Flash Politike

Tërmeti/ Zbulohet vendstrehimi i Ramës, Veliaj në bunker

ShijakTV
Ai i rremben gjithcka, dhe e përdor për imazhin e një lideri qeverisës që kujdeset për qytetarët. Kështu ka bërë me jetën personale, duke e kthyer ne normalitet çdo imoralitet. Kështu ka bere me krimin, duke i dhënë imunitet deputeti çdo bashkëpunëtori në fushatë për shitblerje vote,me kanabizimin duke e konsideruar korrjen si sukses të Ministrave të brendshëm. Studentëve u mori protesten, ashtu siç e tha vetë edhe në publik  gjatë debateve në auditore. Opozitës ka tentuar ti marrë oponencën. Ka shuar çdo zë kritik duke rrëmbyer mediat, duke ndërhyrë me kompanitë edhe në censurimin e  tyre në rrjetet sociale. Me mjeshtërinë e pamëshirmshme propogandistike Edi Rama, dëshmoi këtë të dielë, ditën pas tërmetit që tronditi shqiptarët se është i aftë të rrëmbejë çdo gje, jo vetëm në tokë por dhe atë që vjen nga qielli. Kryeministri e rrëmbeu edhe tërmetin. E nisi me lajmin e kthimit nga Nju jorku, duke ndërprerë axhenden   me argumentin se gjendja ishte emergjente, por emergjencë nuk shpalli. Nga ky moment ERTV transmetoi gjithe të dielen non stop. Në mesnatë mblodhi qeverinë, ku i vetmi lajm ishte lëkundja e kryeministrisë që i ndërpreu fjalën Ministrit të Brendshëm Sandër Lleshi.  “Po përpiqem dhe unë të mos
Flash Politike

Urgjentisht…

ShijakTV
Nga Kastriot Islami Tërmeti i djeshëm dhe të gjithë ato që kanë pasuar atë dje, mbrëmë, natën dhe sot kanë krijuar tmerr e panik në shumë nga qytetarët e vendit. Pothuajse qytetarët shqiptarë e konsiderojnë tërmetin ‘më të madh që kanë përjetuar në jetën e tyre’; së paku ky është perceptimi i këtij brezi qytetarësh… Kam takuar shumë qytetarë gjatë kësaj kohë: i) Dje shumica ishin të tmerruar e në panik duke mos ditur as se ku mund të flinin.. ii) Mbrëmë shumë qytetarë ndjeheshin të frikësuar… iii) Kurse sot shumica shfaqeshin në pritje se ç’mund të ndodhë, të pasigurtë e të mprirë… Askush nuk di se cc’të bëjë dhe ku të drejtohet për hallin apo shqetësimin, as sot e as nesër dhe as në ditët në vijim…Janë të pasigurtë nga tërmeti por edhe të paqartë kujt mund ti drejtohen për asistencë… Kjo ishte një ngjarje natyrore me pasoja për qytetarët… Natyrisht nuk mund të bëhet përgjegjës qeveria për këtë ngjarje natyrore, por mund të vijë shumë shpejt momenti kur qytetarët të bëjnë përgjegjëse qeverinë për gjithçka nuk po bën për të adresuar pasojat e kësaj ngjarjeje natyrore dhe përse nuk është angazhuar për të rritur sigurinë e qytetarëve në
Flash

