Flash Politike

Pushtim politik, Boçi: Me Gjinushin në krye, “RIP” Akademia e Shkencave

Shijaktv
Pas zgjedhjes së Skënder Gjinushit në krye të Akademisë së Shkencave ka reaguar ish-deputeti demokrat Luçiano Boçi. Ky i fundit  e quan absurditet drejtimin e Akademisë nga Gjinushi, ndërsa argumenton  se ky institucion, në çdo vend të botës është i shkëputur nga politika, Boçi, e konsideron Gjinushin “mbetje inerte e kohës së diktaturës”. Ish-deputeti kujton se figura e kreut të ri të Akadmeisë së Shkencave  është e përfshirë në politikë që nga koha e diktaturës ku mbante postin e Ministrit të Arsimit, ndërsa ka drejtuar deri një parti politike. Ai hedh dyshime se Skënder Gjinushi u pagua nga vetë Rama si kryereformator, me qëllim që të merrte në tryezë këtë detyrë.
Bota Flash

Nisin zgjedhjet BE, analistët apel partive pro-europiane për unitet

Shijaktv
Europianët kanë nisur votimet për zgjedhjen e mbi 700 deputetëve që do të përbëjnë parlamentin e Bashkimit Europian. Pas votimit një ditë më parë të qytetarëve holandezë dhe britanikë këtë të premte votimet po mbahen në Irlandë dhe Çeki. Por analistët këshillojnë partitë kryesore të unionit që të bashkëpunojnë edhe me partitë e vogla pro-europiane në mënyrë që të përballojnë fuqizimin e forcave nacionaliste dhe populiste. Votimi për zgjedhjen e 705 deputetëve që do të shërbejnë në Parlmentin Europian për pesë vitet e ardhshme ka nisur. Teksa qytetarët Britanikë dhe Holandezë votuan të enjten këtë të premte qendrave të votimit u janë drejtuar irlandezët dhe çekët duke shënuar kështu ditën e dytë të votimeve të cilat do të zgjasin deri mbrëmjen e së dielës me 26 maj. Pavarësisht numrit të lartë të partive që konkurojnë në të gjithë Bashkimin Europian për vende në parlamentin e ardhshëm, qytetarët këtë herë janë jo pak të zhgënjyer dhe kërkojnë ndryshime në projektin europian. Vendi që dërgon numrin më të madh të deputetëve në parlament është Gjermania me 96 të tillë ndjekur nga Franca, Italia, Britania e Madhe, ndërsa Republika Çeke dërgon 21 ligjvënës shtetet me numrin më të ulët dhe që luftojnë për
Flash Politike

“30 qershorin s’e luan topi”, Balliu-Ballës: S’ka zgjedhje me një parti

Shijaktv
Ish-deputeti i Partisë Demokratike është shfaqur mjaft i revoltuar pas deklaratës së Kryetarit të Grupit Parlamentar të Partisë Socialiste, Taulant Balla, i cili në të njëjtën linjë të diktuar tashmë nga kryeministri rama thksoi se zgjedhjet do të zhvillohen më datë 30 qershor dhe këtë gjë nuk e luan topi. E menjëhershme ishte përgjigjja e ish deputetit demokrat Klevis Balliu. Ai theksoi se nuk do të ketë zgjedhje në datën 30 qershor dhe nuk do të lejojë as anëtarët e Partisë Socialiste që të votojnë dhe se do të kapen zvarrë të gjithë ata që sipas Balliut tentojnë të shkatërrojnë pluralizmin. “Shërbëtor i krimit dhe trafikantëve Taulant Balla. Na flisni me bindje se në 30 qershor do të ketë zgjedhje në këtë vend. Taulant, meqënëse po dilni të gjithë si RILINDAS në kor të thoni se do ketë zgjedhje dhe se luan topi. Po të them këtë. Nuk ka zgjedhje me një parti. Nuk ka rikthim të votimeve komuniste. Ju provojeni të shkatërroni pluralizmin dhe po të them ty, e këtë po ta them troç. As vetë ju sdo votoni, as ti o Taulant nuk do votosh. Sepse zvarrë do të kapen ata që po kërkojnë shkatërrimin e pluralizmit në
Flash Politike

