Bota

Skandal diplomatik mes Londrës e Washingtonit

Admin
Ambasadori britanik në SHBA mësohet të ketë treguar i papërmbajtur në komunikimet e tij me Londrën, teksa bënte vlerësimin e punës së adminisratës së Shtëpisë së Bardhë nën drejtimin e Donald Trump. Qeveria britanike tha se po heton rrjedhjen e dokumenteve të fshehta, në të cilat, ambasadori britanik në Shtetet......

Greqia bëhet blu, Mitsotakis të dielën kryeministër

Admin
“Të dielën Greqia do të bëhet blu, blu e qiellit, blu e detit. Të dielën ne votojmë, të hënën kthejmë një faqe në historinë e politikës greke”.  Është kjo thirrrja e Kyriakos Mitsotakis, drejtuar mbështetësve të “Nea Demokracia. Nga podiumi i takimeve elektorale, ai pritet të ngjitet javën e ardhshme......

Kalifornia në alarm, tërmeti e zjarret shkaktojnë dëme materiale

Admin
Një tërmet i fuqishëm me magnitudë 6.4 ballë i shkallës Rihter  tronditi Kaliforninë Jugore por pa shkaktuar viktima përveç dhjetëra të plagosurve, dëmeve materiale dhe zjarrit në qindra banesa. Forcat zjarrëfikëse dhe ekipet e kërkim shpëtimit nisën menjëherë dhënien e ndihmës mjekësore. Sipas sizmiologut John Rundle banorët e zonës kanë......