Rikthehen linjat e transportit në Gjermani

albina hoxhaj
Linjat e transportit publik në Gjermani janë rifunksionalizuar në orët e para të së martës, pas një greve masive të punëtorëve të transportit të hënën, çka ka ndikuar në paralizim të shumë sektorëve tjerë. Mijëra punëtorë të aeroporteve, hekurudhave dhe linjave të autobusëve e metrove, kanë mbajtur grevën në kërkim......

Dialogu Kosovë-Serbi vazhdon javën tjetër në nivel të kryenegociatorëve

albina hoxhaj
Zëdhënësi i Bashkimit Evropian, Peter Stano, ka bërë të ditur se javën e ardhshme do të zhvillohet një takim në kuadër të dialogut Kosovë-Serbi, në nivel të kryenegociatorëve. Kryenegociatori i Kosovës për këto takime është zëvendëskryeministri, Besnik Bislimi, ndërsa i Serbisë është udhëheqësi i Zyrës për Kosovën në Qeverinë e......

Zyrtari i Rusisë në Donetsk: Forcat ruse po përparojnë në Bakhmut

albina hoxhaj
Forcat ruse po “ecin përpara” në qytetin lindor të Bakhmut, ka pohuar një zyrtar i instaluar nga Rusia në rajonin e Donetsk. Qyteti është kontestuar shumë për muaj të tërë, me dëshmitarë që përshkruajnë një vendbanim i cili është shkatërruar pothuajse tërësisht nga luftimet intensive. Zyrtari i instaluar nga Rusia......

“Vetëm unaza me diamante sa i kushton”, banorët e Bërxullës sërish në protestë: Balluku s’vjen të takojë fshatarët se e ka për turp. Bici të na verifikojë pronat!

albina hoxhaj
Kjo e martë i ka gjetur sërish në protestë banorët e Bërxullës, të cilët kundërshtojnë projektin e rrugës Thumanë-Kashar. Banorët i kanë bërë thirrje institucioneve të qeverisë që t’u japin përgjigje në lidhje me pronat e tyre, ndërsa kërkojnë verifikim nga ana e Hipotekës së pronave të tyre. Mes të......

Amnesty: Përgjigjja e Perëndimit ndaj Ukrainës shpërfaq “standarde të dyfishta”

albina hoxhaj
Zemërimi global për luftën e Rusisë në Ukrainë, vitin e kaluar, vetëm sa i ka shpërfaqur “standardet e dyfishta” të Perëndimit ndaj abuzimeve në fushën e të drejtave të njeriut në botë, ka thënë organizata ndërkombëtare për të drejta të njeriut, Amnesty International. Në raportin vjetor për vitin 2022, Amnesty......

Karagjozë me vulë

albina hoxhaj
Nga Andi Bushati   Grupimi i vetëquajtur si PD zyrtare u soll në mënyrën më qesharake të mundshme me zgjedhjet e 14 majit. Ata nuk zgjodhën asnjërën prej rrugëve që kishin në dorë. As nuk iu bashkuan kandidatëve të primareve për të mos përçarë opozitën, as nuk vepruan si një forcë......

Nga Ilir Alimehmeti te Silva Caka, Tedi Blushi e Jul Deda, kush janë kandidatët e koalicionit “Bashkë Fitojmë” për këshillin bashkiak të Tiranës, në listë edhe Beti Njuma

albina hoxhaj
Zbardhet lista e 62 kandidatëve të koalicionit “Bashkë Fitojmë” për këshillin bashkiak të Tiranës. Lista kryesohet nga Ilir Alimehmeti i cili doli i dyti në garën e primareve për bashkinë e Tiranës, ndjekur nga Silva Caka nga Partia e Lirisë. Lista pasohet nga Endrit Braimllari dhe gazetarja Beti Njuma e......