Aktualitet Flash Politike

“Qeverinë e ka zënë sindroma e mandatit të dytë”, LSI: Mosha e tretë, në mëshirë të fatit

ShijakTV
Ish-deputetja e LSI-së, Nora Malaj e ka cilësuar një turp të madh mungesën e shpërblimit në fundvit të pensionistëve. Në një deklaratë për mediat, Malaj u shpreh se “për koncesionet lekët nuk mungojnë, megjithëse janë miliarda, ndërsa për shpërblimin e pensionisteve s’e ve njeri ujin ne zjarr.” “Qeverinë e ka zënë “sidroma e mandatit të dytë’ dhe po vrapo të përdorë Kuvendin , si noter të paligjshmërisë së vet , të vendimeve klienteliste , që përcaktojnë se cili oligark do të përfitojë me risk zero paratë e taksave dhe për 15 apo 20 vitet që vijnë.”, tha ndër të tjera Malaj. Deklarata e plotë: SKANDALI. S’ka lekë për pensionistët për shpërblimin e fundvitit!? (VIDEO). Për fat të keq , shtresat vunerabël të shoqërisë shqiptare, ku bëjnë pjesë edhe pensionistët janë, sot janë edhe më të braktisur se kurrë. Qeverinë e ka zënë “sidroma e mandatit të dytë’ dhe po vrapo të përdorë Kuvendin , si noter të paligjshmërisë së vet , të vendimeve klienteliste , që përcaktojnë se cili oligark do të përfitojë me risk zero paratë e taksave dhe për 15 apo 20 vitet që vijnë. Qeveria nuk guxon të vendos minimumin jetik ,se u mbetet hatri oligarkëve ,
Aktualitet Bota Flash

Lufta në Siri, Erdogan kërcënon: Ofensiva nuk do të ndalet

ShijakTV
Presidenti Rexhep Tayip Erdogan u zotua për vazhdim të ofensivës ushtarake në verilindje të Sirisë, derisa Turqia të ketë përmbushur misionin për një “zonë sigurie”. Ushtria nisi operacionin javën e shkuar, pasi Shtetet e Bashkuara të Amerikës, larguan forcat e tyre. Ankaraja thotë se kërkon të krijojë një “zonë sigurie” me shtrirje 480 kilometra përgjatë kufirit turko-sirian, por kritika të forta janë ngritur për mënyrën se si po zhvillohet ky aksion. Sulmet ndaj zonave të banuara dhe vrasjet e dhjetëra civilëve, kanë bërë që Bashkimi Evropian dhe SHBA-të ta kërcënojnë Turqinë me sanksione nëse ajo nuk do ta ulë zjarrin. Etiketimi si “pushtim” i këtij operacioni nga ndërkombëtarët, bëri që Erdogan të kërcënojë me hapjen e kufijve drejt Evropës për 3,6 milionë refugjatët sirianë. Një ditë më parë Erdogan u shfaq me mëdyshje për të takuar ose jo dy zyrtarë të lartë SHBA-ve, Zv/Presidentin Mike Pence, dhe Sekretarin e Shtetit Mike Pompeo, të cilët do të vizitojnë Ankaranë të enjten. Ai i tha Sky News-it se “nuk do t’i takonte personalisht, pasi do priste vetëm Trumpin”. Sidoqoftë vetë dy zyrtarët e lartë të SHBA-ve thanë për mediat amerikane se ata do të bisedonin me Erdogan.
Aktualitet Flash Politike

“Balla e di mirë pse nuk hapen negociatat”, Këlliçi: Si e shiti Ramën në Gjermani

ShijakTV
“Mos hapja e negociatave nuk është faj i opozitës por faj i Toyota Yaris, Mond Begos, Agron Xhafes, kokainës së Xibrakës, Saimir Tahirit, blerjes se votave ne Dibër e Durrës, Vangjush Dakos, Damian Gjiknurit dhe kryemashtruesit Erion Veliaj.” Kështu është shprehur Kreu i Forumit Rinor të Partisë Demokratike, Belind Këlliçi. Në një reagim në facebook, Këlliçi shton se Taulant Balla gjatë vizitave të tij në Gjermani, ka shitur Edi Ramën në Bundestag, që të mos përmendej si i lidhur me krimin, ndërsa i adreson këtij të fundit disa pyetje në lidhje me protestat kur PS-ja ishte në opozitës dhe dilte kundër liberalizimit të vizave dhe anëtarësimit të Shqipërisë në NATO. Reagimi i plotë: Taulant Balla e di shumë mirë pse nuk hapen negociatat! Sigurisht JO për faj te opozitës, POR për faj te Toyota Yaris, Mond Begos, Agron Xhafes, kokainës së Xibrakës, Saimir Tahirit, blerjes se votave ne Dibër e Durrës, Vangjush Dakos, Damian Gjiknurit dhe kryemashtruesit Erion Veliaj, i cili e ka kthyer Tiranen ne lavatriçen e parave te drogës e korrupsionit përmes betonit e kullave shumëkatëshe! Një pyetje për Toyota Yarisin? A ke shkuar ti Taulant duke shitur Ramën dhe shokët e tu kriminele në Bundestag vetëm që
Aktualitet Flash Politike

