“Do bëjmë gjithçka për t’ju ndihmuar”, Basha me banorët në Borizanë, Bubq dhe Rranxë të Krujës

ShijakTV
Kreu i PD-së, Lulzim Basha vizitoi banorët e fshatrave Borizanë, Bubq dhe Rranxë e Krujës, të prekur nga tërmeti, të cilët i shprehën shqetësimin se askush nga shteti nuk ka shkuar për të vlerësuar dëmet apo për t’u ardhur në ndihmë me ushqime, ngrohje dhe veshmbathje. Të vetmit që u kanë ardhur në ndihmë janë shtetasit nga Kosova. Shumë familje jetojnë në qese plasmasi, në sera, dikush në çadrën e cila u erdhi 1 javë pas tërmetit. Basha bëri thirrje që inxhinierë të specializuar duhet menjëherë të vlerësojnë gjendjen në Borizanë dhe jo punëtorë të bashkisë dhe të jepet zgjidhje për familjet. “Gjëja e parë që duhet është të vlerësohet dëmi dhe të jepet zgjidhje. Në bazë të dëmit të ndahen paratë për rindërtim. Kemi ardhur për të ndihmuar me ç’të mundemi. Do bëjmë gjithçka për t’ju ndihmuar. Do të ngremë zërin që shteti të ndërhyjë”, tha Basha. “Kanë ardhur punonjës të Bashkisë dhe jo specialistë”, thonë banorët, duke shkaktuar se shtëpitë e tyre u dëmtuan që në 21 shtator. Një kryefamiljar rrëfeu se me tërmetin e 21 shtatorit, shtëpia e tij u dëmtua. Pas asaj ngjarje, ai shtoi trarë mbrojtës dhe familja e tij dy muaj më vonë, në

Kapërcen Komisionin e Ligjeve, Prokurori i “fshehtë” në votim, Rama braktis Markun

ShijakTV
Votim i fshehtë, i pangjashëm me rastet e tjera. Duket se ky është urdhëri për të bërë Olsian Çelën fitues të postit të shefit të akuzës. Mazhoranca nuk e ka lënë pas dore as emergjencën e saj për Prokurorin e Përgjithshëm, ndonëse kishte kohë deri me datë 22 Dhjetor. Duket se PS ka braktisur zgjedhjen e saj unanime para dy vitesh, dhe tashmë ka një preferencë të re. Arta Marku, me shumë gjasa do të zëvendësohet sot nga Olsian Çela. Në mbledhjen e socialistëve në praninë e kryetarit të tyre, porosia ka shkuar në ktë adresë për tu votuar sot në seancën plenare. Ndonëse palët brenda mazhorancës, nuk është se janë tërësisht në një mendje për projeksionin e ri, sërish mesazhi i dhënë është vështirë të përmbyset. Skema Gara për tu bërë me Prokuror me mandat të plotë dhe jo të përkohshëm, duhej të ishte mbyllur shumë muaj më parë, por telashet nuk janë menaxhuar në formën e duhur nga qeveria. Për të ardhur të Olsian Çela, struktura përzgjedhëse, qoftë ajo politike dhe teknike, kanë qenë të orientuara mirë. Emri i Çelës, ndryshoi dhe disa rregulla të vogla për tu avantazhuar në kualifikimin në renditje. KLP e mbylli aplikimin me

