Aktualitet Flash Politike

Shullazi bën reformën, Rama bindet. Do u mbajë fjalën apo lejojë ikjen?!?!  Një rast pragarratie!

ShijakTV
Nga Basir Çollaku Aq mirë po ecën reforma në drejtësi e Ramës, sa Shullazi ka 10 seanca te Krimet e Rënda, që u bën vetting me libër shpie gjyqtarëve. Dhe kryereformuesi letrar as e hap gojën të thotë një fjalë për të mbrojtur togat e zeza. Por u jep shpresë botëve të zeza. Sepse shefi është ai në qeli, Shullazi, jo ky në karriken lisharës te godina me qera ne Bulevard. Ata atje në qeli, e dinë mirë dhe kalendarin e rivlerësimit të subjektit gjykatës. Ndaj ia bëjnë me dije në sallën e gjyqit se në kurriz të tyre varet ecuria e procesit të karrieres. Sepse ai atje në qeli drejton, ndërsa letërshkruesi Rama, bindet me urtësi. Problemi është te kontrata mes tyre. Cilën të mbaje. Të heqë e zhdukë gjurmët e punëve bashkë.?!  Por ato mund ti kenë ruajtur çunat e qelive.! Se ata nuk lëshojnë pe kur të kane dhënë dorën e madhe për të fituar punën e madhe. Kjo është bela e rëndë. Sepse.. Kujtojmë një detaj jo zyrtar por as te shkruar në akull!!! Mediatikisht është shkruar disa here se KM e ka berë një premtim një prej të fortëve të burgut se pas largimit të ambasadorit
Aktualitet Flash

Ja shifrat marramëndëse të personave që vuajtën nga komunizmi

ShijakTV
Nga Arben Meta Kampi famëkeq i Tepelenës ishte në gjendje të mjerueshme. Në të kanë mbetur vetëm gërmadhat. Përse nuk e miratojnë kërkesën për restaurimin e kampit dhe ngritjen e një muzeu?!!! Këta duan që ne të harrojmë historinë, ose në rastin më të keq t’ia lëmë në dorë Baba Takut që ta shkruaj ai si të dojë! Një popull që harron historinë është i destinuar ta përsërisë atë! Mbi debatin e një dite më parë në parlament midis drejtuesit  të Institutit për Studimin e Krimeve dhe Pasojave të Komunizmit  Agron Tufa dhe deputetit socialist Spartak Braho, i riu Arben Meta kujton disa nga ngjarjet më hidhura të komunizmit, ku eksponentë të Partisë Socialiste kanë qenë në poste drejtuese në atë kohë. ”Shqipëria ka kaluar një nga regjimet totalitare nga më të egrat në histori dhe sot më shumë se kurrë ne u ballafaquam me këtë fakt. Në fakt nuk kishte ironi me te madhe sesa teksa vizitoje kampin e eger famëkeq të Tepelenes, të shikoje nga ekrani nje shfaqje të turpshme, madje nga me të ndyrat në historinë e parlamentarizmit Shqiptar, ku profesori jone i nderuar Agron Tufa, sulmohej nga një mbetje e komunizmit i veshur me pushtetin e
Aktualitet Flash Politike

