave të Shëndetësisë së Kosovës, Blerim Syla, bëri përgjegjës Ministrinë e Shëndetësisë për mosedukimin dhe punësimin e infermierëve “Ministria e Arsimit, ajo e Punës dhe Mirëqenies Sociale dhe Ministria e Shëndetësisëm tha ai,  kanë dështuar në mbarëvajtjen e këtij edukimi dhe punësimi. Duhet të pëgatisim aq sa kemi mundësi për vendin dhe për nevojat tona. Shteti ka krijuar situatat që kjo kategori t’u nënshtrohet rregullave të kompanive të huaja”, ka thënë ai. Ish-Anëtarja e komisionit për shëndetësinë nga radhët e Lëvizjes Vetëvendosje, Drita Millaku, e paraqiti si shqetësim tepër serioz, çështjen e largimit nga Kosova drejt vendeve të BE-së me viza pune të mjekve dhe infermierëve. Vetëm gjashtë muajt e parë të vitit 2019, rreth 300 infermierë kanë ikur nga Kosova drejt vendeve të  Bashkimit Evropian, informon Federata Sindikale e Shëndetësisë. Përpos këtij numri të infermierëve që tashmë kanë ikur nga Kosova, një numër shumë i lartë
Flash Kosove

Kufijtë nuk preken, zyrtari gjerman: 5 vendet e BE, të njohin Kosovën

Shijaktv
Kufijtë aktual të Kosovës nuk duhet të lëvizin, dhe 5 vendet anëtare të BE, duhet sa më parë ta njohin Kosovën. Kështu deklaroi nga Prishtina deputeti gjerman i partisë në pushtet CDU, Peter Beyer. Gjermania vijon të demonstrojë qëndrimin e saj kundër ndryshimit të kufijve të Kosovës, në kuadër të një marrëveshje të mundshme për normalizimin e marrëdhënieve me Serbinë. Peter Bayer, deputeti gjerman i CDU-së së Merkel, i cili vizitoi Kosovën për të disatën herë në harkun kohor të një viti, gjatë një konference për shtyp me kryeministrin në largim Ramush Haradinaj, foli mbi rëndësinë që ka mosprekja e kufijve për stabilitetin në rajon. “Kosova duhet t’i ruajë kufijtë e saj. Është vërtet e dëmshme, që jo të gjitha shtetet evropiane e kanë njohur pavarësinë e Kosovës, prandaj në këtë kuadër ju bëj thirrje 5 vendeve anëtare të BE-së që ta njohin atë. Kosova gjendet para zgjedhjeve parlamentare dhe është një fushatë shumë e shkurtër, kështu që partitë politike kanë vetëm pak ditë kohë për të fituar besimin e elektoratit” Sa u përket pritshmërive për lëvizjen e lirë të qytetarëve të Kosocës në BE, deputetit gjerman dha sinjal pozitiv. “Gjermania është një shtet mbështetës për integrimin e Kosovës dhe
Flash Kosove

Vjosa Osmani apo Albin Kurti kryeministër?! Dy kandidatët më të mirë pas pavarësisë!

Shijaktv
Nga Enver Bytyçi Që në momentin kur u mbyll afati i krijimit dhe regjistrimit të koalicioneve parazgjedhore diskutimi më i madh në opinion lidhet me atë se kush do të jetë kryeministër i ardhshëm i Kosovës! Nëse nuk do të funksionojë konspiracioni alla shik-as i Edi Ramës dhe Hashim Thaçit, i mbështetur nga Aleksandër Vuçiç, sondazhet nxjerrin si fituese Lidhjen Demokratike të Kosovës dhe pas saj Lëvizjen për Vetëvendosje të Kosovës. D.m.th normalisht do të duhet të ulet në zyrën e kreut të ekzekutivit Vjosa Osmani ose Albin Kurti. Por për këtë funksion lufton edhe Ramush Haradinaj, i cili me të drejtë shfaqet krenar për ndërprerjen e procesit të ndarjes së Kosovës dhe ruajtjen e integritetit territorial të saj. Shumë prej analistëve, opinionistëve dhe komentuesve ndalen dhe shkruajnë për njërin ose për tjetrin, duke pohuar ose mohuar gjithçka për secilin. Disa mungesën e koalicionit parazgjedhor LDK-VV e konsiderojnë pengesë të ndryshimit. Të tjerë, përfshirë dhe veten time, jemi skeptikë për ndryshimin e madh dhe kthimin e shpresës, sepse as Vjosa, as Albini nuk kanë fuqi ta bëjnë këtë. Përfundimisht duket se po shkohet në shok politik Në fakt pastërti dhe perfeksion politik nuk und të ketë. Vetëm diçka e rëndësishme
Flash Kosove

