Flash Kosove

Alarm në Prishtinë, dyshohet për bombë pranë prokurorisë së shtetit

Shijaktv
Autoritete e policisë në Prishtinë u vunë në alarm pas një telefonate  e njoftimi olicia ka marr një alarm për bombë afër Prokurorisë së Shtetit, në rrugën “Luan Haradinaj” në Prishtinë. Komandant i Policisë në Prishtinë, Shkelzen Xhafa ka deklaruar se janë evakuuar banorët dhe personeli nga ndërtesat përreth perimetrit ku dyshohet për mjetet shpërthyese. “Rreth orës 10:30 stacioni policor qendra ka marrë një thirrje telefonike për dyshim të mundshëm për mjet eksploziv në dy ndërtesa në rrugën Luan Haradinaj. Kemi dalë në vendin e ngjarjes, kemi evakuuar gjithë personelin që ka qenë brenda dhe i kemi thirr gjitha njësitë relevante të cilat merren më këto raste të kërcënimeve”, ka thënë Xhafa. Komandanti i policisë tha se për momentin janë në procedim e sipër dhe po presin që njësitë relevante ta kryejnë punën e vet, e pastaj Policia do të dalë me një deklaratë gjithëpërfshirëse. “Për momentin nuk ka ndonjë të dyshuar, vetëm një kërcënim përmes një telefonat e kemi pranuar”, tha ai në një prononcim për media. Të ngjajshme Dyshohet për bomba në dy objekte te Këshilli Gjyqësor i Kosovës Bombë në oborrin e pjesëtarit të FSK-së në Mitrovicën Veriore Policia gjermane parandaloi një atentat me bombë Dhjetëra të
Flash Kosove

Propozimi i KMDLNJ, të ndryshohet kodi penal për të dënuar gjenocidin

Shijaktv
Përballë indiferencës 20 vjeçare të organizmave të huaja, në raport me gjenocidin serb në Kosovë, lind nevoja për ndryshimim të Kodit Penal. Këshilli për Mbrojtjen e të Drejtave dhe Lirive të Njeriut në Kosovë propozoi ndërmarrjen e këtij hapi, teksa denoncon Tribunalin e Hagës, UNMIK dhe EULEX që nuk bënë asgjë për vënien e drejtësisë në vend, për krimet monstruoze që serbët kryen ndaj shqiptarëve. Këshilli për mbrojtjen e të drejtave dhe lirive të njeriut në Kosovë propozon ndryshimin e Kodit Penal në mënyrë që t’i hapet rrugë dënimit edhe në mungesë të atyre që kanë kryer krime lufte në Kosovë. Në 20-vjetorin e masakrës në Burgun e Dubravës, ky organizëm reagoi duke kujtuar se kallëzimi penal i dorëzuar prej tyre që në mars të vitit 2002 në Gjykatën Ndërkombëtare për Krime Lufte, ende nuk është trajtuar. Në kushtete e një neglizhence të plotë të organeve ndërkombëtare të drejtësisë, ndaj gjenocidit serb në Kosovë,  Këshilli për Mbrojtjen e të drejtave të njeriut vlerëson se ndryshimi i Kodit Penal është legjitim dhe i domosdoshëm. “Mostrajtimi i kallëzimeve penale nga Tribunali i Hagës, UNMIK dhe EULEX edhe për masakrat më të tmerrshme në mesin e të cilave Maskara e Burgut të Dubravës,
Flash Kosove Politike

Aksioni Opozitar/ LDK-VV-PSD: Gati mocioni i mosbesimit ndaj qeverisë “Haradinaj”