Fiket Bindja Demokratike në Kamëz, tërhiqet kandidati

Shijaktv
Një tjetër kandidat i Partisë Bindja Demokratike është tërhequr nga gara për kryetar bashkie. Bëhet fjalë për kandidatin e shpallur në Kamëz Ylber Gjeta. Ky nuk është kandidati i parë i Bindjes Demokratike që tërhiqet nga gara. Më herët u tërhoqën nga gara Devi Habibasi, kandidat në Çorovodë, Andi Përmeti tha se ishte dinjitoze, se të paktën e tha hapur se kishte presione nga e majta dhe e pranoi që nuk mundej të vazhdonte më. U dorëhoqën edhe kandidatët e Lezhës e Kavajaës, Salvador Kaçaj dhe Bledar Sinella. Ylber Gjata ka bërë edhe një deklaratë zyrtare në lidhje me dorehqjen, në profilin e tij në Facebook. Ja çfarë shkruan ai: Ne detyrim moral ndaj mbeshtetesve te mi te cilet me kane inkurajuar dhe me jane gjendur perhere ne krah ne misionet e mia politike po bej publike aktin e doreheqjes dorezuar sot prane KQZ: Te nderuar Anetar te KQZ Të nderuar votues të Bashkisë Kamëz, Të dashur Miq Dita e sotme ka qenë një ditë tepër e vështirë për mua dhe familjen time. Prej disa kohësh kam konstatuar disa shqetësime me shëndetin tim dhe pas konsultimit me disa mjek qe une i kam miq te mi, sipas keshillave te tyre une
Flash Kosove

Alarm në Prishtinë, dyshohet për bombë pranë prokurorisë së shtetit

Shijaktv
Autoritete e policisë në Prishtinë u vunë në alarm pas një telefonate  e njoftimi olicia ka marr një alarm për bombë afër Prokurorisë së Shtetit, në rrugën “Luan Haradinaj” në Prishtinë. Komandant i Policisë në Prishtinë, Shkelzen Xhafa ka deklaruar se janë evakuuar banorët dhe personeli nga ndërtesat përreth perimetrit ku dyshohet për mjetet shpërthyese. “Rreth orës 10:30 stacioni policor qendra ka marrë një thirrje telefonike për dyshim të mundshëm për mjet eksploziv në dy ndërtesa në rrugën Luan Haradinaj. Kemi dalë në vendin e ngjarjes, kemi evakuuar gjithë personelin që ka qenë brenda dhe i kemi thirr gjitha njësitë relevante të cilat merren më këto raste të kërcënimeve”, ka thënë Xhafa. Komandanti i policisë tha se për momentin janë në procedim e sipër dhe po presin që njësitë relevante ta kryejnë punën e vet, e pastaj Policia do të dalë me një deklaratë gjithëpërfshirëse. “Për momentin nuk ka ndonjë të dyshuar, vetëm një kërcënim përmes një telefonat e kemi pranuar”, tha ai në një prononcim për media. Të ngjajshme Dyshohet për bomba në dy objekte te Këshilli Gjyqësor i Kosovës Bombë në oborrin e pjesëtarit të FSK-së në Mitrovicën Veriore Policia gjermane parandaloi një atentat me bombë Dhjetëra të
Flash Politike

Rama merr Akademinë e Shkencave, Gjinushi në krye

Shijaktv
Skënder Gjinushi është zgjedhur në krye të Akademisë së Shkencave në një proces ku mungoi gara mes kandidatësh. Me Gjinushin në krye, një figurë, karriera e të cilit është karakterizuar përgjatë 4 katër  dekadash nga funksione të larta politike, Akademia e Shkencave bie pashmangshmërisht pre e politikës, një projekt ky i paralajmëruar kohë më parë nga kryeministri Edi Rama. Kujtojmë se Skendër Gjinushi mbantë postin e ministrit të Arsimit në kohën e ndërrimit të pushtetve në fillim vitet ’90. Ai ka ushtruar edhe detyrën e kryetarit  të Kuvendit të Shqipërisë  në legjislaturën 1997-2001. Kryetari i opozitës Lulzim Basha u bëri thirrje të gjithë shqiptarëve që kanë të drejtë vote në vendet e BE të mbështesin partitë popullore europaine në zgjedhjet që po zhvillohen për parlamentin europian
Flash Politike

Protesta e opozitës/ Basha publikon spotin: Asnjë hap pas, nuk ka kompromis

Shijaktv
Lideri i demokratëve Lulzim Basha u ka bërë thirrje sot të gjithë qytetarëve të bashkohen nesër në shesh në orën 19:00 për të treguar vendosmërinë tonë për liri, për demokraci, për zgjedhje të lira e një qeveri nga populli, të popullit dhe për popullin, për Shqipërinë si e gjithë Europa. Asnjë hap pas ka deklaruar kreu i opozitës duke mohur kështu mundësinë e çdo kompromisi. Komenti i plotë i Lulzim Bashës: Të gjithë në Tiranë nesër, më 25 maj në orën 19:00, për të treguar vendosmërinë tonë për liri, për demokraci, për zgjedhje të lira e një qeveri nga populli, të popullit dhe për popullin, për Shqipërinë si e gjithë Europa. Asnjë hap pas! #25maj #ShqipëriaSiEuropa
Bota Flash

