Bota

DEMOKRACIA AMERIKANE ENDE NË SPROVË

ShijakTV
Një vit pas inaugurimit të presidentit të Shteteve të Bashkuara, Joe Biden, ish-presidenti Jimmy Carter paralajmëron se SHBA-ja “po lëkundet buzë një humnere”, pasi demokracia “është nën kërcënim”. Autorja Barbara Walter thotë se vendi “është afër një lufte civile – më shumë seç do të donte të besonte secili prej......

TENSIONET NË EUROPËN LINDORE /POLONIA MERR KRYESIMIN E OSBE, MINISTRI RAU: RREZIKU I LUFTËS, ËSHTË MË I MADH SE KURRË NË 30 VITET E FUNDIT

ShijakTV
Rreziku i luftës në zonën që mbulon OSBE, organizata europiane për siguri dhe bashkëpunim, në këto momente është më i madh se kurrë në 30 vitet e fundit. Ky është alarmi që ka ngritur në Vjenë ministri polak i Punëve të Jashtme, Zbigniew Rau, në fjalimin e tij në ceremoninë......

PUTIN – ERDOGAN ZOTOHEN PËR THELLIM TË RAPORTEVE

ShijakTV
Presidenti rus, Vladimir Putin dhe ai turk, Recep Tayyip Erdogan janë zotuar se do të thellojnë raportet, teksa dy liderët kanë zhvilluar një bisedë telefonike. Putin dhe Erdogan “biseduan për bashkëpunimin dypalësh dhe riafirmuan vendosmërinë e tyre që të vazhdojnë të rrisin partneritetin ndërmjet Rusisë dhe Turqisë”, tha Kremlini më......

VAKSINIMI I DETYRUESHËM KRYETARJA E BUNDESTAGUT KUNDËR NJË VENDIMI TË SHPEJTË: ME RËNDËSI TË MOS CENOHEN TË DHËNAT PERSONALE

ShijakTV
    Kryetarja e Bundestagut, Bärbel Bas është shprehur kundër miratimit të shpejtë të një detyrimi për vaksinim kundër Coronës, nga Bundestagu. “Ne duhet vërtet të marrim kohën e duhur për vendimin për vaksinimin me detyrim dhe jo  ta zgjidhim këtë çështje shpejt e shpejt”, tha për mediet, politikania socialdemokrate. Më......

Kombinimi i Omikron me Delta/ OBSH paralajmëron: Kolaps të sistemeve spitalore/ Optimizëm vetëm vaksinohet 70% e popullsisë deri në qershor 2022

ShijakTV
OBSH paralajmëron rënie të mundshme në kolaps të sistemeve spitalore, në pëballje me shpërthimin  masiv të variantit omicron, i kombinuar me deltën. Megjithatë, referuar pritshmërive për një vaksinim të 70% të popullsisë botërore, deri në fund të 6-mujorit të ardhshëm, OBSH shprehet optimiste për një mbyllje më pozitive të 2022.......

Jo vetëm Vuçiç Jugosllavinë/ Edhe Putin përpjekje për ringjalljen e Bashkimit Sovjetik/ Apel ish-Republikave, të mbajnë lidhje të ngushta

ShijakTV
Ashtu si Serbia synon ringjalljen e Jugosllasivë, edhe Rusia po bën cdo pëpjekje për kthimin Bashkimit Sovjetik. Presidenti Vladimir Putin bëri thirrje për lidhje më të ngushta midis vendeve, që dikur ishin pjesë e Bashkimit Sovjetik, 30 vjet pas rënies së tij.Në një takim të Komonuelthit të Shteteve të Pavarura të......