Peshku i madh e ha të voglin…

ShijakTV
Nga Dritan Shano Peshku i madh e ha të voglin, sado pordhë të bëjë ky i fundit Ne jemi në këmbë dhe duam të ulemi në tavolinën e negociatave me Bashkimin Europian. Qeveria jonë thotë se ne punën tonë e kemi kryer më së miri dhe se e meritojmë të ulemi në tavolinën e negociatave. BE heziton dhe thotë që qeveria shqiptare duhet të plotësojë kushte të caktuara që të fitojë të drejtën të ulet në tavolinën e negociatave. Ky është një moment i vështirë për Qeverinë, dhe një moment aspak i vështirë për BE. Kjo është e thjeshtë fare dhe e kuptueshme edhe nga harabelat. Nga pikëpamja e fuqisë negociuese, në substancë ne duam gjëra që ka BE, nga ana tjetër BE nuk do asgjë që aktualisht kemi ne. Prandaj ky është problemi i yni, kurrsesi një problem i BE, sado inat të na vijë që nuk është ndryshe. Ne, me fatanzinë tonë pindarike mund ta përqeshim BE sa të duam; ose të përulur të plotësojmë parakushtet që na kërkohen për të pasur një vend dhe një zë në tavolinën e negociatave. Ose, ose, nëse kjo qeveri nuk i plotëson kushtet, ta çojmë në shtëpi dhe të zgjedhim një
Aktualitet Flash Politike

“Rama armik i të varfërve”, PD: S’ka lekë për pensionistët, por jep 20 mln për klientët e tij

ShijakTV
Ish-deputetja demokrate, Oriola Pampuri ka denoncuar se 19.2% e familjeve shqiptare ushqehen me lista dhe se një në tre familje janë në pamundësi për të siguruar ushqim dhe veshje. Por, nga ana tjetër, Edi Rama jep rreth 20 milionë euro në vit vetëm inceneratorëve të tij korruptivë, ndërsa thotë se nuk ​ka asnjë lek për pensionistët në fundvitit. Me programin e PD-së, shtoi Pampuri, në Shqipëri nuk ka për të patur pension nën 250 mijë lekë në muaj dhe pagë minimale nën 400 euro në muaj. Deklarata e plotë: Në Ditën Ndërkombëtare kundër Varfërisë qeveria e Edi Ramës shfaqet si armikja kryesore e të varfërve dhe e të pamundurve. Megjithëse erdhi në pushtet si politikani që do të luftonte varfërinë, duke luftuar padrejtësitë, Edi Rama është faktuar në si persekutori më i pashpirt i dhjetëra mijëra shqiptarëve që nuk mbyllin dot muajin, i dhjetëra mijëra të tjerëve të papunë, të hequr me të padrejtë nga lista e ndihmës ekonomike. Varfëria dhe mungesa e shpresës tek shumica e shqiptarëve për të jetuar më mirë janë dy treguesit me të cilët identifikohet qeverisja e Edi Ramës, i cili ka zgjedhur të vjedhë me një grusht oligarkësh, në vend që të luftojë varfërinë
Aktualitet Flash Politike

“Shqipëria i ka çelur negociatat”, Luan Rama: E harruat festën e kryeministrit dhe ministreshave?

ShijakTV
Nga Luan Rama O “të marrë”, çfarë prisni nesër?! Shqipëria i ka çelur negociatat. Vërtetë nuk e mbani mend? Kaq shpejt e keni harruar?! E harruat festën e Kryeministrit?! E harruat frymëzimin, fjalimin, shembëllimin, vezullimin, lotimin, lumturimin, dekorimin e dritëzimin e tij?… Po festën e ministreshave e ngazëllimin magjepsës, sharmant e ndjellës deri në delir dhe ekstazë të tyre, e harruat?! Vërtetë nuk e mbani mend?! Jo, ju nuk mund t’i keni harruar! Nuk ka se si! Si mundet që një ngjarje aq të madhe e që u shërbye me aq shumë gëzim e impozancë, me aq hipokrizi e tallje deri në fyerje e poshtërim shtetëror ju ta keni harruar kaq shpejt? Jo, nuk mundet! Kurrësesi nuk mundet! O “të marrë”, çfarë prisni nesër?!Shqipëria i ka çelur negociatat. Dhe këtë kumt historik dhe epokal e ka kumtuar vetë ai, ai kumtëtari i ngjarjeve të mëdha, ai lajmësi i palodhur si lajmëtar suksesesh. Ai pra, Shefi i Madh, alias Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama. Madje, ai, gojëtar e orator si ai, e ka thënë me zë e me figurë. Edhe me shumë emocion; me zërin që i dridhej e me frymëmarrjen e tendosur që gati-gati sa nuk i mekej prej padurimit
Aktualitet Flash Politike

Edi Rama, Juda i Shqipërisë!

ShijakTV
Nga Erl Kodra Edi Rama, Juda i Shqipërisë Mund të duket si teori konspiracioni, por në fakt është e vërtetë: Edi Rama është antishqiptari më i madh në Historinë e Shqipërisë. Argumentet e rënditura më poshtë nuk lënë vend për dyshim. 1. Si Kryetar i Bashkisë Tiranë, Edi Rama shkatërroi strukturën urbanistike të Tiranës nëpërmjet betonizimit. Si pasojë, Tirana është kthyer në një qytet që nuk funksionon, ku nuk mund të qarkullohet lirshëm nga qytetarët dhe që përmytet rregullisht, nëpërmjet praktikave të hapura korruptive. Të dhëna të besueshme tregojnë se ndërtimi ka pastruar rregullisht të ardhura nga aktivitete mafioze si trafiku i drogave dhe korrupsioni. Edi Rama, me cilësinë e Kryetarit të Bashkisë ka bashkëpunuar me ndërtues, eksponent mafioz dhe kriminal, me të cilët ka ndarë interesa të drejtpërdrejta financiare. 2. Në vitin 2005 Edi Rama zgjidhet Kryetar i Partisë Socialiste, ku akuzohet se ka përdorur pozitën e tij si Kryetar i Bashkisë për të blerë pozitën e Kryetarit nëpërmjet trafikut të influencës. Pozitat e Edi Ramës në krye të Partisë Socialiste forcohen ndër vite nëpërmjet pastrimit të partisë nga çdo zë kritik, por edhe mbushjes së strukturave me element të botës së krimit. Sot, nga PS e Fatos Nanos
Aktualitet Flash Politike

“Nuk paguan sigurimet shoqërore”, Vasili: Ja sa borxhe ka shteti

ShijakTV
“Shteti shqiptar ka sot 137 miliard lekë, apo rreth 110 milionë euro borxh sigurimeve shoqërore. Situata është akoma më skandaloze sepse 1107 institucione publike nuk paguajnë sigurimet shoqërore, pra grabisin punonjësit”. Kështu u shpreh nënkryetari i LSI-së, Petrit Vasili në një deklaratë për mediat. Sipas tij, është dramatike që ky borxh kaq i madh është akumuluar dhe rënduar që mbas vitit 2014 e këtej dhe se me fondin e marrë nga qeveria në fund të viteve 2013, 2014 u likuiduan ato pak borxhe që u gjetën që ishin rreth 3 miliardë, ndërkohë që sot borxhi shkon tek 14 miliardë. Ai shton se reforma, të ashtuquajtura për të evituar punësimet e panevojshme, fiktive që rëndonin administratën dhe të cilat vetëm rëndonin bilancet ekonomike, rezultuan të ishin të gjitha demagogji partiake apo sebepe për të punësuar militantë, njerëz të afërm të partisë në pushtet pa pasur asnjë lidhje me reformat. Deklarata e plotë: Jemi së bashku në këtë komunikim për të denoncuar një skandal të dimensioneve shumë kritike dhe që ka të bëjë me një moment tepër delikat, pra me sigurimet shoqërore të punonjësve. Thënë më thjesht për të gjithë njerëzit që na ndjekin nga shtëpia dhe nga të gjithë qendrat e
Aktualitet Flash Kosove

Zvarritet rezultati në Kosovë, dhe 530 vendvotime do të rinumërohen

ShijakTV
Zgjatet në afat të pacaktuar dalja e rezultatit të zgjedhjeve të 6 tetorit, pas vendimit të Komisionit Qendror të Zgjedhjeve në Kosovë për të rinumëruar edhe 530 vendvotime. Kryetarja e këtij institucioni, Valdete Daka tha se rinumërimi mund të fillojë nga kjo e enjte, ndërsa iu ka bërë thirrje policisë dhe prokurorisë të jenë prezent në Qendrat e numërimit dhe të marrin provat sepse në këto vendvotime që po rinumërohen janë bërë manipulime. Qendra për Numërim dhe Rezultate argumentoi vendimin e KQZ-së me disa parregullsi dhe probleme teknike të ndodhura gjatë procesit. Në Qendrën për Numërim dhe Rezultate po numërohen ndërkohë rreth 13 mijë e 500 fletëvotimeve të cilat kanë ardhur përmes postës gjatë periudhës së votimit 19 shtator – 5 tetor 2019. Sipas zëdhënësit të KQZ-së, Valmir Elezi numërimi i këtyre votave është parashikuar të përfundojë të premten. Nga numërimi i deritanishëm rezultati ka mbetur i pandryshueshëm sa i përket renditjes së subjekteve zgjedhore, ku VV kryeson e pasuar nga LDK, edhe pse me një diference të ngushtë votash. Me interesin më të lartë po e pret përfundimin e numërimit të votave koalicioni. Sakaq, Prokuroria e Kosovës po vazhdon hetimet në lidhje me zarfet me vota të ardhura nga