Flash Politike

Basha: 3 arsyet pse shqiptarët braktisën Ramën në 30 qershor

ShijakTV
  Lideri i opozitës Lulzim Basha, zhvilloi një takim informal me strukturat e PD në Malësi të Madhe, ku dha disa mesazhe të rëndësishme për situatën pokitike në vend. “Me 30 qershor Edi Ramën e braktisën edhe socialistët e ndershëm. Populli e braktisi për tre arsye kryesore: 1. Sepse e kuptoi, që siç thotë edhe raporti I OSBE-ODIHR, 30 qershori nuk ishte për popullin, madje nuk ishte as për PS-në. 30 qershori ishte për Edi Ramën dhe për kriminelët e hajdutët që qeveris. 30 qershori ishte për Paulin Stërkajn, për Ymer Lalën, Emiljano Shullazin, për Damian Gjiknurin, për Ulsi Manjën. Shkurt 30 qershori ishte për një grusht njerëzish që sot duhet të ishin në burg, jo në politikë. 2. Arsyeja e dytë ka të bëjë me faktin se kriza ekonomike në vend ka arritur një pikë të paimagjinueshme. Njerëzit janë keq për bukën e gojës. Kjo situatë ka një shkaktar dhe një përgjegjës që ka marrë gjithë pasuritë dhe ekonominë e vendit dhe ia ka dorëzuar 5 oligarkëve dhe 5 kriminelëve me të cilët pastron dhe ndan bashkë fitimet. Ky është “babloku I madh” që i thotë Ymer Lala. Është “babloku i madh” për kriminelët dhe oligarkët, por jo për
Flash Politike

Shqiptarët janë pa fëmijëri

ShijakTV
Nga Erl Kodra Shikoni se çfarë ndodhi me shqiptarin. Shqiptari është një qenie disi emotive, njësoj si të gjitha qeniet njerëzore. Me gjithë problemet e shumta, nuk mund të thuhet se shqiptari ndryshon shumë nga ballkanasit e tjerë, madje nuk ndryshon hiç edhe nga nje finlandez ose indian i Amerikës së Veriut. Por shqiptari ka një problem serioz; shqiptari është dhunuar që ditën kur lindi. Akoma më shumë se gjysma kemi lindur në diktaturë. Shqiptari është njësoj si njeriu i përdhunuar në fëmijëri. Shqiptari është pa fëmijëri fare. Po ashtu, edhe ata të lindurit pas viteve 90 të tillë janë, të dhunuar. Shqiptari rritet nën terrorin e vrasësve, hajdutëve, trafikantëve, mafiozëve, politikanëve, gjykatësve. Shqiptari rritet nën dhunën e të fortëve me mercedesa që të shtypin me rrotat e mëdha. Shqiptari rritet nën hijen e hashashit. Shqiptari ushqehet me gënjeshtra, në mëngjes, në drekë dhe në darkë. Edhe ëndrrat i sheh me rrena dhe euro fallco. Shqiptarin e mbytën fajdet dhe bankat. Po po, të gjitha këto ndodhin në kuptimin e parë. Me këtë dua të them se kjo që po shkruaj nuk është një metaforë, fatkeqsisht. Shqiptarin e shkërrdhen Edi Rama nga mëngjesi në darkë, dhe prap nuk ngopet. Shqiptari rri
Flash Politike