Fushata zgjedhore/ Zyrtarët serb nuk lejohen të hyjnë në Kosovë

Shijaktv
Institucionet e Kosovës kanë marrë vendim që të mos lejojnë asnjë përfaqësues shtetëror të ndonjë shtetit tjetër e sidomos të Serbisë, të vizitojë vendin me qëllime elektorale. Asnjë autroritet shtetëror, i cilitdo shtet tjetër, nuk do të mud të vijë në Kosovë për të bërë fushatë zgjedhore. Institucionet e Kosovës kanë paralajmëruar se çdo tentativë për tu përfshirë në fushatë apo procesin e zgjedhjeve, do të pengohet. Zyrtarët në Prishtinë reaguan pas deklaratave të autoriteteve të caktuara të Beogradit, se do ta vizitojnë Kosovën, në kohën kur kjo e fundit po shkon zgjedhjeve të 6 tetorit. Jetlir Zyberaj, këshilltar i ministrit në largim të Punëve të Jashtme, tha për mediet, se institucionet e vendit nuk do të japin leje për hyrje në Kosovë për asnjë përfaqësues të vendeve tjera, e në veçanti për zyrtarë serb, që synojnë të bëjnë fushatë në Kosovë. Këshilltari i Ministrit Pacolli theksoi se institucionet e Kosovës janë në koordinim të plotë edhe me bashkësinë ndërkombëtare në mënyrë që të garantohet një proces zgjedhor i qetë, ku qytetarëve do t’iu garantohet votimi i lirë. Sipas tij, qytetarët serbë nuk mund të jenë nën presion se si dhe për kë të votojnë, por do ta bëjnë këtë sipas vullnetit
Flash Kosove

Plagosja në Mitrovicë/ Vuçiç deklarata destabilizuese, reagon Prishtina

Shijaktv
Plagosja e një të riu nga radhët e komunitetit serb në veri të Kosovës i ka shërbyer Beogradit për të bërë deklarata politike, më qëllim destabilizues dhe përcarësh mes qytetarëve në Mitrovicë. Një 17-vjeçar me përkatësi etnike serbe mori plagë me thikë në mbrëmjen e shkuar gjatë një përleshje me një grup të rinjsh shqiptarë në Urën kryesore mbi lumin Ibër në Mitrovicë. Megjithëse plagosja me thikë e një të riu, pranë lumit Ibër në Mitrovicë,u cilësua si një incident i izoluar, Prishtina e Beogradi kanë dalë me reagime zyrtare për ngjarjen. 17-vjeçar që i përket komunitetit serb, u plagso mbrëmjen e së djelës gjatë një përleshjeje me një grup të rinjsh shqiptarë në Urën kryesore mbi lumin Ibër. Zëvendëskomandanti i policisë për rajonin e Mitrovicës, Besim Hoti thotë, se policia po punon intensivisht për të zbardhur rastin, ndëkohë që ende nuk dihen motivet. Edhe Kryeministri i Kosovës në detyrë Ramush Haradinaj, e dënoi incidentin dhe u kërkoi organeve të drejtësisë që të zbardhin sa më shpejt rastin dhe të kapen autorët. Ndërsa Beogradi ka shfrytëzuar ngfjatjen për të bërë deklarata thellësisht politike me qëllim destabilizmin në veri. Për Presidentin e Serbisë, Aleksandër Vuçiq, incidenti “ndëretnik”, siç e cilësoi ai,
Flash Kosove

Je nga Kosova por jeton në Shqipëri? Ti mund të votosh, ja se si…

Shijaktv
Regjistrohu dhe voto nga Shqipëria tani nëse je me prejardhje nga Kosova. Në kuadër të fushatës “Pranvera shqiptare fillon nga Kosova” sot po bëjmë publik një fakt që nuk u është treguar shqiptarëve me origjinë nga Kosova që jetojnë në Shqipëri. Të gjithë qytetarët që jetojnë në Republikën e Shqipërisë dhe kanë një dokument që vërteton se janë me prejardhje nga Kosova, ose që kanë një prind me prejardhje nga Kosova, kanë të drejtën e votës në zgjedhjet në Kosovë, edhe pa qenë shtetas. Ligjin që e mundëson realizimin e kësaj të drejte, Republika e Kosovës e ka miratuar kohë më parë për t’i dhënë të drejtën serbëve që janë larguar nga Kosova që të bëhen pjesë e proceseve të votimeve në Kosovë. Në çdo proces zgjedhor në Kosovë institucionet e Serbisë koordinohen që të çojnë në Kosovë me dhjetra mijëra vota me postë nga Serbia të atyre serbëve që nuk e kanë shtetësinë e Kosovës, por që dëshmojnë se janë me prejardhje nga Kosova. Mirëpo, edhe pse nuk është bërë publike më parë, e njëjta gjë vlen edhe për të gjithë shqiptarët me prejardhje nga Kosova që jetojnë sot në Shqipëri. Çdo qytetar që jeton në Shqipëri dhe ka
Flash Kosove

Kurthet politike të Beogradit e Surrelit dhe mundësia e kthesës historike në Kosovë?!

