Takimi me Erdogan/ Zbutet Trump: Turqia aleat i shkëlqyer, “s 400” sfidë

ShijakTV
Pasi një periudhe raportesh me ulje-ngrtije të theksuara, ku nuk kanë munguar as kërcënimet ekstreme, presidenti Donald Trump, pohon se Turqia është aleat i shkëlqyer në NATO. Në konferencën për shtyp që pasoi takimin  me Erdogan në Shtëpinë e Bardhë, Trump foli bashkëpunim të ngushte në luftën kundër terrorizmit dhe evidentoi çështjen e armatimit rus me të cilit po pajiset Turqia, si sfidë të fortë, por që siç tha ai, po punohet për ta kapërcyer. Për Presidentin amerikan Donald Trump, Turqia është aleat i shkëlqyer. Shefi i Shtëpisë së Bardhë pas takimit me homogun e tij turk Rexhep Taip Erdogan e përshkroi bashkëbisedimin me nota të larta entuziasmi. Gjatë konferencës së përbashkët për shtyp që pasoi takimin, Trump u tha gazetarëve se kishin folur për një sërë temash, por pa evidentuar ndonjë arritje. Takimet me presidentin turk dhe zyrtarët e tij të lartë ishin “shumë productive dhe diskutimet të mrekullueshme”, tha Trump. “Presidenti Erdoğan e lufton terrorizmin njëlloj sikurse e luftojmë ne. Aleanca amerikane-turke mund të jetë një forcë e fuqishme për siguri dhe stabilitet, jo vetëm në Lindjen e Mesme, por edhe më gjerë. Mezi pres të punoj me ju,” i tha Trump presidentit turk Sistemi anti-ajror rus S-400

30 vite nga rënia e Murit i Berlinit/ Gjermania në festë, por a është arritur vërtetë bashkimi?

ShijakTV
Sot mbushën 3 dekada nga rënia e murit të Berlinit, simbolit më të egër të ndarjes mes lindjes e perëndimit, mes lirisë dhe shtypjes, diktaturës dhe demokracisë. Muri u ngrit mё 1961 nga Republika Demokratike e Gjermanisё (RDGJ) e qeverisur nga sistemi dictatorial. Rënia e murit më 9 nëntor, 1989, u pasua me një kryengritje paqësore dhe popullore në mbarë Gjermaninë Lindore komuniste, që ndodhi mes disa lëvizjeve në vendet e Evropës Qendrore që kontrolloheshin nga sovjetikët dhe që vendosën të shkëputeshin nga Moska, dhe krijuan sisteme demokratike të stilit perëndimor. Situata ndryshoi rrufeshёm mё 9 Nёntor 1989, kur mё nё fund arriti pika kulmore: Günter Schaboëski, kryetari i Partisё sё Bashkuar Socialiste nё Berlinin Lindor, shpalli ligjin e ri pёr udhёtimet jashtё shtetit. Ai shkaktoi, me ose pa dashje me kёtё deklarim, rёnien e Murit tё Berlinit. Imazhet e njerёzve duke brohoritur nё pikalimet kufitare nё Berlin, u pёrhapёn nё mbarё botёn. Ato shёnuan nё mёnyrё emocionuese fundin faktik tё ndarjes gjermane. Njё vit pas kёsaj, mё 3 Tetor 1990, vendi i ndarё politikisht pas fundit tё Luftёs sё Dytё Botёrore, festoi ribashkimin. Kjo ngjarje historike botёrore u bё e mundur vetёm sepse katёr fuqitё fituese tё luftёs ishin