Atentat të fortit të Fushë-Krujës, policia nuk jep informacion mbi ngjarjen

ShijakTV
Një ngjarje e rëndë ndodhi mesnatën e shkuar  në Krujë. Shpresa Basha, halla e Mareglen Hakës, të njohur si i forti i Niklës, i është bërë atentat me plumba në derën e shtëpisë në fshatin Zezë. Ajo ndërroi jetë më vonë në Spitalin e Traumës në Tiranës, ndërkohë i nipi, Mareglen Haka mbeti i plagosur. Autorët kanë hapur zjarr në drejtim të të riut, por plumbat kanë prekur edhe 50-vjeçaren. Raportohet se personi që i ka shoqëruar në Spitalin e Traumës hallën dhe nipin e qëlluar me armë, është vëllai i Durim Bamit.  Sipas dëshmive paraprake mendohet që të kenë qene katër persona të dyshuar që kanë marrë pjesë në atentat. Mareglen Haka i lindur me 04.04.1991 është një personazh i njohur për policinë. Si një prej të ‘fortëve’ të Fushë-Krujës 28 vjeçari u arrestua në Shtator vitin 2018 së bashku me disa persona të tjerë gjatë një aksioni të RENEA-s në Nikël. Ata u vunë në pranga për posedim pa leje të armëve dhe municioneve luftarake dhe shitjes së lëndëve narkotike. Bashkë me të u arrestua edhe Valter Bami, vëllai i Durim Bamit, pikërisht personi që i transportoi në Spitalin e Traumës hallën dhe nipin që ranë pre e atentatit.
Flash

Vasili: Rama të shpallë emergjencën kombëtare, situata nuk përballohet me show

ShijakTV
Lidhur me situatën e rëndë të krijuar në vend nga tërmeti i fuqishëm 5.8 ballë, që goditi Shqipërinë,nënkryetari i LSI, Petrit Vasili, ka reaguar ashpër mbi mënyrën sesi po menazhohet gjëndja. Bilanci i kësaj ngjarje rezulton me mbi 100 persona të lënduar dhe shumë banesa e pallate të shkatërruar. Vasili i kërkoi qeverisë që të shpallë gjendjen e emergjencës dhe të mos bëjë shoë në televizione. “Përballimi i situatës, përgjegjësi e qeverisë. Qeveria 4 orë para TV, qytetarët nuk kanë nevojë për shoë. Qytetarët kanë nevojë për punë në terren”, tha mes të tjerash Vasili. Vasili e sheh të arsyeshme dhënien e informacionit nga institucionet shtetërore në mënyrë peridoike.  Ai shton se kjo situatë kërkon solidaritet dhe pune në terren, ndaj i bën thirrje kryeministrit që gjithë trupa administrative të jenë pranë nevojave të qytetarëve. Shqiptarët kanë nevojë sot për vepra si asnjëhërë më parë, ndërkohë që qytetarët mes vetit vazhdojnë të jenë solidarë dhe tek ata shkon edhe solidariteti ynë. Në mënyrë të veçantë tek ata të cilët kanë pësuar dëmtime dhe plagë, por që janë në gjëndje shëndetësore më të mirë, u shpreh Vasili. Gjithashtu u uroi shërim të shpejtë të gjithë qytetarëve që ndodhen në spital si
Flash

Çfarë thuhej se do ndodhte me TK në raste tërmeti dhe çfarë rezultoi e vërtetë

ShijakTV
Tërmeti i një dite më parë shkaktoi shumë dëme në ndërtesa banimi, por edhe ato kulturore. Struktura e godinës së Teatrit Kombëtar i bëri ballë tërmetit më të fuqishëm të dekadave të fundit edhe pse nga ideatorët e projetktit për shëmbjen e tij është cilësuar një ndërtesë e vjetër. Madje dhe Kreu i Institutit të Ndërtimit, Agron Hysenlliu në seancën dëgjimore me grupet e interesit lidhur me çështjen e Teatrit Kombëtar, deklaronte: “Si rezultat objekti, ngaqë nuk llogaritet për tërmete, i ka shpëtuar kohës. Rrezikshmëria e llogaritur, sipas probalitetit që kemi kryer ne brenda Teatrit Kombëtar është 99%. 0.1% e ka ruajtur Teatrin Kombëtar deri tani.” Por mesa duket ashtu sic shprehen dhe qëndrestarët e TK vecoritë e kësaj ndërtese dhe arkitektura e saj  janë unike.
Flash

Durrësi natën jashtë, pasuesja e Dakos nuk hap dyert dhe dritat e stadiumit

ShijakTV
Në Durrës njerëzit kaluan natën nga tërmeti,  nën qiell të hapur dhe pa drita. Autoritetet vendore nuk ngritën cadra ndërsa raportohet se  Kryebashkikja Valbona Sako nuk ndezi as dritat e stadiumit e jo më të vendoste qëndra pritjeje për njerëzit. Një fakt i tillë u pranua dhe nga Kryeministri Edi Rama në mbledhjen me shtabin e emergjencave, ku tha se është marrë personalisht me situatën e krijuar në Durrës, ku qytetarët iu drejtuan stadiumit, por dyert i gjetën mbyllur dhe nuk kishte as drita. Por kryeministri ka kursyer nga kritikat pasuese për Dakon, dhe ka bërë përgjegjës prefektin  Roland Nasto të cilin e kishte në mbledhjen që realizoi paradite në Ministrinë e Mbrojtjes.  Në Durrës deri tani rezultojnë 188 banesa të dëmtuara ,ndërsa 9 pallate kanë pësuar krisje të mureve . Në Durrës dhe dy shkolla :‘Qemal Mici’ dhe ‘14 nëntori’ kanë pësuar dëme të vogla.  
Flash Politike

Meta viziton Durrësin: Të merren masat për të shmangur pasojat

ShijakTV
“Të ruajmë qetësinë! Të evidentohet çdo dëmtim nga tërmeti dhe të merren masa për të shmangur pasojat në të ardhmen”, kështu deklaroi sot  Presidenti i Republikës, Sh.T.Z Ilir Meta, i cili vizitoi në mbrëmje qytetin e Durrësit, epiqendrën e tërmetit të fortë që goditi sot vendin, për t’u njohur në detaje me pasojat që la pas kjo fatkeqësi natyrore. Kreu i Shtetit zhvilloi një takim me Prefektin e Qarkut të Durrësit, z.Roland Nasto dhe strukturat vendore të emergjencave civile, dhe u bëri thirrje të gjithë qytetarëve të ruajnë qetësinë. Ndërsa u apeloi të gjitha autoriteteve shtetëtore përgjegjëse për të evidentuar dëmet e shkaktuara nga tërmeti dhe për të marrë masat për të shmangur pasojat në të ardhmen.Prononcimi për mediat i Presidentit Meta nga Durrësi: “Mesazhi që unë dëshiroj të përcjell është për të ruajtur qetësinë, për të qenë të vëmendshëm në raport me informacionet që jepen nga të gjitha strukturat shtetërore, të qeverisë, qendrore e vendore, dhe për të bashkëpunuar ngushtë me to, për të evidentuar pasojat e tronditjeve të deritanishme dhe njëkohësisht për të ndjekur situatën me gatishmëri por edhe me qetësi e vëmendje maksimale. Unë u njoha nga Prefekti dhe përfaqësuesi i Shtabit të Emergjencës këtu në Durrës,
Flash Politike

DOSJA E NDALUAR NGA BASIR ÇOLLAKU/Përpjekja për të fshehur ngjarjen: Fshirja e kamerave në BKT dhe rikuperimi nga ekspertiza

ShijakTV
Banka Kombetare Tregtare  është kujdesur edhe për fshehjen e ngjarjes, duke marrë veprime dhe masa që imazhet të fshihen për të pamundësuar zbardhjen e veprimeve të mëvonshme hetimore. Prokuroria me datë 08 qershor 2017, ka bërë kqyrjen e pamjeve të DVR,  filmimit dhe transmetimit të pamjeve në sistemin e video survejimit të Bankës Kombëtare Tregtare, ku rezultoi se nuk kishte pamje të datës së ndodhjes së ngjarjes me datë 9 dhejtor 2016. Nga kqyrja ka rezultuar se pamjet filmike të DVR, fillonin me 6 janr 2017. Akuza vendos të bëjë ekspertim kompjuterik nga data 1 dhjetor 2016 deri me date 14 dhjetor të këtij viti. Eshtë laboratori i Policisë Shkencore që bën ekspertimin. Ekspertiza duke iu përgjigjur kërkesës së Prokurorisë thotë se në mungesë të programeve ekzaminuese të dedikuara për rikuperim pamjesh filmike nga ky model pajisjeje, nga ana jonë është shkruar një program i cili bën të mundur kërkimin frame për frame, bazuar  në datë dhe të rikuperimit automatik të të dhënave të fshira nëse ekzistojnë për intervalin e kërkuar. Ekspertët pohojnë se nga analizmi i të dhënave të gjeneruara nga programi u konstatuan pamjet filmike të fshira, por që mund të rikuperohen për datat e kërkuara deri me
Flash Politike