Letra e tretë e Ramës/ Vasili: Duhet të shkruajë letra,aq sa merr ilaçe

ShijakTV
Pas publikimit të letrës së tretë dhe ftesës që kryeminstri i bëri kryetarit të Partisë Demokratike Lulzim Basha ka reaguar ish- kreu i grupit paralametar i LSI Petriit Vasili i cili I konsideron letrat publike të Ramës, letra drejtuar vetes. Ai shkruan se nuk mjafton një, por kryeministri duhet të shkruajë tre letra dhe pse sipas tij askush nuk i përgjigjet.   Edi Rames s’ka kush ti shkruaje!! Edi Rama i shkruan perdite nga nje leter vetes. Gjynah vertet,qe shkruan kaq pak. Nje leter ne dite s”eshte asgje. Se paku tre letra ne dite duhet te shkruaje,se pergjithasisht keshtu merren edhe ilaçet ne mengjez ne dreke dhe ne darke. Por tharja e rrenjeve te mendimit ka bere qe edhe korteksi i trurit ti thahet,ndaj per nje tru te thare e te atrofizuar edhe nje leter ne dite nuk eshte pak bile eshte shume… Ndonje truthare me keq se ai vete i ka thene me shume dashuri “shkruaji nga nje leter perdite shefo”. Dhe Edi e ben,se ju kam thene kaq here qe ai ben cfare i thone se vete nuk mendon. Dhe ata vazhdojne ta tallin….e tallin keq….e tallin rende. Asnje nuk i pergjigjet,asnje nuk harxhon asnje sekonde kohe me
Aktualitet Bota

Zgjedhjet në BE/ Votojnë Britania dhe Holanda, sondazhet favorizojnë forcat nacionaliste

Shijaktv
Këtë të enjte Britania dhe Holanda u janë drejtuar votimeve për zgjedhjet parlamentare të Bashkimit Europian të cilat do të udhëheqin politikën e Brukselit për pesë vitet e ardhshme. Ndërsa vendet e tjera të bllokut do të mbajnë votimet e tyre nga e premtja deri të dielën mbrëma. Britanikët u nënshtrohen këtyre zgjedhjeve mes trazirave të Brexit gati tre vite pasi vendi I tyre votoi për lënien e Unionit. Për rrjedhojë ata do të zgjedhin 73 deputetë të Parlamentit Europian që do të përfaqsojnë Mbretërinë e Bashkuar edhe pse kjo e fundit ka deklaruar se nëse largohet nga blloku deri në fund të qershorit nuk do t’I marrë ato vende në parlament. Sondazhet sugjerojnë se vetëm një në pesë konservatorë që votuan në zgjedhjet e fundit kombëtare në 2017 ka në plan të votojnë këtë të enjte përkundrejt 62 % të popullsisë që do të mbështesin Partinë Brexit të Nigel Farage e cila po bën fushatë me sloganin “asnjë marrëveshje për Brexit”. Ndërsa përqindja e mbetur pritet të shpërndahet mes forcave pro-europiane si Liberal Demokratët, Ndryshimi I Mbretërisë së Bashkuar dhe Partia e Gjelbër. Mbretëria e Bashkuar duhej të largohej nga blloku pothuajse dy muaj më parë por mos arritja
Aktualitet Ekonomi Flash

Eurostat për emigrimin/ Më keq se në luftë, Shqipëria lë pas edhe Sirinë

ShijakTV
Eurostat alarmon me shifrat e raportit të fundit rreth emigracionit nga vendet e Ballkanit Perëndimor. Sipas të dhënave për 2018, Shqipëria pati nurmin më të lartë në botë të kërkesave për azil në raport me popullsinë, duke lënë pas edhe vende në konflikt të armatosur, si Siria. Eurostat në një raport të fundit mbi zhvendosjen së popullsisë, duke analizuar vendet që aspirojnë  anëtarësimin në BE, konstaton se Shqipëria ka shënuar tkurrjen më të madhe të popullsisë, krahasuar me vendet e tjera në rajon. Po sipas raportit, shkaku kryesor i këtij treguesi është migracioni i lartë.  Braktisja e vendit nga shqiptarët, gjatë përiudhës 2015-2018 ka kapur ritmet e fillim viteve ’90.  Sipas statistikave të Eurostat, referuar kërkesave për azil, Shqipëria në vitin 2018 ishte e para në botë për numrin e popullsisë me 6.6 aplikime për 1,000 banorë, duke lënë pas Gjeorgjinë, me 4.6 aplikime për 1000 banorë dhe  Sirinë, me 4.4 aplikime. 2015-a, që përkon me vitin e dytë të mandatit të qeverisjes socialiste, kulmoi me rreth 69 mijë persona që kërkuan azil në një nga vendet e BE, duke mos përllogaritur këtu largimet drejt vendeve të tjera si SHB apo shtete të tjera të botës. Në nivel rajonal, Shqipëria,
Aktualitet Flash Politike