Shijaktv
Opozita në Kosovë po bashkon forcat për rrëzimin e koalicionit qeveritar. Albin Kurti i VV dhe Isa Mustafa I LDK-së zhvilluan takimin e parë në këtë kuadër, ndërkohë që edhe Shpend Ahmeti i PSD-së shprehu gatishmërinë për t’iu bashkuar mocionit të pritshëm në Kuvend. Dy partitë kryesore opozitare në Kosovë, po bashkëveprojnë me qëllim që t’i shkurtojnë ditët qeverisjes aktuale të Ramush Haradinajt. Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, dhe ai i  LDK-së, Isa Mustafa zhvilluan këtë mëngjes një takim të paralajmëruar. Në përfundim të tij, Kurti ka bërë me dije se liderët opozitar kishin biseduar për situatën politike dhe iniciativën për mocion mosbesimi ndaj qeverisë. “Kosova ka nevojë për zhvillim ekonomik e jo për korrupsion institucional. Qytetarët duan qeverisje të re, të mirë e të drejtë dhe jo keqqeverisje që na e rrit borxhin, zhvat buxhetin dhe falimenton ndërmarrjet. U pajtuam që t’i bëjmë përgatitjet e nevojshme për rrëzimin e qeverisë”, ka shkruar Kurti. Sakaq Isa Mustafa ka paralajmëruar edhe takime të tjera me forcat opozitare, për të bashkërenduar veprimet për mocionin që synon përmbysjen e Koalicionit PAN. Mustafa ka deklaruar se së shpejti do të takohet me kreun e PSD-së, Shpend Ahmetin. LDK dhe VV kanë vijuar qëndrimin
Flash Kosove

20 vjet masakra e Dubravës, Haradinaj: E dhimshme që drejtësia nuk po kryen misionin e vet

Shijaktv
Në Kosovë këtë të martë u përkujtuan viktimat e masakrës së Dubravës në 20-vjetorin e ngjarjes. Dy dekakada më parë, kur regjimi milloshevician po përjetonte grahmat e fundit, shkaktoi edhe krimet më të egra e c’njerëzore ndaj shqiptarëve. Një ndër to, ishte edhe ajo e burgut të Dubravës, ndër më të rëndat e luftës në Kosovë, ku forcat serbe vranë 160 të burgosur dhe plagosën 200 të tjerë. 20 vite më pas, kryetari i qeverisë Ramush Haradinaj, bën përgjegjës organizmat e drejtësisë  që ende nuk ka kryer misionin e saj, lidhur me krimet mostruoze të serbëve mbi shiptarët. “Masakra e Dubravës mbetet një nga krimet më monstruoze në Kosovë për të cilin askush nuk është gjykuar, edhe përkundër qindra dëshmitarëve të mbijetuar dhe dëshmive të pamohueshme. Është skajshmërisht e dhimbshme që edhe sot pas dy dekadash drejtësia nuk e ka kryer misionin e saj për të dënuar ekzekutorët e këtij krimi barbar. Mosdënimi i këtij krimi të përmasave gjenocidale dhe mohimi i tij, është dëshmi, se shteti serb nuk do të ballafaqohet me krimet e veta. Kosova nuk do të ndalet kurrë në kërkim të drejtësisë”, shkruan ndër të tjera Haradinaj.
Flash Kosove

Mocion ndaj Haradinajt/ Isa Mustafa njofton lëvizjen për rrëzimin e qeverisë

Shijaktv
Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Isa Mustafa, përmes një postimi në faqen zyrtare ka njofuar disa takime që do mbahen ditët në vijim. Ai ka shkruar se do të takohet me kryetarin e Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurtin për të bashkërenditur veprimet për mocionin e mosbesimit ndaj qeverisë aktuale si dhe do t’i dërgojë ftesë kryetarit të Partisë Social-Demokrate, Shpend Ahmetit, për të njëjtin qëllim. Aksioni që po nis nga Mustafa ka synim përmbysjen e Koalicionit PAN si dhe hapat e mëtejshëm për  rrëzimin e qeverisë. Javën e kaluar, LDK-ja kishte dorëzuar nënshkrimet e tyre për rrëzimin e qeverisë, dhe deklaruan se janë të hapur për të gjitha partitë që dëshirojnë t’i bashkohen, pa marrë parasysh etninë të cilën e përfaqësojnë partitë politike, duke përfshirë këtu edhe Listën Srpska.
Kosove

Tenderi i Korporatës Energjetike të Kosovës, gjykata shpall të pafajshëm Sami Lushtakun

