Aktualitet Flash

Nis protesta e studentëve, bojkotohet mësimi në të gjithë vendin

Admin
Nis protesta në universitetet publike. Studentët e Gjuhëve të Huaja tregojnë vendosmërinë për të qendruar deri në përmbushjen e plotë të kërkesave: ndryshimin e ligjit të arsimit të lartë, që sjell përfaqësim në vendimmarrje, përgjysmim të tarifave, kushte më të mira për studentët në auditore dhe konvikte.   Pankarta me te cilen simbolizohet sot bojkoti ne Universitetin e Mjekesise Simbolizimi i protestes se sotme ne Universitetin Bujqesor te Tiranes Bojkot total në FSHS, Universiteti i Tiranës.
Kronike

“Do t’ju vrasim do t’ju fshijmë”, kërcënohet me jetë Basir Çollaku, gazetari që intervistoi Emiljano Nuhun

Admin
Një ditë pasi u bë publike dëshmia e Emiljano Nuhut, ish-nënkomisarit të Policisë së Fushë Krujës, kërcënohet me jetë gazetari Basir Çollaku. Ky i fundit intervistoi Nuhun, sipas të cilit djali i deputetit Rrahman Rraja ka dhunuar dhe përdhunuar një vajzë nga Fushë-Kruja dhe u kanos në zyrën e tij në prani të deputetit Taulant Balla dhe kryebashkiakut Artur Bushi. Në një status në rrjetet sociale, gazetari shkruan se mesazhi mafioz ka mbërritur në redaksinë e televizionit Shijak ku punon aktualisht duke i thënë: “Do t’ju vrasim do tju fshijmë”. Statusi i gazetarit: Kanosja në tv Shijak “Do t’ju vrasim do tju fshijmë. “Kanosje në redaksinë e Shijak tv. Sapo Televizioni Shijak transmetoi pjesën e parë të intervistës së nënkomisar Emiljano Nuhut, që denonconte kansojen në zyrë ndaj tij të djalit të deputetit Rrahman Raja, në prani të deputetit Taulant Balla dhe kryebashkiakut Artur Bushi, banda e trazuar nisi nga kercënimet. Një telefonatë vjen në numrin fiks të redaksisë dhe thotë: do t’ju vrasim, do t’ju fshijmë Ky eshtë mesazhi mafioz i ardhur në redaksi. Prokuroria nëse është vullnetdashëse në zbatim të ligjit mund të hulumtojë dhe gjejë telefonuesin e bandës kriminale. Ne do të vazhdojmë të përmbushim misionin tonë të
Kronike

Nënkomisar Nuhu tregon si ka ndodhur ngjarja dhe i përgjigjet Hoxhës: Xhisielën e takova në datën 27

Admin
ARTAN HOXHA, me date 20.07.2018, xhisiela ka shkuar ne komisaritin nr 3 per te dhen, kallezim nuk i eshte marre ne kete date ne komisariatin nr 3, pas nderyrjes te personave qe kam permendur. Me date 21.07.2018, Xhisiela ka shkuar perseri ne komisariatin nr 3, kete here i eshte marr kallezimi nga komisariati nr 3 dhe eshte deleguar ne komisariatin e Krujes. Me date 21.07.2018, une nuk e kam thirrur Xhisielen pasi kisha pune vetem me shteteasin E kallezuar Rexhep Rraja. Dhe xhisielen e ka sjell ne komisarit Rexhepi me te tjerer qe ti kam permendur, kontakti i par i im me xhisielen ishte me date 27.7.2018, pasi mora perseri dosjen per te vazhduar Hetimet. Dhe i kam spjeguar tek kerkesa qe i kam derguar instuticioneve, lexoje me kujdes mos u merr me pergenjeshtrime pa vlere. Nxire Deklarimin qe ka dhen tek SHKB Xhisiela. Aty do ta kuptosh si kan rrjedhur ngjarjet. Por ju bej me dije se keni te gjitha instrumentet e shtetit ne dore dhe po i perdorni per te rregulluar punet e Politikes. Dhe me Date 21.07.2018, une nuk e zbatova dote ligjin se mu vendos pistoleta ne koke, dhe me date 21.07.2018, veprimet i beri Oficer
Mal i Zi

