Aktualitet

Bujar Spahiu, kreu i ri i KMSH-së/ Procesi u monitorua, Gurra: Është kapur insitucioni

Admin
Më një diferencë të theksuar votash me dy kandidatët e tjerë në garë, Bujar Spahiu u zgjodh kryetar i Komunitetit Musliman Shqiptar. Edhe pse procesi i votimit u monitorua nga përfaqësues të OSBE-së dhe Ambasadës amerikane në Tiranë, njëri prej kandidatëve, Ylli Gurra, akuzoi se institucioni është i kapur.    Komuniteti......

Peshqit e mëdhenj po “hanë” të vegjlit!

Admin
Nga Përparim Spahiu Oligarkia është një grup i vogël njerëzish që kanë në dorë kontrollin e vendit. Thelbi i ekzistencës apo krijimit të një grupi të tillë është lidhja e këtij e tijë me polikën, dhe si rrjedhojë krijimin e ligjeve të veçanta që favorizojnë, me ligj, bizneset e tyre,......

Hajde Liam!

Admin
Nga Renaldo Salianji Hajde Liam. Hajde në Shqipëri. Merr avionin e parë dhe nisu për në vendin e shqiponjave. Do ta kuptosh se ku po shkon sapo të porositësh biletën. Do të të duket pak më e shtrenjtë se zakonisht Liam, por ata që të ftuan të vije nuk të......

Të qeverisësh me gaz lotsjellës, pse Rama ka zgjedhur t’i përgjigjet opozitës me gjuhë arrogante nga rrethet e Jugut

Admin
AGRON GJEKMARKAJ Dita e djeshme mori trajtën dramatike të së pazakonshmes, qysh kur zëdhënësit e Kuvendit Popullor shpallën se mbajtja e seancës plenare spostohej nga e enjtja në të martë. Gjithësa nënkuptohej për faktin se opozita kishte paralajmëruar protestë. E pamundur është t’u ikësh me truk shkaqeve që na kanë......

“Përdorimi i gazit, qytetarët u konsideruan armiq”

Admin
“Protesta e opozitës së bashkuar para parlamentit jo vetëm që nuk ishte e dhunshme por ishte lehtësisht e menaxhueshme nga forcat policore” kështu shprehet për shijak Tv ish drejtuesi i policisë Arjan Hoxha. Ai argumenton se asnjë polic nuk u lëndua nga ky tubim, por ishin qytetarët ata që u......

Gazi helmues, ish-ministri: Të ngrihet komision hetimor

Admin
Ish deputeti i LSI, Edmond Panariti, ka reaguar lidhur me përdorimin e gazit luftarak ndaj protestuesve, në revoltën e ditës së martë para Parlamentit. Panariti shkruan se duhet të ngrihet një komision hetimor për të analizuar përbërjen e “bombave” lakrimogjene siç i quan ai. Ish deputeti kërkon nga ky komision......