Zgjedhja e anëtarëve të rinj të KED, reagon Meta

ShijakTV
Presidenti Ilir Meta ka reaguar pas hedhjes së shortit për anëtarët e rinj të Këshillit të Emërimeve në Drejtësi. Në një reagim në facebook, Kreu i Shtetit thekson se tashmë e rëndësishme mbetet veprimtaria transparente e këtij instutucioni për vitin e ardhshëm. “Pas një shorti tepër TRANSPARENT, tani më e rëndësishme mbetet veprimtaria plotësisht TRANSPARENTE dhe në respekt të ligjit e Këshillit të Emërimeve në Drejtësi (KED) për vitin e ardhshëm”, ka shkruar Presidenti. Pak më parë, në Presidencë u hodh shorti për anëtarët e këtij institucioni për 2020. Anëtarë u zgjodhën: Fiona Papjorgji-gjyqtare e Gjykatës Kushtetuese Vitore Tusha-gjyqtare e Gjykatës Kushtetuese Ardian Dvorani-gjyqtar i Gjykatës së Lartë Arta Marku-Prokuroria e Përgjithshme Miranda Andoni -gjyqtare në Gjykatën e Apelit Gjirokastër Saida Dollani-gjyqtare në Gjykatën e Apelit të Krimeve të Rënda Ludovik Dodaj-prokuror në Prokurorinë e Apelit Durrës Fatjona Memçaj-prokurore në Prokurorinë e Apelit Tiranë Arjan Qafa-gjyqtar në Gjykatën Adminsitrative të Apelit Tiranë Ndërsa anëtarët zëvendësues janë: Marsida Xhaferllari-gjyqtare e Gjykatës Kushtetuese Bilbil Mete-prokuror në Prokurorinë e Përgjithshme Nazmi Troka-gjyqtar në Gjykatën e Apelit Vlorë Nezir Gjoka-prokuror në Prokurorinë e Apelit Tiranë Marjana Velçani Idrizi-gjyqtare në Gjykatën e Apelit Administrativ Durrës

“Të pafytyrë”, ish-deputeti-Ramës: Banorët s’kanë nevojë për spektaklin tënd, po e rëndon fatkeqësinë

ShijakTV
Duke iu referuar seancës së sotme plenare, ish deputeti i PD-së, Edi Paloka ka reaguar ashpër ndaj përfaqësuesve të mazhorancës. Ai i ka cilësuar “të pafytyrë” ministrat e Ramës, pasi në një kohë kur situata është shumë e rëndë, në vend që të japin llogari e të mbajnë përgjegjësi kanë dalë të marrin dekorata. Sipas tij grupet e emergjencave në terren nuk kishin as mjetet më minimale, si dorezat e punës, ndërsa shton me ironi se kjo ishte sjellja ekselente e kësaj qeverie. Më tej, Paloka thekson se të prekurit nga tërmeti nuk kanë nevojë për spektaklin e kryeministrit, të cilët po e rëndojnë më shumë këtë fatkeqësi. ‘Ato familje e ata njerëz nuk kanë nevojë për spektaklin dhe karagjozllëqet e kryeministrit, as për shfaqjen e ministreshave që me veshje të zeza bëjnë sikur mbajnë lotët në podiumin e Parlamentit dhe thurin lavde për shpëtimtarin në krye të tyre’, thekson Paloka. Reagimi i plotë: Te pafytyre ! Ne vend qe te japin llogari e te mbajne pergjegjesi, kane dale te marrin dekorata ne sallen e Parlamentit. “Qeveria ka vepruar ne menyren me ekselente”- thote nje ministre e qeverise se babezise dhe duke hyre ne rol , njesoj si kryekllouni ,

Hidhet shorti, zgjidhen anëtarët e rinj të Këshillit të Emërimeve në Drejtësi

ShijakTV
Presidenca ka hedhur shortin për anëtarët e rinj të Këshillit të Emërimeve në Drejtësi për vitin 2020. Anëtarët e KED që përfaqësojnë Gjykatën Kushtetuese janë Fiona Papajorgji, Vitore Tusha, Marsida Xhaferllari (zëvendësuese) dhe Elsa Toska. Anëtari që përfaqëson Gjykatën e Lartë është kandidati i vetëm, Ardian Dvorani. Nga Prokuroria e Përgjithshme nga 11 kandidatë që ishin në garë, përfaqësuese u shpall Arta Marku dhe Bilbil Mete si anëtar zëvendësues i Prokurorisë së Përgjithshme në KED. Ndërsa nga Gjykata e Apelit, ku në garë për anëtar në KED ishin 48 gjyqtarë u shpallën fitues: Miranda Andoni, Saida Dollani ndërsa zëvendësues Nazmi Troka.  Zyrat e Prokurorisë pranë Gjykatave të Apelit në KED do përfaqësohen nga: Ludovik Dodaj dhe Fatjona Memçaj, dhe Nezir Gjokaj zëvendësues. Ndërsa anëtar që do përfaqësojë Gjykatat Administrative nga 16 kandidatë, u shpall Arjan Qafa, dhe zevendësuese Marjana Velçani Idrizi.    