Shijaktv
Nga Enver Bytyçi Deri të shtunën në mbrëmje partitë politike në Kosovë do të përpiqen të formojnë aleancat parazgjedhore, me qëllim që të fitojnë automatikisht që në këtë fazë të drejtën e formimit të qeverisë së ardhshme. Koalicionet janë të shëndetshme. Ato mund të bëhen faktor i ndryshmeve historike në Kosovë. P.sh nëse deri mbrëmjen e datës 30 gusht do të ketë një marrëveshje midis Vetëvendosjes dhe LDK-së, kjo do të rikthente shpresën e qytetarëve të vendit për një ndryshim të madh. Njerëzit do të rikthenin shpresën se më në fund Kosova nuk do të ishte më peng i korrupsionit , nepotizmit dhe krimit të organizuar. Se interesat kombëtare do mbroheshin me shpirt, mendje , me argumente dhe me vendosmëri. Se qeveria e re LDK-VV do të garantonte integrimin euroatlantik të Kosovës. Në fakt qytetarët presin të ketë progres-koalicione dhe jo regres-koalicione. PDK-ja është përjashtuar nga të gjitha partitë si subjekt bashkëpunimi, çka do të thotë se ajo mbetet në këtë fushatë elektorale ‘Delja e zezë e politikës kosovare’. Prandaj dhe është e përjashtuar mundësia e krijimit të regres-koalicioneve. Por a janë eliminuar kurthet, intrigat dhe ndërskamsat politike, që rrezikojnë vazhdimin e politikave të përçarjes, miqësive, krahinarizmave, korrupsionit dhe bashkëpunimit
Flash Kosove

Të zhdukurit e luftës, familjarët: Jo paqe me Serbinë, pa llogaridhënie

Shijaktv
Në Kosovë u kujtua Dita Ndërkombëtare e të zhdukurve. Familjarët e 1 mijë 653 shtetasve, fati i të cilëve nuk dihet prej 20 vitesh, përsëritën apelin ndaj Serbisë për hapjen e arkivave të ushtrisë, ku pretendojnë se ka informacion që do të ndihmonte në zbardhjen e fatit të të zhdukurve gjatë luftës.    30 gushti është Dita Ndërkombëtare e Personave të Zhdukur. Në Kosovë  kjo datë ka ndjeshmëri edhe më të madhe, nëse do t‘i referohemi numrit të të zhdukurve gjatë luftës, 20 vite më parë. Një mijë e 653 shtetas shqiptarë rezultojnë të zhdukur gjatë periudhës së konfliktit të armatosur. Familjte e tyre nuk kanë reshtur së kërkuari zbardhjen e fatit të tyre, por sic shprehen ata, pak ose aspak është bërë nga ana autoriteve vendase dhe atyre të huaja në këtë drejtim. Qeveria e Kosovës dhe shoqëria civile në aktivitete e organizuara më këtë rast, u bënë thirrje institucioneve të Serbisë që sa më parë të bëjnë hapjen e arkivave të ushtrisë ish-jugosllave në mënyrë që të zbardhet fati i personave të zhdukur, dhe të vihen  para drejtësisë ata që kanë kryer krime me përmasa gjenocidi. Shoqatat e familjarëve të të zhdukurve kërkojnë gjithasgtu që Serbia të kërkojë falje
Flash Kosove

“Të hiqet taksa”/ PDK bën fushatë për interesat e Beogradit

Shijaktv
Partia Demokratike e Kosovës deklarohet për heqjen e taksës 100% ndaj Serbisë. Për nënkryetarin Enver Hoxhaj, një deklaratë publike e Serbisë, se “e pezullon fushatën për tërheqjen e njohjeve”, është mjaftueshëm bindëse, për të hequr dorë nga taksa. Kur ka filluar fushata për zgjedhjet parlamentare të 6 tetorit, Partia Demokratike e Kosovës shprehet pro heqjes së taksës 100% për importet serbe. Deklarata vjen nga zv ministri i qeverisë në largim, njëherësh nënkryetar i PDK-së, Enver Hoxhaj, i cili është i mendimit se kjo masë ekstreme ka ndikuar në izolimin e vendit në raport me aleatët ndërkombëtar. Hoxhaj propozon se taksa mund të hiqet me kusht që Serbia të ndalojë lobimet për mos njohje dhe tërheqje të njohjeve për Kosovën. Ai paralajëmron se me formimim e qeverisë se re diskutimi për taksën do të marrë formë tjetër. Hoxhaj, i cili vazhdimisht është vetëdeklaruar si ideator i taksës 100%, shpreh gatishmërinë për të hequr dorë nga një prej vendimeve më të efektshme, sa i takon ndërgjegjësimit të Serbisë, se në betejat me Kosovën, është e humbur. Për eksponentin e PDK-së, një deklaratë publike të Serbisë, se “e pezullon fushatën për tërheqjen e njohjeve”, është mjaftueshëm bindëse për të hequr dorë nga taksa.