Flash Politike

Basha: 3 arsyet pse shqiptarët braktisën Ramën në 30 qershor

ShijakTV
  Lideri i opozitës Lulzim Basha, zhvilloi një takim informal me strukturat e PD në Malësi të Madhe, ku dha disa mesazhe të rëndësishme për situatën pokitike në vend. “Me 30 qershor Edi Ramën e braktisën edhe socialistët e ndershëm. Populli e braktisi për tre arsye kryesore: 1. Sepse e kuptoi, që siç thotë edhe raporti I OSBE-ODIHR, 30 qershori nuk ishte për popullin, madje nuk ishte as për PS-në. 30 qershori ishte për Edi Ramën dhe për kriminelët e hajdutët që qeveris. 30 qershori ishte për Paulin Stërkajn, për Ymer Lalën, Emiljano Shullazin, për Damian Gjiknurin, për Ulsi Manjën. Shkurt 30 qershori ishte për një grusht njerëzish që sot duhet të ishin në burg, jo në politikë. 2. Arsyeja e dytë ka të bëjë me faktin se kriza ekonomike në vend ka arritur një pikë të paimagjinueshme. Njerëzit janë keq për bukën e gojës. Kjo situatë ka një shkaktar dhe një përgjegjës që ka marrë gjithë pasuritë dhe ekonominë e vendit dhe ia ka dorëzuar 5 oligarkëve dhe 5 kriminelëve me të cilët pastron dhe ndan bashkë fitimet. Ky është “babloku I madh” që i thotë Ymer Lala. Është “babloku i madh” për kriminelët dhe oligarkët, por jo për
Flash Politike

Shqiptarët janë pa fëmijëri

ShijakTV
Nga Erl Kodra Shikoni se çfarë ndodhi me shqiptarin. Shqiptari është një qenie disi emotive, njësoj si të gjitha qeniet njerëzore. Me gjithë problemet e shumta, nuk mund të thuhet se shqiptari ndryshon shumë nga ballkanasit e tjerë, madje nuk ndryshon hiç edhe nga nje finlandez ose indian i Amerikës së Veriut. Por shqiptari ka një problem serioz; shqiptari është dhunuar që ditën kur lindi. Akoma më shumë se gjysma kemi lindur në diktaturë. Shqiptari është njësoj si njeriu i përdhunuar në fëmijëri. Shqiptari është pa fëmijëri fare. Po ashtu, edhe ata të lindurit pas viteve 90 të tillë janë, të dhunuar. Shqiptari rritet nën terrorin e vrasësve, hajdutëve, trafikantëve, mafiozëve, politikanëve, gjykatësve. Shqiptari rritet nën dhunën e të fortëve me mercedesa që të shtypin me rrotat e mëdha. Shqiptari rritet nën hijen e hashashit. Shqiptari ushqehet me gënjeshtra, në mëngjes, në drekë dhe në darkë. Edhe ëndrrat i sheh me rrena dhe euro fallco. Shqiptarin e mbytën fajdet dhe bankat. Po po, të gjitha këto ndodhin në kuptimin e parë. Me këtë dua të them se kjo që po shkruaj nuk është një metaforë, fatkeqsisht. Shqiptarin e shkërrdhen Edi Rama nga mëngjesi në darkë, dhe prap nuk ngopet. Shqiptari rri
Flash Politike

Paloka: Protestat e qytetarëve viktima të strategjisë së Ramës

ShijakTV
Ku jane ata qe nuk marrin pjese ne protestat e organizuara nga opozita sepse i konsiderojne politike dhe deklarojne se duhet dhe do protestojne vetem kur protestat te jene qytetare dhe jashte interesave politike te partive? A ishte per interesa te qytetareve dhe e thirrur nga qytetaret protesta e sotme ne oren 12.00? Atehere pse nuk protestuan, apo sepse qytetareve me te varfer ne Evrope ju pelqen qe edhe sot pa rritjen ende te cmimit, e paguajne karburantin me shtrenjte se cdo qytetar tjeter evropian?! Ku ishin sot ato shoqata , organizata e grupime qe bertasin ne cdo rast “jashte politika nga protestat qytetare”?! Ne fakt te gjitha jane ca plehurina qe financohen nga Rama pikerisht per te shuajtur protestat qytetare dhe ne ato pak raste kur qytetaret kerkojne te organizohen . Rama e di shume mire se nje proteste behet e fuqishme dhe e rrezikon ate vetem atehere kur mbeshtetet nga opozita .Per kete arsye ka ngritur e financon disa grupime qelbesirash qe e quajne veten pjese e shoqerise civile e qe kane vetem nje detyre, te futen mes protestave qytetare e t’ju marrin frymen pak nga pak sidomos duke mos lejuar mbeshtetjen e tyre nga opozita nen thirrjen
Flash Politike