Edi Rama, anulo koncesionet dhe PPP për të rindërtuar Shqipërinë post-tërmet!

ShijakTV
Nga Jorida Tabaku Megjithëse po prisnim një reflektim të qeverisë në lidhje me buxhetin 2020 ditën e sotme vërejta se si arkitektët e koncesioneve dhe investimeve fasadë po artikulonin propagandën e një buxheti që nuk do prekej, borxhi që nuk do të rritej, rritje ekonomike të qendrueshme dhenjëkohësisht rindërtimi të Shqipërisë. Kuptohet, sëmundja e vjetër e propagandës ka rigjetur ritmin për të gënjyer shqiptarët edhe pas tërmetit të frikshëm. Ajo po shet solidaritetin e qytetarëve që ofrojnë strehë si arritje të qeverisë, po shet ndihmën ekonomike që BE po ofron (si dhe vendeve të tjera mike) si aftësi të sajënpër të dalë nga kriza. Por, asnjë lek në buxhetin e shtetit nuk është shtuar dhe nuk pritet të shtohet për t’i ardhur në ndihmë qytetarëve dhe ekonomisë së shkundur nga tërmeti. Qeveria dhe aktorët kyç të koncesioneve në vend gënjejnë kur thonë se asnjë lek nga pagat dhe pensionet nuk do të shkojë për tërmetin. Mjafton të kujtojmë urdhërat e brendshëm të publikuar në media ku urdhërohen nëpunësit civilë, policët, ushtarët dhe administrata publike që të “kontribuojnë”. Këto urhdëra të brendshëm janë në të vërtetë rialokimi i fshehtë i buxhetit të shtetit nga fondi i pagave tek fondi i kontigjencës

Z. Rama, si “Ambasador i Kombit” po ju drejtohem me disa kërkesa për menaxhimin e gjendjes së emergjencës

ShijakTV
Nga Florian Haçkaj Drejtuar Kryeministrit të Shqipërisë Z. Edi Rama Shkurtimisht mbi mua: Quhem Florian Haçkaj, jam 36 vjeç e vij nga Tirana. Duke filluar me studimet në Gjermani prej shtatorit të 2002 e deri më sot ku jetoj në Zvicër e punoj e si menaxher prej më shumë se 10 viteve, bëj plot 18 vite që jam pjesë e diasporës shqiptare. Disa muaj më parë, ju dhe qeveria juaj më shprehët mirënjohjen me titullin “Ambasador i kombit”. Titull i rëndë ky që në këtë situatë të veshtirë që ka kapluar vëndin, rëndon edhe më shumë. Si një qytetar i preokupuar shqiptar, si një ekonomist/menaxher i suksesshëm në perëndim, si një atdhedashës dhe së fundmi si “Ambasador i kombit”, nuk mund të rri i heshtur teksa ndjek keqmenaxhimin e situatës kaotike në të cilën ndodhet vendi. Më duhet t’ju them që nuk gëzoj as respektin më të vogël për ju si: 1) keqmenaxhues i besimit të shqiptarëve duke e çuar nivelin e korrupsionit mbi çdo parashikim, 2) duke dhënë konçesione të tmerrshme, kostot e të cilave do ti mbajnë edhe femijët e fëmijëve tanë nëse nuk arrijmë të çlirohemi nga ato, 3) duke ulur mirëqënien e qytetarëve shqiptarë aq keq