Paloka: Protestat e qytetarëve viktima të strategjisë së Ramës

ShijakTV
Ku jane ata qe nuk marrin pjese ne protestat e organizuara nga opozita sepse i konsiderojne politike dhe deklarojne se duhet dhe do protestojne vetem kur protestat te jene qytetare dhe jashte interesave politike te partive? A ishte per interesa te qytetareve dhe e thirrur nga qytetaret protesta e sotme ne oren 12.00? Atehere pse nuk protestuan, apo sepse qytetareve me te varfer ne Evrope ju pelqen qe edhe sot pa rritjen ende te cmimit, e paguajne karburantin me shtrenjte se cdo qytetar tjeter evropian?! Ku ishin sot ato shoqata , organizata e grupime qe bertasin ne cdo rast “jashte politika nga protestat qytetare”?! Ne fakt te gjitha jane ca plehurina qe financohen nga Rama pikerisht per te shuajtur protestat qytetare dhe ne ato pak raste kur qytetaret kerkojne te organizohen . Rama e di shume mire se nje proteste behet e fuqishme dhe e rrezikon ate vetem atehere kur mbeshtetet nga opozita .Per kete arsye ka ngritur e financon disa grupime qelbesirash qe e quajne veten pjese e shoqerise civile e qe kane vetem nje detyre, te futen mes protestave qytetare e t’ju marrin frymen pak nga pak sidomos duke mos lejuar mbeshtetjen e tyre nga opozita nen thirrjen
Flash Politike

Martin Henze: Pse po kërkojnë të ikin jashtë vendit hetuesit e dosjeve të përgjimeve?

ShijakTV
Nga Martin Henze Demokracia: qeveria e popullit nga populli për popullin Më 30 qershor 2019, qeveria Rama mbajti në Shqipëri të ashtuquajturat “zgjedhje lokale”. Ato ishin zgjedhje të paligjshme pasi presidenti më herët shtyu me dekret kushtetues datën e zgjedhjeve për shkak të gjendjes së jashtëzakonshme në Shqipëri. Në këto kushte procesi cilësohet I paligjshëm. Sipas vlerësimeve ndërkombëtare, ky votim u bë në shkelje masive të parimeve ndërkombëtare të së drejtës zgjedhore. Qeveria shqiptare ka bllokuar gjyqsorin për 1.5 vite, dhe vendi është në kushtet kur mungon gjykata e Lartë dhe ajo Kushtetuese, dhe për pasojë edhe parlamenti është jofunksional. Gjithashtu vlerësimet ndërkombëtare theksojnë se administrata e qeverisë është shumë e korruptuar. Prandaj, ligjet aktualisht janë miratuar në vakum ligjor nga një parti, partia e Kryeministrit Rama, dhe nuk janë subjekt i shqyrtimit përfundimtar nga ndonjë autoritet ligjor, Qeveria Rama ka miratuar një ligj për të vënë mediat në kontroll, e cila bie ndesh me Kushtetutën. Shtylla e katërt në demokraci, liria e shtypit, duket se ëshët fokusi i kryeministrit Rama. Në të njëjtën kohë, qeveria e Ramës gjithashtu dëshiron të shkarkojë presidentin e zgjedhur me process të rregully, me arsyetimin se ai nuk do të respektojë kushtetutën, i vetmi
Flash Politike

Kërkoi hetimin e Metës/ PD: Ulsi Manja duhej të ishte në burg

ShijakTV
Hetimi i Presidentit të Republikës  për një dekret demokratik, u cilësua e paprecendentë nga Sekretari për Çështjet Ligjore në Partinë Demokratike Çlirim Gjata . Ai u shpreh se aktorët kryesore të Komisionit Hetimor për të shkarkuar kreun e shtetit Meta janë personazhë të njohur për lidhjet me krimin. Gjata ndaj kreut të Komisionit Hetimor Ulsi Manja, duke thënë se është pjesë e përgjimeve në Dibër dhe se ka marrë pjesë aktive në shit-blerje të votës e duhej të ishte sot në burg e jo të hetonte. Për Gjatën, presidenti i Republikës Ilir Meta nuk ka bërë asnjë lloj shkelje dhe nuk duhet të hetohet. “Presidenti nuk ka bërë asnjë shkelje. Ai ka vendosur datë demokratike, ka vendosur dekret normal. Kemi Komision Hetimor të ngritur në bashkëpunim me krimin e organizuar që do të hetojë dekretin e presidentit, që është akoma në fuqi.  Shkarkimi i Metës është vetëm propagandë. Rama duhet t’i tregojë popullit se aktorët kryesorë të komisionit për shkarkim të presidentit janë të përlyer në krim”, u shpreh ai Postimi i plotë: Sot denoncojmë një skandal tjetër të Edi Ramës, i cili nuk është se ka filluar sot, por si ai keqbërësi, krimineli, që kapet gjithmonë në krim, kërkon të
Flash Kosove