Martin Henze: Pse po kërkojnë të ikin jashtë vendit hetuesit e dosjeve të përgjimeve?

ShijakTV
Nga Martin Henze Demokracia: qeveria e popullit nga populli për popullin Më 30 qershor 2019, qeveria Rama mbajti në Shqipëri të ashtuquajturat “zgjedhje lokale”. Ato ishin zgjedhje të paligjshme pasi presidenti më herët shtyu me dekret kushtetues datën e zgjedhjeve për shkak të gjendjes së jashtëzakonshme në Shqipëri. Në këto kushte procesi cilësohet I paligjshëm. Sipas vlerësimeve ndërkombëtare, ky votim u bë në shkelje masive të parimeve ndërkombëtare të së drejtës zgjedhore. Qeveria shqiptare ka bllokuar gjyqsorin për 1.5 vite, dhe vendi është në kushtet kur mungon gjykata e Lartë dhe ajo Kushtetuese, dhe për pasojë edhe parlamenti është jofunksional. Gjithashtu vlerësimet ndërkombëtare theksojnë se administrata e qeverisë është shumë e korruptuar. Prandaj, ligjet aktualisht janë miratuar në vakum ligjor nga një parti, partia e Kryeministrit Rama, dhe nuk janë subjekt i shqyrtimit përfundimtar nga ndonjë autoritet ligjor, Qeveria Rama ka miratuar një ligj për të vënë mediat në kontroll, e cila bie ndesh me Kushtetutën. Shtylla e katërt në demokraci, liria e shtypit, duket se ëshët fokusi i kryeministrit Rama. Në të njëjtën kohë, qeveria e Ramës gjithashtu dëshiron të shkarkojë presidentin e zgjedhur me process të rregully, me arsyetimin se ai nuk do të respektojë kushtetutën, i vetmi
Flash Politike

Kërkoi hetimin e Metës/ PD: Ulsi Manja duhej të ishte në burg

ShijakTV
Hetimi i Presidentit të Republikës  për një dekret demokratik, u cilësua e paprecendentë nga Sekretari për Çështjet Ligjore në Partinë Demokratike Çlirim Gjata . Ai u shpreh se aktorët kryesore të Komisionit Hetimor për të shkarkuar kreun e shtetit Meta janë personazhë të njohur për lidhjet me krimin. Gjata ndaj kreut të Komisionit Hetimor Ulsi Manja, duke thënë se është pjesë e përgjimeve në Dibër dhe se ka marrë pjesë aktive në shit-blerje të votës e duhej të ishte sot në burg e jo të hetonte. Për Gjatën, presidenti i Republikës Ilir Meta nuk ka bërë asnjë lloj shkelje dhe nuk duhet të hetohet. “Presidenti nuk ka bërë asnjë shkelje. Ai ka vendosur datë demokratike, ka vendosur dekret normal. Kemi Komision Hetimor të ngritur në bashkëpunim me krimin e organizuar që do të hetojë dekretin e presidentit, që është akoma në fuqi.  Shkarkimi i Metës është vetëm propagandë. Rama duhet t’i tregojë popullit se aktorët kryesorë të komisionit për shkarkim të presidentit janë të përlyer në krim”, u shpreh ai Postimi i plotë: Sot denoncojmë një skandal tjetër të Edi Ramës, i cili nuk është se ka filluar sot, por si ai keqbërësi, krimineli, që kapet gjithmonë në krim, kërkon të
Flash Kosove