Turqisë i soset durimi, kërcënon BE-në për refugjatët sirianë

ShijakTV
Turqia kërcënon sërish BE me hapjen e portave për 3.6 milion refugjatë kryesisht sirianë, që strehon në territorin e saj. Presidenti Recep Tayip Erdogan, tha nga Budapesti ku u takua me kryeministrin Viktor Orban, se vendi i tij nuk mund ta bartë i vetëm barrën e strehimit të refugjatëve dhe në rast të mos reagimit nga Brukseli, nuk i mbetet zgjidhje tjetër, veç hapjes së dyerve. Kur Turqia filloi ofensivën në verilindje të Sirisë javë më parë, ndër të tjera kishte për qëllim edhe krijimin e një zone sigurie, ku parashikonte rikthimin e dy milionë refugjatëbe sirianë. Por plani i Ergogan nuk gjeti mbështetjen e grupeve për të drejtat e njeriut, vendeve e BE dhe të NATO-s. Sipas përllogaritjeve të saj, Turqia pretendon se ka shpenzuar 40 miliardë dollarë për të mbështetur refugjatët. Si pjesë e marrëveshjes për refugjatët midis BE-së dhe Turqisë të arritur në vitin 2016, blloku 28 anëtarësh premtoi 6 miliardë euro në ndihma për periudhën 2016-2019 me qëllim përmirësimin e kushteve të jetesës për refugjatët sirianë në Turqi. Por, deri më tani vetëm 3.71 miliardë euro janë akorduar për nevojat e refugjatëve. Sipas të dhënave të Komisionerit të Lartë për Refugjatë në Kombet e Bashkuara, Turqia

Brexit “produkt” rus?! Opozita: Moska ndërhyri në Referendumin e 2016-ës

ShijakTV
Në kulmin e debatit institucional, për ekzekutimin ose jo të Brexit dhe të afateve se kur e si duhet të ndodhë, një tjetër çështje shfaqet në skenën e trazuar londineze. Nё Britaninё e Madhe ditët e fundit po qarkullojnë informacione sipas të cilave, Rusia ka ndikuar në rezultatin e referendumit të 2016, kur britanikët shprehen vullnetin për tu shkëputur nga familja europiane. Komisioni parlamentar pёr shёrbimet sekrete i ka paraqitur njё raport kryeministrit Johnson, por ky i fundit nuk e ka bёrë atё publik. Opozita britanike e akuzon qeverinё Johnson, se po e mban tё fshehtё raportin, nё mёnyrё qё opinioni tё mos mёsojё asnjё detaj tё rёndёsishёm pёrpara zgjedhjeve parlamentare tё 12 dhjetorit. “Kjo nuk ёshtё gjё tjetёr veҁse pёrpjekje pёr ta heshtur tё vёrtetёn ndaj parlamentit dhe pёr t’iu kundёrvёnё demokracisё sonё”, tha Zёdhёnёsja e Departamentit për Politikë të jashtme nё Partinё Laburiste, Emily Thornberry tha se “Kjo nuk ёshtё gjё tjetёr veҁse pёrpjekje pёr t’i fshehur tё vёrtetёn parlamentit dhe pёr t’iu kundёrvёnё demokracisё britanike. Sipas saj, raporti mund tё ngrejё edhe ҁёshtje tё tjera, si p.sh. raportet mes Johnsonit dhe njё tё dyshuari si spiun rus në britani. “Raporti mund tё shtrojё edhe ҁёshtjen e kёshilltarit

Supermarrëveshjet Paris-Pekin, Macron dhe Jiping sinjal të fortë botës për tregti të hapur

ShijakTV
Pas 10 vitesh negociata, Parisi dhe Pekini pranuan nënshkrimin deri më 31 janar 2020 të marrëveshjes për ndërtimin në Kinë të një uzine për trajtimin e lëndëve djegëse, bërthamore të përdorura, një superkontratë kjo e shumëpritur nga kompania franceze, por me aksione shumëkombëshe, ”Orano”. Kontrata është vlerësuar më shumë se 20 miliardë euro. Njoftimi u bë në Pallatin e Popullit, në kryeqytetin kinez, me pjesëmarrjen e presidentit Xi Jinping dhe homologut francez, Emmanuel Macron, i cili ndodhet për vizitë shtetërore në vendin aziatik, në krye të një delegacioni të zgjeruar ku bëjnë pjesë përfaqësies të disa prej kompanive më të mëdha franceze. Franca dhe Kina gjithashtu rikonfirmuan mbështetjen e tyre të ndërsjelltë për marrëveshjen e pakthyeshme, sic e vlerësuan ata, për klimën, vetëm disa ditë pasi SHBA dekalaruan zyrtarisht tërheqjen nga pakti i Parisit. Ndërkohë, një zyrtar kinez tha në një konferencë për mediet se vizita tre-ditore e Macron në Kinë, kishte çuar në nënshkrimin e marrëveshjeve të tjera, bilaterale në vlerën e 13.5 miliard euro. Marrëveshje të tilla u nënshkruan në industrinë e aeronautikës, energjisë dhe bujqësisë. Presidenti Xi JinPing, më vonë tha se shpresonte që takimet t’i shërbenin rritjes së multilateralizmin dhe tregtisë së lirë duke dërguar “një sinjal

