Mbërrin Viti i Ri 2022 në Zelandën e Re/ Shfaqje e magjishme dritash, mungojnë fishekzjarret

Zelanda e Re është vendi i parë që ka pritur Vitin e Ri 2022. Ndërrimi i viteve ka ndodhur tashmë në shtetin ishull në pjesën jugperëndimore të Oqeanit Paqësor me rreth 5 mln banorë. Spektakli i ngjyrave mbizotëroi për disa minuta për të sjellë atmosferën që karakterizon ndërrimin e viteve.Monumentet qendrore të Auckland-it u ndezën të premten në mbrëmje, pasi qyteti kaloi 128 ditë të vitit 2021 në izolim.Në festim, Ura e Portit të Auckland, Sky Tower dhe Muzeu Përkujtimor i Luftës në Auckland u ndezën nga ora 21:00, me një shfaqje të plotë me dritë të planifikuar për mesnatë.Shfaqja tradicionale dhe e shumëpritur e fishekzjarreve u anulua për shkak të rrezikut të Covid-19 mes turmave që mblidheshin për të parë fishekzjarrët.Në vend të kësaj, anëtarët e publikut mund të shikonin tre shfaqjet e lehta nga shtëpia, të transmetuara drejtpërdrejt në ekranet e tyre.

%d bloggers like this: