Prokuroria zbardh kartelën italiane, nis hetimin për Valdrin Pjetrin

ShijakTV
Prokuroria e Përgjithshme ka nisur hetimin për kandidatin socialist për Bashkinë e Shkodrës, Valdrin Pjetri, pasi kanë mbërritur në Shqipëri dokumentet e kërkuara nga autoritetet italiane. Pas mbërritjes së letërporosisë, Prokuroria bën me dije se, Pjetri është është arrestuar në flagrancë nga personeli i Policisë së Shtetit së Firences në......

“Na kanë lënë në dorë të zotit”, rrëfimi i banorit: Kërkova çadër, më thanë s’ka

ShijakTV
Lideri opozitar Lulzim Basha ka qenë këtë të martë në Shënavlash të Durrësit, ku pa nga afër gjendjen e banorëve të dëmtuar nga tërmeti. Por ndonëse kanë kaluar 3 javë nga tërmeti katastrofik, banorët kanë shprehur shqetësimin se janë lënë në harresë nga institucionet shtetërore. “Nuk jemi mirë hiç. Prej......

Meta takon Këshillin Ndërfetar: Situata pas tërmetit, reflektim për një shoqëri në paqe

ShijakTV
Presidenti Ilir Meta priti sot në një takim Këshillin Ndërfetar të Shqipërisë, për të diskutuar mbi situatën e pas tërmetit të 26 nëntorit, dhe pasojat jo vetëm materiale, por dhe shpirtërore të qytetarëve në zonat e prekura nga kjofatkeqësi natyrore. Presidenti Meta i falënderoi Krerët e Bashkësive fetare për reagimin......

Tërmeti, Pojana për Shijak TV: Tragjedi e paralajmëruar, tregoi mungesën e seriozitetit të shtetit

ShijakTV
Anëtari i Kryesisë së LSI-së, Klevi Pojana në një intervistë për Shijak Televizion foli për situatën e krijuar pas tërmetit, gjendjen e në të cilën ndodhet banorët e prekur dhe keqmenaxhimin e saj nga qeveria. Ndërsa solli në vëmendje menaxhimin e kësaj situate post tërmet, Pojana shprehet se u tregua......

Këshilli i Europës kundër paketës “antishpifje” të Ramës: Të ndërhyhet urgjentisht!

ShijakTV
Komisionerja e Këshillit të Evropës për të Drejtat e Njeriut, Dunja Mijatovic ka reaguar për paketën ‘antishpifje’ që pritet të votohet në Kuvend. Komisionerja shprehet se kjo paketë ka nevojë urgjente për përmirësim, pasi nuk është në përputhje me standartet europiane të të drejtave të njeriut. “Mësova me shqetësim se......