Bie marrëveshja, Irani rifillon aktivitetin e pasurimit të uraniumit

ShijakTV
Irani bën hapa të tjerë pas në marrëveshjen ndërkombëtare për programin bërthamor. Presidenti iranian, Hassan Rohani njoftoi këtë të martë se ”vendi I tij do të rifillojë aktivitetet e pasurimit të uraniumit në uzinën e tij të Fordos, rreth 180 kilometra në jug të Teheranit, një proces i ngrirë që prej hyrjes në fuqi të marrëveshjes ndërkombëtare të Vjenës në vitin 2015”. Duke i dhënë fund paktit, në fakt të cënuar vijimësisht, sidomos kohët e fundit, Rohani theksoi në një fjalim të transmetuar në televizionin shtetëror, se “Duke nisur nga nesër, ne do të fillojmë të injektojmë gaz në Fordo, duke iu referuar procedurës së përdorur për prodhimin e uraniumit të pasuruar. “Bëhet fjalë për etapën e katërt të planit për reduktimin e angazhimeve iraniane përsa i përket programit bërthamor, filluar në maj në përgjigje të tërheqjes së SHBA-së”, theksoi Rohani. Marrëveshja bërthamore që Irani kishte arritur me Shtetet e Bashkuara, Britaninë, Kinën, Francën, Rusinë dhe Gjermaninë, i kërkonte Iranit të shndërronte uzinën Fordo, në një qendër kërkimore, ndërsa i lejohej atij që të përdorë dy nga gjashtë kaskadat e centrifugave pa uranium. “Ne nuk mund të pranojmë një marrëveshje të njëanshme që ne t’i përmbushim plotësisht angazhimet tona dhe

Huawei pushton Ballkanin, Serbia bazë e kompanisë kineze për Europën Juglindore

ShijakTV
Serbia po synon të bëhet bazë e kompanisë kineze e teknologjisë Huawei, për Evropën Juglindore. Kryeministrja e Serbisë, Ana Brnabiç, ka shfaqur hapur interesin për një bashkëpunim edhe më të ngushtë me liderin aziatik të teknologjisë. Ajo shprehu vlerësim për dy projektet që po zhvillon kompania kineze në Serbi, njërin me ministrinë e Punëve të Brendshme dhe tjetrin me Telekom Serbia. Kryetarja e qeverisë serbe gjatë në një bisedë me Zëvendës Presidentin e Huawei, tha se Serbia ofron një pjesë të qendrës së të dhënave të destinuara për përdoruesit tregtarë, që po ndërton në Kragujevac, ndërkohë që Microsoft, Oracle dhe IBM janë gjithashtu të interesuar për një marrëveshje të tillë. Gjatë vizitës që po zhvillon në Kinë Brnabiq ka paralajmëruar se do të nënshkruajë edhe një memorandum mirëkuptimi me kompaninë Huaëei. Prezenca në rritje e kompanisë kineze në Europë, e sidomos në vendet e Ballkanit Perëndimor, përfshi Shqipërinë, nuk shihet aspak me sy të mirë nga partneri strategjik i rajonit, SHB, të cilat i kanë shpallur luftë Huaweit.  Uashingtoni dyshon që kjo kompani bashkëpunon me qeverinë kineze për të spiunuar, por Hauwei e ka mohuar këtë akuzë. Kur Gjermania vendosi ta linte Hauëein të merrte pjesë në ndërtimin e rrjetit