Shijaktv
Trupi gjykues i drejtuar nga gjykatësi Beqir Kalludra e ka liruar nga të gjitha akuzat Sami Lushtakun në rastin e njohur si Korporatës Energjetike të Kosovës. Gjykata ka vlerësuar se gjashtë të akuzuarit janë të pafajshëm ndërsa në proces dy vepra penale të falsifikimit ndaj Esat Tahirit e Milazim Lushtaku janë parashkruar. Lushtaku dhe pesë të akuzuarit e tjerë përfshirë ish-drejtori i KEK-ut Arben Gjukaj, ish-kreu i Organit Shqyrtues të Prokurimit Hysni Hoxha, Esat Tahiri, Milazim Lushtaku, Driton Pruthi e Azem Duraku. Në këtë rast gjyqësor Esat Tahiri dhe Milazim Lushtaku akuzohen për veprën penale mashtrim, ish-drejtori i prokurimit Driton Pruthi, ish-drejtori i KEK-ut Arben Gjukaj dhe ish-kreu i OSHP-së Hysni Hoxha akuzohen për keqpërdorim të pozitës ose autorizimit zyrtar, ish-kryetari i Skenderajt Sami Lushtaku akuzohet për shtytje në keqpërdorim të detyrës zyrtare ndërsa Azem Duraku akuzohet për nxitje në keqpërdorim. Çështja e këtij tenderi të KEK-ut kishte shkuar më herët deri në Gjykatën Kushtetuese, e cila refuzoi kërkesën e të akuzuarve për t’i vënë masë të përkohshme procesit.
Flash Kosove

Provokon Beogradi/ Nuk i lejohet hyrja në Kosovë, Gjuriç: Nesër do të futem në veri

Shijaktv
Beogradi synon destabilizim në Veri në ditën e zgjedhjeve të jashtëzakonshme lokale që zhvillohen këtë të djelë. Drejtori i të ashtuquajturës Zyrë serbe për Kosovën, Marko Gjuriç, të cilit autoritetet shqiptare i kanë mohuar hyrjen në territorin e Kosovës, paralajmëroi se do të përpiqet që të futet në Veri, për të ndjekur nga afër procesin zgjedhor. Drejtori i të ashtuquajturës Zyrë serbe për Kosovën, Marko Gjuriç, paralajmëroi se do të tentojë të futet në veri të Kosovës, të dielën e 19 majit, ku në katër komunat e banuara me shumicë serbe votohet për të zgjedhur kryetarët lokal. Deklarata e Gjuriç e për më tepër një pëprjekje e tij për t’u futur në territorin e Kosovës, përbën provokim institucional pasi autoritet e Prishtinën vetëm gjatë vitit të kaluar i kanë mohuar atij hyrjen në Kosovë të paktën 18 herë. Gjatë një intervistë për televizionin shtetëror serb, Gjuriç ka thënë se njerëzit e zyrës së tij në vazhdimësi janë në kontakte me serbët e Kosovës dhe i vizitojnë ata. Ai deklaroi se këto zgjedhje janë të rëndësishme pasi mbrojnë interesat e Serbisë. Ndërkohë në veri të Kosovës prej mesnatës së kaluar ka filluar heshtja zgjedhore që i paraprin procesit të së dielës.
Flash Kosove

20 vjet “Shqiponja” në liri, Haradinaj: Harrojeni, në Kosovë nuk do të ketë “Dodik Republikë”

Shijaktv
Në Kosovë nuk do të lejohet një “Dodik Republikë”, dhe kushdo e mbështet një ide të tillë, dëmton interesat dhe stabilitetin e Rajonit. Kjo u bë e qartë nga kryeministri Ramush Haradinaj gjatë ceremonisë së 20-vjetorit të çlirimit të Jabllanicës, e para zonë që fitoi lirinë falë kontributit të UÇK e që më pas u pagëzua me emrin “Shqiponjë”. Kryeministri i Kosovës Ramushi Haradinaj mori pjesë në ceremominë e 20-vjetorit të Çlirimit të Shqiponjës, e quajtur ndryshe, Jabllanicë. Në cilësinë edhe të ish-luftëtarit, Haradinaj vlerësoi sakrificën e pashembullt për çlirimin e kësaj zone, ngjarje kjo që sic tha ai, shërbeu për t’i bindur skeptikët ndërkombëtar për potencialin e UCK-së në misonin e saj. Shqiponja, emër me të cilin u pagëzua pas clirimit më 17 maj të ‘99, ishte zona e parë e çliruar nga ushtria çlirimtare. Të bindim ndërkombëtarët se ne jemi në të drejtën tonë, edhe sot nuk është e lehtë tha ai, por për këtë duhet të këmbëngulim. Haradinaj bëri të qartë edhe një herë se në Kosovë nuk do të lejohet krijimi i ndonjë republike serbska. Kosova ka territor unik dhe kufijtë janë të paprekshëm ne  këta kufij. Po ashtu Kosova është e rregulluar me Kushtetutën e
Flash Kosove

