Fantazma që hëngri qeverinë

Admin
Nga Klodian Tomorri Ne fillim te nentorit 2016, ne qeveri mberriti nje projektvendim per t’i dhene bonus 8 per qind te pikeve nje kompanie te quajtur Integrated Energy BV shpk per ndertimin e nje inceneratori ne Tirane. Ne planin e biznesit thuhej se kompania do te financonte plotesisht nga kapitali......

Vuçiç zbardh prapaskenat: Propozohet anëtarësimi i Kosovës në OKB për hyrjen e shpejtë të Serbisë në BE

Admin
Presidenti serb, Aleksandar Vuçiç, ka thënë më 8 tetor se Franca dhe Gjermania kanë propozuar që Serbia të lejojë Kosovën të anëtarësohet në institucione dhe organizata ndërkombëtare, përfshirë Kombet e Bashkuara, në këmbim të anëtarësimit të shpejtë të Serbisë në Bashkimin Evropian. “Kërkohet që Serbia të lejojë Kosovën që të......

Indeksi i Progresit Social, Shqipëria në vendin e 53, performon dobët në lirinë personale dhe zgjedhjen

Admin
Shqipëria përmirësohet me 3 vende, duke u ngjitur në vendin e 53 nga 169 shtete në Indeksin e Progresit Social (SPI) 2022. Indeksi i Progresit Social* është një indeks i përbërë i treguesve socialë dhe ambientalistë që mat tre dimensione të progresit social: Nevojat bazë njerëzore, bazat e mirëqenies dhe mundësitë.......

“Humbja e Putinit “’Armagedon’”/ Analiza: Tre skenarët e mundshëm nëse Rusia përdor armët bërthamore në Ukrainë

Admin
Politikanët dhe analistët në mbarë botën presin më shumë telashe nga një humbje e mundshme e presidentit rus Vladimir Putin në frontin ukrainas sesa nga pushtimi i tij fitimtar. Mund të jetë zakon që fituesit të mbajnë “të papërgjegjshmen” duke i imponuar blerjet e reja, por në rastin e Presidentit rus,......

Zili evropiane për Gjermaninë që përdor fuqinë e madhe ekonomike për t’u mbrojtur në luftën energjetike

Admin
Gjermania përdor fuqinë e madhe ekonomike për t’u mbrojtur në luftën aktuale energjetike. Qeveria miraton 200 miliardë euro, për çmimet e energjisë. Por kritikohet ashpër në Evropë, shkruan Auron Dodi. Në 29 shtator qeveria gjermane shpalli se do të mbështesë me 200 miliardë euro, me 5% të Produktit të Brendshëm......