Aktualitet

Kriza politike/ Kalemaj: Shtyrja e zgjedhjeve, domosdoshmëri

ShijakTV
Në kushtet e thellimit të krizës politike, ku opozita ka bojkotuar zgjedhjet e 30 qershorit, dhe ngërcit instuticional, e vetmja mundësi është shtyrja e zgjedhjeve dhe qeveria tranzitore pa Ramën kryeministër. Analisti Ilir Kalemaj, në një intervistë për shijak Televizion shprehet se mazhoranca duhet të lërë hapsirë për zgjedhje kalimtare,......

Shembja e Teatrit/ Çipi: Thirrje ndërkombëtarëve, mos u bëni noterë të diktaturës!

ShijakTV
Natën e kaluar Teatrit Kombëtar i’u hoqën gërmat nga fasada,pa njoftuar drejtuesit e këtij institucioni,në mënyrë të fshehtë si një akt hajdutësh.Për mikrofonin tonë regjizori i njohur pjesë e Aleancës për Mbrojtjen e Teatrit Kastriot Cipi tha se ky veprim i tejkalon kufinjtë e provokimit,ndaj e konsideronte një tallje me......

Legalizimet për vota/ Kaprata: Procesi në kaos

ShijakTV
Këtë të martë, u publikua në fletoren Zyrtare lista me 1000 pranarët që do të marrin tapitë për tokën që kanë ndërtuar pa leje. Megjithatë, dosjet e aplikuesve mbahen qëllimisht sirtareve për tu përdorur në fushtatë për përmbushje të objektivave politike. Është bërë traditë tashmë që procesi i legalizimeve ndodh......

Edi Paloka: Po shkojmë drejt konfliktit civil!

ShijakTV
Nënkryetari i Partisë Demokratike Edi Paloka parasheh mundësinë e përplasjes civile, në rast se qeveria Rama do të tentojë zhvillimin e zgjedhjeve pa opozitën. Nëse ndodh kjo, kemi të bëjmë me vendsoje të dikaturës absolute,-shprehet Paloka. Ose do të pranojmë diktaturën, të ulim kokën dhe njëherë dhe të na sundojë......