Fitorja në Francë i takon Macron: Shumë më votuan jo se mbështesin idetë e mia, por se nuk duan të djathtën ekstreme

Emmanuel Macron u zotua të trajtojë ndarjet e thella brenda Francës pasi rezultatet treguan një fitore të qartë në zgjedhjet presidenciale ndaj Marine Le Pen, duke pranuar se shumë kishin votuar për të kryesisht për të penguar sfiduesen e tij të ekstremit të djathtë.
Me sytë e kthyer nga zgjedhjet parlamentare në qershor, ai tani duhet të negociojë një periudhë tjetër të ndërlikuar të fushatës për t’u përpjekur të sigurojë një legjislaturë që do t’i japë atij shumicën që do t’i duhet për të zbatuar politikat e tij.
Rezultatet përfundimtare të balotazhit të së dielës treguan se Macron fitoi 58.54% të votave, një linjë rezultati me votime të vona, por një diferencë më e lartë fitoreje sesa kishin parashikuar shumë sondazhe të mëparshme.
Rezultati gjithashtu i jep të djathtës ekstreme rezultatin më të mirë në votën e pesidentëve.
“Shumë në këtë vend votuan për mua jo sepse mbështesin idetë e mia, por për të mbajtur larg ato të së djathtës ekstreme. Unë dua t’i falënderoj ata dhe e di se u detyrohem atyre një borxh në vitet në vijim”, tha Macron në fjalimin e tij të fitores.
“Ne do të duhet të jemi dashamirës dhe të respektueshëm sepse vendi ynë është i mbushur me kaq shumë dyshime, kaq shumë ndarje”, shtoi presidenti i rizgjedhur.
Ndërsa diferenca e fitores së Macron ishte komode, ishte shumë më pak se 66.1% që ai shënoi kundër të njëjtit kundërshtar në balotazhin e tyre të parë në vitin 2017, dhe madje edhe më tej nga 82% e siguruar nga konservatori Zhak Shirak në vitin 2002, kur e djathta ekstreme arriti për herë të parë në raundin e balotazhit.
Kandidati presidencial i së majtës, Jean-Luc Melenchon – i cili ishte i treti pas Le Pen në raundin e parë – i etiketoi menjëherë zgjedhjet parlamentare të 12 qershorit dhe 19 qershorit një “raund të tretë” të zgjedhjeve presidenciale.
janë zgjedhje në të cilat partitë opozitare të të gjitha shtresave do të shpresojnë të fitojnë.
Mesazhi në të gjithë kampin e Macron të hënën ishte se ata do të dëgjonin më shumë, pas një mandati të parë në të cilin vetë Macron fillimisht e quajti stilin e tij të lidershipit “jupiterian”, duke sugjeruar se ai do të qëndronte mbi mosmarrëveshjet politike.
“Kur një propozim që prek jetën e francezëve vjen në Asamblenë Kombëtare, deputetët duhet të shkojnë dhe ta diskutojnë atë me francezët”, tha kreu i parlamentit Richard Ferrand, një aleat i ngushtë i Macron, për France Inter.
“Përndryshe, ekziston rreziku i një ndarjeje midis parlamentarëve dhe asaj që ndjejnë francezët.”
Macron ka të ngjarë të presë që protestat që kanë kan lëkundur mandatin i tij të, parë të kthehen ndërsa ai përpiqet të kalojë reformat e të tij, duke përfshirë planet për të shtyrë moshën e pensionit nga 62 në 65 vjeç.
“Ai nuk do të bëjë pesë vjet të tjera të të njëjtit mandat, kjo është e qartë. Ne nuk do ta lejojmë ta bëjë atë”, tha punonjësja administrative 63-vjeçare, Colette Sierra.
“Nëse ai e bën këtë, unë mendoj se njerëzit janë gati të dalin në rrugë nëse nuk ka llojin e duhur të koalicionit qeveritar.”
Por disa votues ishin vërtet të kënaqur me fitoren e Macron.
“Jam shumë i lumtur për rezultatin, sepse ky president tashmë na ka drejtuar nëpër disa sfida”, tha shoferi i kamionit 65-vjeçar Lucien Sozinho. “Ai ka treguar guxim dhe ja ku e keni, ky është rezultati”.
Pas një fushate të dominuar nga çështjet e kostos së jetesës, Ministri i Financave Bruno Le Maire tha për Franceinfo se kufijtë e çmimeve të energjisë do të qëndrojnë deri në fund të vitit, për të lehtësuar rritjen e çmimeve të nxitur nga lufta në Ukrainë.

%d bloggers like this: