Bardhi pas dëshmisë në Prokurori: Nuk ishte dhunë, por vetëmbrojtje, nuk blinduam partinë, ishin dyer metalike/ Policia të ndërhynte më parë!

Krahu i djathtë i Lulzim Bashës, Gazmend Bardhi, dëshmoi për 2 ore 30 minuata në Prokurori, lidhur me protestën dhe dhunën e përdorur me 8 janar në selinë e PD.  Ai mohoi sërish para gazetarëve, se nuk ka pasur dhunë ndaj demokratëve, edhe pse kamerat kanë fiksuar  deputetë me shkopinj, dhe persona nga brenda godinës, duke plagosur protestuesit jashtë saj. Sioas tij, ky nuk ka qënë sulm, por vetëmbrojtje.

Po në të njëjtën menyrë, mohoi edhe nderrimine  bravave dhe bunkerizimin e PD, para gjatë, dhe pas protestës. Sipas Bardhit  dyert nuk ishin të blinduara, por metalike

“Nuk janë dyer të blinduara por metalike. Asnjë zyrë e punës as dritare nuk kanë pasur as derë dhe as xhama të blinduar. Por, po PD ka marrë masa për të shmangur konfliktin që po stiste Sali Berisha mes demokratëve dhe morëm masa për të ndaluar gjakderdhjen.”

Sa i takon zgjatjes së dorës për ndihmë ndaj Edi Ramës, Bardhi e pranoi se kanë kërkuar ndërhyrjen e shtetit, madje u ankua, se policia i erdhi në ndihmë 40 minuta me Vonese, pas 7 telefonatave me insistim te njëpasnjëshme

“Kam informuar dhe sot zyrtarisht prokurorinë e Tiranës se kam kontaktuar Policinë e Shtetit në numrin e kontaktit të vendosur prej tyre në orën 12:27 minuta. Ka pasur një komunikimi të vazhdueshëm dhe kam telefonuar 7 herë drejtuesit e policisë dhe kanë ardhur mbi 40 minuta vonesë. Kam dhënë dhe shpjegime dhe për lëndën që u hodh në seli dhe që e vetmja lëndë rrethanore kanë qenë

%d bloggers like this: