Ekonomi

Rikthehet kriza e punonjësve në sektorët e ekonomisë/ Dështon mbulimi i nevojave me punonjës nga Bangladeshi

ShijakTV
Kërkesa pas pandemisë për mallra dhe shërbime po rikthen krizën për punonjës në fabrikat shqiptare dhe në përgjithësi, në të gjithë sektorët e ekonomisë. Industria fason dhe ajo ushqimore po përballen me kërkesë më të lartë për mallra se në vitin 2019, ndërkohë që punonjësit në dispozicion janë në nivel......

Koncesionet si trashëgimi, strategjia e qeverisë për shëndetësinë/ Të gjitha kontratat PPP në këtë sektor, do të zgjaten deri në 2030

ShijakTV
Koncesionet me Partneritet Publik Privat (PPP) në sektorin e shëndetësisë të kritikuara gjerësisht për kostot e larta kundrejt efikasitetit duket se do të rinovohen pas përfundimit të afateve. Ministria e Shëndetësisë nxori këto ditë për konsultim strategjinë 10-vjeçare deri më 2030 për ecurinë e politikave dhe financimeve në sektor. Koncesioni......

Pandemia i bëri shqiptarët “dembelë”/ Tirana, Dibra dhe Lezha qytetet me nivelin më të lartë të personave që nuk duan punë

ShijakTV
Pandemia Covid-19 ka shkaktuar nivele të larta të “dembelizmit” në të gjithë vendin. Personat në moshë pune që nuk po kërkojnë një punë u rritën me ritme të larta gjatë pandemisë, por edhe pas kalimit të valës së dytë, fenomeni mbeti i lartë sidomos në qytetet e Tiranës, Dibrës dhe......

Raporti i INSTAT: Shqipëria me numrin më të lartë të të vetëpunësuarve në Europë, 41% e tyre me arsim 8/9 vjeçar

ShijakTV
Vetëpunësimi, përmes hapjes së një dyqani, njësie shërbimi, apo ofrimit të shërbimeve të profesionalizuara është forma më e përhapur se si fitohet jetesa në Shqipëri. Sipas të dhënave të INSTAT, në fund të vitit 2020 gati 32% e të punësuarve në vend ishin të vetëpunësuar. Të dhënat e tjera të......

Kryemadhi paraqet në Kuvend 3 amendamente për bujqësinë: Ndihma për fermerët të shkojë në 7.1 miliardë lekë

ShijakTV
Liderja e LSI-së Monika Kryemadhi nga foltorja e Kuvendit sot shpalosi tre amendamente që lidhen me bujqësinë, pasi sipas saj sot më shumë se kurrë fermerët po përballen me vështirësi. Ajo kërkoi që ndihma konkrete për fermerët të shkojë realisht në 7.1 miliardë që sipas aj vetë kryeministri trumpeton, ndërsa......