Gjenocidi serb/ Pas miratimit të rezolutës, vërshojnë paditë në prokurori

Shijaktv
Qytetarët e Kosovës, vecanërisht familjarët e viktimave të krimeve monstruoze të serbëve gjatë konfliktit të armatosur, kanë filluar aktivizimin, pasi Kuvendi miratoi rezolutën për gjenocidin serb ndaj shqiptarëve. Komuna e Gjakovës iu drejtua këtë të premtë Prokurorisë Special, ku dorëzoi 11 paditë e radhës ndaj të dyshuarve për krime lufte në vitet ’98-’99. Vetëm disa orë pas miratimit në Kuvend të rezolutës që detyron insitucionet e Kosovës të cojnë para drejtësisë serbët që kanë kryer gjenocid ndaj popullsisë shqiptarë në trojet e veta,  në prokurorinë special në Kosovës, pranë Departamentit për Krime Lufte, u depozituan paditë e radhës ndaj të dyshuarve për krime lufte. Zyra për mbledhjen dhe dokumentimin e të dhënave të krimeve të luftës në Komunën e Gjakovës gjatë periudhës 1998-1999, dorëzoi këtë të premtë kontingjentin e njëmbëdhjetë të padive të bëra nga qytetarët e kësaj komune. Bashkangjitur padive të qytetarëve, janë dorëzuar dëshmitë, dokumentet e gjetura të policisë, ushtrisë dhe paramilitarëve serbë, të cilët kanë kryer aktivitete kriminale në  Gjakovë, një prej komunave më të goditura gjatë konflikit të armatosur. Sakaq paraditen e së premtes Deputetja Flora Brovina është thirrur nga autoritetet e policisë në Prishtinë për tu marrë në pyetje rreth fotografive që publikoi një ditë
Flash Kosove

Kuvendi i Kosovës miraton unanimisht rezolutën për gjenocidin serb

Shijaktv
Kuvendi i Kosovës miratoi në unanimitet rezolutën për “gjenocidin, krimet kundër njerëzimit dhe krimet e luftës të ish-regjimit shtetëror serb në Kosovë”. Rezoluta detyron institucionet e Kosovës, Parlamentin, Presidencën, Qeverinë e institucionet e drejtësisë të kërkojnë drejtësi për krimet ndaj popullsisë shqiptare të pambrojtur. Gjithashtu ligji i ri parashikon të detyrojë shtetin serb, të mbajë përgjegjësi për gjenocidin ndaj shqiptarëve. Kuvendi i Kosovës ndërkohë ka filluar punën për themelimin e një gjykate ndërkombëtare për krimet e Serbisë në Kosovë. Të enjten Prokuroria Speciale e Republikës së Kosovës, njoftoi se ka filluar menjëherë hetimet,  pasi deputetja e PDK-së, Flora Brovina, ka paraqitur një fotografi, që  sipas saj dëshmon dhunimin e një gruaje 35 vjeçare nga ushtarët serbë gjatë luftës në Kosovë do ta hap hetimin, ndërsa do të ftohet deputetja Brovina për dhënien e informacion. Prokuroria Speciale, fton të gjithë ata që kanë dëshmi të ndryshme, si video, fotografi apo edhe dëshmi tjera të cilat mund të jenë të rëndësishme për identifikimin e kryerësve të mundshëm të veprave penale që lidhen me krimet e luftës, ti sjellin në Prokurori.