Faktor stabiliteti/ Kosova në krye të procesit të bashkëpunimit rajonal

ShijakTV
Kosova merr kryesimin periodic, një-vjeçar të Procesit të Bashkëpunimit të Evropës Juglindore. Ministri i Punëve të Jashtme i Kosovës, Behgjet Pacolli bëri të parin prezantim të Kosovës në këtë cilësi, në një ceremoni që u mbajt në ambientet e ministrisë në prani të ambasadorëve të vendeve aleate.  Pacolli e quajti të rëndësishme për Kosovën këtë detyrë, sidomos për faktin se  ky zhvillim po ndodhë në të njëjtin vit kur Kosova kryeson Fondin e Ballkanit Perëndimor dhe Iniciativën Rajonale për Migrim Azil dhe Refugjatë. Në këtë kuadër, shtoi Pacolli, janë vendosur prioritetet e Kosovës që janë; Fokusimi në lidhjet ekonomike, fqinjësia e mirë, stabiliteti, rinia dhe turizimi. Vendet anëtarë të Procesit të Bashkëpunimit të Evropës Juglindore janë Kosova, Shqipëria, Bosnje dhe Hercegovina, Turqia, Maqedonia e Veriut, Kroacia, Mali i Zi, Sllovenia, Bullgaria, Greqia, Moldavia, Rumania dhe Serbia.  Kosova iu bashkua kuadrit këtij organizmi për bashkëpunim rajonal, në Samitin e Parisit në vitin 2014.
Flash Politike

21 vkm për punësime/ Abuzimi në administratë, numri i lartë i kontratave të përkohshme

ShijakTV
Në 6 vite pushtet Rama ndërhyri në sektorin public duke dyfishuar numrin e punojësve të administratës. Një javë para votimeve të 30 qershorit u miratua  VKM Nr. 417 ku parashikohej shtimi i 420 pozicione me kontratë të përkohshmë pune, ndërsa pak ditë më pare përmes një tjetër vendimi u shtuan 1,806 pozicione me kontratë të përkohshmë pune. Ky është një shpërdorim i parasë publike, pasi pagat e zyrtarëve dalin nga taksapaguesit Shqiptar.Këto lëvizje në zyrat e shtetit Rama i ka kryer veçanërish në periudhë zgjedhjesh. Në 2 vitet e fundit, nëpërmjet 21 VKM-ve, janë shtuar 11,765 pozicione me kontratë të përkohshme pune, shifër kjo e pajustifikueshme për kapacitetin e punës me të cilën përballen të punësuarit në administratë si dhe me numrin e përgjithshëm të popullsisë.Një tjetër problematikë që qëndron është mungesa e arsimimit dhe kualifikimit të nevojshëm  për pozicionet që ata drejtojnë. Sipas të dhënave të fundit rreth gjysma e të punësuarëve në sektorin public është me arsim të mesëm,por dhe ata që  zotërojnë arsim të lartë janë me diploma plagjiaturë, të cilët “Rilindja” pavarësisht propagandës se i kishte larguar nga detyra,u ofron poste në larta në parti.Rasi I fundit lidhur me këtë ishtë kanditatura e Partisë Socialiste për
Bota

Kushtet e refugjatëve/ HRW-Kroacisë: Stop dhunës ndaj emigrantëve në kufi me Bosnjen