Konferenca e ish ministrit/ Ja si Tahiri bëri viktimën, të pafajshmin dhe agresorin

ShijakTV
Sajmir Tahiri, ish minsitri i brendshëm  i dënuar 3.4 vjet shërbim prove u shfaq këtë të shtunë në një konferencë të posacme për mediat me të njëjtën staturë , ashtu sic është shfaqur gjatë gjithë procecit hetimor  të hapur ndaj tij. Ai bëri të pafajshmin, viktimën agresorin,  por edhe të braktisurin. Megjithatë i qëndroi besnik respektimit të kodit të heshtjes.. Në përballjen me mediat të thirrur nga vetë ai , nuk ngoroi të  godasë në seri, ashtu sic ka bërë së fundmi me kabinetin qeveritar me të cilin ka bashkëopunuar,  e ndërsa kësaj rradhe sulmet ju drejtuan ambasadës amerikane në Tiranë. Deklaratat  e kësaj të fundit, se vendimi I Gjykatës  për Tahirin ishte dekurajues, ai  iu përgjigj me të njëjtin term ‘Dekurajuese edhe për mua që i dëgjova ato deklarata”, tha ai ndërsa e akuzoi për presion ndaj drejtësisë. A ka marrë Tahiri një mesazh nga kryeministri Rama pas vendimit? Ndonëse me gjuhë më të butë nga herët e fundit kur ka folur për  kreun e qeverisë, Tahiri tha prerë se nuk ka pasur asgjë të tillë nga Rama dhe se në betejën e tij ishte I vëtëm përballë të gjithëve. Nuk përjashtoi as presionin, kur tha se një ditë
Flash Politike

Tërmeti më i fortë në 30 vitet e fundit, ja zonat më të prekura në kryeqytet

ShijakTV
Nje termet i fuqishem me magnitude 5.8 Rihter dhe intensitet mbi 7.5 balle, tronditi Shqipërinë rreth orës 16.10 minuta. Nuk ka raportime për viktima vetëm dëme material e disa të lënduar. Epiqendra e tërmetit ishte në Durrës, ne bregdet afer kepit rodonit. Zyrtarisht Ministria e Mbrojtjes beri te ditur se ky eshte termeti me i forte ne 20-30 vitet e fundit. Tërmeti u pasua nga disa paslekundje me intensitet prej 5 ballesh. Në fshatin Helmes janë shembur disa banesa dhe raportohet per dy persona të lënduar. Në Tiranë, banoret ne panik kane lene banesat dhe kane dale neper rruge . Termeti ka shkaktuar dëme të mëdha në disa pallate dhe veçanerisht godinën e Fakultetit të Gjeologji Minierës. Edhe stadiumi “Selman Stërmasi” eshte prekur gjithashtu nga termeti.  Tifozet qe jane gjendur ne momentin e termetit i ka zene paniku dhe jane largusaar menjehere nga vendi, pasi jane plasaritur te gjitha muret dhe jane shembur podiumet e stolave. Raportohet se policia e Shtetit ka kaluar  e gjitha në gatishmëri.  Me  urdhër të Drejtorit të Përgjithshëm të Policisë së Shtetit   e gjithë Policia Rrugore êshtë në terren për të menaxhuar trafikun, të gjithë Specialistët e zonave  dhe Patrullat  e Përgjithshme kanë dalë në