Faktor stabiliteti/ Kosova në krye të procesit të bashkëpunimit rajonal

ShijakTV
Kosova merr kryesimin periodic, një-vjeçar të Procesit të Bashkëpunimit të Evropës Juglindore. Ministri i Punëve të Jashtme i Kosovës, Behgjet Pacolli bëri të parin prezantim të Kosovës në këtë cilësi, në një ceremoni që u mbajt në ambientet e ministrisë në prani të ambasadorëve të vendeve aleate.  Pacolli e quajti të rëndësishme për Kosovën këtë detyrë, sidomos për faktin se  ky zhvillim po ndodhë në të njëjtin vit kur Kosova kryeson Fondin e Ballkanit Perëndimor dhe Iniciativën Rajonale për Migrim Azil dhe Refugjatë. Në këtë kuadër, shtoi Pacolli, janë vendosur prioritetet e Kosovës që janë; Fokusimi në lidhjet ekonomike, fqinjësia e mirë, stabiliteti, rinia dhe turizimi. Vendet anëtarë të Procesit të Bashkëpunimit të Evropës Juglindore janë Kosova, Shqipëria, Bosnje dhe Hercegovina, Turqia, Maqedonia e Veriut, Kroacia, Mali i Zi, Sllovenia, Bullgaria, Greqia, Moldavia, Rumania dhe Serbia.  Kosova iu bashkua kuadrit këtij organizmi për bashkëpunim rajonal, në Samitin e Parisit në vitin 2014.
Flash Politike

21 vkm për punësime/ Abuzimi në administratë, numri i lartë i kontratave të përkohshme

ShijakTV
Në 6 vite pushtet Rama ndërhyri në sektorin public duke dyfishuar numrin e punojësve të administratës. Një javë para votimeve të 30 qershorit u miratua  VKM Nr. 417 ku parashikohej shtimi i 420 pozicione me kontratë të përkohshmë pune, ndërsa pak ditë më pare përmes një tjetër vendimi u shtuan 1,806 pozicione me kontratë të përkohshmë pune. Ky është një shpërdorim i parasë publike, pasi pagat e zyrtarëve dalin nga taksapaguesit Shqiptar.Këto lëvizje në zyrat e shtetit Rama i ka kryer veçanërish në periudhë zgjedhjesh. Në 2 vitet e fundit, nëpërmjet 21 VKM-ve, janë shtuar 11,765 pozicione me kontratë të përkohshme pune, shifër kjo e pajustifikueshme për kapacitetin e punës me të cilën përballen të punësuarit në administratë si dhe me numrin e përgjithshëm të popullsisë.Një tjetër problematikë që qëndron është mungesa e arsimimit dhe kualifikimit të nevojshëm  për pozicionet që ata drejtojnë. Sipas të dhënave të fundit rreth gjysma e të punësuarëve në sektorin public është me arsim të mesëm,por dhe ata që  zotërojnë arsim të lartë janë me diploma plagjiaturë, të cilët “Rilindja” pavarësisht propagandës se i kishte larguar nga detyra,u ofron poste në larta në parti.Rasi I fundit lidhur me këtë ishtë kanditatura e Partisë Socialiste për
Flash Politike

Propaganda për ata që pranonin të gënjeheshin, dhe hetuesia për të shantazhuar ata që nuk ‘nënshtroheshin’