Dorëhiqet May/ Kryeministrja Britanike e përlotur e quan punën e saj “nderi i jetës”

Shijaktv
Kryeministrja britanike Theresa May përmes një fjalimi këtë të premte ka njoftuar dorëheqjen e saj nga posti. E Përlotur May deklaroi se kishte dhënë maksimumin e saj si kryeministre por ndjente keqardhje të thellë që nuk arriti të përmbyllte proçesin e Brexit i cili kërkon konsensus nga të gjitha palët. Ajo shtoi gjithashtu se është në interesin dhe të mirën e vendit që një kryeministër i ri t’i udhëheqë këto përpjekje duke shpresuar që pasardhësi I saj të arrijë të ndërtojë një marrëveshje me parlamentin. Në fund të fjalës saj zonja May e cilësoi nderin e jetës mbajtjen për kaq kohë të postit të kryeministres. “Do të largohem së shpejti nga puna që ka qenë nderi i jetës sime. Jam Kryeministrja e dytë femër, por sigurisht jo i fundit. Unë e kam bërë këtë detyrë pa asnjë vullnet të keq dhe me shumë mirënjohje për mundësinë që mu dha për t’i shërbyer vendit që unë dua”, përfundoi May. Zyrtarisht Theresa May do të largohet me 7 qershor si nga posti i kryeministres po ashtu edhe nga Partia Konservatore duke i hapur kështu rrugën një gare për zgjedhjen e kryeministrit të ri. Dorëheqja e May erdhi pas reagimit të ashpër të
Flash Politike

Tri letrat e provokimit

Shijaktv
Nga Enver Bytyçi Tri letra në tri ditë. Tri provokime të kryeministrit të Shqipërisë në stilin pervers të komunikimit të tij! Asnjë shenjë se ai ka nxjerrë ndonjë mësim nga zemërimi i shqiptarëve që ka shpërthyer kudo në Shqipëri kundër tij! Asnjë lloj pendese dhe as reflektimi! Tri letra me fyerje dhe akuza për linçimin e opozitës dhe kryetarit të saj, zotit Basha! Intriga, hipokrizia, alegoria me negativitet, kërcënimi, pastaj lotët e krokodilit për fatin e opozitës “jashtë sistemit”, përsëri kërcënime dhe intriga, të gjitha këto i shoqërojnë letrat për dialog të Edi Ramës drejtuar Lulzim Bashës. Ky është i vetmi kryeministër në botë që pasi e rrënon vendin e tij dhe i mashtron qytetarët e vet për gjithçka bën, fillon e tallet me ta, i urren dhe i provokon ata në mënyrën më poshtruese të mundshme! Ky kryeministër nuk i njeh kufijtë e të keqes, as kufijtë e turpit, sepse nuk matet me dinjitetin, por me perversitetin e tij! Dinjiteti është nocion që nuk ekziston për Edi Ramën!
Flash Politike

Zgjedhjet në BE, Basha apel shqiptarëve: Votoni PPE-të

Shijaktv
Nga selia e Partisë Demokratike në një lidhje të drejtpërdrejtë, Lulzim Basha ju bëri apel të gjithë shqiptarëve të votojnë për PPE-të në zgjedhjet që janë duke u zhvilluar në BE. Basha ftoi shqiptarët të votojnë partitë e qendrës së djathtë. Është kjo një këshillë vizionare e kryetarit të PD. MESAZHI I BASHËS Të dashur miq, Ju përshëndes nga selia qëndrore e Partisë Demokratike të Shqipërisë në Tiranë.Ky mesazh u drejtohet të gjithë bashkatdhetarëve tanë dhe të gjithë bashkëkombësve tanë kudo ku ndodhen në shtetet anëtarë të Bashkimit Europian.Vëllezër dhe motra! Të dashur bashkëatdhetarë! Të dashur bashkëkombas! Në Shqipëri po zhvillohet një betejë për jetë a vdekje për standardet dhe vlerat europiane të zgjedhjeve të lira të ndershme, të lirisë dhe të demokracisë, të votës së lirë, të ndarjes dhe balancimit të pushteteve, të drejtësisë me një standard dhe të barazisë para ligjit, të lirisë ekonomike dhe të dinjitetit për të gjithë qytetarët shqiptarë. Këto janë vlerat europiane për të cilat lufton Partia Demokratike dhe opozita e bashkuar. Por këto ditë një betejë tjetër po zhvillohet në të gjitha vendet anëtare të Bashkimit Europian, zgjedhjet për Parlamentin Europian janë një betejë për vlerat europiane, janë një betejë për ta mbajtur