Hetimet ndaj Trump/ Një tjetër zyrtar i lartë dëshmon kundër në kongres

ShijakTV
Një tjetër diplomat amerikan dëshmoi kundër Trump në Dhomën e Përfaqësuesve ku po zhvillohet hetimi ndaj tij. Referuar bisedës Trump-Zelensky, ku ndër të tjera përmendet edhe emri dhe roli  i ish-ambasadores amerikane në Ukrainë, kjo e fundit i tha Kongresit se është ndjerë dhe ende ndjehet e kërcënuar. Në procesin hetimor që synon shkarkimin e Presidentit Trump, po shtohen emrat e zyrtarëve amerikan që dëshmojnë kundër  tij.   Ish-ambasadorja e Shteteve të Bashkuara në Ukrainë, Marie Yovanovitch, pohoi para Kongresit se është ndjerë e kërcënuar, pasi është njohur me bisedën mes presidentit amerikan, Donald Trump, me liderin e Ukrainës, Volodymyr Zelensky, në të cilën përmendet emri i saj. Ish e dërguara e posaçme e SHB në Ukrainë, është kthyer në qendër të diskutimeve në hetimet që po zhvillohen në Dhomën e Përfaqësuesve, të udhëhequr nga demokratët. Trump në bisedën telefonike i ka thënë homologut Zelenski se “Yovanovitch do të kalojë nëpër disa gjëra”. Ish-diplomatja tha në kongres se nuk e ka të qartë se ç’ka dashur të thotë shefi i Shtëpisë së Bardhë me atë përkufizim. “Nuk e di çfarë do të thotë kjo, por kam qenë shumë e shqetësuar dhe ende jam,” është shprehur Yovanovitch. Kjo e dhënë doli në

Rishfaqet Gorbaçov/ Rënia e Traktatit, paralajmëron rrezik kolosal për botën

ShijakTV
Ish-udhëheqësi sovjetik, Mikhail Gorbaçov, paralajmëron se bota është nën kërcënimin e një rreziku tepër të madh, për shkak të armëve bërthamore. Gjatë një interviste për BBC-në, Gorbaçov u bëri apel të gjitha vendeve që të bëjnë transparencë për shkatërrimin e armëve bërthamore, me qëllim “shpëtimin e vetes dhe të planetit”. Mosmarrëveshjet aktuale midis Rusisë dhe Perëndimit e çojnë botën në “rrezik kolosal” për shkak të kërcënimit nga armët bërthamore, tha ai. “Për aq kohë sa ekzistojnë armë të shkatërrimit në masë, në radhë të parë armë bërthamore, rreziku është kolosal”, tha Gorbaçov. Intervista vjen tri dekada pas rënies së Murit të Berlinit në një kohë që janë rritur shqetësimet për kthim e Luftës së Ftohtë. Tensionet në rritje së fundmi mes Moskës dhe Perëndimit, Gorbaçov i përkufizoi, “Të ftohta dhe luftë”. Mikhail Gorbaçov është bashkëfirmëtar me ish-presidentin amerikan Rregan, i Traktatit të Forcave Bërthamore me Rreze të Mesme (INF), në kohën e Luftës së Ftohtë, në vitin 1987. Në shkurt të këtij viti, pas një sërë paralajmërimesh të presidentit Trump, Shtetet e Bashkuara u tërhoqën zyrtarisht nga kjo marrëveshje, ndër më të rëndësishmet në historinë botërore të shekullit të kaluar. Katër muaj më vonë edhe Vladimir Putin firmosi pezullimin e

Taksa progresive, Zaev e pezullon: Gabuam, larguam investitorët

ShijakTV
Sistemi i taksës progresive, ka rezultuar një dështim në Maqedoninë e Veriut dhe këtë e pranon dhe vetë kryeministri në detyrë Zoran Zaev. E trumbetuar para zgjedhjeve të 2016 si një formulë që do ndikonte në rritjen e nivelit të ekonomisë, taksa prodhoi të kundërtën, ndaj kreu i ekzekutivit e pranon se ka gabuar dhe ka vendosur pezullimin e zbatimit të saj. “E aplikuam taksën progresive dhe ja ku jemi në fund të vitit duke e praniar se nuk i dha rezultatet e duhura. Ky është vetëm një reflektim i një qeverisje së ndershme që do të vazhdojë ta praktikojë, sepse ekzistojmë dhe punojmë për popullin, ndaj është më e ndershme ta pranonojmë gabimin dhe të tërhiqemi një hap prapa, sesa të vazhdohet në diçka nga kapriço dhe të tregojmë se kemi të drejtë në atë që e kemi filluar si politikë”, ka theksuar Zaev. Sistemi i tatimit progresiv filloi të zbatohej në vendin fqinj më 1 janar të këtij viti. Çdokush që kishte pagë apo të ardhura mbi 1,500 euro në muaj, përveç tatimit prej 10%, detyrohej të të paguante edhe taksën progresive prej 18%. Kjo bëri që shumë kompani, sidomos ato të fushës së teknologjisë dhe sferave të