Aktualitet

Protesta live në botë/ Gazetarët e mediave ndërkombëtare në Tiranë

Admin
Protesta e së enjtes përpara parlamentit ka marrë vëmendjen e mediave ndërkombëtare ashtu sikurse edhe ajo e 16 shkurtit. Disa kanë raportuar Live, mes tyre “Rai 1”, “SkyNews 24”, “Rai News 24, “Zëri i Amerikës” dhe “Deutche Welle”, ndërsa bëjne thirrje që të shmanget dhuna. “The Washington Post” shkruan se......

Lulzim Basha dorëzon mandatin, bie parlamenti

Admin
Lulzim Basha dhe deputetët e Partisë Demokratike kanë dorëzuar mandatet në kryesinë e Kuvendit dhe janë bashkuar me protestuesit. Vendimi për djegien e manadateve pas propozimit të kryetarit të Partisë Demokratike Lulzim Basha u konfirmua me votë unanime nga deputetët, kryesia e partisë dhe këshilli kombëtar i PD....

Sandër Lleshi fotografon targat e protestuesve

Admin
Partia Demokratike dega e Durrësit ka denoncuar presionin që ju është ushtruar nga policia për të marrë pjesë në protestën e sotme. Nuk është rrethuar vetëm parlamenti nga forca të shumta policore, por të gjitha hyrjet për në kryeqytet janë bllokuar nga postblloqe të policisë. Denoncimet tregojnë se policia po......

Djegia e mandateve/ A e minon demokracinë?

Admin
Nga Neritan Sejamini Ambasada amerikane ka deklaruar se lënia e mandateve nga opozita “minon parimet bazë të demokracisë dhe saboton përparimin e rëndësishëm që Shqipëria ka arritur në zbatimin e ligjit dhe qeverisjen e përgjegjshme.” Vështirë se mund të argumentohet se lënia e mandateve minon demokracinë, pasi është demokratike që,......

Presidenti Meta pritet nga Presidenti federal gjerman, Frank-Walter Steinmeier

Admin
Sot në Berlin, Presidenti i Republikës, Sh.T.Z. Ilir Meta u prit në një takim të veçantë nga Presidenti i Republikës Federale të Gjermanisë, Sh.T.Z. Frank-Walter Steinmeier. Presidenti Meta vlerësoi marrëdhëniet e shkëlqyera midis dy vendeve dhe shprehu mirënjohjen e thellë për mbështetjen 30-vjeçare të Gjermanisë për zhvillimin e Shqipërisë dhe......