“Rama s’u heq fondet oligarkëve”, PD: Vetëm Vilma Nushi përfiton 15 mln euro

ShijakTV
Ish deputetja demokrate Albana Vokshi e ka konsideruar absurd qëndrimin e Ramës për të mos marrë në konsideratë kërkesën e PD për anulimin e 150 milion dollarëve ndaj oligarkëve. Vokshi shprehet se Rama të huajve u kërkon ndihma monetare, ndërsa nuk pranon të anulojë milionat për oligarkët që po vjedhin përmes koncesioneve abuzive. Rama po mbron koncesionin e checkup-it, një nga skandalet më të mëdhaja të qeverisë, ku përfituesja e vetme është financuesja e PS-së, Vilma Nushi, thekson ish deputetja, ndërkohë që urdhëron mësuesit dhe policët të japin një pjesë të rrogës për fondin e rindërtimit të banesave të qytetarëve të prekur nga tërmeti i 26 nëntorit. Reagimi i plotë: Paratë për oligarkët nuk janë palca e buxhetit, por dhjami i derrave të kënaqun Absurdi i Edi Ramës është se nga një anë u kërkon aleatëve të huaj fonde për rindërtimin pas tërmetit, nga ana tjetër nuk pranon të anullojë 150 milionë Dollarë pagesa për disa klientë të vet, që na vjedhin me koncesione të fryra dhe abuzive. Vetëm në shëndetësi, të cilës i është referuar edhe sot, Edi Rama paguan 4 koncesione me 380 milionë euro. Njësoj sic mbron njeriu mallin e vet, ashtu edhe Rama mbron koncesionin e

Tërmeti, Basha në Krujë: Asnjë masë s’është marrë për ta

ShijakTV
“Dhjetëra familje me fëmijë të vegjël në Rrëzë të Krujës po i përballojnë të vetëm pasojat që u la tërmeti i javës së kaluar.”. Kështu shprehet kreu i PD-së, Lulzim Basha pasi pa më nga afër gjendjen në të cilën kanë mbetur këta banorë të prekur nga tërmeti. Basha bën thirrje që të merren masa urgjente pasi deri më tani asnjë masë nuk është marrë nga shteti. AI ka ripërsëritur qëndrimin e tij, që 150 milionë eurot për oligarkët duhet të kalojnë për banorët, pasi banesat e tyre janë të pabanueshme. “Duhet hapa konkretë dhe zgjidhje emergjente sepse gjendja e tyre po rëndohet edhe nga moti i ftohtë. Pa humbur kohë 150 milion dollarët që janë ndarë për 10 oligarkë duhet të kalojnë për banorët e dëmtuar nga tërmeti që sot janë në qiell të hapur. Qeveria duhet të nisë lëvrimin e fondeve për tu ardhur në ndihmë banorëve në zonat rurale për të cilët është e pamundur zhvendosja, në mënyrë që të nisin riparimin apo rindërtimin e shtëpive të shkatërruara.”, thekson ndër të tjera Basha.

Takimi me Kurtin dhe Mustafën, Meta: Faleminderit për solidaritetin që treguat

ShijakTV
Presidenti Ilir Meta gjatë vizitës së djeshme në Kosovë, është takuar me kreun e Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti dhe Kryetarin e Lidhjes Demokratike të Kosovës, Isa Mustafa. Në një reagim në facebook, Kreu i Shtetit ka shprehur falenderime për solidaritetin që kanë treguar në mbështetje të familjeve të prekura nga tërmeti. Në një reagim në facebook, ndër të tjera Meta thekson se ka uruar krerët e këtyre partive për partneritetin e tyre për krijimin e institucioneve të reja qeverisëse. “Dje në Prishtinë falenderova edhe Kryetarin e Lëvizjes Vetëvendosja z.Albin Kurti dhe Kryetarin e Lidhjes Demokratike të Kosovës z.Isa Mustafa për solidaritetin që kanë treguar dhe ndihmën konkrete që kanë dhënë në mbështetjen e familjeve të prekura nga tërmeti i 26 nëntorit. Si fitues të zgjedhjeve parlamentare iu urova suksese në partneritetin e tyre për krijimin e institucioneve të reja qeverisëse. Kosova i ka të gjitha mundësitë të jetë një shembull i mirëqeverisjes në rajonin tonë.”, ka shkruar Presidenti në facebook Kujtojmë që ditën e djeshme Kreu i Shtetit ishte i pranishëm në Prishtinë ku vlerësoi Forcat e Sigurisë së Kosovës, Njësinë Operacionale të Policisë, Ekipin e Zjarrfikësve të Kosovës, Njësinë K9 si dhe të gjithë ekipet e specializuara për gadishmërinë,