ShijakTV
Presidenti Ilir Meta ka zhvilluar një takim me profesorin Isuf Kalo, i cili ka publikuar së fundmi një libër për jetën brenda Bllokut të regjimit komunist. Meta vlerëson këtë botim ndërsa thekson se ai është shkruar me mjaft kulturë, bazuar mbi eksperienca dhe fakte të një dëshmitari të pazakontë. “Një libër mjaft i vështirë për t’u shkruar në planin personal, për shkak të marrëdhënieve njerëzore me shumë nga personazhet që përshkruhen, si dhe një mundësi e jashtëzakonshme, jo vetëm për të kuptuar historinë tonë të 50 viteve që u dominua nga Blloku, por sidomos për të nxjerrë mësime për të ardhmen”, shkruan Meta në profilin zyrtar. Postimi i plotë i Metës: I lumtur të takoja sot Profesor Isuf Kalon dhe ta përgëzoja për librin e tij të jashtëzakonshëm “Blloku”, një surprizë për mua në të gjitha aspektet. Një libër i shkruar me mjaft kulturë, bazuar mbi eksperienca dhe fakte të një dëshmitari të pazakontë, i cili nuk vinte në Bllok nga Blloku, por që njihte Evropën dhe botën, për shkak të studimeve dhe specializimeve të tij. Një libër mjaft i vështirë për t’u shkruar në planin personal, për shkak të marrëdhënieve njerëzore me shumë nga personazhet që përshkruhen, si dhe
Flash Politike

U ringjallën shpresat serbe, ruse e sorosiane për territore të Kosovës

ShijakTV
Nga Enver Bytyçi Vizita e presidentit Macron në Beograd po shoqërohet me një propagandë të shfrenuar të autorëve të ndarjes së Kosovës, si kthim në idenë e bllokuar në Samitin e Berlinit të 29 prillit të kaluar për ndarjen e Kosovës. Një lajm për këtë i France 24 u përhap me shpejtësi në mediet shqiptare, të cilat dukeshin qartë se ishin entuziaste në shërbimin e radhës ndaj Edi Ramës, Aleksandër Vuçiç, Vladimir Putin dhe Hashim Thaçit e Sorosit me kompani. Në atë lajm thuhej se Macron në Beograd, ndryshe nga Merkel, do të mbështesë një marrëveshje midis Serbisë dhe Kosovës edhe me opsionin e ndarjes së kësaj të fundit. Ndërkaq me rastin e festës kombëtare të Republikës së Francës, ambasadori i këtij vendi, Didier Chabert, organizoi një pritje me përfaqësuesit e institucioneve të Kosovës, ku morën pjesë Thaçi, Haradinaj dhe Veseli. Nëse lexojmë nëntekstin e deklaratave të tyre, atëherë vëmë re diferencat në koshiencën dhe sub-koshiencën e ambasadorit, Thaçit, Veselit e Haradinajt. Ambasadori Chabert përdori zhargonin e presidentit Thaçi, kur foli për rrezikun e status-quosë në zgjidhjen e konfliktit shqiptaro-serb si dhe për ‘një marrëveshje ligjërisht të obligueshme’. Me kërcënimin për rrezikun e status-quosë dhe me joshjen për ‘marrëveshje ligjërisht
Flash Kronike

Foto, Video/ Detaje të reja nga ngjarja në ish bllok: 4 të plagosur, tym e panik

ShijakTV
Ngjarja e rëndë në bllok, ku shpërthimi i një bombule gazi solli plagosjen  e 4 personave, ka shkaktuar panik në zonën e ish bllokut, në pjesën më të populluar të qytetit. Megjithëse më herët është raportuar për 2 të plagosur, numri është rritut në 4, ku mësohet se kanë mbetur të plagosur 3 vajza dhe 1 djalë. Një argjendari dhe një biznes me dekori, janë përfshirë nga zjarri nga shpërthimi i bombulës.Burimet nga policia  bëjnë me dije se shpërthimi ka ndodhur në një dyqan eventesh, ku ndodheshin dy bombola me gaz që përdorej për mbushjen e tullumbaceve. Si pasojë e shpërthimit janë dëmtuar shtetasit S. P., dhe A. P.,  E. N., dhe D. S., të cilët u dërguan në Spital për ndihmë mjekësore. Grupi hetimor ndodhet në vendngjarje dhe po vijon punën për sqarimin e rrethanave të ngjarjes. Kujtojmë që mgjarja ndodhi rreth orës 13:15  në rrugën “Vaso Pasha”.