Le Monde: Ja harta e planit Thaçi-Vuçiç, kufijtë e rinj mes Kosovës dhe Serbisë

Admin
Gazeta franceze e referencës “Le Monde” i ka kushtuar një speciale të gjatë në rrubrikën e saj “Gjeopolitikë” çështjes së ndryshimit të kufijve mes Serbisë dhe Kosovës. Në shkrimin e madh të titulluar: “Shkëmbimi i territoreve fundi i një tabuje’ thuhej se “mozaiku etnik, infrastruktura kyçe dhe ndërtesat kulturore përbëjnë barrierat për projektin e ri-përcaktimit të kufirit”. Gazeta e Parisit, në artikullin e parë, vë në dukje se “shkëmbimi i territorit në bazë të kritereve etnike përbën shqetësim” dhe se “në debatin për shkëmbimin e mundshëm të kufirit midis të dy palëve përplasen me njëra tjetrën etika
Kosove

Raporti: Kosovë-Serbi, nuk ka ndryshim kufijsh pa luftë

Admin
Çdo ndryshim kufijsh të Kosovës nuk ka gjasa të kalojë pa dhunë. Kështu shkruan ‘Koha Ditore’, duke cituar vlerësimin e disa ambasadorëve europianë në Prishtinë, në një raport konfidencial të hartuar për nevojat e Këshillit Europian për Marrëdhëniet e Jashtme (ECFR), një organizatë paneuropiane me ndikim të madh. Raporti vlerëson se, edhe presidenti Thaçi ka nisur ta humbasë përkrahjen e vëzhguesve të huaj në Kosovë, ndërsa si kundërshtarë të idesë së tij për ndryshimin e kufijve dhe këmbimin e territoreve përmenden kryeministri Ramush Haradinaj, kryeparlamentari Kadri Veseli dhe Lëvizja Vetëvendosje.
Speciale

Koloneli Pashaj ringre alarmin për paktin detar: Pse përfaqësuesi i Presidentit, nuk firmos draftin?

Admin
Koloneli Myslym Pashaj, një ndër ekspertët më të mirë të çështjeve të detit, ka ringritur dyshimin se me marrëveshjen mes Shqipërisë dhe Greqisë po bëhen pazare. Pashaj ka thënë se palës greke i është dërguar një draftmarrëveshje dhe ky material është refuzuar të firmoset nga përfaqësuesi i Presidentit në negociata, Ksenofon Krisafi. Koloneli ka thënë se mungesa e informacionit dhe hermetizmi i këtij procesi të krijon dyshime se palët janë arritur një ujdi të fshehtë në kurriz të integritetit territorial. Kliko per me shume info “E themi këtë sepse, sipas këtyre mediumeve, del se i dërguari teknik dhe ligjor i së Drejtës Ndërkombëtare Detare, prof. Krisafi, si njeriu kyç i Presidentit, nuk ka firmosur draftmarrëveshjen! Ky është fakti më alarmues i kësaj situate. Dhe po ta pyesësh prof. Krisafin ai me të drejtë të thotë se ruan etikën, konfidencialitetin, që ia kërkon standardi zyrtar i Ministrisë së Jashtme dhe Qeverisë. Nuk mëson dot gjë se ku janë shkaqet e këtij qëndrimi i cili flet shumë”, ka thënë Pashaj në një intervistë për Panorama. Si njohës i mirë i marrëveshjes së detit, në ambientet informale diskutohet se Grupi Negociator i Shqipërisë, për Paktin Detar 2 me Greqinë, ka dërguar një draftmarrëveshje
Intervista

Pas 14 vitesh besnikëri, Beti Njuma lë Topin për Ylli Ndroqin

Admin
Shumë gazetarë kanë lënë pozicionet e tyre në televizione të mëdha për t’iu bashkangjitur televizionit të ri Euronews, i cili pritet të hapet sëshpejti, apo edhe në kanale të tjera televizive. Mirëpo, lëvizja që na surprizoi deri diku, ishte ajo e gazetares Beti Njuma, e cila, pas 14 viteve punë në Top Chanel, ka vendosur ta lejë këtë televizion për t’iu bashkuar Ora News, të Ylli Ndroqit. Njumës i është premtuar posti i drejtoreshës së informacionit në Ora News e me siguri, edhe ndonjë pagë e majme. Këtë post më parë e mbante Ilva Tare, e cila lajmëroi largimin për në televizionin Euronews pak muaj më parë. Me largimin e Betit, në Top është rikthyer Monika Stafa, e cila dy vite më parë u largua nga ky televizion.