Aktualitet

Presidenti i Sllovenisë: BE t’i liberalizojë vizat për Kosovën / Osmani: Të ndalet retorika destabilizuese e Serbisë në rajon

ShijakTV
Presidenti i Sllovenisë, Borut Pahor në kuadër të vizitës së tij zyrtare në shtetin tjetër shqiptar, Kosovë ka zhvilluar  këtë të hënë një konferncë të përbashkët me homologen Vjosa Osmani, ku ka theksuar se Sllovenia ka mbështetur përpjekjet e Kosovës për pavarësi, njësoj siç edhe e ka mbështetur edhe në......

Motivi i të shtënave ende i paqartë/ Prokuroria: Hetimet në Deçan nuk janë të lehta

ShijakTV
Megjithëse është arritur të sigurohen disa informacione që ndihmojnë në zbardhjen e krimit të rëndë në Deçan, procesi hetimor mbetet shumë i vështirë. Departamenti për Krime të rënda në Prokurorinë Themelore në Pejë tha se ka siguruar disa informacione, që mund të çojnë në zbardhjen e rastit të vrasjes së......

Kundër demotimit të rafinerisë, naftëtarët e Ballshit sërish në protestë/ Përplasen me rojet e sigurisë

ShijakTV
Naftëtarët e Ballshit nuk ndalin protestat kundër shkatërrimit të rafinerisë pa marrë dëmshpërblimet.  Të shumtë në numër dhe të mbledhur në ambientet e jashtme të rafinerisë së Ballshit, ata kërkuan zgjidhjen e problematikës së tyre në lidhje me pagat e prapambetura, ndërsa u bëjnë thirrje organeve shtetërore që të mos......

Certifikata e vaksinimit, detyrim/ Zvicra i thotë ‘Po’ masave të qeverisë në referendumin e të dielës

ShijakTV
E kontestuar në sheshe, “Green Pass” ka kapërcyer në masë të madhe pengesën e votimit në Zvicër, ku, për herë të parë në botë, votuesit u thirrën të votojnë në referendumin për ndryshimet legjislative që futën lejen shëndetësore: 62% e zviceranëve votuan në favor. Në një klimë të polarizuar, fitorja......

Varianti ‘Omikron’ alarmon botën/ Britania e Madhe thërret në takim të jashtëzakonshëm liderë e G7

ShijakTV
Britania e Madhe presidente e radhës së G7-s ka thirrur një takim të jashtëzakonshëm të ministrave të Shëndetësisë. Sipas të dhënave të para të mjekëve, pacientët me variantin Omikron shfaqin “lodhje ekstreme”. Gjithnjë e më shumë shtete kanë konfirmuar raste të variantit të ri të virusit Corona, Omikron dhe vendosin......

Mungesa e infrastrukturës dhe kanalizimeve, përmbytet Gjirokastra dhe Vlora/ Bllokohen akse rrugore

ShijakTV
Ulja e ndjehsme e temperaturave dhe reshtjet intensive kanë shkaktuar probleme në disa qarqe të vednit, kryesisht në jug. Moti i keq përgjatë natës ka krijuar probleme në Bashkinë e Gjirokastrës. Mësohet se si pasojë e reshjeve të dendura të shiut ka dalë nga shtrati përroi i Lënxës në fshatin......

Raporti i INSTAT: Shqipëria me numrin më të lartë të të vetëpunësuarve në Europë, 41% e tyre me arsim 8/9 vjeçar

ShijakTV
Vetëpunësimi, përmes hapjes së një dyqani, njësie shërbimi, apo ofrimit të shërbimeve të profesionalizuara është forma më e përhapur se si fitohet jetesa në Shqipëri. Sipas të dhënave të INSTAT, në fund të vitit 2020 gati 32% e të punësuarve në vend ishin të vetëpunësuar. Të dhënat e tjera të......

Plas skandali/ Deputeti socialist uron Ditën e Pavarësisë me portretin e diktatorit Enver Hoxha mbi flamur

ShijakTV
E pabesueshme por faktike është mënyra se si ka zgjedhur të uroj shqiptarët për festën e shpalljes së Pavarësisë, këtë 109 vjetor, deputeti i Partisë Socialiste, Bujar Çela i cili ka shprehur urimet e tij përmes një fotoje ku shfqet diktatori Enver Hoxha me Flamurin Kombëtar. Deputetët e PD, më......