Të dielën nis greva e urisë. Studentët e drejtësisë të vendosur: “Pakti për universitetin”, propagandë!

Admin
Studentët e Drejtësisë janë shprehur të vendosur për vijimin e ngujimit në mjediset e fakultetit të tyre në shenjë proteste ndaj mosplotësimit të 8 kërkesave nga qeveria. Në përmbushje të qëllimit të protestës për anulimin e Ligjit për Arsimin e Lartë, prej nga buron gjithë degradimi i sistemit universitar, studentët......

Nis protesta e studentëve, bojkotohet mësimi në të gjithë vendin

Admin
Nis protesta në universitetet publike. Studentët e Gjuhëve të Huaja tregojnë vendosmërinë për të qendruar deri në përmbushjen e plotë të kërkesave: ndryshimin e ligjit të arsimit të lartë, që sjell përfaqësim në vendimmarrje, përgjysmim të tarifave, kushte më të mira për studentët në auditore dhe konvikte.   Pankarta me......

“Do t’ju vrasim do t’ju fshijmë”, kërcënohet me jetë Basir Çollaku, gazetari që intervistoi Emiljano Nuhun

Admin
Një ditë pasi u bë publike dëshmia e Emiljano Nuhut, ish-nënkomisarit të Policisë së Fushë Krujës, kërcënohet me jetë gazetari Basir Çollaku. Ky i fundit intervistoi Nuhun, sipas të cilit djali i deputetit Rrahman Rraja ka dhunuar dhe përdhunuar një vajzë nga Fushë-Kruja dhe u kanos në zyrën e tij në......

Le Monde: Ja harta e planit Thaçi-Vuçiç, kufijtë e rinj mes Kosovës dhe Serbisë

Admin
Gazeta franceze e referencës “Le Monde” i ka kushtuar një speciale të gjatë në rrubrikën e saj “Gjeopolitikë” çështjes së ndryshimit të kufijve mes Serbisë dhe Kosovës. Në shkrimin e madh të titulluar: “Shkëmbimi i territoreve fundi i një tabuje’ thuhej se “mozaiku etnik, infrastruktura kyçe dhe ndërtesat kulturore përbëjnë......

Raporti: Kosovë-Serbi, nuk ka ndryshim kufijsh pa luftë

Admin
Çdo ndryshim kufijsh të Kosovës nuk ka gjasa të kalojë pa dhunë. Kështu shkruan ‘Koha Ditore’, duke cituar vlerësimin e disa ambasadorëve europianë në Prishtinë, në një raport konfidencial të hartuar për nevojat e Këshillit Europian për Marrëdhëniet e Jashtme (ECFR), një organizatë paneuropiane me ndikim të madh. Raporti vlerëson......

Koloneli Pashaj ringre alarmin për paktin detar: Pse përfaqësuesi i Presidentit, nuk firmos draftin?

Admin
Koloneli Myslym Pashaj, një ndër ekspertët më të mirë të çështjeve të detit, ka ringritur dyshimin se me marrëveshjen mes Shqipërisë dhe Greqisë po bëhen pazare. Pashaj ka thënë se palës greke i është dërguar një draftmarrëveshje dhe ky material është refuzuar të firmoset nga përfaqësuesi i Presidentit në negociata,......