Gazment Bardhi mesazh deputetëve: Beteja nuk është me Borchard

ShijakTV
Sekretari  i përgjithshëm , Gazmend Bardhi iu ka kërkuar përfaqësuesëve të Partisë Demokratike të mos komentojnë deklartat e amabasdorit të OSBE në Shqipëri.Ai thekson se beteja e opozitës nuk është me Bernd Borchard,por me kryeministrin Rama dhe qeverinë e tij.Ky është një diversion i përgatitur ,sipas Bardhit me qëllim për të larguar vëmendjen nga kriza politike e shkaktuar në Shqipëri.Pavarsisht qëndrimit të ambasadorit për situatën kritike ku ndodhet vendi ,Partia Demokratike ka vendosur mos bëhet pjesë e debatit me trupën diplomatike ,por të përqëndrohet te aksioni i saj për të larguar Edi Ramën nga drejtimi i Shqipërisë dhe krijimin e një qeverie tranzitore që do të cojë vendin në zgjedhje të parakohshme. “Asnjë koment për deklaratat e Borchard. Është diversion i pastër për të hequr vëmendjen nga kriza politike dhe shkaqet e saj. Beteja jonë nuk është as me Borchard, as me Spiropalin, por me Edi Ramën dhe bandën në pushtet. Ju përshëndes”.
Aktualitet Flash

Banka e Shqipërisë refuzon monitorimin e “Tirana Bank” të Samir Manes

Shijaktv
Biznesmeni Samir Mane po vështron nga larg se si dy institucione të rëndësishme financiare nuk bien dakord, nëse investimi i fundit i tij, “Tirana Bank”, duhet mbajtur ose jo nën monitorim. Autoriteti i Konkurencës ka dyshime se “Tirana Bank”, e cila kontrollohet në pjesën absolute te aksioneve nga grupi “Balfin”, mund të cënojë rregullat e tregut, duke injektuar kredi favorizuese për kompanitë e tjera të Samir Manes. Për këto dyshime, Konkurenca kërkon nga Banka e Shqipërisë që të kryejë monitorimin periodik të “Tirana Bank”. Por, kjo kërkesë e Autoritetit të Konkurencës nuk mirëpritet nga Guvernatori Gent Sejko dhe bordi drejtues i Bankës së Shqipërisë. Pas një komunikimi të vazhdueshëm ndërmjet dy institucioneve, Autoriteti i Konkurencës, me vendimin e datës 19 Prill 2019 ka rrëzuar përfundimisht pretendimet e Bankës së Shqipërisë, e cila argumenton se ajo nuk ka kompetencë për të monitoruar aktivitetet tregtare që operojnë jashtë tregut bankar. Debati tekniko-ligjor mes dy institucioneve duket se favorizon biznesmenin Samir Mane, i cili vijon i pashqetësuar aktivitetin e tij bankar dhe tregtar. Konkurenca e cënuar Në Gusht të vitit 2018, “Tirana Bank” njoftoi marrëveshjen-në parim, për shitjen e aksioneve të saj drejt grupit të biznesit Balfin (joint-venture me Komercalnija Bank, Maqedoni). Në
Aktualitet Flash Sociale