ShijakTV
Organizata për të Drejtat e njeriut i kërkon Kroacisë të ndalë menjëherë dhunën ndaj emigrantëve në kufi dhe kthimin e tyre në Bosnje dhe Hercegovinë. Kërkesa është bërë përmes një letre të hapur dërguar presidentes së Kroacisë Kolinda Grabar-Kitaroviq. Organizata për të Drejtat e Njeriut, UNHCR dhe Këshilli I Europës  raportuan gjithashtu edhe për dhunën që zyrtarët kroatë ushtrojnë ndaj emigrantëve në pikën kufitare. “Zagrebi duhet t’i japë fund dëbimit të paligjshëm dhe dhunës kundër migrantëve në kufijtë e saj”, deklaroi Lydia Gall, hulumtuese e lartë për Ballkanin në Organizatën për të Drejtat e Njeriut. Ajo shtoi më tej se zyrtarët kroatë të kufirit kanë keqtrajtuar qindra, ndoshta mijëra, migrantë dhe azilkërkues, të cilët meritojnë drejtësinë. Por autoritetet kroate kanë reaguar menjëherë duke mohuar të gjitha pretendimet.Si rezultat i mbylljes së kufirit të 2016 në rrugën e Ballkanit Perëndimor, mijëra azilkërkues u bllokuan, shumica në Serbi, dhe gjetën rrugë të reja drejt BE-së. Më 2018, numri i migrantëve dhe azilkërkuesit u rrit në Bosnje dhe Herzegovinë, nga më pak se 1.000 në vitin 2017 në rreth 22.400, sipas Komisionit Evropian. Komisioni vlerëson se 6.000 migrantë dhe azilkërkues janë aktualisht në këtë vend. Bosnja dhe Hercegovina i ka dhënë mbrojtje ndërkombëtare
Flash Politike

Propaganda për ata që pranonin të gënjeheshin, dhe hetuesia për të shantazhuar ata që nuk ‘nënshtroheshin’

ShijakTV
Presidenti Ilir Meta ka zhvilluar një takim me profesorin Isuf Kalo, i cili ka publikuar së fundmi një libër për jetën brenda Bllokut të regjimit komunist. Meta vlerëson këtë botim ndërsa thekson se ai është shkruar me mjaft kulturë, bazuar mbi eksperienca dhe fakte të një dëshmitari të pazakontë. “Një libër mjaft i vështirë për t’u shkruar në planin personal, për shkak të marrëdhënieve njerëzore me shumë nga personazhet që përshkruhen, si dhe një mundësi e jashtëzakonshme, jo vetëm për të kuptuar historinë tonë të 50 viteve që u dominua nga Blloku, por sidomos për të nxjerrë mësime për të ardhmen”, shkruan Meta në profilin zyrtar. Postimi i plotë i Metës: I lumtur të takoja sot Profesor Isuf Kalon dhe ta përgëzoja për librin e tij të jashtëzakonshëm “Blloku”, një surprizë për mua në të gjitha aspektet. Një libër i shkruar me mjaft kulturë, bazuar mbi eksperienca dhe fakte të një dëshmitari të pazakontë, i cili nuk vinte në Bllok nga Blloku, por që njihte Evropën dhe botën, për shkak të studimeve dhe specializimeve të tij. Një libër mjaft i vështirë për t’u shkruar në planin personal, për shkak të marrëdhënieve njerëzore me shumë nga personazhet që përshkruhen, si dhe
Bota

Negociatat në tetor !? Kryeministri Zaev, thirrje opozitës për bashkëpunim

ShijakTV
Në emër të integrimit të vendit, kryeministri i Mqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, i shtrin dorën opozitës për bashkëpunim, me qëllim  përmbushjen e  kritereve që lehtësojnë më tej pozitën e qeverisë, në prag të marrjes së vendimit për hapjen e bisedimeve për anëtarësim në Bashkimin Europian. Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, mbetet i vendosur për të bashkëpunuar me gjithë spektrin politik në pushtet dhe opozitë, me qëllim plotësimin e çdo kriteri që i paraprinë vendimit për hapjen  e negociatave për anëtarësim, hap që pritet të hidhet tetorin e këtij viti. Zaev bëri një thirrje të hapur për takim ditën e premtë, liderëve Ali Ahmeti nga Bashkimi Demokratik për Integrim, Ziadin Sela nga Aleanca për Shqiptarët dhe Hristijan Mickoski nga VMRO-DPMNE. “Ka mbetur shumë pak kohë deri në tetor kur presim që Komisioni Evropian të na bëjë me dije se duhet t’i fillojmë negociatat aderuese sipas kapitujve me Bashkimin Evropian. Duhet të punojmë së bashku për çështjet e mbetura, të marrim vendime të përbashkëta për të plotësuar kushtet për të filluar negociatat. Pres në takim të krijojmë planin aksionar dhe të vendosim për grupet e punës që do të marrin pjesë në negociatat me BE-në” shprehet mes të tjerash