Bota

Venezuela pas bllokimit të ndihmave, ndalon edhe eurodeputetët

Admin
Venezuela e ndodhur tanimë prej ditësh në një krizë të rëndë ekonomike dhe politike e cila i kapërcyer kufinjtë përveç bllokimit të ndihmave humanitare të mbërritura nga shtetet e bashkuara së fundmi ka ndaluar edhe vizitat e eurodeputetëve. Katër deputetëve europianë u është mohuar vizita në kryeqytetin Karakas me argumentin......

Ndihmat humanitare, avionët amerikanë drejt Venezuelës

Admin
Avionët amerikanë me ndihma humanitare për Venezuelën janë ndalur në qytetin kufitar Kolumbian të Cucuta dhe po magazinojnë ndihmat me kërkesë të udhëheqësit të opozitës Huan Guaido, I cili ka aktivizuar rreth 600 vullnetarë për shpërndarjen e tyre përtej kufirit me 23 shkurt. Ndërsa presidenti në detyre Nikolas Maduro I......

SHBA, senati shmang mbylljen e qeverisë

Admin
Pas miratimit të buxhetit nga Senati dhe Dhoma e përfaqësuesve që shmang mbylljen e qeverisë amerikane presidenti Donald Trump pritet të shpallë sot gjendjen e emergjencës. Marrëveshja e arritur të hënën dhe e miratuar mbrëmjen e së enjtes përfshin 1.3 miliardë dollarë fonde për ngritjen e barrierave fizike në kufi......

Spanjë, zgjedhje të parakohshme me 28 prill

Admin
Pas takimit të jashtëzakonshëm të kabinetit qeveritar në Madrid kryeministri spanjoll Pedro Sanchez njoftoi në një konferencë për shtyp zgjedhjet e parakohshme të cilat do të mbahen me 28 prill. “Spanja duhet të vazhdojë të përparojë me tolerance dhe repeskt  të përbashkët. Unë  propozoj shpërndarjen e parlamentit  dhe zhvillimin e......

Sheshohen tensionet mes Francës dhe Italisë

Admin
Tensionet mes Francës dhe Italisë duket se do të sheshohen pasi këtë të premte Parisi rikthen sërish në Romë ambasadorin e sajë që e tërhoqi në fillim të shkurtit. Kjo pas një sërë akuzash që qeveria italiane lëshoi drejt Francës për varfërimin e shteteve të Afrikës dhe nxitjen e emigracionit......