Flash

Protestë, banorët bllokojnë autostradën Kavajë-Lushnje

Admin
Banorë të Rrogozhinës dhe të zonave përreth bllokuan në këto moment autostradën Kavajë-Lushnje, duke iu përgjigjur thirrjes së opozitës për të protestuar për situatën ekonomike dhe sociale që po përjeton vendi. Banorët deklarojnë se po protetsojnë për rritjen e çmimeve dhe mungesën e punësimit, largimin e të rinjve që nuk......

Kërcënohen pedagogët, iniciohet krijimi i sindikatës

Admin
Në mbledhjen e asamblesë së Universitetit të Tiranës që u zhvillua ditën e sotme u vendos që trupa akademike të angazhohet për krijimin e sindikatës së arsimit. Vendimi është marrë pasi shumë pedagogë janë kërcënuar pas mbështetjes që ju dhanë studentëve në protestën e tyre. Në vendimin përfundimtar të kësaj......

Protesta e studentëve dhe pedagogëve, Albin Kurti në Fakultetin e Shkencave Sociale: Fitoret vijnë nga qëndresa

Admin
Kreu i Vetëvendosjes Albin Kurti ka udhëtuar nga Kosova për të mbështetur studentët e pedagogët që kanë nisur grevën për plotësimin e kërkesave të tyre. Ai ka qenë pranë studentëve e pedagogëve në Fakultetin e Shkencave Sociale, të cilët vendosën të hyjnë në grevë, dhe i ka inkurajuar të vazhdojnë......

Komisioni i ligjeve, PS rrëzon dekretin e presidentit

Admin
Komisioni i Ligjeve, vetëm me votat e deputetëve të Partisë Socialiste ka rrëzuar dekretin e Presidentit Ilir Meta për ligjin e Noterisë, i kthyer pak kohë më parë për rishqyrtim. Bledar Dervishaj, këshilltar ligjor i Presidentit u shpreh se disa dispozita nuk janë të plota, paraqesin paqartësi në formulim, duke......