Aktualitet

Kupa me timon, kupa pa timon

ShijakTV
Nga Gentian Çala “KUPA ME TIMON, KUPA PA TIMON” (Në vend të replikës) Z. Kryeministër, timoni që po mban nuk është i ndonjē xhipi Ford, por po drejton thjesht një Tatra. Një Tatra, që i duket si makinë amerikane. Kurse të tjerëve u thotë, kujdes se mos blini ndonjë makinë......

“Borxhi publik ka kaluar 80%”, Spahiu: Po vuajmë modelin e dështuar të Ramës për ekonominë

ShijakTV
Borxhet e krijuara nga mospagimi i sigurimeve shoqërore nga institucionet dhe entet publike, tregon situatën e rëndë ekonomike në të cilën ndodhet vendi. Kështu është shprehur ish-deputeti i LSI-së, Përparim Spahiu në një deklaratë për mediet. Spahiu deklaroi se me fondet e shtetit paguhen punonjës që nuk janë të regjistruar......

“Shteti nuk shlyen dot detyrimet”, Irena Beqiraj: Fshehja e borxhit, e papranueshme

ShijakTV
Detyrimet e pa-paguara të sigurimeve shoqërore kanë kapur vlerën e 14 miliardë lekëve. Një pjesë e konsiderueshme e tij i përket pushtetit vendor. Mospagesat vazhdojnë të përkeqësohen në rreth 1100 institucione. Kjo është e papranueshme deklaroi për mikrofonin tonë ish-ministrja e financave Irena Beqiraj duke argumetuar se ky është detyrimi......

Avni Delvina rikthehet me “Notre Drame De Tiran”, ekspozita dedikuar kauzës së Teatrit Kombëtar

ShijakTV
Artisti Avni Delvina rikthehet me një tjetër ekspozitë, këtë herë me “Notre Drame De Tiran”, që pritet të hapet në 2 Nëntor në orën 17:30, në ambientet e Teatrit Kombëtar. Ekspozita iu dedikohet të gjithë qytetarëve dhe artistëve në mbrojtje të Teatrit prej gati dy vitesh, duke i mbështetur ato......

Nga Basir Çollaku/ Edi, Linda, Olsi, Gregu, Rea…gara për ca m³ dollarë më tepër

ShijakTV
Shqiptarët kanë një fatkeqësi si kryeministër, një katastrofë humanitare, një shpërthim spitalor, një të dalldisur të paligjshëm, një njeri me rrezikshmëri të lartë shoqërore, një Edi Ramë. Plaçkitja e tij, gremina e ndërtuar nga ai në këto gjashtë vite kryeministër dhe 11 vite kryebashkiak, do t’i lërë të mjerë për......