Kërkesat, studentët ultimatum qeverisë: 24 orë kohë për të kthyer përgjigje

Shijaktv
Janë rikthyer fuqishëm studentët ditën e sotme në protestën e tyre e cila do të jetë edhe më masive në ditët ne vijim. Ata kërkojnë plotësimin e kërkesave të tyre, ndërsa i kanë lënë kohë qeverisë 24 orë për t’ju kthyer përgjigje pas publikimit të kerkesava që ata kanë renditur. • Reduktimi 50% i tarifës së masterit • Heqja e tarifave plus për provimet e mbartura • Të mbahet kriteri i gjuhës së huaj dhe të jepet si provim në Fakultetin e Gjuhëve të huaja me një tarifë minimale të përballueshme nga studentët • Rankimi i programeve të studimit • Të vendoset paga minimale prej 30 mijë lekë në muaj gjatë periudhës së stazhit për studentët e mësuesisë • Reform e kurrikulave mësimore • Rritja arbitrare e mesatares pa asnjë konsultim public me maturantët • Respektimi i parimit të procesit të Bolonjës për të drejtën që duhet të kenë studentët e programeve 2-vjeçare post sekondare për të transferuar kredite dhe për të vazhduar studimet Bachelor • Zbatimi i ligjit për bursa dhe tarifa 0 për studentët që ndjekin programe në degë priorittare IT, gjeologji miniera, inxhinieri mekanike, energji e rinovueshme etj. • Investim urgjent për kabinetet IT dhe laboratore didaktike
Aktualitet Flash

Nis Protesta Studentore/ Të rinjtë e Korçës drejt Tiranës

ShijakTV
Protesta studentore nisi nga qyteti i Korçës.Të rinjtë e universitetit “Fan S. Noli” i janë bashkuar protestës kombëtare të studentëve duke bojkotuar mësimin. Një pjesë e tyre janë nisur drejt Tiranës, për të marrë pjesë në protestën e orës 12:00. Studentët e Korçës kërkojnë unifikimin e kartës së studentit në rang kombëtar, të paguhet periudha e stazhit, të rankohen programet e studimit si dhe portali i transparencës të bëhet funksional. Po ashtu pesha e votës së studentëve të rritet me 25 përqind si dhe përfaqësuesi i studentëve në Bordin e Administrimit të zgjidhet nga studentët jo nga Ministria. Presioni nuk kishte si të mungonte edhe këtë herë. Anëtarët  e këshillit studentor janë shantazhuar për  të mos marrin pjesë në protestë. Presione ka pasur ndaj familjarëve të studentëve, sidomos për atë që janë në marrëdhënie pune shtetërore. Sot në orën 12:00 studentët rikthehen para Ministrisë së Arsimit, siç thonë ata qeveria nuk ka përmbushur kërkesat edhe pse lançoi “Paktin për Universitetin” në muajin janar, dokument i cili shoi protestën studentore dhe riktheu normalitetin në fakultete.
Aktualitet Flash Sociale

Protesta e studentëve/ Guçe: E kujt është fitorja? E imja? Jo, e jona!

ShijakTV
Kur na ndajnë vetëm pak orë nga nisja e protestës studentore Kryetari i Këshillit Studentor jep një mesazh të fortë për gjithë të rinjtë: “ Por, injoranca i ka rrënjët e thella edhe tek rinia shqiptare! Para 3 vitesh isha një student i thjeshë i cili revoltohej me punen e këshillave studentore dhe u zotua të bënte sikur gjënë me të vogel për të qënë jo ndryshe prej tyre, por me afer unioneve studentore europiane. Aktiviteti i parë qe kam realizuar si kryetar i Këshillit Studentor ka qenë nje leksion i hapur i cili nxori në pah etjen e studentëve për aktivitete të tilla akademike dhe dëshiren e tyre për të mësuar më teper. Por përsëri pati nga ata që thanë :”Sna duhen leksionet e hapura”. Më pas nder shume aktivite të tjera u organizua simpoziumi i parë i Shkencave, të cilin u perpoqem sa me shume ta mediatizonim për të nxitur sa me shumë studentë pjesemarrës! Dhe pati nga ata që thanë “ju beni  veç party”, pa i shkuar fare në mend që mund edhe të aplikonin për simpoziumin dhe të thonin “Shume fillim i mire, hajde rregullojme dhe 1 , 2, 3 gjëra të tjera” !  Ato 1, 2,